Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Vietnam, Samsunlu işadamlarını yatırıma bekliyor « Geri
Vietnam, Samsunlu işadamlarını yatırıma bekliyor
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlediği ‘Ülke Günleri’ çerçevesinde kente gelerek işadamlarıyla buluşan Vietnam Ticari Konsolosu ve Vietnam Ticaret Ofisi Başkanı Nguyen Tuan Quang, stratejik konumu itibariyle başta Samsun olmak üzere Karadeniz bölgesine ayrı bir önem verdiklerini ve ticari ilişkiler kurmak istediklerini söyledi.
 21 Kasım, 2012


Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlediği ‘Ülke Günleri’ çerçevesinde kente gelerek işadamlarıyla buluşan Vietnam Ticari Konsolosu ve Vietnam Ticaret Ofisi Başkanı Nguyen Tuan Quang, stratejik konumu itibariyle başta Samsun olmak üzere Karadeniz bölgesine ayrı bir önem verdiklerini ve ticari ilişkiler kurmak istediklerini söyledi.

Vietnam Ticari Konsolosu ve Vietnam Ticaret Ofisi Başkanı Nguyen Tuan Quang, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın davetlisi olarak dün Samsun’a geldi. Vietnam Ticari Konsolosu ve Vietnam Ticaret Ofisi Başkanı Nguyen Tuan Quang, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ı ziyaretinin ardından Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Nguyen Tuan Quang, Samsun TSO Başkan Yardımcısı Mustafa Kemal Şahin ve Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Bülbüloğlu ile görüştü.

Devlet başkanının talimatı var

Ziyarette konuşan Vietnam Ticari Konsolosu ve Vietnam Ticaret Ofisi Başkanı Nguyen Tuan Quang, Samsun’da olmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek, “Çok önemli gördüğüm organizasyondan dolayı Samsun TSO’ya teşekkür ediyorum. Son yıllarda Türkiye ile ekonomik ilişkilerimiz oldukça hızlı bir şekilde gelişiyor. İki ülke arasındaki dış ticaret hacmi 1.1 milyar dolara ulaştı. Biz sadece ticareti değil, doğrudan yatırımı da özendiriyoruz. Biz özellikle Karadeniz bölgesini de yatırımların artması anlamında değerlendiriyoruz ve önemsiyoruz. Çünkü biz Karadeniz’de sanayiyi, ticareti, gıda ve tarım sektörlerini, balıkçılığı görebiliyoruz. Bunlar bizim açımızdan da önemli sektörler. Onun için Karadeniz bölgesine ayrı bir önem veriyoruz. Devlet başkanımızın bize de verdiği talimatla Karadeniz bölgesine, özellikle Samsun’daki firmalarla Vietnam’daki firmaları bir şekilde görüştürmek, bir araya getirmek istiyoruz. Bu anlamda Samsun’dan bir ticaret heyeti ülkemizi ziyaret edebilir. Vietnam’dan da başka bir heyet Samsun’a gelebilir. Bu ziyaretlerin oldukça faydalı olacağına inanıyorum. Sizin stratejik konunuz da çok önemli. Avrupa gibi, Batı ve Orta Asya, Ortadoğu, Rusya gibi, Afrika gibi geleneksel pazarlara çok yakınsınız. Bizim de Uzak Doğu pazarlarına yakın olmamız söz konusu. Yaptığımız görüşmelerden bu pazarlara ulaşma adına güzel sonuçlar çıkabilir” dedi.

Vietnam’da yatırım atmosferi çok iyi

Her iki ülke arasında karşılıklı heyetlerin sürekli ziyaretler gerçekleştirdiğini belirten Nguyen Tuan Quang, “Türkiye’den Vietnam’a ihraç edilen ürünün başında demir çelik geliyor. Bunu tekstil, deri ve ayakkabı, imalat makineleri izliyor. Türkiye’nin ahşap işleme makineleri, gıda işleme ve paketleme makineleri çok modern ve çok gelişmiş. Vietnam tarım ve işlenmemiş gıdada çok iyi bir ülke. Onları işlemek için de Türkiye’den makine ithal ediyoruz. Vietnam’dan ise Türkiye’ye yaptığımız ihracat edilen ürünün başında da tekstilde kullanılan kimyasal madde ile elektronik ve bilgisayar aksamları geliyor. Ortak yatırımlar için neler yapabileceğimizi görmek adına da bu ziyareti önemsiyorum. Şunu bilmenizi isterim; Vietnam’da çok fazla yabancı yatırımcı var. Gerek Vietnamlılarla birlikte gerekse doğrudan yatırım yapabiliyorlar ve çok da başarılı bir şekilde işlerini götürüyorlar. Çünkü Vietnam’daki yatırım atmosferi çok iyi. Mesela Vietnam’da işgücü maliyetleri oldukça düşük. Vietnam’da asgari ücret 100 ile 150 dolar arasında. Mesleki eğitim konusunda da ciddi yatırımlarımız söz konusu. Kalifiye eleman bulma noktasında da hiçbir sıkıntımız yok. Vietnam’ın 63 vilayeti var. Teşvik konusunda 63 vilayette geçerli olan genel bir uygulamamız bulunuyor. Bir de gittiğiniz vilayetin size yerelde verdiği teşvik var. Bir yabancı yatırım için bizim ülkede şu anda en çok yaygın olan şey yüzde 100 yabancı sermayeli yabancı ortaklı firmanın kurulabiliyor olması. Herhangi bir yerel ortak zorunluluğu yok” dedi.  

Ticari işbirliğine hazırız

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Mustafa Kemal Şahin ise, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “İlk başta sizin şehrimize ve işadamlarımıza yaklaşımınızdan dolayı teşekkür ediyorum. İki ülke arasındaki ilişkilerin daha da çok artmasını bizde istiyoruz. Bu gelişmeyi tabiî ki ticaret daha da iyi yapar. Biz de iki ülke arasında Samsun olarak mutlaka çalışmak isteriz. Bildiğiniz gibi Samsun, Karadeniz Bölgesi’nin gelişen, büyüyen en önemli liman kenti. Ticari iş birliğine hazırız. Samsun üç limanı, 5 organize sanayi bölgesi olan bir kent. Her türlü sanayi ve gıda maddeleri üretiyoruz. Şehrimizde inşaat sektörüne hitap eden büyük bir demir fabrikamız var. Bir önemli konu ise; Samsun, Türkiye’de deniz, kara, hava ve demiryolu bağlantısına sahip üç kentten biri. Kısacası Samsun, ticaretiyle, sanayisiyle, ulaşımıyla her potansiyeli karşılayabilecek bir güce sahip. İthal ettiğiniz ürünlerin çoğu da zaten kentimizde üretiliyor. Bu ziyaretin iki ülke arasındaki gelişmelere katkı sağlayacağı inancındayım” diye konuştu.

Sınırlar ortadan kalktı

Ardından ise iki heyet arasında günün anısına hediye takdimi yapıldı. Vietnam Ticari Konsolosu ve Vietnam Ticaret Ofisi Başkanı Nguyen Tuan Quang daha sonra, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın yaptığı organizasyonla işadamlarıyla buluştu. Burada konuşan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Sedat Demirci, “Bugünkü görüşmelerimizde işadamlarımızın Vietnam’da neler yapabileceğini konuşacağız. Globalleşen dünyada artık sınırlar ortadan kalktı. Ambargolara rağmen herkes bir şekilde ihtiyaçlarını tedarik etmek durumunda. Mesafelerin önemi kalmadı. Yakın ülkelerle yaptığımız alışverişi Vietnam ile de yapabiliriz. Bugünkü ziyaretin her ülke için faydalı olacağına inanıyorum” diye konuştu.

Vietnam Ticari Konsolosu ve Vietnam Ticaret Ofisi Başkanı Nguyen Tuan Quang ise, ülkelerinin yatırım fırsatlarından bahsederek, işadamlarını yatırıma davet etti.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Samsun TSO, “Farkındalık” eğitimlerine devam ediyor Samsun TSO, “Farkındalık” eğitimlerine devam ediyor
6 Şubat, 2020
Samsun TSO tarafından uygulanmakta olan, AB hibe destekli, 'AB-Türkiye İş Köprülerinin Daha Fazla İşbirliği ve Anlayış Yoluyla Güçlendirilmesi Projesi' çerçevesinde KOBİ'lerin AB pazarına girişle ilgili karşılaştıkları sorunlara ilişkin farkındalık semineri düzenlendi.
COSME Türkiye, Finansal Raporlama Eğitimi Samsun’da başladı COSME Türkiye, Finansal Raporlama Eğitimi Samsun’da başladı
3 Şubat, 2020
COSME Türkiye proje kapsamında organize edilen üç günlük Finansal Raporlama Eğitimi, Samsun’da başladı.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu