Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Türkiye ile Çin dünyanın iki parlayan yıldızı « Geri
Türkiye ile Çin dünyanın iki parlayan yıldızı
  Samsun TSO’yu ziyaretinde konuşan Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Ataşeliği Müsteşarı Zhu Guangyao, Türkiye ve Çin’in dünyanın parlayan iki yıldızı olduğunu söyledi.
 18 Mart, 2013


  Samsun TSO’yu ziyaretinde konuşan Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Ataşeliği Müsteşarı Zhu Guangyao, Türkiye ve Çin’in dünyanın parlayan iki yıldızı olduğunu söyledi. Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ise, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha çok gelişmesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Samsun Genç İşadamları Derneği’nin (SAMGİAD) davetlisi olarak Samsun’a gelen Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Ataşeliği Müsteşarı Zhu Guangyao, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu’nu ziyaret etti. Ziyaret sonrası Çin’den gelen heyet Samsun TSO’nun organizasyonuyla işadamlarıyla bir araya gelerek istişare toplantısı yaptı. İkili ilişkilerin ve ticari ilişkilerin karşılıklı olarak arttırılması için düzenlenen toplantıya Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, SAMGİAD Başkanı Levent Özden, Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Ataşeliği Müsteşarı Zhu Guangyao, Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Ataşeliği Müsteşar Yardımcısı Guo Fang, Türk - Çin İpek Yolu Ekonomik ve Kültürel İşbirliği Derneği (TÜÇİDER) Yönetim Kurulu Başkanı ve Çin Devlet Konseyi Kongresi 11. Dönem Onursal Milletvekili Zeyneş İsmail, TÜÇİDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Demokan Eren ve Samsunlu iş adamları katıldı.

TSO toplantı salonunda düzenlenen toplantıda açılış konuşmasını yapan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “Dünyanın en büyük insan nüfusuna ve toprak bütünlüğüne sahip Çin çok hızlı büyüyen ve çok hızlı üreten bir ülke. Çin bugün dünyanın da ikinci büyük ekonomisi. Önceden her ne kadar Çin’in ürettiği mallar rahatsızsak da fiyatı uygun diye alıyorduk.  Bizim, Çin’in ürettiği ürünlere karşı ilgimiz her zaman oldu ve olacak da. Ama şimdi fiyatı ucuz maldan öte kaliteli mallar tercih ediliyor. Hızlı ve ortak üretimle uygun fiyat ve kalite yakalanıp bu şekilde bir işbirliği yapılacağına inanıyorum. İnşallah bu ziyaret bir başlangıç olur. İlişkilerin devamında iki ülkenin de kazanacağına inanıyorum. Ülkemiz de bugün dünyanın 16. büyük ekonomisi konumunda. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yıldönümünde ihracattaki hedefimiz ise 500 milyar dolar. Bunu gerçekleştirdiğimiz zaman Avrupa’da ilk üç, dünyada ilk 10 ekonomi arasına gireceğimize inanıyorum. Bunun için de biz üzerimize düşen görevi her zaman yapmaya hazırız” dedi. 

Samsun’un potansiyelini iyi bildiklerini belirten SAMGİAD Başkanı Levent Özden ise, “Samsun Türkiye’nin parlayan bir yıldızı olacak bir şehirdir. Amacımız Samsun ile Çin arasında bir köprü kurmak istiyoruz. Çin bugün dünyanın 2. en büyük ekonomisine sahiptir. Samsun ihracatta ve her türlü sektörde son 10 - 15 yılda çok ciddi noktalara gelecektir. Bu hedef hepimizin hedefidir” diye konuştu.
Çin ile Türkiye’nin birbirini iyi tanımadığını ve tanıtılması gerektiğini vurgulayan TÜÇİDER Yönetim Kurulu Başkanı ve Çin Devlet Konseyi Kongresi 11. Dönem Onursal Milletvekili Zeyneş İsmail, “Dünya küçülüyor 2 ülkenin birbirine ihtiyacı var. Ama karşılıklı doğru unsurları bulmamız gerekiyor. Bunun için önümüzde tarihi bir fırsat var. Yanlış yapmadan doğruyu bularak bu fırsatı değerlendirmemiz lazım. Bunun içinde karşılıklı işbirliği yapmamız şart” diye ifade etti.

Türk - Çin İpek Yolu Ekonomik ve Kültürel İşbirliği Derneği (TÜÇİDER) Yönetim Kurulu Başkanı ve Çin Devlet Konseyi Kongresi 11. Dönem Onursal Milletvekili Zeyneş İsmail de yaptığı konuşmada, Çin ve Türkiye’nin birbirini iyi tanımadığını kaydederek, “İki ülkeyi iyi şekilde birbirlerine tanıtmalıyız. Derneğimizin kuruluş amacı da bu. Dünya her geçen küçülüyor. İki ülkenin de birbirlerine ihtiyacı var. Ama karşılıklı, doğru unsurları bulmak lazım. Bunun için de önümüzde tarihi bir fırsat var. Fırsatları en iyi şekilde değerlendirmeliyiz. Bu nedenle karşılıklı iş birliği yapmamız lazım. Türkiye ile Çin arasında ortak bir kültür var. Ortak noktamız ise İpek Yolu. Samsun’un dünyaya açılan bir özelliği var. Çin’le işbirliği yapmak isteyenlere yardımcı olmaya hazırız” diye konuştu.

Türkiye’ye gelme amaçlarının Türkiye ile Çin arasındaki ekonomik işbirliğini geliştirme olduğunu ifade eden Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Ataşeliği Müsteşarı Zhu Guangyao da, “Çin dünyanın ikinci büyük ekonomisine sahip iken Türkiye 16. sırada. Çin malları da kalite bakımından değişiyor. İlk başlangıçta Çin’de ucuz ve küçük ürünler vardı. Şimdi ise Çin öyle değil. Parana göre ne kadar iyi fiyat verirsen o kadar iyi ürün alırsın. Tabi ki Çin’e referanssız gider ve Çin’de kalitesiz iş adamları bulursanız bazı kötü sonuçlar ortaya çıkar. Onun için sağlam iş adamı bulmak gerekiyor. Dünyada yabancı yatırım çekme konusunda Çin birinci sıradadır. Birçok Çinli iş adamları Türkiye’ye gelip yatırım yapmak istiyor. Biri Asya’nın doğusunda, birisi de batısında bugün Çin ve Türkiye dünyada parlayan iki yıldız. İki ülkenin ilişkileri gelecekte çok parlak. Türkiye ile Çin arasındaki ekonomik ilişkilere elimden geldiği kadar katkıda bulunmak istiyorum. Ayrıca, bu yıl Çin’de Türk Kültür Yılı. Bu bir fırsat. Bu vesileyle Türkiye’yi ülkemizde en iyi şekilde tanıtabilirsiniz. Türk işadamları da çok akıllı. Pazarlığı çok iyi yapıyor. Bence dünyada en iyi pazarlığı yapan Türk işadamları. İki ülke arasında geçen yıl karşılıklı yatırım 400 milyon dolar. İki ülkenin potansiyeline baktığımızda bu rakam çok az. Çin, ayrıca ABD’den sonra ikinci büyük lüks tüketici pazarı haline de geldi. Türk malları çok güzel. Dizaynı da öyle. Türk işadamları da bunu değerlendirebilirler” ifadelerini kullandı.

Ardından ise, Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Ataşeliği Müsteşarı Zhu Guangyao, Samsunlu işadamlarının sorularını cevaplandırdı. Toplantının ardından Samsun Ticaret ve  Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Ataşeliği Müsteşarı Zhu ve Türk-Çin İpek Yolu Ekonomik ve Kültürel İşbirliği Derneği (TÜÇİDER) Yönetim Kurulu Başkanı ve Çin Devlet Konseyi Kongresi 11. Dönem Onursal Milletvekili Zeyneş İsmail’e ziyaret anısına plaket verdi.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Hindistan Mashalatgüzarı, işbirliği için Samsun’da Hindistan Mashalatgüzarı, işbirliği için Samsun’da
12 Şubat, 2020
Hindistan Ankara Büyükelçiliği Mashalatgüzarı Vanaja Thekkat, ikili işbirliği fırsatlarını görüşmek üzere Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ile biraraya geldi.
Murzioğlu, AB Bilgi Merkezleri Ağı Projesi Açılış&Koordinasyon Toplantısı’na katıldı Murzioğlu, AB Bilgi Merkezleri Ağı Projesi Açılış&Koordinasyon Toplantısı’na katıldı
18 Şubat, 2020
TOBB Başkan Yardımcısı ve Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, AB Bilgi Merkezleri Ağı Projesi Açılış&Koordinasyon Toplantısı’na katıldı.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu