Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Sosyal Güvenlik'te devrim yapıldı « Geri
Sosyal Güvenlik
Samsun TSO tarafından düzenlenen “Sosyal Güvenlik Reformunun Yansımaları ve Sosyal Güvenlikte Teşvik Uygulamaları” konulu konferansa konuşmacı olarak katılan SGK Başkanı Fatih Acar, 2008 yılında Türkiye’nin tarihinin en önemli reformlarından bir tanesinin gerçekleştirildiğini söyledi.
 20 Kasım, 2012


Samsun TSO tarafından düzenlenen “Sosyal Güvenlik Reformunun Yansımaları ve Sosyal Güvenlikte Teşvik Uygulamaları” konulu konferansa konuşmacı olarak katılan SGK Başkanı Fatih Acar, 2008 yılında Türkiye’nin tarihinin en önemli reformlarından bir tanesinin gerçekleştirildiğini söyledi. Acar, “Burada sigorta hak ve yükümlülüklerin eşitlendiği mali olarak sürdürülebilir bir sosyal güvenlik sistemlerinin temelleri atıldı. İkinci ana konuda Türkiye’de genel sağlık sigortası uygulamasına geçilmiş oldu. Bu iki konu devrim niteliğinde konulardır” dedi.

 Samsun TSO Davut Altan Meclis Toplantı Salonu’nda düzenlenen “Sosyal Güvenlik Reformunun Yansımaları ve Sosyal Güvenlikte Teşvik Uygulamaları” konulu konferansa katılım oldukça yoğun oldu. Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Sosyal Güvenlik Kurumu Türkiye’nin en büyük kurumlarından bir tanesi olduğunu ve Türkiye’de milyonlarca insanı yakından ilgilendiren uygulamaları yöneten bir kurum olması nedeniyle de büyük önem arz ettiğini söyledi. Türkiye’deki pek çok kurum gibi Sosyal Güvenlik Kurumu’nun da büyük bir dönüşüm içerisinde olduğuna vurgu yapan Başkan Murzioğlu, “SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı gibi kurumları tek bir çatı altında birleştiren sosyal güvenlik reformunun başarıyla uygulanması bu sürecin en önemli ayağını teşkil etmektedir. Ancak halen uygulamada giderilmesi gereken ve sizlerin de bilgisi dahilinde olan konularda yaşanan sıkıntıların giderilmesi noktasında her zamanki gibi çözüm odaklı bir anlayışla çalışmalarınıza devam edeceğinize inanıyoruz. Yine camiamızın en önemli problemlerden biri de istihdamın üzerindeki yüklerdir. Bu çerçevede istihdam üzerindeki yüklerin azaltılmalı ve teşvik mekanizmaları geliştirilmelidir. Bu bağlamda bugünkü konferansımızda bizlere bu hususta önemli bilgiler verilecektir. Sosyal Güvenlik Reformu gibi Türkiye milyonlarca insanı doğrudan ilgilendiren oldukça zorlu ve meşakkatli bir süreci başarıyla yöneten Samsunlu olmasından övündüğümüz hemşehrimiz Sayın Fatih Acar davetimizi kırmayıp bugün aramızda olarak değerli bilgi birikimlerini bizlerle paylaşacak olmalarından dolayı şahsım ve camiam adına teşekkür ediyorum” dedi.

Ardından ise Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Fatih Acar, kürsüye gelerek davetlilere, “Sosyal Güvenlik Reformunun Yansımaları ve Sosyal Güvenlikte Teşvik Uygulamaları” konusunda konuşma yaptı. Sosyal Güvenlik Kurumu’nda yapılan reformlara değinerek konuşmasına başlayan Fatih Acar, göreve geldiklerinde 88 yıldır maaş ödenen insanların olduğunu gördüklerinin altını çizdi. Acar, “Ölmüş bir kişi ve eşi de aylığını almaya devam ediyor. Şu anda 88 yıldır maalesef bizim maaş ödediğimiz kesimler var. Bu sistemin temellerini atamaz ve kurgulayamazsanız bir şekilde duvara toslarsınız. Dolayısıyla bu sosyal güvenlik reformu bunun için yapıldı. Duvara toslamayalım, daha öngörülebilir bir mali sistemin sosyal güvenlik sistemin temellerini atalım diye yapıldı” diye konuştu.

Türkiye ve bazı Avrupa Birliği üyesi ülkelerde gelir gider açığından bahseden Acar, “Gayrisafi Yurtiçi Hasılası oranında Hollanda, Polonya, İspanya, İrlanda ülkeleri bizden düşük. Bizim açık ise eksi yüzde 2.9’dur. Ama Yunanistan’a baktığımızda da eksi yüzde 8 olarak gözüküyor. Yunanistan’ın bu saatten sonra kendini toparlayabilmesi çok zor görünüyor. Çünkü dünya ortalamaları yüzde 3’tür. Biz o rakamı aşağılara doğru çekiyoruz ve önümüzdeki yıllarda da çekeceğiz. Şu anda devam önemli projelerimiz var. Biyometrik kimlik doğrulama sistemi şu anda 20 ilimizde pilot bölge olarak uygulanıyor. Bu yılın sonuna kadar 81 ilimizde uygulanacaktır. Biz vatandaşlarımız TC kimlik numarası ile gitsin hastanelerden hizmet alsın, dedik. Ama zaman içersinde gördük ki, vatandaş hastaneye gitmeden kimlik belgeleri hizmet almaya devam ediyor ve kuruma faturalar geliyor. Bir ilimizdeki tıp merkezinde ‘5 bin tane kimlik fotokopisi ele geçirildi’ diye haberlerde yer aldı. Bunlar kabul edilebilir şeyler değil. Bunları önlememiz gerekiyordu. Bu yılsonuna kadar avuç içi kimlik doğrulama sistemini özel hastanelerimiz ve üniversite hastanelerimizde getiriyoruz” diye ifade etti.

“Sosyal güvenlik konusu bu dönemlerde Türkiye’nin en ilgi çeken konularından bir tanesi olarak karşımızda duruyor” diyen Acar sözlerine şöyle devam etti:
“2008 yılında Türkiye tarihinin en önemli reformlarından bir tanesi gerçekleşti. Burada sigorta hak ve yükümlülüklerinin eşitlendiği mali olarak sürdürülebilir bir sosyal güvenlik sistemlerinin temelleri atılmış oldu. İkinci ana konuda Türkiye’de genel sağlık sigortası uygulamasına geçilmiş oldu. Bu iki konu devrim niteliğinde konulardır. Sosyal güvenlik konusu 74 milyonla ilgili bir alandır ve konudur. Burada yapacağınız hizmetler iyi olursa, 74 milyon nüfus bundan olumlu etkilenecektir. Burada yapacağınız hizmetler iyi olmadığı takdirde bu olumsuz olarak 74 milyona yansıyacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu bütçe büyüklüğü açısından bakıldığı zaman da 2013 yılı bütçesinde Türkiye’deki bütün merkezi yönetim bütçe rakamları 403 milyar TL, SGK’nın gider büyüklüğü 181 milyar TL’dir. Yani bütçenin yaklaşık yüzde 44.8’ini ilgilendiren bir kurumdur. Dolayısıyla burada yaptığımız çalışmalar son derece önemlidir. Türkiye’nin geleceği ve çocuklarımızın geleceği açısından burada alacağımız kararların çok önemli olduğunu özellikle bir kez daha vurgulamak istiyorum. Artık Türkiye’de SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı yok, SGK var. Bunun anlamı norm ve standart birliğinin sağlanması demektir. Devlet memurusunuz bugün işe girdiniz yarın sağlık hizmetlerinden yararlanıyorsunuz. SSK’lısınız 90 gün prim ödemeniz gerekiyor. Bakmakla yükümlü olduğunuz eşiniz için 120 gün. Bağ-Kur’lusunuz 240 gün prim ödemeniz gerekiyor. Bu ve benzeri uygulamaları ortadan kaldıran bir reform yapılmış oldu. Artık Türkiye’de herkesin birinci sınıf vatandaş olduğu bir anlayış ile bu reform gerçekleşmiş oldu. Şimdi herkes 30 gün pirim ödeyecek ve sağlık hizmetlerinden yararlanacaktır. Genel Sağlık Sigortası, 18 yaşına kadar annesinin veya babasının sağ olup olmadığına bakılmaksızın devletin sağlık güvencesi altında vatandaşın kendisini hissedebileceği bir sistemdir.”

Reform sürecinde gerçekleştirilen önemli çalışmalar olduğunu kaydeden Acar, şu bilgileri verdi:
“Bunlar önemli yasal düzenlemeleri, merkez ve taşra teşkilatlarının yapılandırılması, kurum stratejik planının hazırlanması, kısa, orta ve uzun vadeli çalışma takviminin belirlenmesi, bürokrasinin azaltılması ve e-devlet uygulamaları, teknolojik yatırımlar, vatandaş odaklı hizmete yönelik çalışmalar, kayıt dışıyla mücadele çalışmaları, sağlık alanında yapılan çalışmalar, protokol çalışmaları ile kurumsal kimlik, imaj ve kurumsal kültür çalışmalarıdır. Şu anda SGK olarak emeklimiz talep etmesi halinde maaşını evinde ödeyebilecek durumdayız. 10.4 milyon emeklimiz var. Burada bir ayrımda yapmıyoruz. Önceden yaşlılarımız ile ilgili böyle bir düzenleme getirmiştik. Bunu kaldırdık herkese ‘ben maaşımı evimde almak istiyorum’ diyen herkese şuanda evinde maaşını ödeyebilecek bir alt yapıya kavuşmuş olduk. Sağlık karnelerini kaldırdık. Maaş cüzdanlarını kaldırdık. Teknolojik anlamda çok önemli yatırımlar gerçekleşti. 25 bin bilgisayar alındı. Donanımımızı yeniledik. 2009 yılında bankalarla protokollerimizi yenilemek suretiyle 300 milyon TL kurumumuzun kazancı oldu. 2007 - 2011 yıllarında toplam gelir nominal olarak kurumumuzda yüzde 118.87, reel olarak da yüzde 58.84 olarak artış gerçekleşmiştir. Toplam giderlerde ise kurumumuz yine aynı yıllar içersinde nominal olarak yüzde 71.78, reel olarak da yüzde 24.67 oranında artış gerçekleşmiştir. Yani bu reform ile birlikte gelirlerimiz ciddi oranda artarken, giderlerimizde ciddi oranda azalmıştır. İstikrarlı büyümenin sağlanması, işsizliğin düşmesi ve kayıt dışı istihdamın azaltılması sonucunda 2007 - 2011 yıllarında çalışma çağındaki 15 - 64 yaş arası nüfus ortalamasında yüzde 1.8 oranında artarken, aktif sigortalı sayısı artışı 2010 yılından itibaren yüzde 7.3 seviyesine ulaşmıştır. 2008 yılında 15 milyon 41 bin 268 olan aktif sigortalı sayısı 2009 yılında 15 milyon 96 bin 728, 2010 yılında 16 milyon 196 bin 304, 2011 yılında 17 milyon 374 bin 631 ve 2012 Haziran ayı itibariyle de 18 milyon 514 bin 947 kişiye yükselmiştir. Yani yaklaşık 3 milyon 500 bin kişi sisteme katılmış. Bu Türkiye açısından önemli bir sonuçtur. Bu reformla birlikte kayıt dışı alan ciddi anlamda denetim altına alındı. 2007 yılında gelir gider açığının gayrisafi yurtiçi hasılatı içindeki payı yüzde 3’den 2011 yılında da yüzde 1.3’e kadar düşmüştür. Bizim 2012 gelirimiz 133.2 milyar TL’dir. Giderimiz de 158 milyar TL’dir. Gelirimiz içersinde en önemli gelir kalemimiz de pirim gelirimizdir. Bu da 93.5 milyar TL’dir. Giderimiz içinde de 104.7 milyar TL ile emekli aylıklarıdır. 10.4 milyon emeklimiz var. Maalesef geçmiş dönemin yanlışlıklarının faturasını biz ödüyoruz.”

SGK Başkanı Fatih Acar, meslek grupları için ‘meslek kodları’ geliştirilerek ücret yönünden kayıt dışılığın önüne geçileceğini belirtti. Acar, “Ünlü futbolcular, teknik direktörler sistem içerisinde değillerdi. Profesyonel kulüplere baktığımızda birçok asgari ücretle beyanname veriyorlardı ve bunları düzelttik. 38 milyon TL sadece Süper Lig’de yaptığımız çalışmanın sonucu düzeltilen rakamdır. 14 milyon TL de basketbol liginden geldi. Dolayısıyla diğer meslekler açısından da bu çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. 2013 yılında inşallah biz bu yüksek ücret beyan etmesine rağmen asgari ücretten gösterilen rakamları tamamen ortadan kaldıracağız” diye konuştu.

SGK Sigorta Primleri Genel Müdürü Cüneyt Olgaç da, “Sosyal Güvenlikte Teşvik Uygulamaları” konulu bir konferans verdi. Konuşmaların ardından Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun Valisi Hüseyin Aksoy ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan ile birlikte SGK Başkanı Fatih Acar ve Cüneyt Olgaç’a günün anısına hediye taktim etti.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Samsun TSO’dan öğrencilere giyim yardımı Samsun TSO’dan öğrencilere giyim yardımı
4 Şubat, 2020
Samsun TSO, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin desteğiyle, Samsun merkez ve ilçelerinde ihtiyaç sahibi öğrencilerine, 600 adet kaban ve 600 çift ayakkabı yardımında bulundu.
COSME Türkiye, Finansal Raporlama Eğitimi Samsun’da başladı COSME Türkiye, Finansal Raporlama Eğitimi Samsun’da başladı
3 Şubat, 2020
COSME Türkiye proje kapsamında organize edilen üç günlük Finansal Raporlama Eğitimi, Samsun’da başladı.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu