Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Samsun’da sanayiciler zirvesi « Geri
Samsun’da sanayiciler zirvesi
Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu'nun (OSBÜK) düzenlediği Orta ve Doğu Karadeniz Bölge Toplantısı’nda sanayicilerin ve OSB’lerin sorunları masaya yatırılarak çözüm yolları arandı.
 30 Eylül, 2013


Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu'nun (OSBÜK) düzenlediği Orta ve Doğu Karadeniz Bölge Toplantısı’nda sanayicilerin ve OSB’lerin sorunları masaya yatırılarak çözüm yolları arandı.

Samsun Organize Sanayi Bölgesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Orta ve Doğu Karadeniz Bölge Toplantısı’ Samsun’da düzenlendi. Anemon Otel’de düzenlenen toplantıya; Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Nakıboğlu, Başkan Yardımcısı Ahmet Hasyüncü, Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı ve OSBÜK Denetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzoğlu, Samsun OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Orhan Bülbül, OSBÜK Yönetim Kurulu Üyeleri, Türkiye’nin çeşitli illerinde bulunan OSB Başkanları, yardımcıları, üyeleri ve yatırımcılar katıldı.Toplantının açılış konuşmasını yapan OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Nakıboğlu, “Üst kuruluşumuz kurulduğu günden bugüne kadar ekonomi ve iş dünyasında önemli bir boşluğu doldurmuş, OSB’miz açısından pek çok sorunun yasal yönden çözüme kavuşturulmasında önemli görevleri üstlenerek, çok ciddi başarılara imza atmıştır. Ülkemizin dört bir köşesindeki OSB’lerimizin gözü, kulağı ve sesi olan OSBÜK, tüm faaliyetlerini tüzel kişilik kazanmış 279 OSB için yapmaktadır. OSBÜK Yönetim Kurulumuz ve Bölge Müdürleri Komisyonumuzdan oluşan heyetimizle Samsun ilimize gelmeden önce Rize, Trabzon, Giresun ve Ordu OSB’lerimizde inceleme gezilerimizi gerçekleştirdik. Buralardaki değerli OSB temsilcilerimiz ile bir araya gelerek onlarla hemhal olduk. Sorunlarını kaydettik, başarı hikayelerini gıpta ile dinledik ve gururlandık. Karadeniz bölgesinin başta sanayileşme olmak üzere birçok yönden kabuğunu kırdığına şahit olduk. Yöneticilerimizin hizmet aşkını, yatırımcılarımızın kararlılığını gördük, sağlanan istihdamlarla heyecanlandık. Bugün de burada bölgemizdeki tüm OSB’lerimizin temsilcileri ile bir araya gelerek büyük Türkiye’yi 2023 hedeflerine taşıyacak, sanayileşmenin üsleri olan OSB’lerimizi konuşacağız” dedi.

Ardından söz alan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı ve OSBÜK Denetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “Samsun için anlatacak çok şeyimiz var. Belki Gaziantep OSB gibi 46 milyon metrekare gibi bir sanayi alanına sahip değiliz ama küçük de olsa 5 tane OSB’miz var. Türkiye’de çok az ile nasip olan kara, hava, deniz ve demiryolunun kesiştiği birkaç ilden bir tanesi Samsun’dur. Samsun olarak lojistiğe çok önem veriyoruz. Türkiye’nin lojistik kentlerinden bir tanesi olma yolunda yol katettik. Lojistik köy oluşturmak için 500 dönüme yakın bir yeri kamulaştırdık. Bunu bin dönüme çıkarmak için çalışmalarımız var. Çok büyük bir sanayimiz yok, fakat yeni kurduğumuz Gıda OSB’de 5 bin metre ile 40 bin metre arasında 25 tane parselimizin tahsisini yaptık. Hemen hemen hepsi yapılanma halinde, hatta bunlardan 3-4 tanesi üretime başladı. Bununla beraber Samsun sanayisinin biraz daha ileriye gideceğini düşünüyoruz. Potansiyelimiz yüksek fakat tek muzdarip olduğumuz konu, çok büyük bir şehir olmamıza rağmen, 5 tane OSB’miz var diye övünüyoruz ama maalesef ihracatımız 450 milyon lira civarında. Bunu 1 milyar dolara çıkarmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. İnşallah Gıda OSB’mizin faaliyete geçmesiyle bu hedefimize ulaşacağız” diye konuştu.

Son olarak söz alan Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş ise, Türkiye’nin 2023 hedefine yakalayabilmek için en önemli konularından biri olan sanayi sektörünün koşar adımlarla ilerlemesi gerektiğinin altını çizdi. Sanayinin önünde bazı engellerin olduğunu kaydeden Elitaş, “Bu engelleri aşabilmek için gayret gösteriyoruz. Ama yıllardır biriken engelleri de biz 10 yıllık iktidarımız döneminde hızlı bir şeklide kaldırmaya çalışıyoruz. Bugün şirket kurulması çok kolaylaştı. Eskiten bir anonim, limitet şirketi kurmak veya herhangi bir ticari işletmeye sahip olabilmek için günlerce, aylarca uğraşmanız gerekiyordu. Şimdi 2-3 gün içerisinde şirketi kurup hayata geçirmek mümkün hale geldi. OSB’lerin daha önceki dönemlerde farklı sorunlarla karşılaşırken, son zamanlarda sizlerin tavsiyesi üzerine yapılan değerlendirmeler ve yasal düzenlemeler sonucunda önündeki engeller kaldırılmaya çalışıldı. OSB’lerde faaliyet gösteren bir firmanın faktöring yapmasında yasal bir engel var gibi gözüküyor. OSB’lerin dışındaki firmalar faktöring yaparak kaynak temin etme imkanlarına sahipken, OSB’deki firmalar yasalarımızın verdiği engelden dolayı faktöring yapamıyorlar. Yani ekonomik sıkıntılarını ortadan kaldırabilmek için daha ucuz kaynak temin etme imkanıyla karşılaşabilecek OSB’deki böyle bir engelin inşallah ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. OSB’ler kendi başına bir özel kuruluş olarak bölge sınırları içerisinde faaliyet göstermekteydi. Hatta imar planı yapabilmekteydi. Böylesine yetkiyle donatılmış OSB’lerin emlak vergilerinin Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde kurulmuş OSB’nin 2 katına çıkarılması sıkıntıydı. Normal illerde emlak vergisi binde 2, OSB’lerde binde 4. Yani bunun düzeltilmesi gerektiği kanaatindeyim. Bununla ilgili bir çalışma yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Türkiye’nin koşan gücü sanayilerse, 2023 hedeflerine 500 milyar dolarlık ihracat, 500 milyar dolarlık ithalat, 1 trilyon dolarlık dış ticaret hacmine ulaşmak, 25 bin dolarlık kişi başına gayri safi yurt içi hasılatın milli hasılatın olmasını sağlayabilmek amacımız ise bu engelleri ortadan kaldırıp, OSB’lerin önünü açmak ve o sanayicilere biraz heyecan katacak bir şeyler verilmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından toplantıya katılan OSB yöneticileri ve sanayiciler, sırayla söz alarak  sorunlarını dile getirdi. Toplantının sona ermesinin ardından TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, günün anısına Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş ve OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Nakıboğlu, Bandırma Vapuru maketi hediye etti. Heyet daha sonra ise, Samsun OSB Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Burada Samsun OSB Müdürü Hakan Tütüncüoğlu, heyete brifing verdi. Heyet daha sonra ise Samsun OSB’de faaliyet gösteren Bahadır Tıbbi Aletler Sanayi ve Sampa Otomotiv Sanayi’nde incelemelerde bulundu. Samsun’un tarihi ve turistik mekanlarını da görme fırsatı bulan heyet, ev sahipliğinden dolayı Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu nezdinde emeği geçenlere teşekkür etti. 

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Samsun TSO’dan yeni bir hizmet daha Samsun TSO’dan yeni bir hizmet daha
10 Haziran, 2020
Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Ticaret Sicil Müdürlüğünce verilen bazı belgelerin Oda’ya gelmeden, “MERSİS” programı üzerinden verilmeye başlandığını söyledi.
Samsunlu iki firma ilki başardı Samsunlu iki firma ilki başardı
24 Haziran, 2020
TSE Samsun Belgelendirme Müdürlüğü tarafından, COVİD-19 Güvenli Turizm, COVİD-19 Güvenli Üretim Belgelendirme faaliyetleri kapsamında Karadeniz Bölgesinde ilk defa belge almaya hak kazanan iki firmaya düzenlenen törenle belgeleri verildi.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu