Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Samsun-Kavkaz hattı Samsun’un gücüne güç katacak « Geri
Samsun-Kavkaz hattı Samsun’un gücüne güç katacak
Samsun TSO Şubat ayı olağan meclis toplantısında konuşan Başkan Yardımcısı Haluk Akyüz, geçtiğimiz günlerde faaliyete giren Samsun-Kavkaz Demiryolu Feribot Hattı’nın ihracat rakamlarını olumlu yönde etkileyeceğini ve kentin lojistik iddiasına da güç katacağını söyledi.
 27 Şubat, 2013


Samsun TSO Şubat ayı olağan meclis toplantısında konuşan Başkan Yardımcısı Haluk Akyüz, geçtiğimiz günlerde faaliyete giren Samsun-Kavkaz Demiryolu Feribot Hattı’nın ihracat rakamlarını olumlu yönde etkileyeceğini ve kentin lojistik iddiasına da güç katacağını söyledi.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Şubat ayı olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Sedat Demirci başkanlığında gerçekleştirildi. Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu’nun şehir dışında olması sebebiyle Başkan Yardımcısı Haluk Akyüz, kürsüye gelerek iki toplantı arasındaki gelişmeler hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi.

Samsun, Türkiye’nin Karadeniz’e açılan kapısı

Konuşmasında geçtiğimiz günlerde resmi açılışı yapılan Samsun-Kavkaz Demiryolu Feribot Hattı ile ilgili görüş bildiren Samsun TSO Başkan Yardımcısı Haluk Akyüz, “Samsun Şubat ayı içerisinde oldukça önemli misafirler ağırladı. Malumunuz geçtiğimiz hafta içerisinde Rusya Ulaştırma Bakanı ve bizim ulaştırma bakanımız Samsun limanı içerisinde boji değiştirme istasyonun açılışını yapmak üzere kentimizi ziyaret ettiler. Samsun bildiğiniz üzere Türkiye’nin Karadeniz’e açılan kapısı ve Türkiye’nin Rusya ile ortaya koyduğu bir ihracat hedefi var. Bu istasyonun faaliyete alınması şüphesiz ihracat rakamlarımızı olumlu yönde etkileyecek ve kentimizin lojistik iddiasına güç katacaktır. Çünkü bu istasyonun varlığı Rusya ile ihracat yapma hedefinde olan tüm işletmeler için düşük maliyetli nakliye imkanı sunuyor” dedi.

Samsun’un yol haritası hazırlanıyor

Samsun Limanı’nın özelleşmesi ile limanın kapasite ve hizmet kalitesindeki artışının artarak sürmesinin ve ihracatımıza katkı sağlayacak hizmet alanlarının yaratılmasının büyük önem arz ettiğinin altını çizen Haluk Akyüz, “Samsun’un lojistik iddiasına sağlanan her katkı Türkiye ekonomisine olumlu yansıyacaktır. Lojistik bağlamda Samsun’un uzun bir yolu olduğunu biliyoruz. Bu yolu yürürken akılcı adımlar atmak için lojistik master plan hazırlatmıştık.  Yine bu anlayışla Samsunumuzu 1 milyar dolar ihracat yapan kentler arasında yer alabilmesi adına Samsun İhracat Stratejisi Eylem Planı hazırlığı içerisindeyiz.  Bugün ikinci çalıştayını gerçekleştirdik. Çalışma tamamlandığında önemli bir yol haritamız olacak. Daha güçlü bir Samsun temennisiyle sizleri şahsım ve yönetim kurulum adına saygıyla selamlıyorum” diye ifade etti.

Sanayi sitelerinin yollarının iyileştirilmesi için destek istedi

Gündem dışı söz alan Meclis üyesi Mehmet Akif Koçak ise, Tekkeköy’deki küçük sanayilerin yollarının bakımsızlığından şikayetçi oldu.  19 Mayıs, İlkadım ve Örnek Sanayi Siteleri’nin yollarının iyileştirilmesi ile ilgili çabalarının sonuçsuz kaldığının altını çizen Mehmet Akif Koçak, “Bizler çözüm için anlatabileceğimiz her makama sorunumuzu anlattık, dilekçeler verdik. Sizlerin de fikirleri bizim için önemli. Yolların düzeltilmesi için desteklerinizi bekliyoruz. Sanayilerin sorunu sadece buralardaki esnaf ve sanatkarın sorunu değil, tüm Samsun’un, hepimizin sorunu. Bu konuda destek ve yardımlarınızı bekliyoruz. Sanayi sitelerinin yollarının yapılması konusu, hangi kuruma ait ise biran önce çözüm getirmesini önemle rica ediyoruz” dedi. Meclis Başkanı Sedat Demirci de, Mehmet Akif Koçak’ın sözlerine destek vererek, konunun çözümü için kime ne görev düşüyorsa yapması gerektiğini söyledi.

Orantısız cezayla karşı karşıya kaldık

Aynı zamanda Samsun Sağlık Kenti Derneği’nin de Başkanı olan Meclis Üyesi Uzm. Dr. Hayati Ergür ise, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 3’ü özel olmak üzere 6 hastaneye toplam 678 bin TL evsel atıklar içerisinde tıbbi atık bulunduğu gerekçesiyle ceza kesilmesi konusunu meclisle paylaştı. İl Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün hiçbir ön uyarı dahi yapmadan hastanelere kestiği cezanın sağlık sektöründe şok etkisi yarattığını belirten Hayati Ergür, “Maalesef orantısız bir cezayla karşı karşıya kaldık. Konuyla ilgili bazı girişimlerimiz oldu, kesilen cezanın hatalı olduğunu kabul ettiler ve yargıya gitmemizi söylediler. Bu sorun herkesi ilgilendirdiği gibi burada olan sanayicilerimizi de ilgilendiriyor. Daha önceden benzer durumdan ötürü iki tane sanayicimize de 300 bin TL civarında cezayla karşı karşıya kalmış. Bu ceza yönetmeliğinin yasalara uygun olup olmadığı tartışılırken, bir taraftan da bunu uygulayanların art niyetli hareket ettiklerini düşünüyorum. Bu konu da karşı karşıya kaldığımız haksızlıkla ilgili verdiğimiz çabaya Samsun Ticaret ve Sanayi Odamızın da katkılarını bekliyoruz” diye konuştu.

Meclis, gündem maddelerinin görüşülüp karara bağlanmasının ardından sona erdi.  

Diğer Haberler Tüm Haberler »
KOBİ’ler için “Nefes Kredisi” devrede KOBİ’ler için “Nefes Kredisi” devrede
28 Nisan, 2020
Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, oda üyelerinin finansman ihtiyacına destek olmak amacıyla TOBB önderliğinde, Denizbank ve KGF ortaklığında hayata geçirilen, “Nefes Kredisi”nin devreye girdiğini söyledi.
KOBİ’ler için “Nefes Kredisi” başvuruları devam ediyor KOBİ’ler için “Nefes Kredisi” başvuruları devam ediyor
22 Mayıs, 2020
Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, oda üyelerinin finansman ihtiyacına destek olmak amacıyla TOBB önderliğinde, Denizbank ve KGF ortaklığında hayata geçirilen, “Nefes Kredisi”nin başvurularının devam ettiğini belirterek, artık cirosu 25 milyon TL’nin altında olan işletmelerin de krediden yararlanabileceğini müjdeledi.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu
Toplam 2 (iki) adet Duyuru Bulunmaktadır. 2
1
Mesai Saati Değişikliği
T.C Samsun Valiliği’nin COVID-19 salgını nedeniyle 28.04.2020 tarihinden itibaren 09.00-12.30, 13.00-16.30 olarak uygulanan mesai saatleri; 27.05.2020 Çarşamba gününden itibaren tekrar, 08.30-12.00, 13.00-17.30 olarak uygulanacaktır.   Detay için tıklayınız.
2
İşe Devam Desteği - Küçük İşletme Can Suyu Kredisi
Küresel bir salgına dönüşen ve etkileri ülkemizde de hissedilen Korona virüsü ile mücadele kapsamında, küçük işletme düzeyinde olan ve ihtiyaç duydukları kredi kaynaklarına ulaşmakta zorluk çeken Sanayi, Ticaret, Sanayi ve Ticaret Odaları ile Ticaret Borsaları ve Deniz Ticaret Odalarına kayıtlı şahıs firmalarının desteklenmesi amacıyla Ekonomik İstikrar Kalkanı tedbirleri kapsamında Halkbank tarafından ‘‘İşe Devam Desteği-Küçük İşletme Can Suyu Kredisi’’ oluşturulmuştur. Krediden yararlanacak “şahıs firmasının”; Sanayi, Ticaret, Sanayi ve Ticaret Odası, Ticaret Borsası ve Deniz Ticaret Odaları’na kayıtlı olması, Yıllık cirosunun 3.000.000 TL’yi aşmaması, İktisadi faaliyetlerine devam etmesi ve firmanın 01.04.2020 tarihinden evvel kurulmuş olması, Bankamız Esnaf Destek Paketi’nden faydalanmamış olması, İflas, fesih, iflas erteleme, iflas erteleme tedbir ve konkordato kararı olmaması ve aktif takip kaydının bulunmaması, önkoşullarını taşıması gerekmektedir. https://www.halkbank.com.tr/21647-ise_devam_destegi___kucuk_isletme_can_suyu_kredisi linkini tıklayarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz… Detay için tıklayınız.
KAPAT X