Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Bu kursta iş var « Geri
Bu kursta iş var
  Samsun TSO Eğitim Vakfı tarafından hazırlanarak OKA tarafından kabul gören, işsiz gençlere iş imkanı sağlamayı amaçlayan “Perakende Satış Temsilcisi Akademisi” projesinin ikinci dönem açılışı yapıldı.
 11 Aralık, 2012


  Samsun TSO Eğitim Vakfı tarafından hazırlanarak OKA tarafından kabul gören, işsiz gençlere iş imkanı sağlamayı amaçlayan “Perakende Satış Temsilcisi Akademisi” projesinin ikinci dönem açılışı yapıldı.

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi, Mali Destek Programı çerçevesinde Samsun TSO Eğitim Vakfı tarafından hazırlanan ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin proje ortağı, Milli Eğitim İl Müdürlüğü ve İşkur İl Müdürlüğü’nün de proje iştirakçileri olduğu, “Perakende Satış Temsilcisi Akademisi” projesinin 2. Dönem Açılışı düzenlenen törenle gerçekleşti.

En iyi yatırım, insana yapılan yatırım

Davut Altan Meclis Salonu’nda yapılan törenin açılışında konuşan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkan Yardımcısı Mustafa Kemal Şahin, insan kaynağının önemine değindi. Konuşmasına Türk sanayisinde önemli bir yere sahip olan rahmetli Sakıp Sabancı’nın bir anısıyla devam eden Şahin, “Rahmetli Sakıp Sabancı’nın insan kaynakları konusunda söylediği çok önemli bir söz var. Rahmetli Sakıp Sabancı yeni kurdukları modern bir tesisi gezdirirken şu ifadeleri kullanıyor: “Burasını kurarken Avrupa’dan dönemin en son model makinelerini getirttik. Tesise ve makinelere büyük yatırımlar yaptık. Fakat üretime geçtikten sonra ürettiğimiz ürünün kalitesi bizi memnun etmedi. Araştırdık, gördük ki o makineleri kullanacak çalışanlara yatırım yapmayı unutmuşuz. Çalışanlara eğitim vermemişiz. Bir kez daha anladık ki, İnsana Yapılan Yatırım En Büyük Yatırımdır” Gerçekten de günümüz iş dünyasında teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin, ne kadar büyük yatırımlar yapılırsa yapılsın, insan kaynağı bir işletmedeki en önemli ve en değerli girdi olmaktadır. Rekabet edebilmek kavramının giderek ön plana çıktığı günümüz ekonomik sisteminde teknolojiye erişim imkanlarının işletmeler için eş düzeyde olduğunu varsayarsak, insan kaynağı en önemli ayırt edici faktör olarak ön plana çıkmaktadır” dedi.

Günümüzün gözde mesleği

Sınırların neredeyse ortadan kalktığı bir dünya düzeni içinde olduklarını ifade eden Şahin, “Bu nedenle dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan en küçük bir gelişme tüm dünyayı etkileyebiliyor. Tüm dünyada üretim teknolojileri, pazarlama metotları ve hatta ihtiyaç eğilimleri bile oldukça hızlı bir değişim gösteriyor. Bu denli hızlı değişimden kuşkusuz mesleklerde nasibini alıyor. Bazı meslekler önemini, geçerliliğini yitiriyor ya da hiç öngöremediğimiz yeni meslekler doğuyor. Emek yoğun üretim sektörünün yerini teknoloji yoğun üretim sektörüne bırakmasıyla birlikte de öncelikli istihdam alanı da ister istemez hizmet sektörleri oluyor. Bu bağlamda da perakende satış sektörü istihdam piyasasında en yoğun talep gören sektör olarak öne çıkıyor. Bu ihtiyacın tespitine binaen günümüzün gözde mesleği perakende satış temsilcisi yetiştirmek adına Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Eğitim Vakfı olarak oldukça detaylı bir eğitin programı düzenledik. Ancak kuşkunuz olmasın, burada edineceğiniz bilgiler hangi mesleği seçerseniz seçin oldukça faydalı olacaktır. Bu vesileyle

İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Mali Destek Programıyla istihdam piyasasına kalifiye gençler kazandırılmasına vesile olan Orta Karadeniz Kalkınma Ajansına, projemizin destekçisi İş Kur Samsun Müdürlüğüne, bugün bizleri kırmayıp kıymetli vaktini ayıran ve oldukça önemli bilgiler paylaşacak olan İnsan Kaynakları konusunun değerli ismi Dr. Pembe Candaner’e katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İlk dersi Candaner verdi

Kursiyerlere ilk dersi ise insan kaynakları yönetimi, istihdam, üst düzey yönetici danışmanlığı ve kadın lider gelişimi konularında Türkiye’nin en önemli isimlerinden biri olan ve 2003 yılında Türkiye’nin en başarılı iş kadını seçilen Dr. Pembe Candaner verdi. “Perakende ve İnsan Kaynakları” konusunda sunum yapan Pembe Candaner, rekabetin alabildiğine yoğunlaştığı yeni dünyada insanların çalıştığı yerde mutlaka kendi imzasını atması gerektiğinin altını çizdi. Müşterinin gittiği mağazada mutlu olmasının önemine değinen Candaner, “Perakende sektörü çok gelişmekte olan ve hepimizin çok ihtiyacı olan, gerek alıcı gerekse satıcı olarak mutlaka işin içinde olduğumuz bir sektör. İster hanım olalım, ister bey olalım gerçekten alışverişi seviyoruz. Müşteriye farkı, fark ettirmeliyiz. Müşteriyi  şaşırtmalıyız. Bunu yapmadığınız taktirde istediğiniz kadar ürününüz farklı olsun, istediğiniz kadar mağazanızın içi güzel olsun hiçbir şekilde başarılı olamazsınız. Ama bunu da yaşatan insanın fikirleri ve insan. İnsan farklı olmazsa, insan size o deneyimi kazandıramazsa hiçbir şekilde başarılı olamazsınız. İşyerinde farkı yaratacak insandır. Neyi nasıl yapmak istiyorsanız kendinize yol çizmeniz gerekiyor. Perakende sektörü de insanın en önem kazandığı sektörlerden bir tanesi. Çok basit şeylerle insanları kendimize bağlayabiliyoruz. Her iş yerinde hepimizin, kendimizin yapabileceği, ortaya çıkarabileceği, farkımızı gösterebileceği ve yaratacağı şeyler bulmak zorundayız. Eğer bunu yapmadığımız taktirde ne satışı gerçekleştirebiliriz ne de kendimizi iyi ifade edebiliriz. Dolayısıyla insan kaynakları dediğimiz aslında insan kıymetleri. İnsan olarak önce kıymetimizi hissedip, sonra başkalarına hissettirmemiz lazım” dedi.

Başarılı yönetici hizmet alan değil, hizmet verendir

Konuşmasında yöneticiliğin önemine de değinen Candaner, “Önceden işverenler çalışanını seçerlerdi ama günümüzde pek öyle değil. Yapılan bir araştırmada tam anlamıyla işine kendini verenin oranı Amerika’da yüzde 20 iken bizde ise yüzde 13. Ülkemizde yaptığı işte taktir almayanların oranı ise yüzde 80. Yönetici olarak bunu bile vermeyince çalışan küsüyor ve morali bozuluyor. Yeni jenerasyon doğru yapıp yapmadığını öğrenmek istiyor. İşveren olarak onları mutlaka yönlendirmeliyiz. Çalışanlarımızın mutlaka yanında olmalıyız. Takımımızı iyi tanımalıyız. Yönettiği insanı tanımayan bir insan başarılı yönetici değildir. Bir yönetici başarılı olmak istiyorsa önce kendinden başlamalı. Başarılı yönetici hizmet alan değil, hizmet veren yöneticidir. Hatayı başkasında arama gibi bir duruma düşmemeliyiz. Hata olmaz diye bir şey yok. Önemli olan hatayı anlayıp önlemektir. Bu da yeni müşteri anlamına gelmektedir. Günümüzde rekabet çok ama işyerinizde kendi imzanızı atın. Farklı, farklı güçlerimizi ortaya çıkartabiliriz. Kibar olalım ve karşımızdaki insanlara saygı duyalım. Sadece benim dediğim doğru diye bir şey yok. Sinirlenince asla karar vermeyin. Mutlaka üstüne yatın ve sonra karar verin. Kendi kendinizle her gün belirli saatlerde telefonunuzu kapatın toplantı yapın. Tüm bunları yaparken de kendi benliğimizi ve kendi değerlerimizi de kaybetmeyelim. Ve herkese karşı samimi olalım” diye ifade etti.

Konuşmaların ardından Samsun TSO Başkan Yardımcısı Mustafa Kemal Şahin, günün anısına Dr. Pembe Candaner’e plaket takdiminde bulundu.  

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Büyükelçi Croitor’un ilk ziyareti Samsun TSO’ya Büyükelçi Croitor’un ilk ziyareti Samsun TSO’ya
21 Şubat, 2020
Moldova Ankara Büyükelçisi olarak bir ay önce atanan Dimitri Croitor, ilk ziyaretini Samsun’a gerçekleştirdi. Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ile bir araya gelen Büyükelçi Croitor, iki ülke arasındaki ticari ilişkiler ve yatırım fırsatları hakkında görüş alışverişinde bulundu.
Yardım TIR'ı yola çıktı Yardım TIR'ı yola çıktı
5 Şubat, 2020
Samsun il ve ilçeleri Oda ve Borsaları tarafından toplanan ve içerisinde tüplü ısıtıcı, kullanılmamış giysi, kuru gıda ve çocuk bezi bulunan bir adet yardım TIR’ı ve bir adet kamyon, Elazığ ve Malatya'daki depremzedelere ulaştırılmak üzere bölgeye hareket etti.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu