Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Samsun'da ekonomi zirvesi « Geri
Samsun
Samsun ekonomisinin masaya yatırıldığı “Samsun Ekonomi Zirvesi”nde konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, yaptığı konuşmada, Samsun’un inanılmaz zenginliklere, potansiyele ve geleceğe sahip olduğuna vurgu yaparak, “Bizim hayalimiz, Samsun’un çok daha iyi yerlerde olması.
 27 Ekim, 2014


Samsun ekonomisinin masaya yatırıldığı “Samsun Ekonomi Zirvesi”nde konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, yaptığı konuşmada, Samsun’un inanılmaz zenginliklere, potansiyele ve geleceğe sahip olduğuna vurgu yaparak, “Bizim hayalimiz, Samsun’un çok daha iyi yerlerde olması. Ben sizin hizmetkarınızım, 7 gün 24 saat emrinizdeyim. Samsun’un çalışmalarını yakından takip edeceğim” dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, “Samsun Ekonomi Zirvesi”ne katılmak üzere geldiği Samsun’da bir dizi inceleme ve ziyaretlerde bulundu. İlk olarak Samsun Valisi İbrahim Şahin’i makamında ziyaret eden Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, daha sonra ise Samsun Serbest Bölgesi’ne gitti. Bakan Zeybekçi, burada basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantıda SASBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Ulusoy ve Yönetim Kurulu Üyeleri’nden brifing aldı. Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Milletvekili Ahmet Yeni, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Salih Zeki Murzioğlu, Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır’ın da eşlik ettiği ziyarette SASBAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin Ulusoy, Bakan Nihat Zeybekçi’ye günün anısına Atatürk heykelciği hediye etti. Bakan Zeybekçi, ardından da Serbest Bölge’de faaliyet gösteren İmaretçioğlu İlaç Sanayi ve Borpanel’i gezerek, üretim, ihracat ve istihdam durumları hakkında bilgi aldı. Zeybekçi, daha sonra ise, Partisinin İl Danışma Kurulu Toplantısı’na katıldı

Karşımızda büyük bir pazar var

Bakan Nihat Zeybekçi, daha sonra ise, Büyükşehir Belediyesi Atakum Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen “Samsun Ekonomi Zirvesi”ne katıldı.  Samsun'un ekonomik anlamda gelişmesi, sanayisinin daha etkin hale gelmesi için gerekli olan adımların masaya yatırıldığı toplantıya işadamları, siyasiler, bürokratlar ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı. Toplantıda ilk sözü alan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun’un geleceğe adım adım koştuğunu belirterek, kentin karşısında kalan ülkelerde büyük bir Pazar olduğunu, ulaşım sorunu nedeniyle bu pazarı kullanamadıklarını belirterek, Bakan Zeybekçi’den yardım istedi. Samsun’un ekonomik ve tarımsal durumu hakkında da bilgi veren Yılmaz, “Samsun, yıllarca tarıma dayalı bir kalkınmanın olduğu bir şehirdi. 1990’lı yıllara kadar tütünle geçiniliyordu. Sonrasında Türk tütününe kotalar konulmasıyla sanayileşme başladı. Organize sanayi bölgelerimiz, sanayi bölgelerimiz, serbest bölgemiz, lojistik organize sanayi bölgemiz var. Çok şükür şehrimiz geleceğe adım adım koşuyor. Bu anlamda sanayi üretiminin payı büyük. Şehrimizdeki üretimin payı büyük. Şehrimizdeki üretimin yüzde 21’i sanayi ve bu rakam düşük. Şehrimiz sanayi üretimini artırmak zorunda. Bunun bilincindeyiz. Ancak, önümüzde bir engel var. Üretimi nerede artıracaksınız, nerede pazarlayacaksınız? İşte bu toplantı bu anlamda önemli. İhracatta iddialı olmamız gereken yerler karşı sahilimizdeki ülkeler. Karşı ülkelerde büyük bir pazar var. Oralara, Ankara’dan olduğumuzdan daha yakınız. Ama maalesef ulaşım bağlantımız yok. Bir havayolu şirketi karşıya çalışırsa, ticaretimiz gelişecektir. Samsun-Ankara hattındaki arada kalan eksikliklerin giderilmesini bekliyoruz. Etrafımızda bu kadar birinci sınıf tarım alanı olması nedeniyle yer bulmak zor oluyor. Tarım alanlarını sanayi için kullanmak, ülke kaynaklarını kötüye kullanmak olur. Tarım alanlarımız içerisinde verimliliği düşük alanların, sanayi alanına dönmesi için adımlar atıyoruz. Bu anlamda bize büyük katkılar vereceğinize inanıyorum” dedi.

“E-Ticarette hızlı şehir olmalıyız”   

Ardından kürsüye gelen Samsun Valisi İbrahim Şahin ise, E-Ticaret konusunda Samsun’un atılım yapması gerektiğini, bunun için de lojistik anlamda hazır olmasının önemli olduğuna vurgu yaptı. Samsun’u, “Bir huzur kenti” olarak tanımlayan Şahin, “Özellikle turizm konusunda çok daha fazla işlenmesi gerekiyor. Yabancı turist konusunda sınırlı kalınmış. Turistin şehrimize gelmesi, ekonomiye katkı sağlamaları ve ülkelerine döndüklerinde reklamımızı yapmaları gerekiyor. Marka kent haline gelinmesi için ciddi bir çaba sarf etmek gerekiyor. Bunu bir eksiklik olarak görüyorum. Bunun üzerine ciddi çalışmalar yapacağız. Başbakanımız Davutoğlu, ilimizi ziyaret ettiğinde, Samsun için, “Meşale şehir” dedi. Milli mücadelede ilk adımın atıldığı şehir olması nedeniyle Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılına ciddi hazırlık yapmamız kaçınılmaz. Öte yandan lojistik konusu çok önemli. Özellikle E-Ticaretin yüzde 15-20 artığını gözlemlersek, bu konu dikkate alınmalı. Türkiye’de internet kullanımı 41 milyon civarında ve bu kullanıcıların yüzde 33’ü internet üzerinden alışveriş yapıyor. E-Ticaret, hızlı internet, ürüne rahat kavuşabilme ve daha ucuza ulaşmasıyla ilgili. Bu anlamda Samsun hazırlık yapmalı. Lojistik bunun ilk ayağını oluşturuyor. E-Ticaret konusunda önümüzdeki dönemde Türkiye’nin daha hızlı hazırlanan şehri olmak zorundayız. Aksi halde ıskalarız. Samsun, Karadeniz Bölgesi’nde dört ulaşım ağına sahip tek il. Türkiye’de ise sadece dört il var bu imkanlara sahip. Potansiyelimizi mutlaka avantaja çevirip, Samsun’u geleceğe hazırlamalıyız” diye konuştu.

Samsun, Karadeniz’in amiral gemisi

Daha sonra ise, Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel, Teşvik-Uygulama ve Yabancı Sermaya Genel Müdürü İbrahim Uslu, İhracat Genel Müdürü Veysel Parlak, Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürü Uğur Öztürk, sunum gerçekleştirdi. Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkan Vekili Dursun Oğuz Gürsoy’un konuşmasının ardından konuşan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Salih Zeki Murzioğlu, Samsun ekonomisinin gelişmesi için atılması gereken adımlarla ilgili bir konuşma yaptı. Samsun ile Rusya arasında bir havayolu köprüsü istediklerinin altını çizen Başkan Murzioğlu, mevcut demiryolu hattına yatırım yapılması ve kanatlı hayvan üretimi için destek beklediklerinin altını çizdi. Murzioğlu, “Lojistikteki demiryolu taşımacılığı düşük maliyet sebebiyle her zaman tercih sebebidir. Bu nedenle özellikle gelişmiş ülkeler, demiryollarına büyük yatırım yapmaktadır. Son yıllarda ülkemizde, başta hızlı tren olmak üzere demiryollarına büyük önem veriliyor ve bu yönde önemli yatırımlar yapılıyor. Samsun sahip olduğu demiryolu hattı ile Karadeniz Bölgesi’ni, İç Anadolu Bölgesi’ne, oradan da Ortadoğu ve Ortaasya’ya bağlamaktadır. Ancak, Samsun-Ankara demiryolu, Amasya-Kayseri üzerinden Ankara’ya ulaşmaktadır. Bu da 900 kilometrelik bir yoldur. Amasya ve Kırıkkale arasında 141 kilometrelik bir demiryolu bağlantısı ile daha çabuk bir ulaşım sağlanacaktır. Viking Projesi’nin Türkiye ayağının çıkış noktası, ifade ettiğim lojistik avantajlarından dolayı Samsun olmalıdır. Bu eşsiz proje 200’den fazla ihracatçı firmalı ile dünyanın 193 ülkesinden 140’ına ihracat yapan, Karadeniz’in amiral gemisi Samsun’da ticareti daha da geliştirecektir. Samsun ihracatını geliştirmek için master planını hazırladık. Bu plan çerçevesinde bizlere üreteceğimiz ürünleri için sanayi alanları ve bunları satabilmemiz için karşımızda henüz bakir olan 400 milyon nüfusa sahip Ukrayna, Rusya ve bağımsız devletler topluluğu var. 400 kilometre uzaklığında karşı komşu ülkelere İstanbul üzerinden bir havayolu işletmesiyle 12 saatte gidiyoruz. Sanayicimizin zamanı gidiyor ve maliyeti de çok yüksek. Bizim sizden isteğimiz Samsun’dan Rusya’ya bir havayolu köprüsü kurulması yönünde destek vermeniz” diyerek sözlerini tamamladı.  

“Ben sizin hizmetkarınızım”

Son olarak kürsüye gelen Ekonomik Bakanı Nihat Zeybekçi, bir değerlendirmede bulundu. Samsun’un çok büyük potansiyellere sahip olduğunu, bu anlamda bazı adımların atılması gerektiğine vurgu yapan Zeybekçi, “Bu potansiyellerin değerlendirilmesi için elimden geleni yapacağım. Samsun, inanılmaz zenginliklere, potansiyele, geleceğe sahip. Samsun, bizi heyecanlandırıyor. Samsun'un üzerine bir haritada bir pergel koyduğumuzda 2-3 saat mesafede milyarlık bir nüfusun orta yerinde kalıyor. Dört ulaşım imkanının dördüne de sahip bu şehir, her yere kolay ulaşılabilir bir yerde duruyor. Tabi sıkıntıları da var. Karşımızda, 400 kilometre uzağımızda 200-300 milyon nüfusun bulunduğu bir coğrafya var. Son dönemde artan satın alma gücü bulunan bu coğrafyaya ulaşma ile ilgili sıkıntılar var. Karayoluyla ulaşmakta zorluk çekilir. Denizyoluyla gitmek de zor. Havayolu da hem pahalı hem de dolaşımı uzun. Ama son dönemlerde Rusya ile yaptığımız görüşmeler, hızla gelişiyor. Biz eminiz sonucundan, aramızdaki akitleşmede Türkiye ile Rusya arasında tüm engelleri kaldıracağız. Teknik heyetimiz, bu anlamda çalışıyor. O coğrafyaya yapılan ticaretin 30'da 1’ini biz yapıyoruz. Devasa bir pazarla karşı karşıyayız. Biz, onların tüm laboratuvar raporlarını tanıyacağız, onlar da bizimkileri tanıyacak. Bizim yapacaklarımıza başkalarının hayali bile yetmez. İnsan aklının ermediğini hayal etmez. Bizim hayalimiz. Samsun'un çok daha başka yerde olması. OSB taleplerini bugünden itibaren takibe başlıyoruz. Samsun'un çalışmalarını yakından takip edeceğiz. Gelin Samsun'u serbest bölgeler şehri yapalım. Samsun'daki serbest bölge, 45-50 bin metrekarelik bir alanda 400 kişinin çalıştığı, 70-80 milyon dolarlık bir serbest bölge, bizim hayalimizi kaldırmaz. Samsun'da uzmanlaşmış serbest bölge üzerine çalışalım. Tıbbi malzemelerle ilgili bir serbest bölge açmalıyız. Ardından da gıda konusuna girilmeli. İç ve dış piyasa için üretim alanları oluşturmalı. Bunların üzerine çalışmaya başladık. Samsun; Türkiye'de, sağlık turizmi adına merkez haline gelmeli. Hemen bu işe tıbbı aletlerden başlayabiliriz. Samsun, Rusya ve Kafkasya’nın sağlık turizmi bölgesi olabilir. Ben sizin hizmetkarımızım. 7 gün 24 saat sizlerin emrindeyim. Bu söylediğim konularda en ufak tıkanma olursa, bana direkt ulaşın. ’Yatırım ortamının iyileşmesi ve uygun hale gelmesiyle Anadolu şehirlerimizin önemi artacak. Samsun bu manada çok önemli bir coğrafyada bulunuyor. Ve Samsun’da gerçekten büyük bir potansiyel var. Bunun harekete geçmesi için son birkaç dokunuş lazım. Bu memleketin, dolayısıyla Samsun’un kurtuluşu ihracattadır. Bu ülkenin kullanılmayan kaynaklarını üretim ve üretime dayalı sanayiye entegre edip ihracata yansıtmalıyız” diye konuştu.

“Ekonomi Zirvesi” Bakan Nihat Zeybekçi, Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu moderatörlüğünde gerçekleştirilen soru-cevap kısmında katılımcıların sorularına yanıt verdi. Toplantıya ayrıca, Samsun Milletvekilleri Tülay Bakır ve Ahmet Yeni, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, işadamları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ı da makamında ziyaret eden Zeybekçi, daha sonra Samsun’dan ayrıldı.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Murzioğlu, AB Bilgi Merkezleri Ağı Projesi Açılış&Koordinasyon Toplantısı’na katıldı Murzioğlu, AB Bilgi Merkezleri Ağı Projesi Açılış&Koordinasyon Toplantısı’na katıldı
18 Şubat, 2020
TOBB Başkan Yardımcısı ve Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, AB Bilgi Merkezleri Ağı Projesi Açılış&Koordinasyon Toplantısı’na katıldı.
Hindistan Mashalatgüzarı, işbirliği için Samsun’da Hindistan Mashalatgüzarı, işbirliği için Samsun’da
12 Şubat, 2020
Hindistan Ankara Büyükelçiliği Mashalatgüzarı Vanaja Thekkat, ikili işbirliği fırsatlarını görüşmek üzere Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ile biraraya geldi.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu