Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Samsun ilk ay 127 ülke ve üç serbest bölgeye ihracat yaptı « Geri
Samsun ilk ay 127 ülke ve üç serbest bölgeye ihracat yaptı
Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, 2023 yılının ilk ayında 127 ülke ve üç serbest bölgeye 90 milyon 960 bin dolar değerinde ihracat gerçekleştirdiğini söyledi.
 28 Şubat, 2023


Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, 2023 yılının ilk ayında 127 ülke ve üç serbest bölgeye 90 milyon 960 bin dolar değerinde ihracat gerçekleştirdiğini söyledi.    Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) özel ihracat sistemi verilerine göre yayımladığı ihracat rakamları hakkında bilgi verdi. Salih Zeki Murzioğlu, 2022 yılının ilk ayında 116 ülke ve dört serbest bölgeye 81 milyon 671 bin dolar ihracat yapan Samsun’un, bu yılın ilk ayında ise 127 ülke ve üç serbest bölgeye 90 milyon 960 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini söyledi. Murzioğlu, en fazla ihracat yapılan beş ülkenin Rusya Federasyonu, Hollanda, ABD, Yemen ve Almanya olduğunu, bu ülkeleri ise, Pakistan, Romanya, Gürcistan, Suriye ve Birleşik Krallık’ın takip ettiğini söyledi. En fazla ihracat yapılan ürünler 2023 Ocak döneminde Samsun ilinden en fazla ihraç edilen ürünler hakkında da açıklamada bulunan Başkan Murzioğlu, “İlimizden ilk ayda en fazla ihracat yapılan ürünlerin başında ‘değirmencilik ürünleri’, ‘motorlu kara taşıtları, bunların aksam ve parçaları’, ‘kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler’, ‘su ürünleri’ ve ‘elektrikli makina ve cihazlar’ gelirken, bu ürünleri de, ‘demir veya çelikten eşya’, ‘silahlar ve mühimmat ve bunların aksam ve parçaları’, ‘kauçuk ve kauçuktan eşya’, ‘yenilebilen meyveler ve sert kabuklu meyveler’ ve ‘kıymetli taşlar ve metaller’ takip etmiştir. Geçtiğimiz ay ilimizden toplamda ise 68 fasılda ihracat gerçekleştirilmiştir” dedi. “Biz güçlü bir ülkeyiz” Samsun’un ihracatına katkı veren tüm firmaları kutlayan Başkan Salih Zeki Murzioğlu, “Hepimizin bildiği gibi ilimiz geçen yıl toplamda 1 milyar 317 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu da Samsun tarihinin ihracat rekoruydu. Temennimiz ve beklentimiz bu yılı da rekorla kapatmak. Biz bu şehrin çok yüksek ihracat rakamlarına ulaşabileceğini biliyoruz. Buradaki en önemli husus ise sürdürülebilir bir artış sağlanmasıdır. Oda olarak tüm çabamız ilimizin ihracat gücünü daha da ileriye taşımak. Ülkemiz 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli ardı ardına meydana gelen ve 11 ilimizi etkileyen asrın deprem felaketiyle karşı karşıya kaldı. Maalesef yüzlerce kilometre öteden bizlerin dahi büyük sarsıntıyla hissettiğimiz iki büyük yıkıcı depremde binlerce vatandaşımız hayatını kaybetti ve yüzbinlerce insanımız da yaralandı. Bir kez daha depremde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı ve yaralananlara da acil şifalar diliyorum. Ama biz güçlü bir ülkeyiz. Bunu yaşadığımız asrın felaketinde de gördük. Kaybımız çok büyük, acılarımız çok derin ve taze. Biz gücünü birbirinden alan bir milletiz. Asla karamsar da değiliz. İnşallah dayanışma ve seferberlik ruhu ile yaraları hep birlikte saracağız. Umudu büyüteceğiz. Yapacak daha çok işimiz var. Allah hepimizin yardımcısı olsun” diye konuştu.

Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, 2023 yılının ilk ayında 127 ülke ve üç serbest bölgeye 90 milyon 960 bin dolar değerinde ihracat gerçekleştirdiğini söyledi. 

 

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) özel ihracat sistemi verilerine göre yayımladığı ihracat rakamları hakkında bilgi verdi. Salih Zeki Murzioğlu, 2022 yılının ilk ayında 116 ülke ve dört serbest bölgeye 81 milyon 671 bin dolar ihracat yapan Samsun’un, bu yılın ilk ayında ise 127 ülke ve üç serbest bölgeye 90 milyon 960 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini söyledi. Murzioğlu, en fazla ihracat yapılan beş ülkenin Rusya Federasyonu, Hollanda, ABD, Yemen ve Almanya olduğunu, bu ülkeleri ise, Pakistan, Romanya, Gürcistan, Suriye ve Birleşik Krallık’ın takip ettiğini söyledi.

En fazla ihracat yapılan ürünler

2023 Ocak döneminde Samsun ilinden en fazla ihraçedilen ürünler hakkında da açıklamada bulunan Başkan Murzioğlu, “İlimizden ilk ayda en fazla ihracat yapılan ürünlerin başında ‘değirmencilik ürünleri’, ‘motorlu kara taşıtları, bunların aksam ve parçaları’, ‘kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler’, ‘su ürünleri’ ve ‘elektrikli makina ve cihazlar’ gelirken, bu ürünleri de, ‘demir veya çelikten eşya’, ‘silahlar ve mühimmat ve bunların aksam ve parçaları’, ‘kauçuk ve kauçuktan eşya’, ‘yenilebilen meyveler ve sert kabuklu meyveler’ ve ‘kıymetli taşlar ve metaller’ takip etmiştir. Geçtiğimiz ay ilimizden toplamda ise 68 fasılda ihracat gerçekleştirilmiştir” dedi.

“Biz güçlü bir ülkeyiz”

Samsun’un ihracatına katkı veren tüm firmaları kutlayan Başkan Salih Zeki Murzioğlu, “Hepimizin bildiği gibi ilimiz geçen yıl toplamda 1 milyar 317 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu da Samsun tarihinin ihracat rekoruydu. Temennimiz ve beklentimiz bu yılı da rekorla kapatmak. Biz bu şehrin çok yüksek ihracat rakamlarına ulaşabileceğini biliyoruz. Buradaki en önemli husus ise sürdürülebilir bir artış sağlanmasıdır. Oda olarak tüm çabamız ilimizin ihracat gücünü daha da ileriye taşımak. Ülkemiz 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli ardı ardına meydana gelen ve 11 ilimizi etkileyen asrın deprem felaketiyle karşı karşıya kaldı. Maalesef yüzlerce kilometre öteden bizlerin dahi büyük sarsıntıyla hissettiğimiz iki büyük yıkıcı depremde binlerce vatandaşımız hayatını kaybetti ve yüzbinlerce insanımız da yaralandı. Bir kez daha depremde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı ve yaralananlara da acil şifalar diliyorum. Ama biz güçlü bir ülkeyiz. Bunu yaşadığımız asrın felaketinde de gördük. Kaybımız çok büyük, acılarımız çok derin ve taze. Biz gücünü birbirinden alan bir milletiz. Asla karamsar da değiliz. İnşallah dayanışma ve seferberlik ruhu ile yaraları hep birlikte saracağız. Umudu büyüteceğiz. Yapacak daha çok işimiz var. Allah hepimizin yardımcısı olsun” diye konuştu.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Fındık için ortak akıl vurgusu Fındık için ortak akıl vurgusu
15 Mart, 2023
Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Salih Zeki Murzioğlu, geçtiğimiz Ekim ayında borsa organ seçimlerini tamamlayan Çarşamba Ticaret Borsası Yönetimi’ne, “Hayırlı olsun” ziyaretinde bulundu. Ziyarette gündeme gelen bölge için büyük öneme sahip fındık konusunda da ortak akıl vurgusu yapıldı.    Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Salih Zeki Murzioğlu ve beraberindeki, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Beytekin, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Fahri Eldemir, Yönetim Kurulu Üyeleri Erkan Malkoç, Ayhan Çakır, Zafer Dilmen ve Kerem Tüfekçi, geçtiğimiz yıl Ekim ayında borsa organ seçimlerini tamamlayan Çarşamba Ticaret Borsası Yönetimi’ne “Hayırlı olsun” ziyaretinde bulundu. Çarşamba TB Meclis Başkanı Hacı Toraman, Yönetim Kurulu ve Meclis üyelerinin de bulunduğu ziyarette Başkan Murzioğlu, borsa meclisine yeni dönemde başarılı çalışmalar temenni etti. Karşılıklı istişarenin yapıldığı ziyarette Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Yılmaz’ı temsilen Meclis Başkanı Hacı Toraman ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Servet Zeren yer aldı. Toraman, temennileri için Başkan Murzioğlu ve misafirlerine teşekkür etti. Murzioğlu’na plaket taktim edildi Ziyarette Toraman ve Murzioğlu, Samsun ve Çarşamba’nın ticari hayatı ve ekonomik getirisi için büyük bir öneme sahip olan fındığın ve Samsun’da yetişen diğer tarım ürünlerinin Türkiye ve dünya pazarında gerçek değerini alabilmesi ve hem dünya pazarında yaygınlaşması için fikir birliği ile ortaklaşa çalışmalar yapılması gerektiğini vurguladı. Samimi bir ortamda gerçekleşen ziyaret sonrası Toraman, Başkan Murzioğlu’na ziyaretlerinden ötürü plaket takdim etti.  
Murzioğlu: “Gün birlik olma günü” Murzioğlu: “Gün birlik olma günü”
30 Mart, 2023
Samsun TSO Mart ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda konuşan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Türkiye’yi derinden sarsan deprem felaketinin etkilediği coğrafyanın tarihiyle, kültürüyle, tarımıyla, sanayisiyle çok önemli değer yaratan bir bölge olduğunu belirterek, “Aklımız, fikrimiz, elimizdeki paylaşma niyetimiz en çok bu bölgedeki insanımızla. Bölgedeki üretimin devamlılığını düşünerek sürece katkı vermeliyiz. Dayanışmanın gücüyle yaraları hep birlikte saracağız. Gün birlik olma günü. Yapacak daha çok işimiz var. Allah hepimizin yardımcısı olsun” dedi.   Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Mart ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Haluk Akyüz başkanlığında gerçekleştirdi. Toplantıda söz alan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, iki toplantı arasında yürüttükleri faaliyetler hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi. Konuşmasında, 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli ardı ardına meydana gelen ve 11 ilimizi etkileyen asrın deprem felaketinde TOBB nezdinde yürütülen çalışmalar hakkında da açıklamalarda bulundu. “Aklımız fikrimiz orada” Deprem felaketinin yaşandığı bölgenin önemine değinen Murzioğlu, “Bizler 6 Şubat Pazartesi sabahı çok büyük bir afete uyandık. Haberi aldığımız ilk andan itibaren, bizi biz yapan en kıymetli duyguya sığındık, dayanışma adına elimizden ne geliyorsa ortaya koyduk. Şüphesiz maneviyatımızın en yüksek seviyede olduğu bu ayda da aklımız, fikrimiz elimizdeki paylaşma niyetimiz en çok bu bölgedeki insanımızla. 11 il, yaklaşık 100 bin kilometre alan. 13,5 milyon insanın yaşadığı bu bölge kadim medeniyetlerin izinde binlerce yıllık tarihe, bilgiye sahip. Tarihiyle, kültürüyle, tarımıyla, sanayisiyle çok önemli değer yaratan bir bölge. Maraş, ülkemizin en büyük iplik ve kumaş üreticilerinin yer aldığı ilimiz. İnsanlığın ilk yerleşim yerlerinden biri olan Hatay ülkemiz yaş sebze meyve ihracatının yüzde 21,7'sinin gerçekleştiği şehrimiz. Adıyaman tekstil özellikle giyim sanayiinde önemli bir konumda. Uluslararası coğrafi işaretli ürün olan Malatya kayısının yetiştiği Malatya tek başına dünya yaş kayısı üretiminde yüzde 11, dünya kuru kayısı üretiminde ise yaklaşık yüzde 70'lik bir paya sahip. Bölgenin hayvancılık konusundaki kıymeti malumunuz. Ülkemizin toplam ihracatının yüzde 10’unu bu bölge teşkil ediyor. Kültürel varlıkları sahip olduğu tarihi atmosferi ve şüphesiz mutfağıyla turizmde de önemli katma değer üreten bir bölge. Sahip olunan tüm bu argümanlar bağlamında buradaki üretimin devamlılığını düşünerek sürece katkı vermeliyiz. Bu anlatımımı lütfen sadece ekonomiyle ilişkilendirerek düşünmeyin. İnsanlık tarihinden itibaren burada nesiller boyu aktarılan bir bilgi var. Bunun aktarımın devamlılığını sağlamak gelecek nesiller adına sorumluluğumuz. Çünkü ülkemizi herşeye rağmen güçlü kılan nüanslar bu bilginin içinde. Dolayısıyla bu bölgenin, en çok bu bölge insanına ihtiyacı var” dedi. Murzioğlu: “Dayanışmanın gücüyle yaraları hep birlikte saracağız” “Gün birlik olma günü” diyerek konuşmasını sürdüren Başkan Murzioğlu, “Anadolu’da bir deyiş var. Kaybı olana, ‘başın sağalsın’ deriz. Buradaki mana; ‘yaran iyileşsin’ demek. Bu topraklar ve bu bölge insanı birlikte sağalacak, iyileşecek. Çünkü bu iyileşme birlikte mümkün ve kalıcı. Bizler de elimizden gelen desteği vereceğiz. Bizim önceliğimiz sanayinin, ticaretin ve istihdamın yeniden canlandırılarak ayağa kaldırılması olmalıdır. Çatı kuruluşumuz TOBB, bu bağlamda birtakım girişimlerde bulundu. E-ticaret platformlarından deprem bölgesindeki firmalardan tüketiciye ulaştırabileceği ürünler için komisyon almamasını ve bölgede internet üzerinden yapılacak satışların, kargo masraflarının düşürülmesine yönelik kargo şirketleri nezdinde önemli adımlar atıldı. Bizler de nihai tüketimde bu tercihlerimizi bu firmalara yönelterek pozitif ayrımcılık yapacağız. İkinci olarak tobbdeprem.globalpiyasa.com sayfası uygulamaya geçirildi. Bu uygulamayla işletmelerimizi hammadde ve ara malı ihtiyaçlarını TOBB Sanayi Veritabanı aracılığı ile deprem bölgesinden karşılamaya davet ediyoruz. Bir diğer husus ulusal çapta faaliyet gösteren gıda perakendecilerinin tarım ve gıda ürünleri ile hammadde alımlarını deprem bölgesindeki üreticilerden yapmasını teşvik etmek adına girişimlerde bulunuyoruz. Dördüncü olarak İstihdamın ve ekonomik aktivitenin yeniden canlandırılması, hasar gören üretim tesislerinin tekrar faaliyete başlayabilmesi için TOBB liderliğinde Oda ve Borsalar vasıtasıyla teknik destek seferberliğinin planlama çalışmaları başlatıldı. Son olarak Deprem bölgesindeki istihdamın toparlanması amacıyla 2023 yılı boyunca çalışanlardan kesilen gelir vergisi ve sigorta priminin çalışanlara iade edilmesinin faydalı olacağı değerlendiriliyor. Böylece söz konusu kesintilerin çalışanlara ilave gelir olarak yansıtılması sağlanmış olacaktır. Bu da buradaki istihdam için önemli bir motivasyon olacaktır. Ayrıca, kalıcı konut seferberliğine destek sağlanmasına ilişkin TOBB tarafında bakanlıkla görüşmeler devam ediyor. Biz de Oda olarak bu çalışmalara azami ölçüde katkı sağlamak adına maliyet getirecek tüm çalışmalarımızı, etkinliklerimizi asgari gider oluşturmak çerçevesinde değerlendiriyor hatta gerekirse vazgeçiyoruz. Çünkü uzun vadede desteğe ihtiyaç var. Sürdürülebilir çözümler üretmeli, süreci akılcı bir şekilde yönetmeliyiz. Dayanışmanın gücüyle yaraları hep birlikte saracağız. Gün birlik olma günü. Yapacak daha çok işimiz var. Allah hepimizin yardımcısı olsun. Milletimize bir daha böyle büyük felaketler göstermesin. Bu mübarek günlerin yüzü suyu hürmetine buradaki iyileşme için yapacağımız her türlü girişimimize kolaylık versin” diyerek sözlerini tamamladı. Meclis, gündem maddelerinin görüşülüp karara bağlanmasının ardından sona erdi.  
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Yenimahalle Mah. 839.Sokak No:120 CANİK / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu