Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Samsun TSO ile Brçko Ticaret Odası arasında ‘İş Birliği Protokolü’ « Geri
Samsun TSO ile Brçko Ticaret Odası arasında ‘İş Birliği Protokolü’
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ile Bosna Hersek’in Brçko Ticaret Odası arasında iki bölgenin teknolojik, ticari ve ekonomik ilişkilerini güçlendirmeye, işbirliğini geliştirmeye yönelik “İşbirliği Protokolü” imzalandı.
 8 Kasım, 2021


Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ile Bosna Hersek’in Brçko Ticaret Odası arasında iki bölgenin teknolojik, ticari ve ekonomik ilişkilerini güçlendirmeye, işbirliğini geliştirmeye yönelik “İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin daveti üzerine kente gelen Bosna Hersek Cumhuriyeti Brçko kenti heyeti, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Ziyarette, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ile Brçko Ticaret Odası arasında “İşbirliği Protokolü” imzalandı. Bosna Hersek’in Ankara Büyükelçisi Adis Alagiç, Brçko Büyükşehir Belediye Başkanı Esed Kadriç, Brçko İş insanları Derneği Başkanı Sevalija Suljkanoviç ve Belediye üst düzey yöneticileri ve Samsun TSO Yönetim Kurulu Üyeleri’nin de bulunduğu törende protokole imzayı Samsun TSO adına Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ve Brçko Ticaret Odası adına da Oda Başkanı Ddragan Dukiç imza attı.

Birlikten kuvvet doğar

İki bölgenin teknolojik, ticari ve ekonomik ilişkilerini güçlendirmeyi, işbirliğini geliştirmeyi amaçlayan “İşbirliği Protokolü” töreninde, Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun'un ekonomi, sanayi ve ihracat potansiyelinin yanı sıra öne çıkan sektörlerine ilişkin bilgiler verdi. Konuşmasında, imzalanan protokolün ticari ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağına inandığını belirten Başkan Salih Zeki Murzioğlu, “Türkiye ve Bosna Hersek iki kardeş ve dost ülkedir. Tarihi köklerle sağlam biçimde bağlı olduğumuz Bosna Hersek'le ilişkilerimiz bizim için hep önem arz eder. Bosna Hersek bizim geçmişten bu yana bağlarımızın olduğu dost ve kardeş ülkemizdir. Oda başkanı olarak da değişik zamanlarda ziyaretlerim oldu. Ülkelerimiz arasındaki ilişkileri güçlendirmek için çok olanak var. Var olan gönül köprüsünü sanayi, ticaret başta olmak üzere her alanda geliştirmek için üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız. Birlikten kuvvet doğar. Bunu da birlikte yapmak istiyoruz” diye konuştu.

Ekonomiyi ve ticareti geliştirmek için bir fırsat

Törende konuşan Bosna Hersek’in Ankara Büyükelçisi Adis Alagiç, Samsun’a kısa dönem önce yine geldiğini hatırlatarak, “Sizler, Bosna Hersek için çok önemlisiniz. İnşallah kazan kazan çerçevesinde önemli işlere hep birlikte vesile olacağız” diye ifade etti. Brçko Büyükşehir Belediye Başkanı Esed Kadriç, kentin genel yapısı ve yatırım fırsatları hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Kadriç, imzalanan protokolün ekonomiyi ve ticareti geliştirmeye dönük bir fırsat olduğunu belirtti.  Brçko’nun Bosna Hersek’in özel statüye sahip bir şehri olduğunu belirten Kadriç, “Brçko, Bosna Hersek’in kanunlarına ve anayasasına uygun olmak kaydıyla kendi ihtiyaç duyduğu kanunları çıkartabilme yetkisine sahip. Bu da yatırımcı için büyük bir avantaj. İhtiyaç duyulan bütün düzenlemeleri yapabiliyoruz. Brçko aynı zamanda önemli yerlere ulaşım avantajı olan, çok önemli bir coğrafi konuma sahip” diye konuştu.  Brçko Ticaret Odası adına da Oda Başkanı Ddragan Dukiç de yaptığı konuşmada, Samsun’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “İki kardeş belediyenin, ekonomilerinin de birbirine bağlanması bu vesile ile iş insanlarının bir araya gelmesi, yatırım, iş ve ticaret konuşması kardeşlik ilişkilerinin derinleşmesi açısından çok önemli. Brçko, Samsun’a göre daha küçük bir şehir ama kalbi, yüreği ve imkanlarıyla yatırımcıya açık bir şehir. Brçko ve Samsun, birçok anlamda benzer iki şehir. İş birliğini geliştirmek adına da gerekli katkıyı sağlamaya hazırız” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Karşılıklı anı takdiminin ardından da Bosna Hersek Heyeti ile Samsunlu iş insanları arasında İş Birliği ve Yatırım Fırsatları Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Murzioğlu’ndan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı Murzioğlu’ndan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı
28 Ekim, 2021
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 98’inci yıldönümü nedeniyle kutlama mesajı yayımlayan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Cumhuriyet’in demokratik bir ülke için en güzel simge, en anlamlı değer olduğunu belirtti.  
Fuarın ilgi odağı Samsun oldu Fuarın ilgi odağı Samsun oldu
25 Ekim, 2021
Anadolu'dan gelen binlerce ürünün ziyaretçilerle buluştuğu, Antalya’da ANFAŞ Fuar Merkezi’nde ‘Sizin oraların nesi meşhur’ sloganı ile gerçekleşen YÖREX Fuarı’nda adeta Samsun rüzgarı esti. Samsun STSO’nun önderliğinde oda ve borsaların destekleriyle açılan dev Samsun standında sergilenen yöresel ürünler katılımcıların ilgi odağı oldu.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Yenimahalle Mah. 839.Sokak No:120 CANİK / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu
Toplam 1 (bir) adet Duyuru Bulunmaktadır. 1
1
Şirketlerin tasfiye süresi hk.
SAMSUN TİCARET SİCİLİ MÜDÜRLÜĞÜ’nden  DUYURULUR 7341 sayılı Türkiye İhracatçılar Meclisi İle İhracatçı Birliklerinin Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun 6 Kasım 2021 tarih ve 31651 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmış ve aynı gün yürürlüğe girmiştir. Kanun’un 17. maddesi ile 6102 sayılı TTK’nın 543 üncü maddesinin ikinci fıkrasının birinci ve ikinci cümlelerinde yer alan “altı” ibareleri “üç” şeklinde değiştirilmiş olup; Anonim ve Limited şirketlerin ve kooperatiflerin tasfiyesindeki bekleme süresi altı ay dan üç aya indirilmiştir. Böylelikle Kanunun ilgili maddesi; 4. Tasfiye sonucu dağıtma MADDE 543 ……. (2) Alacaklılara üçüncü kez yapılan çağrı tarihinden itibaren üç ay geçmedikçe kalan varlık dağıtılamaz. Şu kadar ki, hâl ve duruma göre alacaklılar için bir tehlike mevcut olmadığı takdirde mahkeme üç ay geçmeden de dağıtmaya izin verebilir. ……………………………………. Şeklinde olmuştur. 06/11/2021 tarihinden önce tasfiyesi başlayan şirketlerde bu süre  “Tasfiyeden Dolayı Alacaklılara Çağrı ilanı” duyurusunda belirtilmiş bulunan altı ay veya bir yıl  olarak devam edecektir. Bu süre dolmadan tasfiye kapanış kararı alınıp, tescili yapılamayacaktır. Kooperatiflerin ve şirketlerin ana sözleşmelerinde tasfiye ile ilgili süre hükmü bulunması halinde tasfiye işlemi için ana sözleşmelerindeki süreyi esas almaları gerekmektedir. Semra AYSEVİNÇ Samsun Ticaret Sicili Müdürü     Detay için tıklayınız.
KAPAT X