Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Kazakistan/Aktau liman genişletme çalişmaları « Geri
 8 Ocak, 2014

Astana Büyükelçiliği’nin yazısına atfen TOBB’dan alınan yazıda 2013 yılı Kasım ayı içerisinde Kazakistan hükümeti tarafından uygulamaya geçirilen 2020 Ulaştırma Eylem Planı çerçevesinde Kazakistan’ın Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) sınırındaki Dostık sınır kapısı ile Aktau Limanı’nı birbirine bağlayacak olan Beyneu- Jezkazgan demir yolu hattının tamamlanmasıyla doğu- batı güzergahındaki yolculuğun 750 km kadar kısaltılacağı belirtilmekte ve ayrıca, söz konusu eylem planı kapsamında Kazakistan’ın 20 gemilik bir kuru yük gemi filosu oluşturarak Aktau ‘dan yapılan deniz taşımacılığının milli imkanlarla gerçekleştirilmesine önem verdiği belirtilmektedir.

 

Yazıda devamla Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev’in, 9-11 Aralık 2013 tarihlerinde Kazakistan ‘a bir ziyaret gerçekleştiren Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ı kabulü sırasında, Beyneu-Jezkazgan bağlantısının 2015 yılında tamamlanmasıyla Aktau Limanı’nın doğu ile batı arasındaki İpek Yolu üzerinde önemli bir konuma ulaşacağını, bu bağlamda Aktau’da hayata geçirilmesi planlanan ve asgari-sivil gemilerin üretimine olanak sağlayacak bir tersane projesine önem atfettiklerini dile getirdiği ifade edilmektedir .

Kazak yetkililerin son dönemlerde yaptıkları açıklamalardan, Kazakistan ‘ın ÇHC ile Avrupa arasındaki gerçek bir köprü görevi görebilmesini teminen Beyneu-Jezkazgan demiryolu hattının en kısa zamanda tamamlanmasının buna paralel olarak ise Aktau Limanı’ nın genişletilmesi modernleştirilmesi ve yönetimi konularının bu alanlarda tecrübe sahibi ülke firmalarıyla işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilmesinin hedeflendiğinin anlaşıldığı ve Aktau’ da hayata geçirilmesi planlanan projelere ülkemizin yanı sıra Birleşik Arap Emirlikler, Güney Kore ve İspanya firmalarının da yoğun ilgi gösterdiklerinin bilindiği kaydedilmektedir .

Kazakistan’ın transit taşımacılık kapasitesinin artırılması hedefinin hızla hayata geçirilmekte olduğu , bu çerçevede Aktau limanı’nı genişletme çalışmalarının sürdürüldüğü, Beyneu- Jezkazgan demir yolu hattındaki ray döşeme işlemlerinin tamamlandığı ve bahse konu kuru yük gemilerinden ilk ikisinin Aktau’ da hizmete alındığı bildirilmektedir.

Ayrıca , 2013 yılı aralık ayı başında Bakü’ de yapılan Kazakistan – Azerbaycan Hükümetlerarası Ekonomik İşbirliği Komisyonu esnasında da Aktau Limanı içerisinde ortak bir büyük lojistik merkez kurulması konusunun ele alındığı bildirilmektedir.

Aktau’ da özellikle ulaştırma ve lojistik sektörlerinde, çeşitli vergi muafiyetleri sağlanan ve halen 3 firmanın faaliyet gösterdiği bir özel ekonomik bölge bulunduğu belirtilmektedir.

Diğer Duyurular Tüm Duyurular »
 
Libya'da yatırım fırsatları Hk.
1 Şubat, 2020
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından gönderilen ilgi yazıda, Trablus Türkiye Büyükelçimizin, Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi üyesi Kıdemli Bakan Sayın Muhammed Ammari ZAYED'in yönlendirmesi üzerine ziyaret talebinde bulunan "Mechanical&Electrical Manufacturing Company S.A." (MEM) adlı Libya devlet şirketinin temsilcileri Genel Müdür Mühendis Sayın Jamal ABUSHAGOUR, Dış Yatırımlar İdaresi Müdürü Sayın Abdülvahid Ali Malik EL-ŞAMİ ve Sayın Ammari ZAYED'in Danışmanı Sayın Muhammed El-Fatih Ali Muhammed GARGUM ile görüştüğü bildirilmektedir.
Konu Uluslararası Ulaştırma Forumu (ITF) 2020 Zirvesi Hazırlıkları Hk.
11 Şubat, 2020
TCDD Taşımacılık A. Ş. 'den Uluslararası Ulaştırma Forumu (ITF) 2020 Zirvesi Hazırlıklarına ilişkin olarak alınan yazıda, İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) bünyesinde yer alan ve küresel ölçekte üyeleri bulunan hükümetler arası bir örgüt konumundaki Uluslararası Ulaştırma Forumu (ITF) tarafından 27-29 Mayıs 2020 tarihleri arasında Almanya'nın Leipzig şehrinde "Sürdürülebilir Kalkınma İçin Ulaştırma İnovasyonları" temalı bir Zirve düzenleneceği bildirilmiştir. Ulaştırma Bakanının da davet edildiği belirtilen ve taslak programı ekte sunulan Zirveye çok sayıda özel sektör temsilcisinin de katılması beklendiği ifade edilmektedir. Ayrıca, İTF yapılanmasında üye ülkelerin özel sektör temsilcilerinin yer aldığı ve üye listesi ve faaliyet alanları ekte sunulan bir Kurumsal Ortaklık Kurulunun bulunduğu ifade edilmektedir. Üyelik için firmalardan üç yıllık taahhüt ve Kurumsal Ortaklık Kurulu tarafından başlatılan farklı projeleri finanse etmek üzere üyelik ücreti alınmakta ve firma temsilcilerinin iyi derecede İngilizce bilmeleri istenmektedir. Söz konusu Zirvede ve/veya Kurumsal Ortaklık Kurulunda yer almak isteyen firmaların iletişim bilgilerini Birliğimize iletilmek üzere Odamız Dış İlişkiler Müdürlüğüne bildirilmesini rica ederiz. Taslak Program ektedir.
Peru'da Düzenlenecek Olan Uluslararası Altın, Gümüş ve Bakır Sempozyumu
7 Şubat, 2020
TOBB'dan Odamıza gelen bilgilendirmede, Peru Ulusal Madencilik, Petrol ve Enerji Odası tarafından 26-28 Mayıs 2020 tarihleri arasında Lima'da, başta altın, gümüş ve bakır jeolojisi olmak üzere doğal kaynakların potansiyeliyle ilgili farkındalığı arttırmayı, bölgedeki yeni yatırım ve iş olanaklarını teşvik etmeyi ve uzmanlar ve danışmanların pazarın gelişimi konusundaki bilgi ve etkileşimlerini güçlendirmeyi hedefleyen "XIV. Uluslararası Altın, Gümüş ve Bakır Sempozyumu düzenleneceği bildirilmiştir.​ Söz konusu sempozyuma ilişkin detaylı bilgilere ve taslak programa, TOBB web sayfası (www.tobb.org.tr) "Hizmetler" başlığı altındaki "Uluslararası İş İmkanları/Yurt Dışı Etkinlikler" bölümünden ulaşılabileceği ifade edilmektedir.
Automechanika Buenos Aires 2020
1 Şubat, 2020
TOBB’ dan alınan yazıda, İstanbul Ticaret Odası’nın yazısına atfen, 4-7 Kasım 2020 tarihlerinde Arjantin’in başkenti Buenos Aires’ da Güney Amerika’ nın düzenlenecek en büyük otomotiv sanayi Fuarı olan “Automechanika Buenos Aires 2020”nin gerçekleştirileceği bildirilmektedir.
7. Uluslararası İş Geliştirme Forumu (27-29 Mayıs 2020, BURKINA FASO)
8 Şubat, 2020
TOBB'dan gelen yazıda, İslam Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası'nın yazısına istinaden, Burkina Ticaret ve Sanayi Odası tarafından, "7. Uluslararası İş Geliştirme Forumu AFRICALLIA 2020"nin, 27-29 Mayıs 2020 tarihlerinde, Burkina Faso'nun başkenti Vagadugu (Ouagadougou)'da düzenleneceği bildirilmektedir. Konuyla ilgili detaylı bilgi için Burkina Ticaret ve Sanayi Odası temsilcileri (info@africallia.com; felix.sanon@cci.bfve; Tel: +226 25 30 61 14/ +226 25 30 61 15) ile irtibata geçilebilir. Etkinliğe ilişkin broşür ekte yer almaktadır.  
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu