Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Hong Kong Bilgisayar Korsanlığı Vakıaları Hakkında « Geri
 29 Temmuz, 2022

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza iletilen yazıda, Hong Kong Ticaret Ataşeliği’nden alınan yazıya istinaden, Hong Kong'da yasa koyucunun tacirlere sağladığı pek çok kolaylıklar olması sebebi ile kötü niyetle bu kolaylıkları kullanmaya çalışan kişiler olabildiği ve son dönemde artan bilgisayar korsanlığı vakıaları sebebiyle ihracatçılarımızın bilgilendirilmesi ihtiyacı olduğu belirtilerek, Hong Kong'un serbest pazar ekonomisi kurallarını etkin şekilde uygulamaya çalışması, özel sektöre müdahale etmeme politikasını benimsemiş olması, şeffaf ve basit vergi politikası uygulaması, belirli ürünler dışında dolaylı verginin uygulanmaması, yabancı sermayeli bir şirket ile yerel bir şirket arasında kanunen veya pratikte uygulanan bir ayrımcılık bulunmaması gibi avantajlar sağladığı belirtilmektedir.

 

Bu ve benzeri avantajlar sebebiyle Hong Kong'da kurulan ve yasal bir yapıya sahip olan bazı şirketlerin resmi adreslerini ‘sekreter şirket' olarak kabul edilen bazı şirketlerin adresi olarak gösterebildiği, dolayısıyla 10 metrekarelik bir ofisin, büyük meblağlı ticareti Hong Kong üzerinden yapan birçok farklı şirketin resmi adresi olarak belirlenebildiği ifade edilmektedir.

Yazıda devamla, son dönemde Ataşeliğe iletilen vakıalarda; firmalarımızın daha evvel ticaret yaptıkları ve dolayısıyla güven duyduğu firmalardan gelen yönlendirme neticesinde Hong Kong'da bulunan banka hesabına para ilettikleri, daha sonra ise dolandırıldıklarını anladıklarına dair bilgiler alındığı, bilgisayar korsanlarının Hong Konglu bazı firmaların e-postalarını hack'lemek suretiyle Türk firmalarıyla olan yazışmaları öğrenerek bilgileri ele geçirdikleri, daha sonra ise firmalarımızla iletişim kurulan e-posta adresine çok benzeyen e-posta adresleri aracılığıyla firmalarımızla iletişime geçerek ödeme yapmaya ikna etmek suretiyle dolandırmaya çalıştıkları kaydedilmektedir. Ayrıca, bu benzerliğin polis yetkililerinden alınan bilgiye göre bazen uzun bir e-posta adresinde yalnızca ufak bir nokta veya bir boşluk bile olabildiği, iş hayatının yoğun temposunda rahatlıkla gözden kaçabilecek çok ufak detayların, firmalarımızın dolandırılmasına yol açabildiği, bu hususun Hong Kong'da bulunan şirketlerle iş yapan birçok firmanın yaşadığı bir sorun haline geldiği ve Hong Kong firmalarının da konunun mağduru durumunda olduğu belirtilmiştir. Dolayısıyla her ne kadar Hong Kong Özel İdaresi yetkililerinin konu hakkında son derece işbirlikçi olsa da, vakıaların çokluğu sebebiyle paranın dolandırıcılar tarafından ele geçirildikten sonra müdahale edilebilecek bir durumun maalesef kalmadığına dikkat çekilmiştir.

Böyle bir durumla karşılaşmamak adına;

1) Hong Kong'da yer alan bir şirket ile ilk kez ticaret yapacak olan şirketlerimizin mümkünse akreditif yoluyla ödeme yapmaları,

2) Daha önceden ticaret yaptıkları şirketlerle bir ticari işlem yapılmakta ise yazışmalarında en ufak ayrıntı konusunda bile çok dikkatli olmaları, mümkünse kendi bankalarından ödeme yapılan banka ile iletişime geçilerek hesap sahibinin muhatap şirket olduğuna dair teyit talep etmeleri, daha evvel ödeme gönderdikleri banka hesap numarası dışında bir hesap numarası iletilmesi durumunda konuya ilişkin daha detaylı bilgi sahibi olmadan kesinlikle ödeme yapmamaları,

3) Firmalarla uzun yıllara dayanan bir ticarete sahip olsalar bile en ufak olağan dışı, firmanın daha önce talep etmediği bir konuda yeni bir istekte bulunması halinde kabul etmemeleri, (Örneğin Hong Kong'la hiçbir ilgisi olmayan, uzun yıllardır Amerika'da yerleşik bir firmanın Hong Kong'daki ortak olduğu bir şirketinden ürün alınmasını istemesi)

4) Geleneksel ödeme yöntemleri dışında bir ödeme kesinlikle yapmamaları, asla bir siteye üye olarak para göndermemeleri (Kripto para dolandırıcılığı bölgede yaygın olarak görülmektedir) gerekmektedir.

Tüm çabalarına rağmen böyle bir durumla karşılan firmalarımızın ise ivedilikle,

-Ödemeyi gerçekleştirdikleri bankalarını bilgilendirerek derhal ödemenin iptali sürecini başlatmaları ve süreç hakkında tüm bilgileri bankalarıyla koordineli şekilde adli makamlara intikal ettirmeleri,

-' https://www.erc.police.gov.hk/cmiserc/CCC/PolicePublicPage?language=en ' adresinden konuyu Hong Kong Polisine bildirmeleri, bildirimden sonra aldıkları soruşturma numarasını ve konuya ilişkin tüm bilgi ve belgeleri ‘hongkong@ticaret.gov.tr' adresinden Ataşeliğe intikal ettirmeleri gerekmektedir.

Bu durumda Hong Kong Ataşeliğimizce, anılan soruşturma numarasıyla polise başvurularak konu hakkında yardımcı olunması talep edilebilmektedir. Böyle bir durumda polis yetkilileri, ödemenin yapıldığı banka ile iletişime geçerek konuya ilişkin bilgi almakta ve Ataşeliği bilgilendirebilmektedir. Söz konusu banka hesabında, uyuşmazlık konusu meblağ kadar para bulunması halinde polis yetkilileri bu para hakkında şüpheli bir durum olduğunu bankaya bildirmekte ve banka tarafından hesap, işlemlere dondurulabilmektedir. Böyle bir durumda Hong Kong'da bir avukatla iletişime geçilerek söz konusu meblağın geri alınabilmesi için dava açılması gerekmektedir. Hong Kong'daki yaşam masraflarına paralel olarak avukat ücretleri de muadillerine nazaran son derece yüksek olduğundan, firmalarımız paralarını geri almak için bile ciddi ücretler ödemek durumunda kalabilmektedir. Hesapta para olmadığının anlaşılması veya bir başka deyişle dolandırıcının hesaptan parayı çektiği durumlarda ise parayı geri almak için dava açma imkânı kalmamakta, yalnızca dolandırıcılık zanlısının yakalanması halinde takip edilebilecek bir vakıaya dönüşmektedir.

Buna göre ihracatçılarımızın mağduriyet yaşamaması adına, konu hakkında gerekli özen ve dikkati sağlamaları amacıyla bilgi sahibi olmaları, her halükârda ise yukarıda belirtilen şekilde yol izlemeleri gerekmektedir.

Diğer Duyurular Tüm Duyurular »
 
Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Eylem Planı Hazırlık Çalışmaları
7 Temmuz, 2022
Hazine ve Maliye Bakanlığı Risk Analizi Genel Müdürlüğü’nden Odamıza gönderilen bir yazıda, 2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı kapsamında Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Eylem Planının (2023-2025), Hazine ve Maliye Bakanlığının sorumluluğu ve ilgili kamu kurum/kuruluşları ile özel kuruluşların işbirliğinde, 2022 yılı içerisinde hazırlanması gerektiğine vurgu yapıldı.
Birleşik Krallık'ta UKCA işareti kullanımı hk.
29 Temmuz, 2022
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza gelen yazıda, ekte bir örneği sunulan ilgi yazıda, Birleşik Krallık tarafından 1 Ocak 2023'ten itibaren CE işareti yerine kullanılmaya başlanacak olan UKCA işaretine yönelik kolaylaştırıcı uygulamalar hakkında bilgi verilmektedir.  
Ermenistan İle Ticaret
4 Ağustos, 2022
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza gelen yazıda, Türkiye ile Ermenistan Normalleşme Süreci kapsamında, iki ülkenin Özel Temsilcileri arasında, 1 Temmuz 2022 tarihinde Viyana'da gerçekleştirilen dördüncü tur görüşmeler sonucunda, Türkiye ile Ermenistan arasında doğrudan hava kargo ticaretinin mümkün olan en yakın zamanda başlatılması üzerinde mutabakata varıldığı ve bu amaçla gerekli sürecin başlatılmasına karar verildiğine yer verilmektedir. Bu çerçevede Bakanlıkça, Dışişleri Bakanlığı'nın 27/06/2022 tarihli yazısında, Ermenistan ile normalleşme süreci kapsamında, ikili ticaretin hava yolu kargo taşımacılığı ile başlatılmasında fayda görüldüğünün bildirildiği, Ermenistan ile doğrudan ticaretin havayolu kargo taşımacılığı ile başlatılacağı ifade edilmektedir.
Yeni Nesil Akaryakıt Pompa Ödeme Kaydedici Cihazlar
18 Temmuz, 2022
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden ‘TOBB) Odamıza gelen yazıda, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından GİB Yeni Nesil ÖKC web sitesinde (ynokc.gib.gov.tr) yayımlanan duyuru ile, 24/3/2021 tarihli ve 31433 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Yeni Nesil Akaryakıt Pompa Ödeme Kaydedici Cihazlara ilişkin 527 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'nin 5. Maddesinin ikinci ve üçüncü fıkraları ile 6. maddesinin birinci, ikinci ve üçüncü fıkralarında yer alan geçiş zorunluluğuna yönelik belirtilen tarihin 30/9/2022 tarihine uzatılmasının uygun bulunduğu belirtilmiştir.
Türk yapı kimyasalları üreticisi AB pazarında distribütör arıyor
11 Ağustos, 2022
Türk inşaat malzemeleri üreticisi Avrupa'da yeni pazarlar bulmak istiyor. İnşaat sektöründe geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Türk şirketi, potansiyel ortakları ile yeni dağıtım hizmeti anlaşmaları yapmayı hedeflemektedir. Türk şirketi yapı kimyasalları ve malzemeleri, toprak karışımları, çimento, boyalar, ısı yalıtım ve su yalıtım malzemeleri, astarlar, gaz beton, seramik, taş yünü, mantolama malzemeleri ve cam elyafı üretmekte ve satmaktadır. 30 yılı aşkın yapı malzemeleri sektöründeki tecrübesi, dinamizmi, güçlü ve güvenilir yapısı ile modernleşen inşaat sektörünün ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflemektedir. Firma kendi satış yelpazesindeki ürünleri üretip ithal ettiği ve aynı zamanda yerli üreticilerin birinci derece bayisi olduğu için inşaat malzemeleri sektöründe lider bir firmadır. Geniş bir ürün yelpazesine sahiptirler. Mevcut durumda sadece Gürcistan'a ihracat yapıyorlar ve bu nedenle dağıtım ağlarını genişletmek istiyorlar. Bu nedenle Türk şirketi, yeni pazarlarda dağıtım ağını genişletmek için distribütörler arıyor.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Yenimahalle Mah. 839.Sokak No:120 CANİK / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu