Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Yeni iş kanunu Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılayacak « Geri
Yeni iş kanunu Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılayacak
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) tarafından “6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun Getirdiği Yetki ve Sorumluluklar” konulu toplantıda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar, yeni yürürlüğe giren iş güvenliği kanununun Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılayacak bir iş kanunu olduğunu söyledi.
 16 Kasım, 2013


Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) tarafından “6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun Getirdiği Yetki ve Sorumluluklar” konulu toplantıda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar, yeni yürürlüğe giren iş güvenliği kanununun Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılayacak bir iş kanunu olduğunu söyledi.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından “6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun Getirdiği Yetki ve Sorumluluklar” konulu toplantı düzenlendi. Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar, Samsun Vali Yardımcısı Hasan Özhan, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, İl Emniyet Müdürü İsmail Türkmenli, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun TSO Meclis Başkanı Muharrem Durmuşoğlu, Samsun TSO Yönetim Kurulu Üyeleri, Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, SGK İl Müdürü Selami Göz, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Hasan Kılıçaslan, sanayici ve iş adamları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Salih Zeki Murzioğlu, “Bilindiği gibi iş sağlığı ve güvenliğinde temel amaç; çalışanların sağlığına zarar verebilecek risk oluşturan hususların önceden belirlenerek, gereken önlemlerin alınması, rahat ve güvenli bir çalışma ortamı sağlanması, iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı çalışanların ruhsal ve bedensel sağlıklarının korunmasıdır. İş sağlığı ve güvenliği süreçlerine riayet etmek işgücü kaybını engelleyen, verimliğini destekleyen bir unsurdur. Bugün, dünyada olduğu gibi ülkemizde de iş kazaları ve meslek hastalıkları önemli bir sorundur. Sosyal politikaların oluşturulmasında, piyasa ekonomisinin yaygınlaşması, rekabetin artması, sağlık ve güvenliği ikinci plana atmamalıdır” dedi.İş kazaları yönünde Türkiye’nin çok başarılı bir noktada olmadığını belirten Vali Yardımcısı Hasan Özhan, “İş kazaları yönünden maalesef ülkemiz olarak çok başarılı bir noktada değiliz. Yılda bin 500’e yakın iş kazasından meydana gelen ölümlere sebebiyet veren bir ülkeyiz. 100 bin sigortalı işçi sayısı itibariyle bu oran Avrupa’da yüzde 2.6, Amerika’da yüzde 2.6 ve Türkiye’de yüzde 15.3’dür. Bu Avrupa Birliği üyeliği görüşmelerini yürüten bir ülkeye ve G-20’nin bir üyesi olan bu ülkeye yakışan oranlar değil. Getirilen iş güvenliği ve iş sağlığı kanunla inşallah bu rakamlar Avrupa seviyesine düşer. Bu konuda ben son derece rahatım. İstendiği zaman ülkemiz olarak yapılmayacak bir şey yok. Bugün Türkiye’de iş kazasından ölenlerin 3’e 1’i inşaat sektöründe, diğeri de taşeron işçiler. Her iki sektörde maalesef kurumsallaşamamış sektörler. Bugün Türkiye’de her önüne gelenin müteahhit olmasına hiçbir engel yok. Her önüne gelenin taşeron firma kurmasında da bir engel yok. Bunların kurumsallaştırılması ve eğitilmesi lazım” diye konuştu.Ardından kürsüye gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar, “Yeni bir iş kanunu yürürlüğe girdi. Ülkemizin ihtiyaçlarını karşılayacak bir iş kanunu. Yabancıların izinleri hakkındaki kanun devreye girdi. Önceden bir iş adamımız yatırım yapmış, yurtdışından bir mühendis getirecek, çalışma izni için müracaat ediyor ve 6 ayda, 3 ayda çalışma izni verilmiyordu. Müsteşar olduktan sonra bana gelen brifingde bana ‘çalışma iznini daha önceden 90 günde veriyorduk, şimdi 30 güne indirdik’ diye bunu bana Genel Müdür arkadaşımız övünçle anlatıyordu. Bir iş adamı için bir çalışma izninin 30 günde verilmesi kesinlikle çok uzun bir süredir. 1 haftada biz bunu verebilmeliyiz. Çünkü iş adamımız yatırım yapmış ve o mühendisi getirmesi gerekiyor. Ama Türkiye’deki bürokrasi bu ve benzeri konularda sıkıntı olarak karşımızı çıkıyor. Tabii ki hemen aynı gün bunu yapamamaya biliriz. Bir takım güvenlik soruşturmaları ve emniyet araştırmaları var. Ama 30 gün bir çalışma iznini verebilmek çok uzun bir süredir. Bu bakanlık iş adamının önünü açmak için vardır. Bununla ilgili bilgisayardan müracaat etmeyi sağladık” diye ifade etti.

Türkiye’nin en önemli sorunlarından bir tanesinin istihdam olduğunun altını çizen Acar, şöyle konuştu:

“Bugün burada bu konuyla ilgili çok önemli kararlar alalım. Genel olarak baktığımız zaman 2008 yılından sonra ortaya çıkan küresel krizden sonra artık işsizlik yeniden dünyanın en önemli gündem maddelerinden bir tanesi olmuştur. Moskova’da düzenlenen G-20 zirvesindeki ülkelerin birinci maddeleri istihdam oldu. Dünyanın en gelişmiş ülkelerin bakanları ‘Türkiye’de her konuda olduğu gibi istihdam konusunda da çok güzel gelişmeler oluyor’ dediler. Son 4.5 yıl içersinde 4 milyondan fazla kişi istihdama kazandırıldı. 28 Avrupa Birliği ülkelerinin işsizlik ortalama oranı 10.9, Türkiye’de ise 9.3’dür. Yani biz girmeye çalıştığımız Avrupa Birliği’nin altında bir işsizlik oranına sahibiz. Yeterlimidir, değildir. Çünkü Avrupa Birliği’nin özellikle İngiltere, Almanya, Hollanda gibi ülkeleri bizden daha aşağıda. Bizim hedefimiz bu ülkelerinin de altına inmek olmalı. Türkiye’de iş gücü piyasası temel özelliklerine baktığımızda 850 bin kişi çalışabilir nüfusa her yıl dahil oluyor. İşsizlik oranımız yine yüksek, işgücünün eğitim düzeyi düşük. İş gücünün yüzde 60’ı lise altı eğitime sahiptir. Türkiye’deki temel sorun mesleksizlik. TÜİK ile birlikte biz bir araştırma yaptık. 10 ve 10’un üzerinde istihdam eden yaklaşık 110 bin işyerimiz ile anket araştırması yaptık. Çıkan sonuçta 259 bin açık iş var. Yani işveren işçi arıyor bulamıyor. Ama nitelikli işçi arıyor. İşverenlerimizin yüzde 60’ı bunun sebebi olarak da mesleki nitelik ve beceri eksikliğini belirtiyorlar. Her 100 işverenden 75’inin nitelikli çalışana ihtiyacı var. Yani Türkiye’nin temel sorunu mesleksizlik sorunudur.” Samsun’da hangi firmaların nitelikli işçiye ihtiyacı olduğunun tespiti için İŞKUR İl Müdürü Hasan Kılıçaslan’dan söz alan Acar sözlerine şöyle devam etti:

“Burada tarihi bir karara imza atalım. Samsun’daki bütün işletmecilerinin ocak ayına kadar hangi nitelikte eleman ihtiyaçları varsa, bunları tespit edelim. İŞKUR müdürümüzde burada, sizin bu tespitleriniz çerçevesinde 2014 yılında biz bu elemanları yetiştirelim. 6 ay süresince maaşlarını da biz ödeyelim. 2014 yılının sonunda bütün işletmelerimize ‘buyurun şu nitelikteki elemanlarınız hazırdır, güle güle kullanın’ diyelim. Bunu yapabilirsek, Türkiye’deki diğer illerimize de örnek bir çalışma yapmış oluruz. Ben bunun Ankara’da takipçisi olacağım. İŞKUR Müdürümüz Hasan Kılıçaslan çalışkan bir müdürümüzdür. Ama sizler daha fazla çalıştıracaksınız. Hasan Kılıçaslan, ‘benim performansım Türkiye illeri arasında iyi’, olmaz sen Türkiye illeri arasında birinci olsan bile ben bu performansı yine eksik bulurum. Bu performansı ikiye katlayacaksın. 2014 yılı içerisinde sanayicilerimizin nitelikli eleman sorununu hep beraber çözmüş olacağız. Hasan bey söz mü? Gerçekleştiremez isen il müdürlüğü gider. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımızı görevden alamayız ama seni alabiliriz. Eğer İŞKUR Müdürümüz Hasan Kılıçaslan görevini iyi bir şekilde yaparsa, onu en iyi yerde değerlendiririz. Buda bizim sözümüz olsun.”

Konuşmaların ardından İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, “6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun Getirdiği Yetki ve Sorumluluklar” hakkında bilgiler verdi. Özer, “Dünya’da her gün 1 milyon iş kazası olurken, Türkiye’de 205 iş kazası meydana gelmektedir. Türkiye’de 2 kişi iş kazası nedeniyle her gün ölmektedir. Yine her gün 6 kişi sürekli iş göremez hale gelmektedir” açıklamasında bulundu. Daha sonra ise İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, İŞKUR İl Müdürü Hasan Kılıçaslan, SGK İl Müdürü Selami Göz, salonda bulunan davetlilerin sorularını cevaplandırdı. Toplantı sonunda ise, Samsun TSO Başkanı ve Samsun Ticaret Borsası Sinan Çakır, günün anısına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar’a, Samsun TSO Meclis Başkanı Muharrem Durmuşoğlu da, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer’e anı takdiminde bulundular.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Murzioğlu, Samsun’un ihracattaki gururlarını kutladı Murzioğlu, Samsun’un ihracattaki gururlarını kutladı
12 Haziran, 2018
Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, TİM’in hazırladığı raporda 2017 yılında yaptıkları ihracat tutarlarına göre ilk 1000 firma arasında giren 6 Samsunlu firmayı kutlayarak, başarılarının devamını diledi.
Samsun TSO ile İŞKUR arasında işbirliği protokolü Samsun TSO ile İŞKUR arasında işbirliği protokolü
21 Haziran, 2018
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’ın da katılımıyla gerçekleşen 2018 İstihdam Buluşmaları Toplantısı’nda Samsun TSO ile İŞKUR arasında, Çalışma Hayatında Milli İstihdam Seferberliği kapsamında Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İş Birliği Protokolü imzalandı. 2018 İstihdam Buluşmaları Samsun Büyükşehir Belediyesi Ömer Halis Demir Salonunda yoğun katılımla gerçekleştirildi. Toplantıda istihdam ve iş alanları masaya yatırıldı. Toplantıya katılan Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Türkiye'nin önemli bir dönüşüm geçirdiğini belirtti. Konuşmasında, “Türkiye'yi bulunduğu noktadan daha yukarı taşıyarak gelişmesini istiyorsak istikrarı güçlendirmeye ihtiyacımız var” ifadelerini kullanan Demircan, “Elbette teknik konular var, çözülmesi gereken sorunlar var ama beri taraftan makro olarak siyasi istikrarın temin edilmesinde büyük sıkıntılar yaşandı. Hükümetlerin ömürlerinin ortalama 1,5 yıl olduğu dönemlerde kalkınmayı eğer Türkiye başarabildiyse o şartlarda bile Türkiye belli oranlarda kalkındı ise bu fedakar cefakar çalışkan iş verenlerimiz ve onlarla birlikte iş hayatına katılan işçilerimiz sayesinde oldu.  Teknik olarak Türkiye istihdam, ücret ve emek yoğun değil sadece. Teknoloji yoğun. Maliyeti yükte hafif pahada ağır üretim dönemi, teknolojik üretim dönemine süratle girme ihtiyacımız var” dedi.   Şahin’den yeni sanayi vurgusu Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, yaptığı konuşmasında, “Her ne kadar devletlerin ekonomideki rolü hakim olan serbest piyasa içerisinde her geçen gün biraz daha küçülüyorsa da sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak devletler; iş gücü piyasasındaki işsizlik sorununun çözümüne her zamankinden daha çok müdahil olmak durumundadırlar. Çünkü bugün işsizliğin dünya üzerindeki boyutları düşünüldüğünde serbest piyasanın kendi kendine üstesinden geleceği bir sorun olduğu düşünülmemektedir. Bu sebeple biz Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak ilk olarak küçük sanayi sitelerinin alt yapısının güçlendirilmesi ve yeni sanayi sitelerinin kurulması amacıyla arazi tahsisleri yapılmasına yardımcı oluyoruz. İş Geliştirme Merkezi ile girişimciliğin desteklenmesi, turizm altyapısını güçlendirerek hizmet sektöründe istihdamın artırılması noktasında çalışmalar yapıyoruz” diye konuştu. Eğitim istihdam planlanması Türkiye’nin olmazsa olmazıdır Sanayicilerin aradıkları nitelikte eleman bulamadığını belirten MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, “Bunun çözülmesi gereken yer üniversiteler, meslek liseleridir. Onların çözemediklerini İŞKUR üzerinden. O yüzden bu toplantıyı önemsiyorum. Beceri kazandırmak nitelik kazandırmak. Ancak hepsini niteliksiz diye ortaya koyup ondan sonra bunlara tekrar nitelik kazandırmak son derece zor. Eğitim istihdam planlaması Türkiye'nin olmazsa olmazıdır. Çok yüksek paralar harcayarak sürdürülemeyecek bir şekilde bir kısım istihdam teşvik politikaları uygulayabilirsiniz, kısa sürede bundan sonuç da alabilirsiniz ancak bunların hiçbirisi kalıcı olmaz. O yüzden kalıcı istihdam için yapısal sorunlarımızı çözmemiz lazım” ifadelerini kullandı. Yapısal değişiklik şart İstihdam sorununun çözümü noktasında Türkiye'nin son dönemde önemli mesafe kat ettiğini belirten Samsun Valisi Osman Kaymak, 'Biz işsizliği önleyeceksek yapısal değişiklikleri yapmak durumundayız. İlimizde istihdamı artırmak için iş alanlarının açılması lazım. Biz Samsun'un potansiyelini iyi bir şekilde kullanırsak yeni iş alanları ortaya çıkacaktır' diye konuştu. Yılda 30 bir kişi istihdam edilecek Toplantıda ilk olarak konuşan İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya da, istihdamın insanlığın en önemli meselelerinden biri olduğunu ifade etti. Uzunkaya, “2000'li yıllarda İŞKUR, yılda 24 bin kişi istihdam ederken, şu anda sadece Samsun'da 22 bin istihdam hedefi var. İlk 6 ayda 14 bin kişi istihdam edildi, yani Samsun'da 30 bin kişi istihdam edilecek. Kadınların iş gücüne katılımı yüzde 34'ü buldu, Samsun'da bu oran yüzde 42. Kadın istihdamında Türkiye'nin oranı Samsun'u yakaladığında, Türkiye bambaşka bir noktada olacak. Türkiye son 10 yılda 7.5 milyon istihdam üretti. Avrupa ve Amerika'dan fazla bir rakam. Genç istihdamını yüzde 17'ye varan oranda artırdık" şeklinde konuştu. İstihdam meselesi, herkesin meselesidir Törende konuşan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu da, istihdamın önemine vurgu yaparak, “İşsizlik sorunu,  yoksulluk, göç, sosyal dışlanma, toplumsal huzursuzluk gibi birçok olumsuzluğu beraberinde getiren ve bu nedenle sadece ekonomik yönüyle değerlendirilmemesi gereken bir sorundur. İşsizlik bir ülkenin kalkınması önündeki en temel kriterdir. Bu nedenle istihdam meselesi, hepimizin meselesidir. Biz işadamları olarak hepimiz biliyoruz ki; ülkemizin ekonomik kalkınmasının temel taşı reel sektör, yani bizleriz. Her türlü koşul ve ortamda daha çok iş ve aş arzusu ile gece gündüz, mazeret üretmeden, çaba gösteriyoruz. Göstermiş olduğumuz bu gayretin karşılığı sadece şahsi kazanç elde etmek amacıyla değil şüphesiz. Zira ülkemize ve kentimize hizmet etmenin, istihdam sağlamanın yani bir ailenin geçimine katkı verebiliyor olmanın hissettirdiği duyguların tarifi yok, maddi anlamda ölçülebilir bir karşılığı da yok. Bizim gayretimiz, üretirken sadece ekonomi yaratmak değil,  sosyal ve kültürel kalkınmaya da destek olmaktır. Çünkü bizim hedefimiz muasır medeniyet seviyesidir. İşte bu yüzden istihdamla ilgili atılan her adım çok kıymetli. Ve bu yüzden Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuya gösterdiği hassasiyet, bu bağlamda başlattığı seferberlik çok önemli” diyerek sözlerini sonlandırdı. Protokol imzalandı Konuşmaların ardından, İstihdamın Enleri Ödül Töreni gerçekleştirildi. Törende, Yeşilyurt Grup, Borsan Grup,  Comdata Teknoloji, Samsun Medikal Grup, Sampa Otomotiv, Yeni Mağazacılık ödül aldı. Daha sonra ise, İŞKUR ve Samsun Ticaret Sanayi Odası (STSO) arasında, Çalışma Hayatında Milli İstihdam Seferberliği kapsamında Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İş Birliği Protokolü imzalandı. İmzalar, İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya ve Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu tarafından atıldı.  
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : [email protected]
KEP : [email protected]
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği UMEM BECERİ'10 Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Toplam 1 (bir) adet Duyuru Bulunmaktadır. 1
KAPAT X