Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Vergisini ödeyen teşvik edilip ödüllendirilsin « Geri
Vergisini ödeyen teşvik edilip ödüllendirilsin
Samsun TSO’nun Kasım ayı olağan meclis toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından açıklanan vergi ve prim borçları yapılandırma tasarısını memnuniyetle karşıladıklarını,  ancak vergilerini zamanında ödeyen sanayici ve işadamları için ödüllendirici, teşvik edici bir düzenlemenin de yapılması gerektiğini söyledi.
 25 Kasım, 2010


Samsun TSO’nun Kasım ayı olağan meclis toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından açıklanan vergi ve prim borçları yapılandırma tasarısını memnuniyetle karşıladıklarını, ancak vergilerini zamanında ödeyen sanayici ve işadamları için ödüllendirici, teşvik edici bir düzenlemenin de yapılması gerektiğini söyledi.

Meclisi bilgilendirdi

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın Kasım ayı olağan meclis toplantısı Meclis Başkanı Sedat Demirci başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda gündem dışı konuşmaların ardından söz alan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, yürüttükleri çalışmalar hakkında meclis üyelerine bilgi verdi.

Haklı serzenişler var

Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, konuşmasının başında 15 Kasım’da açıklanan vergi ve prim borçları yapılandırma yasa tasarısı ile ilgili görüşlerini açıkladı. Vergi ve prim borçlarının yapılandırma yasa tasarısını olumlu karşıladıklarını belirten Başkan Salih Zeki Murzioğlu, “Genel Anlamda bu düzenlemeyi kriz nedeniyle firmalarımızın devlete karşı yerine getiremediği yükümlülüklerin giderilmesi bakımından memnuniyetle karşılamaktayız. Ancak, ödemelerini zamanında yapan üyelerimizin haklı serzenişleri var. Bazı üyelerimiz bu affı kendilerine yapılan bir haksızlık olarak görüyor. Diyorlar ki; biz vergilerimizi ödeyerek hata mı ettik? O yüzden vergilerini zamanında ödeyen üyelerimiz için de ödüllendirici, teşvik edici bir düzenlemenin yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu durum aynı zamanda insanlarda af beklentisini ortadan kaldıracak ve yeni bir borç yapılandırmasına ihtiyaç duyulmayan bir sistem oluşacaktır. Ümidimiz ve beklentimiz meclisin bu tasarıyı bu yönde düzenlemesidir” dedi.  

“Daha çok çalışmalıyız, daha çok üretmeliyiz”

Ülke ekonomisinde yaşanan gelişmelere değinen Salih Zeki Murzioğlu, iş hayatının zorlu yollarında yılmadan üretmeye, ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ettiklerini, kimi zaman karamsarlığa düşüldüğü dönemler yaşandığını kaydetti. 2010 yılının ilk 6 ayında Türkiye ekonomisinin ortalama yüzde 11 oranında büyüdüğünü belirten Murzioğlu, ekim ayında imalat sanayii kapasite kullanım oranında artışın devam ettiğini ve yüzde 75,3 olarak gerçekleştiğini, kapasite kullanım oranındaki artışın, devam etmesi ile yıl sonunda büyüme oranının beklentilerin üzerine çıkacağına işaret ettiğini vurguladı. 2010 yılı eylül ayında, 2009 yılının aynı ayına göre ihracatın yüzde 5,5 artarak 8 milyar 950 milyon dolar, ithalatın ise yüzde 25,3 artarak 15 milyar 650 milyon dolar olarak gerçekleştiğine dikkat çeken Murzioğlu, "Ama burada dikkatinizi bir noktaya çekmek istiyorum. Aynı dönemde dış ticaret açığı 4 milyar dolardan, 6 milyar 700 milyon dolara ulaşmıştır. Dış ticaret açığı geçmişte de örneklerini gördüğümüz gibi artma eğilimine girmiştir. Bu konuda tedbirler alınması gerektiğini düşünmekteyiz. 2010 eylül ayında en fazla ihracat yapılan ülke Almanya, en fazla ithalat yapılan ülke ise Çin olmuştur. Kalkınmanın sürekliliği mutlaka sanayicinin, tüccarın, esnafın eliyle olacaktır. Bu göstergelerin daha da iyileşmesi için daha fazla çalışmak, daha fazla üretmek, elimizi daha fazla taşın altına koymak zorundayız" diye konuştu.

Karadeniz Bölgesi’nin talepleri

Konuşmasında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından bölgesel ve ekonomik sorunların Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a aktarıldığı Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası'na değinen Murzioğlu, Karadeniz bölgesindeki 17 il ve bu illerdeki 65 oda ile borsayı şurada STSO'un temsil ettiğini, bunun oda ve Samsun için son derece gurur verici olduğunu söyledi. Samsun-Ankara arası mevcut demir yolu ağını verimli hale getirecek Amasya üzerinden Kırıkkale'ye yapılacak 170 kilometrelik demir yolu bağlantısı projesi yapılmasını talep ettiklerini dile getiren Murzioğlu, bölgenin kalkınması için taleplerini şöyle sıraladı:

"Sadece Samsun'u değil tüm bölgeyi ilgilendiren bu proje sayesinde Rusya ve Doğu Avrupa ülkelerinden gelen ürünler Anadolu'ya, oradan Orta Doğu ve Akdeniz Bölgesi'ne ulaşacak, Karadeniz Bölgesi kuzeyi güneye, güneyi kuzeye bağlayan bir geçiş noktası olacaktır. Bir başka önemli başlık ise odamızın gündeminde olan Viking Projesi'dir. Bölgeye büyük bir ekonomik katkı sağlayacak bu projenin Türkiye ayağının ideal çıkış noktasının Samsun olması gerektiğini konusunda destek istedik. Yine şubat 2010'da sona eren 5084 sayılı teşvik kanunu kapsamında organize sanayi bölgelerindeki bedelsiz arsa tahsislerinin devamı talebinde bulunduk. Turizm konusunda ise eşsiz doğal güzellikleri içerisinde barındıran bölgemizin bu altyapısını geliştirecek ve güçlendirecek, doğayla barışık otel ve devremülk yatırımlarını teşvik uygulamalarının gündeme alınması ve bölgenin turizme kazandırılması gerektiğini toplantıda ifade ettik. Ordu ve Giresun illerimizin ortak projesi olan Or-Gi Havalimanı yapımına başlanması gerekmektedir. Bölgenin önemli geçim kaynağı olan fındık ve çayda ürün ihtisas borsalarının kurularak lisanslı depoculuk çalışmalarındaki desteklerin devamını talep ediyoruz."

Ceynak örnek olsun

Samsun’un her geçen gün büyüyen ve gelişen bir şehir olduğunu ifade eden Başkan Murzioğlu, “Bilindiği gibi, Samsun Limanı özelleştirilmiş ve Ceynak Grubu tarafından devralınmıştır. Devir işlemlerinden sonra limanda hızla yeni bir yapılanmaya start verilerek milyonlarca dolarlık yatırımlara başlanmıştır. Samsun Limanı sadece bölge için değil, ülke içinde çok önemli bir liman konumundadır., Limana önemli yatırımların yapılması Samsun'a çok daha ciddi bir ivme kazandıracaktır. Samsun Limanındaki gelişim ve değişim beni gerek bir işadamı gerekse bir oda başkanı olarak çok heyecanlandırmıştır. Bu yatırımlar Samsun’un lojistik merkez olma iddiasını güçlendirdiği gibi pek çok yeni yatırımı da çekecektir. Bildiğiniz gibi Türkiye’nin önemli lojistik firmalarından biri olan Ceynak Grup İstanbul Merkezli bir firmadır. Ancak, Ceynak Odamızın ricasını geri çevirmeyerek Samsun Merkezli bir şirket kurmuş ve limanı işletmeye başlamıştır. Dolayısıyla Samsun limanı Samsun ekonomisine değer katmaya devam etmektedir. Umuyorum ki; bu davranış Samsun’da şube olarak faaliyet gösteren diğer firmalara da örnek olacaktır. Bu vesileyle hizmet kapasitesi ve kalitesini her geçen gün artıran Samsunport firması yetkililerine Samsun ekonomisine vermiş oldukları katkı için şahsım ve Odam adına teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Şahin’den anlamlı çağrı

Samsun TSO Meclis Üyesi Yücel Şahin ise, toplantıda yaptığı gündem dışı konuşmada, işadamlarına engellileri de istihdam etme çağrısında bulunarak, “İnsana yatırım yapmak kutsaldır. Ama bir özürlüye yatırım yapmak daha da kutsaldır. Lütfen onlara yardım etmeyiniz, iş veriniz, sorumluluk verip, çalışmalarını sağlayınız. Benim işyerimde 3 tane engelli kardeşim çalışıyor. Onların sigortaları da devlet tarafından karşılanıyor. Lütfen siz de kontenjanınızı kullanınız” diye konuştu. Meclis gündem maddelerinin görüşülüp, karara bağlanmasının ardından sona erdi.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Samsun TSO’dan Bordro Yönetimi ve Özlük İşlemleri eğitimi Samsun TSO’dan Bordro Yönetimi ve Özlük İşlemleri eğitimi
15 Mayıs, 2019
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, üyelerine yönelik üç gün süren, İş Kanunu ve Sosyal Sigortalar Kanunu paralelinde, “Pratik Bordro Yönetimi ve Özlük İşlemleri Eğitimi” düzenledi.
Samsun TSO’ya Sosyal Güvenlik Haftası ziyareti Samsun TSO’ya Sosyal Güvenlik Haftası ziyareti
16 Mayıs, 2019
Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında SGK İl Müdürü Ünal Kaya’nın ziyaretinde konuşan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, hayatın vazgeçilmez bir parçası olan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ülke kalkınması ve gelişmesinde önemli bir görevi yerine getirdiğini söyledi.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Toplam 1 (bir) adet Duyuru Bulunmaktadır. 1
KAPAT X