Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Üreten Samsun’un yıldızları ödüllerini Başbakan Erdoğan’dan aldı « Geri
Üreten Samsun’un yıldızları ödüllerini Başbakan Erdoğan’dan aldı
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın “Üreten Samsun’un Yıldızları” ödül töreni Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşti.
 24 Ağustos, 2010


Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın “Üreten Samsun’un Yıldızları” ödül töreni Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşti. Başarılı firmalara ödüllerini veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, işadamlarına hükümete güvenmelerini ve yatırım yapmaları çağrısında bulundu.

Başbakan Erdoğan ve bakanların katılımıyla düzenlendi

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, “Üreten Samsun’un Yıldızları Ödül Töreni” ile 2008 ve 2009 yıllarındaki faaliyetlerinden dolayı en çok kurumlar vergisi ve gelir vergisi ödeyen, ihracat yapan,  Türkiye’nin en büyük ilk 500 ve ikinci 500 sanayi kuruluşları arasına giren üyelerine plaket verdi. Canik Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Samsun Milletvekilleri, Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve iş adamları katıldı.  

Önemli projelere imza atıldı

Törende konuşan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu,  camia olarak çok önemli ve gurur verici bir gün yaşadıklarını belirterek sözlerine başladı. Göreve geldikleri bir buçuk yıl içinde önemli çalışmalara ve projelere imza attıklarını belirten Başkan Salih Zeki Murzioğlu, “Değişim anlayışıyla yönetime geldiğimiz günden bu yana Türkiye’nin Karadeniz’e açılan kapısı olan Samsun’un bölgesel etkinliğini uluslararası platforma taşıyacak çok sayıda projeye imza atmış olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. 10 yılı aşkın süredir konuşulan ancak nihai bir sonuca bağlanamayan Samsun Fuar ve Kongre Merkezi Projesinde Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun Ticaret Borsası ve odamız işbirliği ve beraberliğinde oldukça önemli aşamalar katettik. 15 Mart 2010 tarihinde Samsun Fuar ve Kongre Merkezi protokolü imzalanmıştır. Projelendirmesi yapılmıştır. Üst yapımı ise ihalesi aşamasına gelmiştir. Fuar ve Kongre Merkezi’nin tamamlanmasıyla Samsun’un beş yıldızlı otellere kavuşturulması adına verdiğiniz çabaların neticesinde, sizden ricamız Karadeniz Ekonomik İşbirliği Devlet ve Hükümet Başkanları toplantısının Samsun’da yapılmasına liderlik etmenizdir” dedi.

Samsun adına gerçekleştirmekten gurur duydukları bir diğer önemli projenin  ise Samsun Teknopark projesi olduğunu belirten Başkan Murzioğlu, “Dünya’da teknokentlerin kurulmaya başladığı bir süreçte Samsun ölçeğinde bir kent için bu projenin hayata geçirilmesinde geç kalmıştır. Ancak kentin ekonomisine yön veren bir kurum olduğumuzun bilincinde, bilimsel verilerin üretime dönüştürülmesi yolunda ar-ge ve inovasyon çalışmalarının ehemmiyetinin farkında olarak bu projenin gerçekleştirilmesinde özellikle kurumlar arası işbirliği sağlanması hususunda önemli çaba sarf ettik. Bugün kurulmuş olan Samsun Teknoloji Geliştirme Bölgesi Anonim Şirketi oldukça geniş katılımlı, ortaklık yapısı tabana yayılmış bir şirkettir. Üniversite – sanayi işbirliğinin en güzel yansımalarından olan teknoparkın, sanayimizin gelişmesine katkı sağlayacağına inancımız tamdır. Coğrafi, fiziksel ve kurumsal anlamda Samsun, Bölgesinde lojistikte ayrıcalıklı bir konumdadır. Çünkü Samsun, ülkemizde yalnızca dört ile nasip olan hava, kara, deniz ve demiryolu ulaşım altyapılarına sahip bir kenttir. Geçmişten gelen ticaret merkezi unvanını gelecekte de sürdürmek isteyen Samsun, mevcut değerlerini ortaya koyarak bölgenin lojistik merkezi olma yolundadır. Bu hedef doğrultusunda; Mayıs ayı içerisinde gerçekleştirdiğimiz Samsun Lojistik Kongresi sonucunda lojistik konusunda yol haritası olacak “TR 83 Lojistik Master Planının” hazırlıklarını gerçekleştirmekteyiz” diye konuştu.

Üç proje aciliyet taşıyor

Hükümetin ulaştırma konusundaki hassasiyetinin farkında olduklarını ifade eden Murzioğlu, “Özellikle duble yollar konusundaki çalışmalarınız takdire şayandır. Samsun-Ankara, Samsun- Sarp ve Samsun-Sinop arasındaki duble yol çalışmalarının büyük oranda bitirilmiş olması şehrimiz ve bölge ekonomisine önemli bir katkı yapmaktadır. Bu anlamda Samsun ve bölge ekonomisinin gelişerek istihdam olanaklarının daha da artması ve lojistik değerinin güçlenmesi için üç proje daha aciliyet taşımaktadır. Bunlardan ilki; Samsun’u doğudan ve batıdan kesecek, kent ve sanayi yerleşiminin güneye doğru gelişmesini sağlayacak olan doğu-batı çevre yolunun bir an önce projelendirilip hayata geçirilmesidir.  İkinci öncelikli çalışma ise Samsun-Ankara hızlı tren hattı projesidir. Bu projenin 10. Ulaştırma Şurası’nda projeler arasına alınması konusunda gösterdiğiniz hassasiyete minnettarız. Projenin öngörülen tarihten önce bitirilmesi ilimizin lojistik merkez olma iddiasını güçlendirecektir. Yine; Samsun-Ankara arası yük treni taşımacılığı hattının kısaltılması projesi de bir diğer önceliğimizdir. Samsun Ankara Devlet demiryolu Amasya, Sivas, Kayseri üzerinden Ankara’ya ulaşan, 400 kilometrelik yolu, 900 kilometreye çıkaran, oldukça eski ve verimsiz bir hattır. Amasya Kırıkkale arasına 170 kilometrelik bir hat yapılması halinde, Samsun Ankara arası demiryolu ulaşım hattı 400 kilometreye inecektir. Bununla birlikte TR 83 bölgesi dahilindeki Samsun, Tokat, Amasya gibi Çorum ili de demiryolu ağına bağlanmış olacaktır. Bu eşsiz proje ile Karadeniz’in amiral gemisi olan Samsun’un ve hinterlandının ticaret ortamı daha çok canlılık kazanacak ve kadirşinas Karadeniz halkı bu hizmeti yaşadığı sürece unutmayacaktır” diyerek sözlerini sürdürdü.

Samsun’un organize sanayi bölgelerinin yapıları hakkında da bilgi veren Murzioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemiz en güzelini, en iyisini hak ediyor”

“Ne varki sanayileşme yolunda atılan bu çok önemli adımlar 5084 sayılı kanunda yer alan OSB’ lerde bedelsiz arsa tahsisleri uygulamasının sona ermesi ile şu an için sekteye uğramıştır. Gıda, Kavak, Havza ve Bafra OSB’lerine yeni yatırım yapacak olan sanayicilerimiz Şubat 2010’dan sonra arsa tahsislerinde bedel ödemek zorunda kalmışlardır. Bu durum aynı bölgede daha önce yatırım yapan işadamları ile haksız rekabet yaratmaktadır. Haksız rekabetin ortadan kalkması ve yeni yatırımların önünün açılması için OSB’lerde bedelsiz arsa tahsislerinin devam etmesi en büyük beklentimizdir. Zira hükümetimizin uygulamaya koyduğu, Bölgesel ve Sektörel Teşvik Sisteminde Samsun’un 3. Bölgede yer alarak teşvik uygulamalarından yararlandırılması hususu, yıllardır teşvik konusunda mağduriyet yaşayan Samsun kamuoyu ve sanayicilerimiz için büyük moral olmuşken, bedelsiz arsa tahsislerinin devamı yatırım azmimizi güçlendirecektir. Gururla ifade etmeliyim ki; Samsun bugün dünyanın 184 ülkesinden 124 tanesine ihracat yapan bir ildir. Ve Samsun’da gıdadan tekstile, demir çelikten otomotiv yan sanayiye kadar çok geniş bir üretim yelpazesi bulunmaktadır. Bundan hareketle odamız iç tüketimi harekete geçirmek, markalarımızı keşfetmek ve her şeyden önemlisi Samsunluluk bilincini yükseltmek adına oldukça önemli bir kampanyaya imza attık. Tüm dünyada kabul gören ürünlerimiz için, halkımıza Samsun’da Var, Samsun İçin Al çağrısı yaptık. Samsun halkının Samsun’da üretilen ürünleri tercih etmesini sağladığımız bu kampanya sürecinde, ilimizde üretilen ürünlerin satışlarında ortalama yüzde 60 artış sağladık. Yaptığımız her işte, ortaya koyduğumuz her projede ilimiz ve ülkemizin gelişmesine katkı vermeyi, daha çok üretmeyi, daha çok istihdam sağlamayı hedefledik. Bu yolda Samsunlu işadamlarımız da fedakarlıklarda bulunarak bizlere sonsuz destek oldular. Bugün bu salonda bulunan ve ekonomimize sağladıkları katkıyla ödül almaya hak kazanan işadamlarımız kadar yanında bir kişi dahi olsa istihdam sağlamaya çalışan, zor şartlara rağmen üreten tüm camiamız mensuplarına huzurlarınızda şükran ve minnet duygularımı ifade etmek istiyorum. Biz çalışan, üreten, istihdam sağlayan, ihracat yapan, vergi veren ve bu manada ülkemize olan sevgimizi ortaya koymaya çalışan işadamları olarak, bugün Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı ağırlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Dileğimiz yakın gelecekte ülkemizin, dünya ülkeleri içinde çok daha güçlü, çok daha aktif, çok daha etkin bir ülke konumunda yer almasıdır. Bizler, bu ideal için durmadan ve yılmadan çalışmaya devam edeceğiz. Bizler, bu ideal için birlik ve beraberlik için de çalışmaya devam edeceğiz. Bu ülke ve bu millet çok daha güzel şeyleri hak ediyor.

İşadamlarımız ülkemizin en önemli değerleridir

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ise, yaptığı kısa konuşmada, “Türkiye’de sağlanmış olan siyasi istikrar ve güven ortamı içerisinde açılan bu yollardan ilerleyerek ülkemizi ekonomik hedeflere ulaştıran sizler bugünkü ödüllere fazlasıyla layıksınız. Çünkü Türkiye, sizlerin açılan yollardan ilerlemesiyle 36 milyar dolarlık ihracatını 130 milyar dolarların üzerine çıkartma başarısını gösterdi.  Çünkü Türkiye,3 bin 500 dolar olar gayri safi milli hasılasını 10 bin doların üzerine çıkartma başarısını gösterdi. Çünkü Türkiye, dünyadaki 26’ncı büyük ekonomi olmaktan bugün 16’ncı büyük ekonomi olma başarısını gösterdi. Bu başarıda sizlerin emeğiniz, katkınız, alın teriniz çok büyük. Şimdi önümüzde yeni hedefler var. 2023 yılının Türkiye’sini inşa ederken, dünyanın ilk 10 büyük ekonomisinden biri olurken de siz bu yolda ilerleyeceksiniz. Onun için iş adamlarımız, zenginleşmeyi çalışarak, ihraç ederek, üreterek, istihdam yaratarak oluşturma mecburiyetinde olan bizim gibi ülkelerin en önemli değeridir” diyerek sözlerini tamamladı.

Başbakandan işadamlarına övgü

Son olarak kürsüye gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise, böylesi anlamlı bir ödül töreninde bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek konuşmasına başladı. Başarılı girişimcileri tebrik eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Çünkü sizler iş kapısı oldunuz, aş kapısı oldunuz. Sizler binlerce, onbinlerce ailenin gerçekten medarı iftiharı oldunuz. Samsun’da kurumlar ihracat ve gelir vergisi dallarında dereceye giren ve ayrıca Türkiye genelinde ilk 500 ve ikinci 500 arasında yer alan firmalarımızı, en çok vergi veren firmalarımızı bugün ödüllendirmek için buradayız. Ben bu firmalarımızın başarılarını artarak devam etmesini diliyorum. Samsun TSO başkanımız biraz önce Samsun’un dünya üzerindeki 184 ülkeden 124’üne ihracat yapan şehrimiz olduğunu ifade etti. Bunun yanında Samsun, Almanya’daki Mercedes firmasına kadar üretim yapıyor, imalat gerçekleştiriyor. Samsun sanayide büyürken aynı zamanda bir bilim kentine de dönüşüyor. Daha önceden bir üniversitesi olan Samsunumuz vardı. Ama şimdi Canik Başarı Üniversitesi’nin kurulmasıyla Samsun, Karadeniz’de iki üniversitesi olan tek kenti olma özelliğini taşıyacak” diye konuştu. 

Sağlıklı ekonomi özel sektörle gerçekleşir

Samsun’un sürekli gelişen ihracat hacminden bahseden Başbakan Erdoğan, “Samsun’un 2002 yılı sonu itibariyle yaptığı ihracat sadece 37 milyon 715 bin dolardı. Ülkenin zirve yaptığı 2008 yılında Samsun yarım milyar dolar sınırını zorladı. 2009 yılında küresel krize rağmen gerçekleşen ihracat rakamı 304 milyon dolar. Bu yıl tüm olumsuzluklara rağmen ilk altı ayda 122 milyon dolarlık ihracat gerçekleşmiş durumda. Artık sürekli olarak artış yaşanıyor. Çünkü sürekli gelişen bir ihracat hacmimiz var. Tek başına ihracattaki bu atılımı bile Samsun sanayisini nereden nereye geldiğini gösteriyor. Samsun’u bu başarıyı, bu gururu yaşatan tüm sanayicilerimize, tüm tüccarlarımıza, girişimci ve yatırımcılarımıza elbette sivil toplum örgütlerimize ve Samsunlu kardeşlerime şahsım, milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Sağlıklı bir ekonomik büyüme hiç kuşkusuz özel sektör eliyle gerçekleşir. Kamunun yatırımlarıyla geçmişi gördük. Bize niye özelleştirme yaptığımızı soruyorlar. İşte özelleştirme yapılmadan önceki Samsun’un durumu az önceki ifade ettiğim rakamdı. Ama özelleştirmelerin yapılmasından sonra Samsun’un geldiği rakam ortada. Devlet ekonomin içinde kaldığı müddetçe ilerlemek mümkün değil. Devlet ekonomiden çekilip ufuk çizen, denetleyen, destekleyen bir konuma yerleşirse, özel sektörün eliyle bunu teşvik ederse işte o zaman sıçramayı yakalar ve atılıma geçer. Onun içindir ki;  Türkiye 36 milyar dolar ihracattan 132 milyar dolar ihracata çıkabildi. Küresel krizden sonra bir gerileme oldu ama bu bir çıtadır. Tekrar biz bu noktaya rahatlıkla çıkacağız. Hiç endişeniz olmasın” dedi.

Başbakan Erdoğan’dan iktidara güvenin yatırım yapın çağrısı

Hükümet olarak özel sektörün üzerindeki yükü mümkün olduğunca azalttıklarını kaydeden Erdoğan, “Bu millet artık neyin nerden geldiğini, nereden gideceğini öğrendi. Nerede, nasıl bir piyasa olduğunu benim girişimcim artık biliyor. Bugün dünyanın neresine giderseniz gidin orada Türk bayrağının dalgalandığını görürsünüz. Bu bayrağı oralara benim girişimcim dikiyor. Biz özel sektörümüzü desteledik ve desteklemeye devam ediyoruz. Özel sektörün üzerindeki yükleri mümkün olduğunca azatlık. Gittiğimiz her ülkede karşılıklı yatırımların artırılması noktasında girişimlerde bulunduk. Zaten biz bu yola çıktığımızda, iş adamlarımızla beraber dünyayı fellik fellik dolaşacağız demiştik. Artık tek elden değil, komple bir saldırının içindeyiz. Bunu ülkemizi daha iyi bir konuma getirmek için yapıyoruz. Yan gelip yatmak yok, koşacağız. Çünkü Türkiye’ye yakışan neyse bunu başarmanın gayreti içindeyiz. Çok enteresandır 2002 yılında Türkiye’de özel sektör yatırımlarının 43 milyar dolar seviyesinde olduğunu görürsünüz. 2008 yılında ise özel sektörün yatırımı 152 milyar dolar oldu. 2009 yılında küresel krize rağmen 126 milyar dolar yatırım gerçekleşti. 2010 yılının ilk çeyreğinde özel sektörün yatırımları 2009 yılının ilk çeyreğinden daha fazla. Yani özel sektörümüz küresel krizin etkilerinden sıyrılıyor. Şimdi daha ileri gidiyoruz. İmkanlar elverdikçe, zaman geldikçe özel sektörün üzerinden fazla yükü alacağız. Yoldaki engelleri daha fazla kaldıracak, üretimin, istihdamın, yatırımın ve ihracatın önünü daha aydınlık hale getireceğiz. Bunu yapmaya mecburuz. Ancak, bu toplumu umutsuzluk pompalama gayretleri ise maalesef bizi üzüyor. Bu doğru bir yaklaşım tarzı değil. Kimsenin bu topluma umutsuzluk pompalama hakkı yok. Bu millet başarır. Biz dışarıdakileri aştık. Yeter ki bu milletin önüne içeriden engel çıkmasın. Eğer biz enerjimizi içeriye harcamayacak olursak inanın biz gümbür gümbür gideriz. Hiç bundan kuşkunuz olmasın. Ülkemizde istikrar ve güven var. Sakın parası olan yastığın altında bekletmesin, banka hesaplarında bekletmesin. Yatırım yapsın. Bu iktidara güvenin. Hiç endişeniz olmasın ve yatırımlarınızı yapın” diyerek konuşmasını tamamladı.

Ödülleri Başbakan dağıttı

Konuşmaların ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2008 ve 2009 yıllarındaki faaliyetlerinden dolayı en çok kurumlar vergisi ve gelir vergisi ödeyen, ihracat yapan,  Türkiye’nin en büyük ilk 500 ve ikinci 500 sanayi kuruluşları arasına giren Samsun TSO üyesi işadamlarına tek tek plaket verdi. Plaket töreni sonrası ise Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, katılımlarından dolayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a hediye takdim etti.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
“Teknoloji Yatırımcısı Nasıl Olunur?” “Teknoloji Yatırımcısı Nasıl Olunur?”
29 Nisan, 2019
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) koordinatörlüğünde faaliyetlerini sürdüren TOBB Samsun Genç Girişimciler Kurulu ve Samsun TEKNOPARK iş birliğiyle, 'Teknoloji Yatırımcısı Nasıl Olunur' konulu toplantı gerçekleştirildi.
Samsun TSO’dan Bordro Yönetimi ve Özlük İşlemleri eğitimi Samsun TSO’dan Bordro Yönetimi ve Özlük İşlemleri eğitimi
15 Mayıs, 2019
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, üyelerine yönelik üç gün süren, İş Kanunu ve Sosyal Sigortalar Kanunu paralelinde, “Pratik Bordro Yönetimi ve Özlük İşlemleri Eğitimi” düzenledi.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Toplam 1 (bir) adet Duyuru Bulunmaktadır. 1
KAPAT X