Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Türk-Rus İş Forumu Samsun’da yapıldı « Geri
Türk-Rus İş Forumu Samsun’da yapıldı
Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı(OKA) tarafından düzenlenen “Türk- Rus İş Forumu 2013” toplantısı geniş bir katılımla Samsun’da yapıldı.
 27 Haziran, 2013


Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı(OKA) tarafından düzenlenen “Türk- Rus İş Forumu 2013” toplantısı geniş bir katılımla Samsun’da yapıldı.

Anemon Otel’de, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı(OKA) tarafından düzenlenen “Türk- Rus İş Forumu 2013” toplantısına Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Tokat Valisi Mustafa Taşkesen, Çorum Valisi Sabri Başköy, Amasya Valisi Abdil Celil Öz, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İlkadım Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, Novorossisk Belediye Başkanı Dış İlişkileri Danışmanı Pavel Mıhaylovıch, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yardımcısı Haluk Akyüz, Novorossisk Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Julia Rostovokova ve çok sayıda davetli katıldı. Toplantı öncesi Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın tanıtım filmi sinevizyon eşliğinde davetlilere izletildi. Ardından ise OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, yürüttükleri çalışmalar hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Mevlüt Özen, gerçekleştirilen toplantıların bölgesel gelişmede uluslararası ilişkilere zemin hazırlayacağını belirterek, “Bu çerçevede organizasyonun bölgemizde uluslararası ortaklarımızla iş yapma imkanlarının gelişmesini ümit ediyorum” diye konuştu.

Novorossisk Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Julia Rostovokova ise, son yıllarda ilişkilerin gelişmekte olduğunu belirterek, “Kardeş, dostluk, ekonomi ve ticari ilişkilerin gelişmesinde üçüncü kez düzenlenen organizasyonda yer almaktayım. Novorossisk şehri ile Samsun’da turizm üzerine yapılan çalışmalar büyük bir yankı görmüştür. Bu gelişimizde biz konuştuğumuz zaman artık bizim dostluğumuz ve arkadaşlığımız iş yönünde ilerlemesi gerektiğine karar verdik. Bizim arkadaşlığımız, dostluğumuz, daha iyi olmasına bağlı olarak, bu sürecin çalışmasında yer alıyoruz. Dolayısıyla hep beraber çalışmak zorundayız” diye konuştu.  

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Haluk Akyüz de yaptığı konuşmada, son beş yılda bölge için geliştirilen ilişkilerin daha anlamlı hale geldiğini ifade ederek, “Ekonomik ortağımız olarak belirlediğimiz Rusya ile ticari işbirliğimizi, bu amaç çerçevesinde artırma konusuna ciddi bir şekilde odaklanmış bulunmaktayız. Rusya'nın tüm ithalat kalemlerinin incelediğimizde, ilimizde üretilen, mal ve hizmetlerle, yüzde 40’a yakın bir ürün ve hizmet örtüşmesi olduğunu görüyoruz. Aynı zamanda, bu hedeflere ulaşma noktasında gerekli olan altyapı hizmetlerinin bir an evvel tamamlanması içinde çalışmalarımız devam etmektedir. Kurumlar arası işbirliği protokollerinin artması, demiryollarının iyileştirilmesi ve entegrasyonu, liman hizmetlerinin geliştirilmesi, önünde yasal bir engel de kalmayan Samsun – Krasnodar arasında doğrudan uçak seferlerinin başlaması gibi çalışmalar hedeflerimize ulaşma noktasında olmazsa olmazlardır. Bu bağlamda siz değerli konuklarımızla pek çok alanda paydaş olacağımıza, bugün gerçekleştireceğimiz görüşmeler neticesinde önemli işbirliklerine imza atacağımıza olan inancım tamdır.

Rusya ile Türkiye ilişkilerinin tarihi 2009 yılında başladığını vurgulayan Novorossisk Belediye Başkanı Dış İlişkileri Danışmanı Pavel Mıhaylovıch, “Rusya ile Türk arasında çalışmalar başladıktan sonra 2010 yılında Samsun ve Novorossiski şehirleri arasında kardeşlik protokolü imzalanmıştır. Bu anlaşma ile iki şehir arasındaki, sosyal, kültür sorunları için çok bir önem arz eder. Bu çalışmalar bizim halklarımızı beraber yakınlaştırmayı gösteriyor. Halk dansları ile Samsun şehri bir simge olmaktadır. Gelecek sene biz yine halk danslarında yer almak istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da, her iki ülkede bulunan havzalarda, halkın yaşam standardının gelişmesi adına, devletin yaptığı yatırımların yeterli olmadığını savundu. Her iki havzanın ticari ilişkilerini geliştirmesinin önemine dikkat çeken Yusuf Ziya Yılmaz, “Turizm ilişkilerini geliştirmemiz, iktisadi faaliyetlerin karşılıklı olarak, dış alım, dış satım ilişkilerini geliştirmemiz gerektiğini, uzunca süredir konuşuyoruz ve bu konunda umutlarımız her gün biraz daha artmaktadır. Karşılıklı olarak birbirimiz tanıdıktan sonra yapmamız gereken daha fazla irtibat, daha fazla münasebeti geliştirici gayretlerimizi, hiç hız kesmeden, devam ettirmemiz lazım” şeklinde konuştu.
Rusya'nın Soçi şehrinde düzenlenecek olan Kış Olimpiyatları’na destek vereceklerini açıklayan Yusuf Ziya Yılmaz, “Soçi’de organize edilen Soçi Olimpiyatları bu dostlukları geliştirmemiz için, bu diyalogları geliştirmemiz için, karşılıklı ticaretimizi geliştirmemiz için, turizmi geliştirmemiz için çok güzel bir fırsattır. Olimpiyatlara hep birlikte destek vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Daha güzel bir gelecek için daha çok çalışmak gerektiğini vurgulamak istiyorum” ifadelerini kullandı.Son olarak kürsüye gelen Samsun Valisi Hüseyin Aksoy toplantıda yaptığı konuşmada, iki ülke arasında geçmiş yıllarda ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla birçok proje başlatıldığını ifade ederek, “2001 yılında Avrasya İş Birliği Eylem Planı, Mavi Akım Projesi gibi birçok projenin gerçekleştirilmesinde, önemli bir unsur oluşturmuştur. Rusya ile ticaret hacmini artırmaya yönelik olarak, Samsun Limanı ile Rusya’nın Kavkaz Limanı arasında demir yolu bağlantılı feribot taşımacılığı için, feribot iskelesi ve rampası tamamlanmış olup, 2011 yılından itibaren de deneme taşımacılığına başlanmıştır” dedi. Türkiye üzerinden gerçekleşecek olan yük taşımacılığı Samsun-Kavkaz Tren Hattı’nın önemine değinen Vali Hüseyin Aksoy, “Bu hat sayesinde hinterlandında yaklaşık 400 milyon nüfus bulunan Türkiye'nin, kuzey, güney ve batı, doğu koridorlarında etkin bir konuma gelmesi beklenmektedir. Yatırım maliyeti 10 milyon lira olan ve ilk aşamada 200 bin ton taşıma yapılması planlanan, Türkiye ile Rusya arasında kombine taşımacılık sistemi oluşturularak, taşıma maliyetlerin azaltılması ve taşıma sürecinin kısaltılması sağlanacaktır. Bu hattın iki ülkenin arasında ki ilişkilerin, ticaretin gelişmesine sağlayacağı katkının yanında, Karadeniz limanlarına yapılacak bağlantılarla, Türk Cumhuriyeti ve İskandinav ülkelerinin, Akdeniz Orta Doğu, Orta Asya Hindistan ve Çin bağlantısına da katkı sağlayacak bir konuma gelecektir. Rusya, Almanya’dan sonra ülkemize en çok turist gönderen ikinci ülkedir. 2012 yılında ülkemizi yaklaşık 3 milyon 600 bin Rus turist ziyaret etmiştir” diye konuştu.

Toplantı sektör sunumlarının ardından işbirlikleri ve bilgilendirme sunumlarının ardından sona erdi. 

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Murzioğlu’ndan iş dünyasına çağrı:“Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin, İstihdam Seferberliği 2019’a katılın” Murzioğlu’ndan iş dünyasına çağrı:“Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin, İstihdam Seferberliği 2019’a katılın”
9 Mart, 2019
Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, TBMM’den geçerek, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren, “İstihdam Seferberliği 2019” kapsamında iş dünyasına seslenerek, “Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam Seferberliği 2019’a katılın, bu tarihi istihdam teşviklerinden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, hem işinizi geliştirin, hem ekonominin büyümesine katkınız olsun, hem de Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak, kazanan siz olun” dedi.  Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “İstihdam Seferberliği 2019” ile alakalı açıklamada bulundu. TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulunduğunu hatırlatan Başkan Salih Zeki Murzioğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımızın bu çağrısının ardından Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ve TOBB Başkanımız iki hafta boyunca yoğun bir şekilde çalışarak istihdam teşviklerini hazırladılar. Bunlara yönelik yasal düzenleme de hızla Meclisten geçti ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 25 Şubat 2019 tarihinde TOBB Başkanımızın ev sahipliğinde Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ile Oda ve Borsa Başkanlarımızın ve TOBB Sektör Meclisi Başkanlarımızın katılımıyla “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldı. İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında iş dünyamıza, girişimcilerimize 8 farklı teşvik sunuluyor ve bunları pek çoğu tarihi destekler şeklinde” diye konuştu. Tarihi teşvikten yararlanın İstihdam Seferberliği 2019 kampanyasında iş dünyasına sunulan 8 farklı teşvikten ikisine değinen Başkan Murzioğlu, “Birincisi; Nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır. 2.021 TL ücret ve 1.113 TL sigorta ve vergiler olmak üzere 3.134 TL’yi devletimiz karşılamış olacak. İşveren cebinden sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak. Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık 1.113 TL’yi devletimiz karşılayacak. Biz işverenler olarak sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz. İş alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacak. Yine imalat sanayi ve bilişim sektöründe aylık 1.113 TL olan prim ve vergi teşviki 2.712 TL olarak verilecek. Gelin bu tarihi teşvikten yararlanın. Böyle bir teşviki hayata geçirdiği için hükümetimize çok teşekkür ediyoruz. İkincisi de; herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan girişimcilerimiz için çok önemli bir destek getirildi. Böylece Devletimiz sıkıntılı günümüzde de yanımızda olduğunu bir kez daha gösteriyor. Eğer bir işveren işlerinde sıkıntı yaşadıysa, faaliyetleri durmuş ya da azalmışsa; çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödeniyor. Yani burada devletimiz işverene diyor ki, düzenini bozma, istihdamı koru” diye konuştu. Herkese büyük görevler düşüyor Açıklamasında, teşviklere ilişkin tüm detaylara istihdamseferberligi.org adresinden ulaşabileceğini de hatırlatan Murzioğlu, “Eğer aklınıza takılan bir konu olursa, Odamıza ulaşmanız mümkün. Bu teşvikler konusunda şirket sahipleri ve yöneticileri kadar muhasebecilere ve şirketlerin insan kaynakları yöneticilerine de büyük görevler düşüyor. İstihdam teşviklerinin iyi anlaşılması ve uygulanması konusunda onlardan ekstra hassasiyet bekliyoruz. Önümüzdeki süreçte de Valimiz, Kaymakamlarımız, Belediye Başkanlarımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın yerel teşkilatları ve iş dünyası kuruluşlarımızın başkanlarının katılımıyla üyelerimize yönelik olarak istihdam teşvikleri bilgilendirme toplantıları yapmaya devam edeceğiz. İlimizde her ay en çok ilave istihdam sağlayan üyelerimizi kutlayacağız. Bakın 2017’deki istihdam seferberliğinde kamu-özel sektör olarak el ele verdik ve 1,5 milyon ilave istihdam sağladık. Kamu-özel sektör el ele verdimi yapılmayacak şey yoktur. Buradan tüm iş dünyamıza ve işverenlere de çağrıda bulunuyorum. Sizler vasıtasıyla ülke çapında her işverene sesleniyoruz; Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam Seferberliği 2019’a katılın, bu tarihi istihdam teşviklerinden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, hem işinizi geliştirin, hem ekonominin büyümesine katkınız olsun, hem de Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak, kazanan siz olun. Dünün en çok kazananları, Türkiye’ye yatırım yapanlar, Türkiye’de istihdam sağlayanlar oldu. Yarının en çok kazananları da, bugün Türkiye’ye yatırım yapanlar, insanımıza istihdam sağlayanlar olacak. Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz. Bereketli ve umut dolu bir güne merhaba demek için, Burada iş var, Burada aş var, Burada gelecek var diyoruz” diye ifade etti.  
İstihdam Seferberliği 2019 Samsun Buluşması İstihdam Seferberliği 2019 Samsun Buluşması
23 Mart, 2019
“Burası Türkiye, Burada İş Var” sloganıyla uygulamaya konulan “İstihdam Seferberliği 2019 Tanıtım Toplantısı” Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Toplam 2 (bir) adet Duyuru Bulunmaktadır. 2
KAPAT X