Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Toplum Biz’iz! « Geri
Toplum Biz’iz!
Samsun Valiliği AB ve Dış İlişkiler Koordinasyonu Merkezi ve Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Samsun AB Bilgi Merkezi’nce, “Toplum Biz”iz! başlığı altında, ‘Engellilerin Toplumsal Entegrasyonu’ konulu konferans düzenlendi.
 26 Ocak, 2011


Samsun Valiliği AB ve Dış İlişkiler Koordinasyonu Merkezi ve Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Samsun AB Bilgi Merkezi’nce, “Toplum Biz”iz! başlığı altında, ‘Engellilerin Toplumsal Entegrasyonu’ konulu konferans düzenlendi. 12 ilden geniş bir katılımla düzenlenen konferansta engellilerin toplama entegrasyonu masaya yatırıldı.

Amaç, engellilerin engelsiz yaşaması

Samsun Valiliği AB ve Dış İlişkiler Koordinasyonu Merkezi ve Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Samsun AB Bilgi Merkezi işbirliği ile "Engellilerin Topluma Entegrasyonu" konulu konferans düzenlendi. Türk ve yabancı bilim adamlarının katıldığı konferansın açılışını yapan Samsun TSO Başkan Yardımcısı Servet Keskinsoy, "Türkiye'de 8.5 milyon insanın engelli olduğu ifade ediliyor. Aileleriyle birlikte baktığımızda yaklaşık 30 milyona yakın insanı ilgilendiren bir vaka ile karşı karşıyayız. Engellilerin ülkemizde engelsiz bir şekilde daha rahat yaşamaları adına böyle bir konferans düzenledik. Şahsım ve yönetimim adına böyle bir önemli organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum " dedi.

“Özürlülük onların tercihi değil”

Özürlüler politikasının son 200 yılın bir ürünü olduğunu belirten Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı AB ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Dr. Sermet Başaran, "Özürlülerin sorunlarını normal vatandaşların sorunlarından ayırt etmem mümkün değildir. Sorunlarımız aynı, ihtiyaçlarımız aynı. Ancak onlara sunulan hizmetlerdeki yöntem ve teknikler farklı. Aradaki tek fark ihtiyaçların özel teknik ve yöntemlerle karşılanıyor olması, başka hiçbir farkımız yok. Onlara yapılan hizmetleri bir lütuf olarak görmemeliyiz. Özürlülük onların tercihi değil. Bir birey özürlü olmak için özel bir çaba ve gayret göstermiyor. Toplumun değişik kesimlerince özürlü kavramı bazen engelli, sakat, malul, hatta askeri terimde de çürük olarak geçmekte. Özürlüler politikasıyla sorumlu bir kurum olarak hem Avrupa Komisyonu ile hem de AB ülkeleri ile sıcak ilişkilerimiz devam ediyor. Toplumsal entegrasyona yönelik sempozyum, konferans, eğitim ve istihdam konusundaki gayretlerimiz var. Artık kalkınma madden bir kalkınmadan ibaret değil. Dezavantajlı kesimlere sunulan hizmetlerde çoğu yerde kalkınmanın göstergesi olarak gösterilmekte. Fırsat eşitliğine dayalı, her türlü ayrımcılıktan uzak, sosyal bütünleşmeye ağırlık veren bir politika öncelik kazanmıştır. Devletimizin yaptığı da budur" diye konuştu.

Herkese görev ve sorumluluk düşüyor

Engelli vatandaşların daha sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürmeleri, yaşam kalitelerinin daha üst noktalarda olması, karşılaştıkları sorunların giderilmesi ve toplumla entegrasyonlarının son yıllarda üzerinde hassasiyetle durulan konuların başında geldiğini belirten Vali Hüseyin Aksoy, "Engellilerin toplumla bütünleşmesi, günlük yaşamlarının kolaylaştırılması ve birçok alanda yapılabilecek çalışmaların gerçekleştirilmesinde birçok kurum ve kuruluşa önemli görev ve sorumluluklar düşüyor. Onların özellikle günlük yaşamlarını kolaylaştıracak bir çok konun gerçekleşmesinde başta yerel yönetimlerimiz olmak üzere kurumların önemli görev ve sorumlulukları var. Bunların yerine getirilmesi konusunda belirli çalışmalar yapıldı, yapılıyor ve önümüzdeki dönemde bunların yapılmasına devam edeceğiz. Özellikle engelli vatandaşlarımızın toplumla bütünleşmeleri, onların daha rahat yaşamlarını sürdürmeleri bakımından toplumda belirli bilincin oluşması da çok önemli. Bu boyutuyla baktığımızda engelli vatandaşlarımızın hangi konumda ve nasıl bir konumda olduklarının da çok iyi şekilde bilinmesinde yarar var. İstatistik Kurumu'nun yapmış olduğu çalışmalarda genel olarak yüzde 10 ve 12 civarında nüfusun engelli olduğu konusunda genel bir tespit var. Fakat bu engel gruplarının hangi alanlarda ve kimler olduğu hususunda çok somut verilere sahip değiliz. Devletin birçok kurumunda çok bilgi var. Engelli vatandaşlarımızın hangi engel grubuna ait olduğu ve engel oranlarının nasıl olduğu konusunda tespitler var. Bu tespitler çok arzu ettiğimiz seviyede değil. Bu konuda Samsun Valiliği olarak İl Sağlık Müdürlüğü aracılığıyla bir çalışma başlattık. Samsun'da yaşayan engellilerin sayılarının net olarak kaç olduğu ve hangi engel grubuna dahil oldukları konusunda bir veri tabanı oluşturulmasıyla ilgili çalışmayı başlattık. Buradaki temel amacımız sadece insanlarımızın sayısını bilmek değil, onlara yönelik çeşitli projeleri de bundan sonraki süreçte hayata geçirmek" diye ifade etti.

Konferans düzenlendi

Yapılan açılışın ardından AB Türkiye Delegasyonu Sosyal Politika Sektör Yöneticisi Caner Demir, "AB'den engellilerin entegrasyonu ve ayrımcılık karşıtı politikalar", Türkiye Sakatlar Derneği Samsun Şube Başkanı Yakup Beyazer "Ekolojik oyuncak projesi ve istihdam yoluyla toplumsal entegrasyon", Yunanistan'dan EDRA İş Geliştirme Müdürü Christiana Gardikioti, "Toplumsal entegrasyon uygulamaları ve başarı öyküleri", TÜBİTAK TÜSSİEDE araştırmacısı Tolga Tezcan, "Yürüyen akıl projesi", İtalya'dan Napoli Üniversitesi'nde koordinatör olarak çalışan Alessandra Pepino, "Engelli öğrenci merkezi deneyimleri", Ortadoğu Teknik Üniversitesi7nden Claire Özel, "Engelsiz ODTÜ", OMÜ'den Cenk Çelik, "Engelsiz üniversite" konularında birer sunum yaptı. Konferans sonunda ise sunum yapan katılımcılara Türkiye Sakatlar Derneği Samsun Şubesi tarafından plaket verildi.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
TOBB Samsun Genç Girişimciler Kurulu, İngiltere pazarını tanıttı TOBB Samsun Genç Girişimciler Kurulu, İngiltere pazarını tanıttı
29 Nisan, 2019
Samsun TSO koordinatörlüğünde faaliyetlerini sürdüren TOBB Samsun Genç Girişimciler İcra Kurulu, 'İngiltere’de Ticaret ve Pazar Fırsatları'nı Samsunlu iş adamlarıyla paylaştı.
TOBB Genel Kurulu’nda Samsun standına büyük ilgi TOBB Genel Kurulu’nda Samsun standına büyük ilgi
3 Mayıs, 2019
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 75. Olağan Genel Kurulu’nda Samsun il ve ilçelerinde faaliyet gösteren Oda ve Borsalarının ortak açtığı stant büyük ilgi gördü. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, Samsun standında tattığı ürünlere övgü yağdırdı.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Toplam 1 (bir) adet Duyuru Bulunmaktadır. 1
KAPAT X