Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Samsun’da ‘Kadının Adı’ konuşuldu « Geri
Samsun’da ‘Kadının Adı’ konuşuldu
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası İl Kadın Girişimciler Kurulu tarafından düzenlenen ‘Kadının Adı 2’ isimli panelde, kadının günümüzdeki yeri enine boyuna anlatıldı.
 11 Nisan, 2011


Samsun Ticaret ve Sanayi Odası İl Kadın Girişimciler Kurulu tarafından düzenlenen ‘Kadının Adı 2’ isimli panelde, kadının günümüzdeki yeri enine boyuna anlatıldı. Konuşmalarda, toplumda kadının yerinin önemine vurgu yapılarak, kadınların hem iş hem de siyaset arenasında daha çok cesur olmaları gerektiğine işaret edildi. Panel sonrası, usta oyuncu Ayla Algan’ın oynadığı ‘Troyalı Kadınlar’ isimli tiyatro ise davetliler tarafından ayakta alkışlandı.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası İl Kadın Girişimciler Kurulu tarafından bu yıl Canik Kültür Merkezi’nde ikincisi gerçekleştirilen “Kadının Adı 2” paneli büyük ilgi gördü. Panelin açılışında konuşan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Yeşim Kıyıcı, kadınların gün geçtikçe güçlendiğini söyledi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde oluşturulan Kadın Girişimciler Kurulu sayesinde 79 ilde örgütlendiklerinin altını çizen Yeşim Kıyıcı, “Ülkemizde kadın girişimci sayısını artırmak üzere var gücümüzle çalışmaya ve proje üretmeye başladık. Biz Samsun İl Kadın Girişimciler Kurulu olarak işe öncelikle şehrimizin kadın profilini ve ihtiyaç duyulan acil iş ortamını belirlemekle başladık. Daha sonra bir çok örnek projeyi hayata geçirdik. Bugün, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın büyük desteği ve katkılarıyla Samsun ve ilçelerindeki kadınlarımıza ulaşabileceğimiz her kanalla ulaşmaya ve ülkemizdeki kadın girişimci sayısına bir yenisini daha ekleme derdinde olan, bunun için çalışan, çabalayan bir kurul olarak karşınızdayız. Hepimizin ortak amacı barış ve refah içinde, daha mutlu, daha huzurlu bir dünyada yaşamak. Yaptığımız her iş, attığımız her adın bu sonuç için” dedi.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ise, tüm dünyada ekonomilerin büyüklüğü ve gücünün girişimci sayıları ile ölçüldüğünün altını çizerek, “Dünyanın 10 büyük ekonomisi arasında olmayı hedefleyen Türkiye’nin daha fazla girişimciye ihtiyacı vardır. Bunun da en etkin yolu daha fazla kadın girişimcinin ekonomik platformda yer almasıdır. Burada bize düşen görev kadınlarımızın önünü açarak, onları yüreklendirmektir. Özellikle son dönemlerde kadınlarımızın her alanda olduğu gibi iş hayatında da kazandığı başarıları gururla izlemekteyiz. Sizlerin kazanacağı her başarıyı, bu ülkenin geleceğine yönelik bir kazanç olacaktır. Şüpheniz olmasın ki; güzel bir gelecek için attığınız her adımın arkasındayız ve destekçiniz olmaya hazırız” diye konuştu. 

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy ise, toplum içerisinde kadınının yeri konusunun uzun yıllardan beri tartışılan ve olması gereken noktadan çok uzakta olduğu konusunda toplumun bütün kesimlerince fikir birliği sağlanan bir konu olduğunu söyledi. Vali Aksoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu tür toplantıların ve etkinliklerin bakımdan bu tür toplantı ve etkinliklerin bu alanda yapılması gereken çalışmalara önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Samsun İl Kadın Girişimciler Kurulu’nun organize ettiği bu etkinlikte, bu kapsamda, alanında başarılı olmuş rol model olabilecek olan kadınlarımızı burada sizlerle buluşturmuş olması, Samsun'daki kadınlarımız içinde oldukça önemli bir kazanım olacaktır. Kadınlarımızın sosyal, ekonomik ve siyasal yaşamda, seçimle gelinen noktalarda arzu edilen noktada olmadığını hep biliyor ve ifade ediyoruz. Umuyoruz ki; önümüzdeki dönemde de arzu edilen noktaya ulaşırlar ve kadının toplum içerisinde olması gereken noktada bu alanda yapılacak olan çalışmaklara daha fazla katkı sağlarlar. Kadının istihdamı konusunda Avrupa Birliği standartlarının altındayız ve kadın istihdamı konusunda yapılması gereken önemli çalışmalar var. Ayrıca, girişimci kadın sayımızda arzu edilen noktada değil. Bu etkinliklerin kadınlarımızın bu alanda kendilerini göstermelerine, göstermiş olan kadınların çalışmalarını dinlemelerine önemli katkılar sağlayacaktır. Bu toplantının düzenlenmesinde emeği geçen başta Ticaret ve Sanayi Odası’na ve Kadın Girişimciler Kurulu’na teşekkür ediyorum. Samsun'da yapılmış olan bu panelin İlimizdeki ve ülkemizdeki kadınlarımıza yeni ufuklar açmasını temenni ediyoruz.”

Konuşmaların ardından usta tiyatro sanatçısı Ayla Algan, salonda bulunan katılımcılara meslek hayatında ve yaşamında edindiği tecrübelerini paylaştı. Sunumunu söylediği şarkıları kendi yorumlarıyla süsleyen Algan, salondan büyük alkış aldı. Algan, konuşmasının sonunda ise ayakta alkışlandı. Konuşmaların ardından ise panele geçildi. Moderatörlüğünü Türkiye’nin tek kadın Milli Eğitim Müdürü olan Samsun Milli Eğitim Müdürü Hülya Ertürk Koç’un yaptığı panele ise, Türkiye’nin ilk kadın Bakanı, ÇESAV Başkanı Dr. İmren Aykut, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aynur Bektaş, Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield konuşmacı olarak katıldı. Panelde, kadının dünü ve bugünü enine boyuna tartışıldı.

Panelin ilk konuşmacısı olan TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aynur Bektaş, dünyada kadının durumunun hiç de iç açıcı olmadığını belirterek, “Dünyada yapılan işin üç de ikisini kadın yapıyor. Türkiye’de nüfusun yarısı kadın. Çalışabilir nüfusu sayısı ise 52 milyon. Bunun da yarısı kadın. Ama sadece altı milyon kadın çalışıyor. Kadının iş gücüne katılımı çok az. Biz iş aramıyoruz. Biz, “İş istiyoruz” diye piyasaya çıksak, işsizlik azalacak. Kadın ne zaman ekonomik özgürlüğünü kazanırsa, “Benim” derse, o zaman bir çok problemin üzerinden gelecek. Bizler yaptık, yapamayanlarda yapabilir. Kadın güçlüdür, dayanıklıdır. Kadının istediği zaman başaramayacağı hiçbir şey yoktur. TOBB’da bin 550 iş kadınıyız. Yakında bu rakam 10 bin olacak. Bunun için işbirliği içinde olmalıyız. Hiç korkmayın. Samsun önümüzdeki yıllarda en çok gelişecek iller arasında. Onun için şimdiden köşeleri kapmanız lazım. Onun için araştırın, kredilerden ve verilen eğitimlerden yararlanın. Kimseye gökten bir şey düşmez. Samsun’da çok imkanınız var. Burası bana Ar-Ge cenneti geliyor. Bir araya gelin, iş yapın. Seçilmiş ve atanmışlardan çekinmeyin. Mümkünse kapılarını her gün aşındırın. Çünkü onlar sizin için var” diye konuştu.

Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield ise, kadınların işe ilk önce kendilerini tanımakla başlamalarını isteyerek, “Eksikliklerimizi görelim ve kabul edelim. Eksik yerlerimizi güçlendirelim. Güçlü yanlarımızı ortaya çıkartalım. Fırsatları görelim. Kadının en büyük engeli korkusu. Biz endişe için yaratılmışız. Siz kendinize iyi davranın. Kendinizi acıyarak yargılayın. Asla, “Ben kötüyüm, ben başaramam” demeyin. Korkuları yenmeniz için, korkularla yüzleşmeniz gerekiyor. Yoksa başaramazsınız. Kendiniz olun. Sonra işi evrene bırakın. Bir şey yapmak istiyorsanız kendinizi buna hazır edin. Teknolojiyi yakından takip ederek, gelişmeleri öğrenin. Önümüzdeki 10 yıl inanılmaz hızlı geçecek. Lütfen buna hazır olun ve öğrenin. Türkiye gelişmekte olan bir ülke ve gelişmekte olan ülkelerde büyük fırsatlar var. Bizler akıllı ve ne istediğimizi bilen kadınlarız. Bizim ülkemiz için bir şeyler yapmamız lazım. Bir erkeğin başarması için kadına ihtiyacı var. Peki iş kadını için neye ihtiyaç var? Cesur olmaya ihtiyaç var. Biz istersek her şeyi başarabiliriz” diye sözlerini tamamladı.

ÇESAV Başkanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı İmren Aykut da, yaptığı konuşmada, kadınların siyasette nasıl başarılı olabileceklerine değindi. Kadınların son yıllarda verdiği mücadelesinin meyvelerini yavaş yavaş vermeye başladığını kaydeden İmren Aykut, “Siyaset en acımasız rekabetin olduğu alandır. Meclise 500 tane kadın koyarsınız hiç sesleri çıkmaz. Ama beş tane etkin kadın koyarsınız çok sesi çıkar. Onun için kadınların etkin alanlarda olmasında yarar var. Türkiye’de siyaset yapmak çok zor ama yapacağız. Toplumumuza hizmet edeceğiz ve toplumumuzu daha da ilerleteceğiz. Ben kadınlarımızın güçlü olduğuna inanıyorum. Türkiye’de 20 milyon kadın çalışmıyor ve tüketiyor. Bizim kadınlarımız siyasete girmekte istekliler ama talip olmuyorlar. “Nasıl olsa seçilemeyeceğiz” diyorlar. Baskılardan dolayı kadınlar cesaretli değil. Yerel yönetimler çok önemli. İl genel meclisleri ve belediye meclisleri çok önemli. İşleyişleri TBMM ile aynı. Yerel yönetimlerden geçip TBMM’ye girerseniz kalıcı olursunuz. Çünkü yerel yönetimlerde tam işi öğrenirsiniz. Tüzüğü çok iyi bilmeniz gerekir. TBMM staj yeri değil. Şu anda bir çok kadın aday adayımız var ama meclisin tüzüğünden, işleyişinden maalesef haberi yok. Bilmemek kaybettiriyor. İl genel meclislerinde, belediye meclislerinde kadınlarımızın başarılı olmaları çok yüksek. Buralarda öğrenerek işe başlarsak biz demokrasiye daha çabuk ulaşırız. 79 yılda meclise 9 bin 80 milletvekili göndermişiz ama bunun sadece 225’i kadın olmuş. Siyasiler, seçimlerde “Kadın, kadın” diyerek sokaklara düşüyorlar ama hep lafta kalıyor. Önümüzde seçim var ve listeleri göreceğiz. Meclisinde yüzde 9 kadının olduğu ülkede demokrasi olur mu? Kimse bunu iddia etmesin. Demokrasi katılım rejimidir. Kadını hep kenarda bırakmışız. Bunun adı demokrasi olamaz. Medeni ve ürkmeyecek kadınlara ihtiyacımız var. Kadın girişimcilerimizi çok önemsiyorum. Çünkü ayakları yere basıyor ve sorumluluk taşıyorlar. Onun için kadın girişimci sayısı artmalı. Kadın girişimcilerimiz Türkiye’nin kurtuluşunda en önemli unsur olacaktır” dedi.

Panelin ardından ise, ‘Troyalı Kadınlar’ isimli tiyatro gösterisi sergilendi. Usta oyuncu Ayla Algan ve ekibinin sergilediği oyun, davetliler tarafından ayakta alkışlandı. Panel sonunda ise, katılımcılara günün anısına plaket verildi. 

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Murzioğlu’ndan 19 Mayıs kutlama mesajı Murzioğlu’ndan 19 Mayıs kutlama mesajı
18 Mayıs, 2019
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımlayan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “100. yılını büyük onur ve gururla kutladığımız 19 Mayıs 1919, Cumhuriyet tarihinin miladıdır” dedi.
TOBB Samsun Genç Girişimciler Kurulu, İngiltere pazarını tanıttı TOBB Samsun Genç Girişimciler Kurulu, İngiltere pazarını tanıttı
29 Nisan, 2019
Samsun TSO koordinatörlüğünde faaliyetlerini sürdüren TOBB Samsun Genç Girişimciler İcra Kurulu, 'İngiltere’de Ticaret ve Pazar Fırsatları'nı Samsunlu iş adamlarıyla paylaştı.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Toplam 1 (bir) adet Duyuru Bulunmaktadır. 1
KAPAT X