Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Samsun TSO’dan enerji semineri « Geri
Samsun TSO’dan enerji semineri
Samsun Ticaret ve Sanayi (TSO) ve TSO İl Genç Girişimciler Kurulu 'Yenilenebilir Enerji' konusunda farkındalığı artırmak amacıyla bilgilendirme semineri düzenlendi.
 1 Şubat, 2014


Samsun Ticaret ve Sanayi (TSO) ve TSO İl Genç Girişimciler Kurulu 'Yenilenebilir Enerji' konusunda farkındalığı artırmak amacıyla bilgilendirme semineri düzenlendi.
Samsun TSO Davut Altan Meclis Toplantı Salonu’nda, 'Yenilenebilir Enerji' konusunda farkındalığı artırmak amacıyla düzenlenen bilgilendirme seminerinin açılış konuşmasını Samsun TSO Başkan Yardımcısı Mustafa Kemal Şahin, enerjinin, iş yapabilme kabiliyeti olduğunu belirtti. Ekonomik döngünün her alanında enerji kullanmak durumunda olunduğunu ifade eden Şahin, “Özellikle modern endüstrinin teknoloji yoğun bir hale gelmiş olması enerjiye olan bağımlılığın artması anlamına geliyor. Takdir edersiniz ki kaynaklar sınırlı, fakat ihtiyaçlar dönüşüm göstererek artıyor. Bu noktada kaynakların doğru yönetilmesi kaçınılmaz bir zorunluluk. Türkiye’nin birincil enerji kaynaklarındaki yerlilik oranı yüzde 28, ithalat bağımlılığı ise yüzde 72 oranındadır. Bu çok yüksek bir oran. Ülkemizin ortaya koyduğu kalkınma hedefleri itibariyle dışa bağımlılık çok hassas bir husus. Söz konusu hedeflere erişmede her anlamda dışa bağımlığı en aza indirmeliyiz. Bu bağlamda yenilenebilir enerji, yani doğada kendi evrimi içinde yeniden var olabilen dolayısıyla tükenmesi öngörülmeyen enerji kaynaklarına yönelinmesi oldukça doğru bir yaklaşım. Kyoto Protokolü bağlamında da emisyon oranları düşünüldüğünde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması önemli bir hamle. TR83 bölgesine, yani Samsun, Çorum, Tokat ve Amasya illerinin kalkınması amacı doğrultusunda faaliyet gösteren Orta Karadeniz Kalkınma Ajansımızın KOBİ’lerimize yönelik çıktığı teklif çağrısında Yenilenebilir Enerji Üretimine Yönelik Yatırımların Desteklenmesi konusuna öncelik vermesini oldukça anlamlı buluyorum. Takdir edersiniz ki, enerji konusunda bağımlığının bertaraf edilmesi rekabet edebilirlik açısından da büyük önem arz etmektedir” dedi.

GÜNDER Uluslararası Güneş Enerji Topluluğu-Türkiye Bölümü Genel Sekreteri Faruk Telemcioğlu ise, yürüttükleri faaliyetler hakkında katılımcıları bilgilendirerek, "Bir birçok üniversiteyle çalışma yapıyoruz. Amacımız toplumda güneş enerjisi konusunda inandığımız bilimsel verileri söylemek. Biz bu işe sektör anlamında tarafız. Solar termal sistemlerde ülkemiz çok iyi durumda. Dünyada bu bakımda üçüncü sıradayız. 90'ın üzerinde bu bağlamda firma, 800 satıcı 3 bin çalışan var. Güneş enerjisi kurulumunda Türkiye, Brezilya ve Çin'den sonra üçüncüdür" diye ifade etti.

“Güneş Enerjisi”, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü Yenilenebilir Enerji Kaynakları Dairesi TÜREB Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkan Yardımcısı Mustafa Çalışkan, "Dünyada yenilenebilir enerji de artış gözükmektedir. Önümüzdeki yıllarda bu artış gittikçe artacaktır. Bu durum ülkemizde de aynı. 2014 yıldan sonra karasal rüzgar tribünlerinde ve güneş enerjisi sistemlerinde bir yaygınlaşmanın olacağı belirlenmiştir. Ülkemizde yenilenebilir enerji de ve rüzgar enerjisinde artış var. Ciddi bir yatırım söz konusudur. Ülkemiz, ciddi anlamda enerji bağımlısı bir ülkedir. Ülkemiz yaklaşık enerjisini yüzde 70'ini ithal kaynaklardan sağlıyor. Yüzde 40'lık kısmı ise doğal gazdır. Bununla ilgili hedefler var. 2023 yılında hedefimiz elektrik enerjisi ihtiyacının en az yüzde 30'unu yenilenebilir kaynaklardan üretimi gibi hedef var. Bunun 20 bin megavat rüzgar, 3 bin megavat da güneş santralimiz olsun şeklinde belirlendi" diye konuştu.

“Yenilenebilir Enerji Yatırımlarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar” hakkında ise bilgi veren Enerji Uzmanı ve Makine Mühendisi Köksal Sönmez, "Kendi elektriğimizi üretmek için 1 megavata kadar olan durumlar da lisanssız üretilebiliyor. Yenilenebilir enerjinin mantığı bedava enerji üretimi olarak algılanıyor ama bu konuda da tasarruf şart. Kömür her zaman artıyor. Ama yenilenebilir enerji kaynakları da gün geçtikçe artacak. Almanya ile Türkiye'yi karşılaştırırsak, Türkiye'nin güneş enerjisi potansiyeli miktarı bin 538 kilovat saat, Almanya ise bin 12'dir. Bu rakamlar çok çarpıcıdır. Almanya bizde düşük olmasına rağmen güneş ve termal olarak oldukça fazla kullanım yapıyor. Yani biz kuzey ülkesiyiz ama dünyanın bizden de kuzey de olan ülkeler bizimle aynı kullanımı yapıyor güneş enerjisi konusunda. Ucuz enerjiyi elde etmek için, enerjiyi tasarruflu kullanmak zorundayız. Yenilenebilir enerji trendi yükseliyor. Özellikle KOBİ’ler kendi tesisimizin enerjisini üretebilirler. Bu durum KOBİ’lere çok büyük avantaj sağlayacaktır" dedi.

Son olarak kürsüye gelen Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Birim Başkanı Dr. Mustafa Güler de, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) 2014 yılı Proje Teklif Çağrısı ilanı içerisinde de yer alan, “KOBİ’lere Yönelik Yenilikçi Yaklaşımlar Mali Destek Programı/Öncelik 2-Yenilenebilir Enerji Üretimine Yönelik Yatırımların Desteklenmesi” konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Hisarcıklıoğlu, Samsun TSO’da Hisarcıklıoğlu, Samsun TSO’da
23 Mart, 2019
“Burası Türkiye, Burada İş Var” sloganıyla uygulamaya konulan “İstihdam Seferberliği 2019 Tanıtım Toplantısı” için Samsun’a gelen, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Samsun TSO’yu ziyaret etti.
Ümit Bener Ayla Yeniden Başkan Ümit Bener Ayla Yeniden Başkan
12 Mart, 2019
Samsun TSO koordinatörlüğünde faaliyetlerini sürdüren TOBB Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi’nin yeni dönemde de başkanı Ümit Bener Ayla oldu. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası koordinatörlüğünde faaliyetlerini sürdüren ve geçtiğimiz günlerde İcra Komitesi seçimlerini tamamlayan TOBB Samsun Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi başkan ve başkan yardımcılarını belirledi. Samsun TSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Yiğit Tören ve Yönetim Kurulu Üyesi Kerem Tüfekçi’nin de katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, yapılan oylamayla Ümit Bener Ayla İcra Komitesi Üyelerinin oybirliğiyle tekrar başkan seçilirken, başkan yardımcılıklarına ise Murat Ataseven, Osman Özkoç, Tahsin Araboğlu, Kenan Yıldızoğlu, Onur Bahattin Yılmaz, Mustafa Çelebi ve İlker Fişekci seçildi. Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Yiğit Tören, Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesine yeni dönemde başarı temennisinde bulundu. Ayla: “Girişimcilik adına güzel işler başaracağız” TOBB Samsun Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanlığına tekrar seçilerek, güven tazeleyen Ümit Bener Ayla, kendine gösterilen güvene layık olmak için elinden gelen çalışmayı göstereceğini belirtti. Yeni dönemde ekip ruhuyla çok güzel işler başaracaklarına inandıklarını belirten Ayla, “Kurulumuz, girişimcilik kültürünün gelişmesi adına önemli bir görev üstlenmiş olan ve bu bağlamda büyük emek harcayan arkadaşlarımızın bir araya geldiği bir çatı sivil toplum örgütüdür.  Üzerimizde çok büyük bir sorumluluk var. Bu nedenle birbirimize destek olabilmemiz çok önemli. Yapacağımız çok iş var. İnanıyorum ki sinerjisi yüksek, ulusal bağlamda da etki yaratacak sürdürülebilir faaliyetler gerçekleştireceğiz.  Amacımız gençlere girişimcilik gibi önemli bir alternatifi anlatmak. Biz zaten girişimcilik genlerine sahip bir toplumuz. Çok güzel bir ekibimiz var. Odamız Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Salih Zeki Murzioğlu başta olmak üzere yönetimimizin de desteğiyle girişimcilik adına güzel işler başaracağımıza inanıyorum” diye konuştu.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Toplam 2 (bir) adet Duyuru Bulunmaktadır. 2
KAPAT X