Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Samsun TSO ile TSE işbirliği yaptı « Geri
Samsun TSO ile TSE işbirliği yaptı
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın Kasım ayı olağan meclis toplantısı yapıldı.
 27 Kasım, 2012


Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın Kasım ayı olağan meclis toplantısı yapıldı. Toplantıda Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, üyelerin TSE hizmetlerinden daha uygun maliyetlerle faydalanabilmeleri adına Türk Standartları Enstitüsü arasında, “Kalibrasyon İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın kasım ayı olağan meclis toplantısı, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk’ün katılımı ile gerçekleştirdi. Meclis Başkanı Sedat Demirci başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, gündeme ilişkin konuşma yaptı. TSE Başkanı Hulusi Şentürk’ü meclis çatısı altında ağırlamanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Başkan Murzioğlu, yaptıkları protokolün önemine işaret etti.

Ekonomilerin giderek birbirine entegre olmasının doğal bir sonucu olarak dünyanın artık tek bir pazar haline geldiğini ifade eden Başkan Murzioğlu, “Sınırların ürün ve hizmetler için geçerliliğini yitirdiği bu sistemde kaçınılmaz olarak tüm dünyayla rekabet etmek durumundayız. Bu da beraberinde tek belge, tek standart anlayışı getiriyor. Başka bir ifadeyle gerek ulusal gerekse küresel pazarda yer alabilmek, diğer üreticilerle rekabet edebilmek için için standartlara uygun üretim yapılması zorunlu hale gelmiştir. Biz de Samsun olarak dünyanın yüzden fazla ülkesine ihracat yapıyor, ürün satıyoruz. Bu ihracatımızın artarak devam edebilmesi için standartlara uygun üretim yapmamız kaçınılmazdır. Standart denince de ilk akla gelen kurum hiç şüphesiz Türk Standartları Enstitüsüdür. Bizim kardeş kuruluşumuz olarak gördüğümüz TSE bu anlamda en büyük destekçimiz olmuştur. Özellikle küçük işletmelerin TSE hizmetlerinde daha fazla yararlanabilmesi Türk Ekonomisinin ve özellikle Türk Dış Ticaretinin gelişimi için büyük önem arz etmektedir. Bu anlamda bu standartların uygulanması hususunda özellikle küçük işletmelere yönelik TSE hizmetlerine erişimi bağlamında destek mekanizmaları artırılmalıdır. Bizler de bugün TSE hizmetlerinden üyelerimizin daha uygun maliyetlerle faydalanabilmeleri adına Türk Standartlar Enstitümüzle, kalibrasyon ve eğitim konularında protokol imzalamak üzere bir arada bulunmaktayız. Üyelerimize daha az maliyetle bu hizmeti sağlamak adına bize destek olan Türk Standartları Enstitüsüne teşekkürlerimizi sunuyorum. Türk Standartları Enstitüsü Başkanı Sayın Hulusi Şentürk’e kentimize gelerek bizlere bu desteği verdiği için teşekkür ediyor, protokolün camiamıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Ardından ise Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk ardından ise, “Küresel Ekonomik Sistem İçerisinde Standardizasyon ve Belgelendirmenin Stratejik Önemi” konulu konuşma yaptı. Hulusi Şentürk, Türkiye’nin küresel ekonomiler arasında yer alabilmesi için sanayicinin standartlara uygun üretim yapmanın bir adım daha ötesine geçerek, standartları belirleyen güç olması gerektiğini söyledi. Küreselleşme sürecinin son 15 yıl yoğun olarak yaşandığını ve kendisini her geçen gün daha da hissettirdiğini belirten Hulusi Şentürk, “İster destek verelim, ister karşı çıkalım küreselleşme bugün dünyada bir realitedir. Dolayısıyla ülkeler bu realiteyi göz önünde bulundurmak zorundadır. Küreselleşmenin temelini ise ekonomik küreselleşme oluşturmaktadır. Biz de yaşanan sürecin gereklerini yerine getirebilmek ve bu süreçte var olabilmek için gerekli önlemleri almak mecburiyetindeyiz. Küresel ekonominin dayandığı en önemli temellerden bir tanesi standardizasyondur. Çünkü küresel ekonominin olmazsa olmazı standarttır. Ürettiğiniz bir parçanın o ürüne monte edebilmeniz için o ürünün standardına uygun olması lazım. Aksi taktirde bu üretiminizin hiçbir anlamı yok. Dolayısıyla standartlar dünya ekonomisinde önemi hızla artan bir kavramdır. 2010 verilerine göre dünya ekonomi büyüklüğünün yüzde 20’si standartlara dayalı üretimden oluşuyor. Bu oran hızlı bir şekilde de yükseliyor. Bu işin üretim boyutu. Sadece ürünün standartlara dayalı olması yetmiyor. Biliyorsunuz ürünler ülkeden ülkeye hareket ederken çeşitli testlere tabi tutulması ve belge gösterme mecburiyeti var.  Eğer standartlara hakim değilseniz, standartlara uygun üretim gerçekleştirmiyorsanız küresel pazarda başarılı olma şansınız yok” dedi.

İş dünyasının standartlara uygun üretimi zoraki nikah gibi gördüğüne vurgu yapan Şentürk, “Alman standartları teşkilatının web sayfasına girip oradaki raporları okursanız standartlara dayalı üretim, üretim verimliliğini yüzde 13 artırdığını göreceksiniz. Standardın bir mantalitesi vardır. Siz bunların hiç birine uymadığınızda verimliliğinizi artırmamanız gayet normaldir. Fransızlar standartlar savaşı diye bir kavram kullanır. Çünkü standart dediğiniz şey aslında oyunun kuralını belirlemedir. Gelişmiş ülkelere baktığınızda standartlara uygun üretim aşamasının bir adım daha önüne geçtiklerini, artık standartları belirleyen ülke olmanın mücadelesini verdiğini görürüz. Uluslararası teşkilatlarda Almanya, Fransa, İngiltere yoğun biçimde yer alır. Bunlar 300, 400 komitede yer alırken, bize gelince sadece beş komitede yer alırız. Almanya’da iş adamları, sanayici standartların belirlendiği komitelere girebilmek için üste para verir. Türkiye’de ise üste para istiyorlar. Ödüyoruz da. Birileri standartları belirleyen olmak için para vermeye hazır, bizde ise tam tersi. İşte bu gelişmiş ülkelerle, Türkiye’nin standartlara bakışındaki farkı ortaya koyuyor. Eğer Türkiye’nin bir 2023 vizyonu varsa ki; var, o zaman bunun gereğini yerine getirme mecburiyetimiz de var” diye konuştu.

Standartlara hakim olamayan, standartların belirlenmesini etki edemeyen bir Türkiye’nin dünyanın 10 büyük ekonomisi içerisine girmesinin mümkün olmadığının altını çizen Hulusi Şentürk, “Bugün teknolojisini istediğiniz kadar eleştirdiğiniz Çin’in standartlarla ilgili dört bin öğrencinin eğitim gördüğü mühendislik fakültesi var. Çin bugün standartlığın mühendisliğini kurmuştur. Türkiye’de ise standart denince ciddi bir ilgisizlikle karşılaşıyoruz. Burada TSO, iş dünyamız ve üniversitelerimizin derhal işbirliklerini artırarak çözümler üretmesi gerekiyor. Çünkü kuralları rakipleriniz koyduğu sürece siz kaybetmeye mahkumsunuz. Dün elinizi kolunuzu sallayarak mal sattığınız Irak’ta bugün TIR’larınız bekliyor. Niye derseniz, standartlarla alakalı. Bize bugüne kadar neredeydiniz diye de sorabilirsiniz. Bu konuda haklısınız da. Ama dünü konuşmanın hiç kimseye faydası yok. Dün ne olduysa oldu. Bundan sonrasına bakmamız gerekiyor. Artık işi doğru yapmamız gerekiyor. Bu sebeptendir ki; aylardır il il dolaşarak sanayicilerimizle bir araya gelerek konunun önemini anlatıyoruz. Biz maliyetlerinizi düşürebilmek için adımlar attık. Şu an sessiz sedasız bin dış denetçiye ulaştık. Hedef 10 bin dış denetçi sayısına ulaşmak. Artık sorunları masaya yatırılıp ortak çözümler üretebilme alışkanlığına sahip olmamız gerekiyor. Biz birbirimizin müşterisi değiliz. Sanayicilerimiz bizim ortağımız. Sanayiciler TSE’nin hissedarı, patronu. Dolayısıyla biz personelimize, patronunuzu memnun etmeye çalışın diyoruz” diye konuşarak sözlerini tamamladı.

Ardından ise Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ile TSE Başkanı Hulusi Şentürk, “Kalibrasyon İşbirliği Protokolü”ne imza attı. İmza töreninden sonra Başkan Murzioğlu, Hulusi Şentürk’e günün anısına hediye taktim etti. Meclis gündem maddelerinin görüşülüp karara bağlanmasının ardından sonra erdi.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Murzioğlu: “Sosyal güvenlik hayatın vazgeçilmez parçası” Murzioğlu: “Sosyal güvenlik hayatın vazgeçilmez parçası”
19 Mayıs, 2018
Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında SGK İl Müdürü Ünal Kaya’nın ziyaretinde konuşan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “Sosyal güvenlik insanların doğumundan ölümüne kadar ve öldükten sonra geride kalanları da kapsayan hayatın vazgeçilmez bir parçası” dedi.
Samsun TSO ile İŞKUR arasında işbirliği protokolü Samsun TSO ile İŞKUR arasında işbirliği protokolü
21 Haziran, 2018
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’ın da katılımıyla gerçekleşen 2018 İstihdam Buluşmaları Toplantısı’nda Samsun TSO ile İŞKUR arasında, Çalışma Hayatında Milli İstihdam Seferberliği kapsamında Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İş Birliği Protokolü imzalandı. 2018 İstihdam Buluşmaları Samsun Büyükşehir Belediyesi Ömer Halis Demir Salonunda yoğun katılımla gerçekleştirildi. Toplantıda istihdam ve iş alanları masaya yatırıldı. Toplantıya katılan Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Türkiye'nin önemli bir dönüşüm geçirdiğini belirtti. Konuşmasında, “Türkiye'yi bulunduğu noktadan daha yukarı taşıyarak gelişmesini istiyorsak istikrarı güçlendirmeye ihtiyacımız var” ifadelerini kullanan Demircan, “Elbette teknik konular var, çözülmesi gereken sorunlar var ama beri taraftan makro olarak siyasi istikrarın temin edilmesinde büyük sıkıntılar yaşandı. Hükümetlerin ömürlerinin ortalama 1,5 yıl olduğu dönemlerde kalkınmayı eğer Türkiye başarabildiyse o şartlarda bile Türkiye belli oranlarda kalkındı ise bu fedakar cefakar çalışkan iş verenlerimiz ve onlarla birlikte iş hayatına katılan işçilerimiz sayesinde oldu.  Teknik olarak Türkiye istihdam, ücret ve emek yoğun değil sadece. Teknoloji yoğun. Maliyeti yükte hafif pahada ağır üretim dönemi, teknolojik üretim dönemine süratle girme ihtiyacımız var” dedi.   Şahin’den yeni sanayi vurgusu Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, yaptığı konuşmasında, “Her ne kadar devletlerin ekonomideki rolü hakim olan serbest piyasa içerisinde her geçen gün biraz daha küçülüyorsa da sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak devletler; iş gücü piyasasındaki işsizlik sorununun çözümüne her zamankinden daha çok müdahil olmak durumundadırlar. Çünkü bugün işsizliğin dünya üzerindeki boyutları düşünüldüğünde serbest piyasanın kendi kendine üstesinden geleceği bir sorun olduğu düşünülmemektedir. Bu sebeple biz Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak ilk olarak küçük sanayi sitelerinin alt yapısının güçlendirilmesi ve yeni sanayi sitelerinin kurulması amacıyla arazi tahsisleri yapılmasına yardımcı oluyoruz. İş Geliştirme Merkezi ile girişimciliğin desteklenmesi, turizm altyapısını güçlendirerek hizmet sektöründe istihdamın artırılması noktasında çalışmalar yapıyoruz” diye konuştu. Eğitim istihdam planlanması Türkiye’nin olmazsa olmazıdır Sanayicilerin aradıkları nitelikte eleman bulamadığını belirten MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, “Bunun çözülmesi gereken yer üniversiteler, meslek liseleridir. Onların çözemediklerini İŞKUR üzerinden. O yüzden bu toplantıyı önemsiyorum. Beceri kazandırmak nitelik kazandırmak. Ancak hepsini niteliksiz diye ortaya koyup ondan sonra bunlara tekrar nitelik kazandırmak son derece zor. Eğitim istihdam planlaması Türkiye'nin olmazsa olmazıdır. Çok yüksek paralar harcayarak sürdürülemeyecek bir şekilde bir kısım istihdam teşvik politikaları uygulayabilirsiniz, kısa sürede bundan sonuç da alabilirsiniz ancak bunların hiçbirisi kalıcı olmaz. O yüzden kalıcı istihdam için yapısal sorunlarımızı çözmemiz lazım” ifadelerini kullandı. Yapısal değişiklik şart İstihdam sorununun çözümü noktasında Türkiye'nin son dönemde önemli mesafe kat ettiğini belirten Samsun Valisi Osman Kaymak, 'Biz işsizliği önleyeceksek yapısal değişiklikleri yapmak durumundayız. İlimizde istihdamı artırmak için iş alanlarının açılması lazım. Biz Samsun'un potansiyelini iyi bir şekilde kullanırsak yeni iş alanları ortaya çıkacaktır' diye konuştu. Yılda 30 bir kişi istihdam edilecek Toplantıda ilk olarak konuşan İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya da, istihdamın insanlığın en önemli meselelerinden biri olduğunu ifade etti. Uzunkaya, “2000'li yıllarda İŞKUR, yılda 24 bin kişi istihdam ederken, şu anda sadece Samsun'da 22 bin istihdam hedefi var. İlk 6 ayda 14 bin kişi istihdam edildi, yani Samsun'da 30 bin kişi istihdam edilecek. Kadınların iş gücüne katılımı yüzde 34'ü buldu, Samsun'da bu oran yüzde 42. Kadın istihdamında Türkiye'nin oranı Samsun'u yakaladığında, Türkiye bambaşka bir noktada olacak. Türkiye son 10 yılda 7.5 milyon istihdam üretti. Avrupa ve Amerika'dan fazla bir rakam. Genç istihdamını yüzde 17'ye varan oranda artırdık" şeklinde konuştu. İstihdam meselesi, herkesin meselesidir Törende konuşan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu da, istihdamın önemine vurgu yaparak, “İşsizlik sorunu,  yoksulluk, göç, sosyal dışlanma, toplumsal huzursuzluk gibi birçok olumsuzluğu beraberinde getiren ve bu nedenle sadece ekonomik yönüyle değerlendirilmemesi gereken bir sorundur. İşsizlik bir ülkenin kalkınması önündeki en temel kriterdir. Bu nedenle istihdam meselesi, hepimizin meselesidir. Biz işadamları olarak hepimiz biliyoruz ki; ülkemizin ekonomik kalkınmasının temel taşı reel sektör, yani bizleriz. Her türlü koşul ve ortamda daha çok iş ve aş arzusu ile gece gündüz, mazeret üretmeden, çaba gösteriyoruz. Göstermiş olduğumuz bu gayretin karşılığı sadece şahsi kazanç elde etmek amacıyla değil şüphesiz. Zira ülkemize ve kentimize hizmet etmenin, istihdam sağlamanın yani bir ailenin geçimine katkı verebiliyor olmanın hissettirdiği duyguların tarifi yok, maddi anlamda ölçülebilir bir karşılığı da yok. Bizim gayretimiz, üretirken sadece ekonomi yaratmak değil,  sosyal ve kültürel kalkınmaya da destek olmaktır. Çünkü bizim hedefimiz muasır medeniyet seviyesidir. İşte bu yüzden istihdamla ilgili atılan her adım çok kıymetli. Ve bu yüzden Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuya gösterdiği hassasiyet, bu bağlamda başlattığı seferberlik çok önemli” diyerek sözlerini sonlandırdı. Protokol imzalandı Konuşmaların ardından, İstihdamın Enleri Ödül Töreni gerçekleştirildi. Törende, Yeşilyurt Grup, Borsan Grup,  Comdata Teknoloji, Samsun Medikal Grup, Sampa Otomotiv, Yeni Mağazacılık ödül aldı. Daha sonra ise, İŞKUR ve Samsun Ticaret Sanayi Odası (STSO) arasında, Çalışma Hayatında Milli İstihdam Seferberliği kapsamında Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İş Birliği Protokolü imzalandı. İmzalar, İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya ve Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu tarafından atıldı.  
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : [email protected]
KEP : [email protected]
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği UMEM BECERİ'10 Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Toplam 1 (bir) adet Duyuru Bulunmaktadır. 1
KAPAT X