Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Samsun için herkes seferber olmalı « Geri
Samsun için herkes seferber olmalı
Samsun TSO tarafından düzenlenen ‘Ülke Günleri’ programı çerçevesinde kente gelen Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Vladimir Ivanovskiy, Samsun’un kendileri için ayrı bir öneme sahip olduğunu söyledi.
 19 Nisan, 2011


Samsun TSO tarafından düzenlenen ‘Ülke Günleri’ programı çerçevesinde kente gelen Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Vladimir Ivanovskiy, Samsun’un kendileri için ayrı bir öneme sahip olduğunu söyledi. İki ülke arasında ticaret hacmi hedefinin 100 milyar dolar olduğunu belirten Ivanovskiy, “Belirlenen hedefe ulaşmamız için Samsun çok önemli. O yüzden Samsun’un gelişmesi için bizim seferber olmamız gerekiyor” dedi. 

 Destek sözü

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nca, Samsun’un uluslararası ticaret alanındaki işbirliğini geliştirmesi amacıyla düzenlenen ‘Ülke Günleri’ programı çerçevesinde Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Vladimir Ivanovskiy, kente gelerek bir dizi temaslarda bulundu. Program çerçevesinde Büyükelçi Vladimir Ivanovskiy, ilk olarak Samsun Valisi Hüseyin Hüseyin Aksoy’u makamında ziyaret etti. Burada açıklamalarda bulunan Ivanovskiy, karşılıklı ziyaretlerin kalkmasıyla karşılıklı ziyaretlerde çok büyük bir artış beklediklerini söyledi. Karşılıklı alışverişin ticaret hacmini artıracağını söyleyen Vladimir Ivanovskiy, “Ayrıca Rusya Devlet Başkanımız Dimitri Menvedev ve Başbakanımız Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın iki ülke arasında yaptığı protokollerle bize verdikleri talimatla ticaret hacmimizi bu yıl 100 milyar dolara yükseltmemiz gerekiyor. Samsun'un Novrosski bölgemizle ilişkisi buna katkı sağlayacak. Önemli olan lojistik olarak deniz taşımacılığının güvenli bir şekilde devam etmesidir Samsun, Novrosski ve Kafkas arasında. Biz ticaret hacminin artması için her türlü desteğe hazırı” dedi''

Samsun doğru adres

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy ise, ticaret hacminin artmasında doğru adresin kuşkusuz Samsun olduğunun altını çizdi. Samsun’un, demiryolu, denizyolu, karayolu ve havayolu bağlantısı ile Türkiye'nin kuzeye açılan kapısı olduğunu belirten Aksoy, “Özellikle Samsun'un önümüzdeki dönemde lojistik sektöründe daha fazla pay alabilmesi için yürüttüğümüz çalışmalar var. Ro-Ro seferlerinin arttırılarak daha da çeşitlenmesi önümüzdeki dönemde üzerinde çalışmamız gereken alanlardan birisidir. Sadece denizyolu değil 3 milyonu aşan turist Türkiye'yi ziyaret ediyor, önümüzdeki dönemde turistlerin bir bölümünün de Samsun'u ziyaret etmelerini arzu ediyoruz. Özellikle Samsun ile Rusya'nın bazı kentleri arasında doğrudan uçuş yapılabilmesi için Sayın Büyükelçimizden katkı vermesini bekliyoruz.  Türkiye’nin önemli kentlerinden birisi olan Samsun ekonomik, sanayi yatırımları ve tarım gibi sektörlerde oldukça iyi bir noktadadır. Samsun ayrıca sağlık kenti olup, bu konuda yürüttüğümüz çok önemli çalışmaları var. Sağlık yatırımları Samsun’da çok üst noktalardadır. Sayın Büyükelçi'nin bu ziyareti, Samsun'la Rusya’nın kendileri arasındaki ilişkilerin gelişmesinde önemli katkı sağlayacaktır. Vizelerin kaldırılması gibi iki ülke arasında çok cesur adımlar atılıyor. Umuyorum ki; her iki ülke içinde bu yansımalar iyi yönde gelişecektir” diye konuştu.

Herkes elini taşın altına koymalı

Konuşmaların ardından Vali Hüseyin AKSOY, Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Vladimir Ivanovskiy’e Samsun'un tarihi ve turistlik mekanlarını Rusça olarak anlatan broşür, kitapçık ve harita hediye etti. Vladimir Ivanovskiy’in bir sonraki durağı ise Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz oldu. Vladimir Ivanovskiy, Yılmaz’a yaptığı ziyarette, ilk defa geldiği Samsun’u çok beğendiğini söyledi. Başkan Yılmaz ise, kuzey komşu ülke Rusya’nın Samsun’a olan yakın kentleriyle iyi ilişkiler kurmak için yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi. 2006 yılında Krasnodar kenti ile ortak işbirliği projesi imzaladıklarını belirten Yılmaz, “Öte yandan karşılıklı ticaret, turizm, kültür ve sosyal etkinlikleri geliştirmek adına bize çok yakın olan Novorossisk kenti ile kardeş şehir protokolü imzaladık. Karşılıklı olarak kucaklaştık ve gerçekten kardeş olduk. Ben, Ankara’dan bile bize daha yakın olmamıza rağmen uzak kalmışlığımızı asla kabul edemiyorum. Novorossisk kentiyle hava yolu ulaşımı noktasında çalışmalarımız var. Buradan Novorossisk’e uçak mesafesi 45 dakika. Bu kadar küçülmüş dünyada, biz bu zamana kadar uzak kalmışız. Novorossisk’ye ne yapıp yapıp havayoluyla ulaşım sağlanmasına kimse hayır demiyor. Şehirde de aynı heyecan var. Ama herkes mutlaka elini taşın altına koymalı” dedi.

 

Murzioğlu destek istedi

Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Vladimir Ivanovskiy, ardından ise, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Salih Zeki Murzioğlu’nu makamında ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Samsun TSO Başkanı Murzioğlu, “Vizelerin kalkmasıyla beraber Rusya ile olan ilişkilerimizin çok daha sıcak ve ekonomik anlamda daha çok gelişeceğine inanıyorum. Bilindiği gibi Novorossisky bizim kardeş şehrimiz. Biz de, Novorossisky Ticaret ve Sanayi Odası ile aynı ilişkiler içerisine girdik ve bir protokol hazırladık. Yarın oraya düzenleyeceğimiz gezide bu protokolümüzü imzalayacağız. Rusya’nın Karadeniz kıyı çanağında Türkiye’ye en kısa noktası Samsun. Şehrimiz Karadeniz’in en büyük ve en büyük potansiyeline sahip. Bu potansiyelin her ülke de farkında. Biz de Samsun olarak burada bir lojistik merkez kurmak istiyoruz. Çünkü Samsun’un bir özelliği var. Samsun karayolu, denizyolu, havayolu ve demiryolu ulaşımına sahip Türkiye’nin üç ilinden biri. Bu değerlerden yola çıkarak bir lojistik mastır planı hazırlattık. Plan çerçevesinde şu anda yerini tayin etmeye çalışıyoruz. Rusya’ya gönderilen yükün büyük bir kısmı Samsun limanından gidiyor. Bizim tarafımızda altyapısı biten trenferi seferlerinin denenmesine de başladık. Bir de günlük uçak seferleri konulmasını istiyoruz. Bu, Novorossisky’e yakın yerlere olabilir. Vizelerin kalkmasıyla Rusya’ya gitmek isteyenler var. Samsun-Novorossisky arası uçuş mesafesi yaklaşık bir saat. Günlük uçuş koyarsak karşılıklı çalışacağına inanıyorum.  Bu konuda desteklerinizi bekliyoruz” diye ifade etti.  

Rusya’ya en yakın nokta Samsun

İki ülke arasındaki ticaret hacmi hedefini Samsun TSO’da da yineleyen Vladimir Ivanovskiy, “Bu hedef bizi sürekli zinde tutuyor. Onun için bu tür ziyaretlere çok önem veriyoruz. İkili ilişkiler çerçevesinde bizim için Samsun’un rolü gerçekten büyük. Samsun’a büyük bir önem veriyoruz. Ulaşmamız gereken hedefler arasında da Samsun’un payı çok yüksek. Hatta burası Rusya Federasyonu’na en yakın nokta. Rusya Federasyonu tarafından büyük bir lojistik merkez kurulması projesi var. En yakın nokta olduğu İster istemez bu Samsun’u da etkileyecektir. Kesinlikle en büyük alışveriş, en büyük transfer Samsun ile Kafkas limanı arasında gerçekleşecektir. Trenferi hattı projesi de çok önemli. Bu projenin altyapısının tamamlanması sadece Samsun’a değil ikili ilişkilerin gelişmesine de büyük katkı sağlayacak. Bugün gerçekleştirdiğimiz ziyaret, gerçekten çok isabetli bir ziyaret. Çünkü; Novorossisky Limanı bizim en büyük ve en önemli limanlarımızdan birisidir. Ayrıca, Krasnodar Rusya’nın en zengin, en gelişmiş illerinden bir tanesidir. Şu anda buralarla geliştirmeye çalıştırdığınız ilişkiler mutlaka Samsun’a büyük katkı sağlayacaktır. Bundan hiç şüphem yok. Biz kesinlikle Samsun’la Krasnodar arasındaki ikili ilişkilerin gelişmesine elimizden gelen katkıyı sağlamaya hazırız. Artık stratejik düşünmesin zamanı geldi. Her iki ülkenin ticaret hacmi hedefine ulaşması için Trabzon, Rize ve Soçi’nin kapasiteleri kesinlikle yetmeyecektir. O yüzden Samsun’un gelişmesi için bizim seferber olmamız gerekiyor” diyerek sözlerini tamamladı.  Karşılıklı uçak fikri de çok güzel bir fikir. Bunun gerçekleşmesi için biz devlet adamı olarak siz de iş dünyası olarak mutlaka gerekli yerleri teşvik etmemiz lazım” diye konuştu. Konuşmaların ardından Murzioğlu ve Ivanovskiy günün anısına birbirlerine hediye takdim etti.

Lobi oluşturun çağrısı

Büyükelçisi Vladimir Ivanovskiy, resmi ziyaretlerinin ardından Samsunport Limanı ile trenferi seferlerinin yapıldığı sanayi rıhtımını gezerek incelemelerde bulundu. Burada Samsunsport Terminal Müdürü Halit Bezek'ten bilgi alan Vladimir Ivanovskıy, ardından Samsunlu iş adamlarıyla bir araya gelmek için tekrar Oda binasına geçti. Burada konuşan Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “Sayın Büyükelçi, gün boyunca yaptığı ziyaretlerde Türkiye’nin 500 milyar dolar ihracat hedefinin 100 milyar dolarının Rusya ile yapılabileceğini söyledi. Murzioğlu, “Bugüne kadar davetimiz üzerine 10’a yakın büyükelçi ilimize geldi ama hiçbiri böyle bir hedef koymadı. Yaptığımız diğer toplantılara da bugünkü toplantı kadar rağbet görmemiştik. Bizim de, Rusya’nın da bu ilişkileri gösteriyor ki 100 milyar dolar ihracat hedefine ulaşılacak” dedi. Rusya Federasyonu Ticari Temsilcisi ile birlikte işadamlarıyla buluşan Büyükelçi Vladimir Ivanovskiy ise, böyle bir imkanın kendisine sağlanmasından dolayı teşekkür etti. Ivanovskiy, daha sonra işadamlarının sorunlarını dinleyerek, cevaplandırdı. Ivanovskiy, Samsun limanını çok beğendiğini belirterek, “Çok sağlam ve iki ülke arasındaki ilişkilere katkı sağlayacak bir tesis gördüm. İkili ilişkilerin çağdaş hale getirilmesi ve ticari ilişkilerin alt yapısının yenilenmesi gerekiyor. Bizim Rusya’da lojistik merkez oluşturma projemiz var. Bu konuda Samsunluların  yardım ve desteğini bekliyoruz. Farkındaysanız Trabzon ve Rize iyi bir lobicilik yapıyor. Samsun’un bu işe daha fazla ağırlık koymasını bekliyoruz. Rusya olarak net görüşümüz Kavkas Limanı ile Samsun arasındaki ticari ilişkilerin her iki tarafa daha fazla gelir sağlayacağıdır. Ben Samsun’u transit ve lider konumda algılıyorum. Direkt ilişkiler kurulmasına biz hazırız” diye ifade etti.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Samsun TSO’dan U-ETDS ve Sayısal Takograf bilgilendirme toplantısı Samsun TSO’dan U-ETDS ve Sayısal Takograf bilgilendirme toplantısı
22 Mayıs, 2019
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği koordinasyonunda ve Samsun TSO Odası ev sahipliğinde, taşıma yetki belgesi olan firmalara, Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi ve Sayısal Takograf Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi.
Lojistik Köy, zirveye adını yazdırdı Lojistik Köy, zirveye adını yazdırdı
3 Mayıs, 2019
Samsun TSO’nun en büyük ortağı olduğu 43 milyon Avro AB hibeli Lojistik Köy projesi, TOBB tarafından bu yıl odalar ve borsalar arasında ilk kez düzenlenen Proje Yarışması’nda, “Sektörel Gelişim” kategorisinde çok sayıda projeyi geride bırakarak zirvede yer aldı. Birincilik ödülünü Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Toplam 1 (bir) adet Duyuru Bulunmaktadır. 1
KAPAT X