Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Rus heyeti, Samsun TSO’da « Geri
Rus heyeti, Samsun TSO’da
Orta Karadeniz Bölgesi Türk-Rus İş Forumu Heyeti Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti.
 26 Haziran, 2013


Orta Karadeniz Bölgesi Türk-Rus İş Forumu Heyeti Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Ziyarette son yıllarda artan Türk ve Rus ilişkilerinin önemine vurgu yapıldı.

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (OKA) ev sahipliği yaptığı Türk-Rus İş Forumu’na katılmak üzere Samsun’a gelen ve içlerinde kardeş şehir Novorossisk’ten de temsilcilerin bulunduğu Rus misafirler, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’na ziyarette bulundu. Başkanlığını, Novorossiysk Belediyesi Dış İlişkiler Danışmanı Pavel Pokusaev’in yaptığı ve aralarında Novorossisk Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Julıa Rostovokova Losıfovna, Novorossisk Gümrüğü Birinci Başkanı Alexander Trıfonov Valentınovıch, Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçiliğinden yetkililerinin bulunduğu heyeti Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcıları Mustafa Kemal Şahin, Haluk Akyüz ve Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Çakır karşıladı.

Samsun TSO Başkan Yardımcısı Haluk Akyüz, yapılan yatırımlarla birlikte Samsun’un kalkınma hamlesinde önemli bir ivme kazandığını belirterek, “Samsun geçmişten gelen ticaret geleneği, lojistik bağlamda sahip olduğu avantajlı konum nedeniyle bölgenin buluşma noktası olmuştur. Samsun, zengin tarihi geçmişi, kültürel zenginlikleri, ulaşım kolaylığı ile bölgenin turizm potansiyeli en yüksek kentlerinden biridir. Kentimiz, denizi, ormanları, gölleri, yaylaları, şelaleleri, bozulmamış doğası, kaplıcaları, kayak merkezi, ılıman iklimi ile tam bir doğa cennetidir. Samsun sahip olduğu avantajlar itibariyle önemli bir cazibe merkezi niteliğinde. Ancak bu potansiyelin bir takım argümanlarla desteklenmesi gerekiyor. Samsun bugün büyük ihracat rakamlarına imza atmıyor belki ama, dünyanın tam 135 ülkesine ürettiği ürünü satabiliyor. Samsun yarına çok sıkı bir şekilde hazırlanıyor. Yine taktir edersiniz ki; iki ülke arasındaki ticaret hacmi hedefi 100 milyar dolardır. Belirlenen hedefe ulaşmak için de doğru adres hiç kuşkusuz Samsun’dur. Bu hedef bizi sürekli zinde tutmaktadır. Rusya’nın Karadeniz kıyı çanağında Türkiye’ye en yakın kapısı Samsun’dur. Son olarak geçtiğimiz gün hizmete giren ve Rusya’dan Orta Asya ve Orta Doğu’ya kombine yük taşımacılığının Türkiye üzerinden yapılmasını sağlayan Samsun-Kavkaz Tren Feri Hattı iki ülkenin önlerine koyduğu hedefe yönelik atılan adımlardan sadece bir tanesidir. Ayrıca, vizelerin kalkmasıyla beraber Rusya ile olan ilişkilerimizin çok daha sıcak ve ekonomik anlamda daha çok gelişeceğine inanıyorum. Samsun ile Krasnador arasındaki hava yolunun bağlanmasıyla iki ülke arasındaki ticaretin daha da gelişeceğine inanıyorum. Bizim amacımız, karşı kıyı kentlerimizi buraya çekmek. Samsun, Rus yatırımcılar için ideal bir kenttir. Samsun’a her türlü yatırımı yapabilirler. Biz de Samsun Ticaret ve Sanayi Odası olarak, kentimizde üretim yaparak, istihdam sağlayacak tüm Rus işadamlarına yardıma hazırız” diye ifade etti. 

Oldukça samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette konuşan Samsun TSO Başkan Yardımcısı Mustafa Kemal Şahin ise, “Sizleri tekrar kentimizde görmekten çok mutluyuz. Son yıllarda Türkiye ve Rusya arasında artarak devam eden ilişkiler kentlerimize de yansıyor. Samsun TSO olarak karşı komşu kıyıları çok önemsiyoruz. Bizim amacımız karşı kıyılarla güzel diyaloglar kurmakla birlikte ihracatımızı artırmaya dönükte çalışmalar yürütmek. Son yıllarda kentimizde güzel projeler de yapılmakta. Çok iyi bir ortaklıkla yapılan Fuar ve Kongre Merkezimizde sona gelindi. Lojistik bölge için çalışmalarda hızla devam ediyor. Türkiye’nin en büyük lojistik merkezlerimizden biri kentimizde yapılacak. Avrupa Birliği ve Türkiye'nin eş finansmanı ile gerçekleştirilecek, toplam bütçeleri 35 milyon Euro olan ve amacı Türkiye'deki bölgesel ekonomik kalkınmayı canlandırmak olan, aralarında Samsun TSO’nun da nihai faydalanıcısı olduğu, “Samsun Uluslararası Akredite Metal Metroloji ve Kalibrasyon Laboratuvarı Projesi’nin imzası atılarak temel atma aşamasına geldik. Kentimizin konaklama sorununun giderilmesine dönük yapılan otellerde de sona gelindi. Yine birbiri ardına açılan alışveriş merkezleri kentimize büyük hareketlilik kazandırdı. Oda olarak bir başka çalışmamız da ihracatın artırılmasıyla ilgili yürüttüğümüz çalışmalar. Bunun master projesi tamamlandı. İnşallah kısa sürede hayata geçirip, kentimizin ihracatının artırılmasına katkı koyacağız. Türkiye’ye her yıl binlerce Rus turist geliyor. Artık Rus turistleri Samsun’da da görmek istiyoruz. Bu yönde ilimize karşı kıyılardan doğrudan uçak seferi çalışmamız sürüyor. Eğer bunu başarırsak bu hedefimize de ulaşacağımıza inanıyorum” dedi.

Novorossiysk Belediyesi Dış İlişkiler Danışmanı Pavel Pokusaev ise, tekrar Samsun’da bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, “Samsun’la güzel bir birliktelik ve güzel bir yakınlık sağladık. Amacımız, bunun artarak devam etmesi. Her geldiğimizde Samsun’un daha çok geliştiğine şahit oluyoruz. Amacımız, denizden de komşu olan Türkiye ile ilişkilerimizi çok sıcak bir noktaya getirmek. Karşılıklı yapılan ziyaretler iki şehir arasındaki samimiyeti ve dostluğu pekiştiriyor. Ancak daha yolun başındayız ve daha çok yol katetmeliyiz. Artık dostluk ve arkadaşlığımız iş yönünde de artarak devam etmeli. Biz bu sürecin bir parçasıyız” diye düşüncelerini dile getirdi.

Konuşmaların ardından ise, günün anısına karşılıklı hediye takdimi yapıldı.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Üniversiteli gençler Lojistik Merkezi’nde incelemede bulundu Üniversiteli gençler Lojistik Merkezi’nde incelemede bulundu
2 Mart, 2019
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Terme Meslek Yüksek Okulu Dış Ticaret Programı öğrencileri, Samsun TSO bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Samsun AB Bilgi Merkezi tarafından yapılan organizasyonla, Samsun Lojistik Merkezi’nde inceleme gezisinde bulundu.
Ümit Bener Ayla Yeniden Başkan Ümit Bener Ayla Yeniden Başkan
12 Mart, 2019
Samsun TSO koordinatörlüğünde faaliyetlerini sürdüren TOBB Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi’nin yeni dönemde de başkanı Ümit Bener Ayla oldu. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası koordinatörlüğünde faaliyetlerini sürdüren ve geçtiğimiz günlerde İcra Komitesi seçimlerini tamamlayan TOBB Samsun Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi başkan ve başkan yardımcılarını belirledi. Samsun TSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Yiğit Tören ve Yönetim Kurulu Üyesi Kerem Tüfekçi’nin de katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, yapılan oylamayla Ümit Bener Ayla İcra Komitesi Üyelerinin oybirliğiyle tekrar başkan seçilirken, başkan yardımcılıklarına ise Murat Ataseven, Osman Özkoç, Tahsin Araboğlu, Kenan Yıldızoğlu, Onur Bahattin Yılmaz, Mustafa Çelebi ve İlker Fişekci seçildi. Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Yiğit Tören, Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesine yeni dönemde başarı temennisinde bulundu. Ayla: “Girişimcilik adına güzel işler başaracağız” TOBB Samsun Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanlığına tekrar seçilerek, güven tazeleyen Ümit Bener Ayla, kendine gösterilen güvene layık olmak için elinden gelen çalışmayı göstereceğini belirtti. Yeni dönemde ekip ruhuyla çok güzel işler başaracaklarına inandıklarını belirten Ayla, “Kurulumuz, girişimcilik kültürünün gelişmesi adına önemli bir görev üstlenmiş olan ve bu bağlamda büyük emek harcayan arkadaşlarımızın bir araya geldiği bir çatı sivil toplum örgütüdür.  Üzerimizde çok büyük bir sorumluluk var. Bu nedenle birbirimize destek olabilmemiz çok önemli. Yapacağımız çok iş var. İnanıyorum ki sinerjisi yüksek, ulusal bağlamda da etki yaratacak sürdürülebilir faaliyetler gerçekleştireceğiz.  Amacımız gençlere girişimcilik gibi önemli bir alternatifi anlatmak. Biz zaten girişimcilik genlerine sahip bir toplumuz. Çok güzel bir ekibimiz var. Odamız Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Salih Zeki Murzioğlu başta olmak üzere yönetimimizin de desteğiyle girişimcilik adına güzel işler başaracağımıza inanıyorum” diye konuştu.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Toplam 3 (iki) adet Duyuru Bulunmaktadır. 3
KAPAT X