Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Meksikalı dünya devi yatırım için Samsun’u seçti « Geri
Meksikalı dünya devi yatırım için Samsun’u seçti
Meksika’nın en büyük firmalarından Gruma Grup, Türkiye ve Orta Doğu pazarı için yatırım yapacağı bölge olarak Samsun’u seçti.
 1 Ağustos, 2011


Meksika’nın en büyük firmalarından Gruma Grup, Türkiye ve Orta Doğu pazarı için yatırım yapacağı bölge olarak Samsun’u seçti. Gruma Grup Direktörü Fransiscom Yarg ve Gruma Grup İtalya Direktörü Sergio Rama, Meksika’nın Ankara Büyükelçisi Jaime Garcia Amaral ile birlikte Samsun TSO Başkanı Murzioğlu’nu ziyaret ederek, kentteki teşviklerle ilgili ve yer konusunda bilgi aldı.

 Meksika'nın dünyaca ünlü firması Gruma Grup, Türkiye ve Orta Doğu pazarına yönelik olarak Samsun'da yatırım yapmayı planlıyor. Dünya genelinde 100'den fazla ülkede yatırımları olan Meksika'nın en büyük firmalarından Gruma Grup, Türkiye ve Türkiye üzerinde Orta Doğu ülkelerine mısır unu ve mısır unu ürünlerini ihraç etmek için yapacağı yatırımın yerini Samsun olarak seçti. Gruma Grup Direktörü Fransisco Yarg ve Gruma Grup İtalya Direktörü Sergio Rama, Meksika'nın Ankara Büyükelçisi Jaime Garcia Amaral ile birlikte Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu'nu makamında ziyaret etti.

Murzioğlu’ndan bilgi aldılar

Dünya genelinde 100'ü aşkın ülkede yatırımları bulunan, 20 binin üzerinde personel çalıştıran Gruma Grup'un Türkiye'de yatırım yapmak istemesinin başında Türkiye'nin çok önemli bir pazar olması ve Orta Doğu ülkelerine Türkiye'den ihracat yapmak geliyor. Mısır unu ve mısır unundan üretilen ekmek üretimi yapan dev firma, Samsun'da en az 50, en fazla 100 dönümlük bir arazide yatırım yapmayı hedeflerken, 200 kişiyi de istihdam etmeyi planlıyor. Çalıştırdıkları elemanlara uluslararası kariyer yapma fırsatı da sunduklarını belirten Gruma Grup Direktörü Fransisco Yarg, TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu'ndan Samsun'da teşvik imkanları ve yer konusunda bilgi aldı.

“Samsun’u araştırdık”

Vizyon olarak Avrupa'nın her bölgesine girmeyi ve Orta Doğu'ya girmeyi hedeflediklerini belirten Yarg, "Türkiye çok iyi bir üretim yeri, ancak mısır üretim arzıyla ilgili problemlerimiz var. Daha çok bu arzı Ukrayna'dan sağlıyoruz. Türkiye'de üretim ayağı olarak mısırı ithal edip, daha sonra Orta
Doğu ülkelerine ihraç etmek istiyoruz. Samsun'a yatırım yapmak için araştırmalar yaptık. Türkiye için çok büyük planlarımız var. Mısır unu dışında diğer ürünlerle ilgili de yatırım yapmak istiyoruz. Türkiye'deki bu sinerjiyi değerlendirmek istiyoruz. Türkiye yatırım sever bir ülke" dedi.

Murzioğlu’ndan destek sözü

Gruma Grup'un Samsun'da yapacağı yatırıma her türlü destek vermeye hazır olduklarını belirten Salih Zeki Murzioğlu ise, "Dünya çapında bir firmanın Samsun'da yatırım yapacak olması bizi heyecanlandırıyor, oda olarak yardıma hazırız. Türkiye, Avrupa ile Asya arasında bir köprü. Böyle bir yatırımın Türkiye'de yapılması ve Türkiye'de Samsun'un seçilmesi çok önemli. Kuracakları işin hammaddesini getirecekleri Ukrayna'ya en yakın illerden birisi Samsun. Samsun 3 tane limana sahip olan bir kent. Türkiye'de yüzde 18 KDV var, yatırım yapmaları durumunda bundan muaf olacaklar. Yatırım için Samsun'u 40 kilometre uzakta bulunan Kavak OSB'den sembolik bir bedel ile kendilerine istedikleri kadar arazi verebiliriz. Karşılığında kendilerinden en az 10 kişiyi 5 sene boyunca istihdam sağlamalarını istiyoruz" diye konuştu.


“Yatırımı çok önemsiyoruz”

Büyükelçi Amaral da, Meksika'nın en büyük firmalarından birisi olan Gruma Grup'un Türkiye'de yatırım yapacak olmasını çok önemsediklerini ifade etti. Gruma Grup yöneticileri tarafından grubun üretim ve çalışma anlayışı ile ilgili yapılan sunum sonrasında Kavak OSB'den verilebilecek yerler harita üzerinden incelendi. Başkan Murzioğlu, "Bu yatırımın ilk adımının atıldığına inanıyorum" şeklinde konuştu. Büyükelçi Jaime Garcia Amaral ve Gruma Grup yöneticileri Sergio Rama ve Fransisco Yarg, daha sonra Başkan Salih Zeki Murzioğlu ve Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır ile birlikte Vali Hüseyin Aksoy'u makamında ziyaret ederek, yapılması planlanan yatırım ile ilgili bilgi verdi. Vali Aksoy, Meksikalı firmanın Samsun'da yapacağı yatırımla ilgili duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Önemli bir kent olan Samsun'da yapılacak yatırımlar önemli bir kazanımı ortaya koyacaktır. Özellikle deniz yolu ve demir yolu bağlantısının olmasının uluslararası ticaret için önemli bir avantaj sağladığını düşünüyorum. Samsun'da yeni organize sanayi bölgeleri geliştiriyoruz. Bunlarda Samsun'da özellikle tarıma dayalı sanayi başta olmak üzere diğer alanlarında genişlemesine katkı sağlayacaktır. Samsun yatırım için uygun bir kent" dedi. Büyükelçi ve firma yöneticileri, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ı makamında ziyaret ettikten sonra Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır’la birlikte, Murzioğlu’nun fabrika yeri olarak gösterdiği Kavak OSB’de incelemelerde bulundular.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
TOBB Genel Kurulu’nda Samsun standına büyük ilgi TOBB Genel Kurulu’nda Samsun standına büyük ilgi
3 Mayıs, 2019
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 75. Olağan Genel Kurulu’nda Samsun il ve ilçelerinde faaliyet gösteren Oda ve Borsalarının ortak açtığı stant büyük ilgi gördü. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, Samsun standında tattığı ürünlere övgü yağdırdı.
Murzioğlu: Murzioğlu: "Verilen canlara borcumuz var"
24 Nisan, 2019
  Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, "Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılını kutladığımız bir dönemdeyiz. Verilen canlara, dökülen kanlara borcumuz var. Bu nedenle gündem artık ekonomi olmalıdır" dedi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Nisan ayı olağan meclis toplantısı, Meclis Başkanı Haluk Akyüz başkanlığında yapıldı. Davut Altan toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda konuşma yapan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, 31 Mart seçimlerinin geride kaldığını hatırlatarak, artık gündemin ekonomi olması gerekliğini kaydetti. Kıymetli bir dönemdeyiz Ekonomiye vurgu yapan Murzioğlu, "31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimlerin sonuçlarının ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Şehrimizde yeni seçilen ve güven tazeleyen tüm belediye başkanlarımıza başarılar diliyorum. 4,5 yıllık seçimsiz bir döneme giriyoruz. Kısa vadede pek çok seçim yaşadık. Bundan sonraki dönemde ana gündem maddemiz, Türkiye’nin kalkınma hedeflerine hizmet etmek olmalı. Bizler çok kıymetli bir dönemi yaşıyoruz, ama sorumluluğumuz da bir o kadar büyük. İnançla, can siperhane kazanılmış, imkansızlıklarla kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılını kutladığımız bir dönemdeyiz. Bizim verilen canlara, dökülen kanlara borcumuz var. Bu nedenle gündem artık ekonomi olmalıdır. Çünkü bugün ülkelerin gücü ekonomisiyle ölçülmektedir. Türkiye’nin bölgesinde ve küresel ekonomide yükselmesi için hepimize görev düşüyor. Şüphesiz bu, en büyük vatanseverliktir" diye konuştu. Dış ticaret kapasitesi gelişecek Samsun Ticaret ve Sanayi Odası olarak üretme kapasitesine hizmet etmek üzere en büyük gayreti göstermeye devam edeceklerini  Murzioğlu, "Samsun Valisi Sayın Osman Kaymak’ın başkanlığında organize sanayi bölgeleri müteşebbis heyet toplantılarını ve Samsun Lojistik Merkez A.Ş.’nin yönetim kurulu toplantısı gerçekleştirdik. Bu toplantıda, bahsini ettiğim program kapsamında 144 bin Euro hibe desteği alan AB-Türkiye İş Köprülerinin Daha Fazla İşbirliği ve Anlayış Yoluyla Güçlendirilmesi Projemizle ilgili sunum da gerçekleştirdik. Bu proje ile Dış Ticaret kapasitemizin geliştirilmesi amaçlanıyor. Projeyle, dış ticaret eğitimleri, dış ticaret danışmanlığı, farkındalık artırma seminerleri gibi faaliyetler düzenlenecektir" diye konuştu.  
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Toplam 1 (bir) adet Duyuru Bulunmaktadır. 1
KAPAT X