Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Meksikalı dünya devi yatırım için Samsun’u seçti « Geri
Meksikalı dünya devi yatırım için Samsun’u seçti
Meksika’nın en büyük firmalarından Gruma Grup, Türkiye ve Orta Doğu pazarı için yatırım yapacağı bölge olarak Samsun’u seçti.
 1 Ağustos, 2011


Meksika’nın en büyük firmalarından Gruma Grup, Türkiye ve Orta Doğu pazarı için yatırım yapacağı bölge olarak Samsun’u seçti. Gruma Grup Direktörü Fransiscom Yarg ve Gruma Grup İtalya Direktörü Sergio Rama, Meksika’nın Ankara Büyükelçisi Jaime Garcia Amaral ile birlikte Samsun TSO Başkanı Murzioğlu’nu ziyaret ederek, kentteki teşviklerle ilgili ve yer konusunda bilgi aldı.

 Meksika'nın dünyaca ünlü firması Gruma Grup, Türkiye ve Orta Doğu pazarına yönelik olarak Samsun'da yatırım yapmayı planlıyor. Dünya genelinde 100'den fazla ülkede yatırımları olan Meksika'nın en büyük firmalarından Gruma Grup, Türkiye ve Türkiye üzerinde Orta Doğu ülkelerine mısır unu ve mısır unu ürünlerini ihraç etmek için yapacağı yatırımın yerini Samsun olarak seçti. Gruma Grup Direktörü Fransisco Yarg ve Gruma Grup İtalya Direktörü Sergio Rama, Meksika'nın Ankara Büyükelçisi Jaime Garcia Amaral ile birlikte Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu'nu makamında ziyaret etti.

Murzioğlu’ndan bilgi aldılar

Dünya genelinde 100'ü aşkın ülkede yatırımları bulunan, 20 binin üzerinde personel çalıştıran Gruma Grup'un Türkiye'de yatırım yapmak istemesinin başında Türkiye'nin çok önemli bir pazar olması ve Orta Doğu ülkelerine Türkiye'den ihracat yapmak geliyor. Mısır unu ve mısır unundan üretilen ekmek üretimi yapan dev firma, Samsun'da en az 50, en fazla 100 dönümlük bir arazide yatırım yapmayı hedeflerken, 200 kişiyi de istihdam etmeyi planlıyor. Çalıştırdıkları elemanlara uluslararası kariyer yapma fırsatı da sunduklarını belirten Gruma Grup Direktörü Fransisco Yarg, TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu'ndan Samsun'da teşvik imkanları ve yer konusunda bilgi aldı.

“Samsun’u araştırdık”

Vizyon olarak Avrupa'nın her bölgesine girmeyi ve Orta Doğu'ya girmeyi hedeflediklerini belirten Yarg, "Türkiye çok iyi bir üretim yeri, ancak mısır üretim arzıyla ilgili problemlerimiz var. Daha çok bu arzı Ukrayna'dan sağlıyoruz. Türkiye'de üretim ayağı olarak mısırı ithal edip, daha sonra Orta
Doğu ülkelerine ihraç etmek istiyoruz. Samsun'a yatırım yapmak için araştırmalar yaptık. Türkiye için çok büyük planlarımız var. Mısır unu dışında diğer ürünlerle ilgili de yatırım yapmak istiyoruz. Türkiye'deki bu sinerjiyi değerlendirmek istiyoruz. Türkiye yatırım sever bir ülke" dedi.

Murzioğlu’ndan destek sözü

Gruma Grup'un Samsun'da yapacağı yatırıma her türlü destek vermeye hazır olduklarını belirten Salih Zeki Murzioğlu ise, "Dünya çapında bir firmanın Samsun'da yatırım yapacak olması bizi heyecanlandırıyor, oda olarak yardıma hazırız. Türkiye, Avrupa ile Asya arasında bir köprü. Böyle bir yatırımın Türkiye'de yapılması ve Türkiye'de Samsun'un seçilmesi çok önemli. Kuracakları işin hammaddesini getirecekleri Ukrayna'ya en yakın illerden birisi Samsun. Samsun 3 tane limana sahip olan bir kent. Türkiye'de yüzde 18 KDV var, yatırım yapmaları durumunda bundan muaf olacaklar. Yatırım için Samsun'u 40 kilometre uzakta bulunan Kavak OSB'den sembolik bir bedel ile kendilerine istedikleri kadar arazi verebiliriz. Karşılığında kendilerinden en az 10 kişiyi 5 sene boyunca istihdam sağlamalarını istiyoruz" diye konuştu.


“Yatırımı çok önemsiyoruz”

Büyükelçi Amaral da, Meksika'nın en büyük firmalarından birisi olan Gruma Grup'un Türkiye'de yatırım yapacak olmasını çok önemsediklerini ifade etti. Gruma Grup yöneticileri tarafından grubun üretim ve çalışma anlayışı ile ilgili yapılan sunum sonrasında Kavak OSB'den verilebilecek yerler harita üzerinden incelendi. Başkan Murzioğlu, "Bu yatırımın ilk adımının atıldığına inanıyorum" şeklinde konuştu. Büyükelçi Jaime Garcia Amaral ve Gruma Grup yöneticileri Sergio Rama ve Fransisco Yarg, daha sonra Başkan Salih Zeki Murzioğlu ve Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır ile birlikte Vali Hüseyin Aksoy'u makamında ziyaret ederek, yapılması planlanan yatırım ile ilgili bilgi verdi. Vali Aksoy, Meksikalı firmanın Samsun'da yapacağı yatırımla ilgili duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Önemli bir kent olan Samsun'da yapılacak yatırımlar önemli bir kazanımı ortaya koyacaktır. Özellikle deniz yolu ve demir yolu bağlantısının olmasının uluslararası ticaret için önemli bir avantaj sağladığını düşünüyorum. Samsun'da yeni organize sanayi bölgeleri geliştiriyoruz. Bunlarda Samsun'da özellikle tarıma dayalı sanayi başta olmak üzere diğer alanlarında genişlemesine katkı sağlayacaktır. Samsun yatırım için uygun bir kent" dedi. Büyükelçi ve firma yöneticileri, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ı makamında ziyaret ettikten sonra Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır’la birlikte, Murzioğlu’nun fabrika yeri olarak gösterdiği Kavak OSB’de incelemelerde bulundular.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Kadınlar Geleceği Yazacak Kadınlar Geleceği Yazacak
18 Mart, 2019
TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve Turkcell işbirliği ile Türkiye genelinde 24 ilde düzenlenen “Geleceği Yazan Kadınlar Projesi” TOBB Samsun Kadın Girişimciler Kurulu’nun organizasyonuyla Samsun’da başladı. TOBB ve Turkcell tarafından, hayallerini gerçekleştirmek isteyen kadın girişimcilere yönelik hayata geçirilen, "Geleceği Yazan Kadınlar" projesi ikinci kez Samsun’da da uygulanmaya başladı. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nda hayata geçirilen projenin açılışına TOBB Samsun KGK Başkanı Mihriban Akyüz, Başkan Yardımcısı Nilgün Sarı, Yönetin Kurulu Üyesi Zehra Sırımsı, TOBB Samsun KGK Koordinatörü Yasemin Birsen, Bilgi İşlem Müdürü Burak Şekercioğlu  katıldı.  Eğitimin açılışında konuşan TOBB Samsun Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Mihriban Akyüz, dijital dönüşümün hızla gerçekleştiği dünyada oldukça anlamlı bir projenin paydaşı olmaktan mutlu olduklarını söyledi. Akyüz; Hayalinizi Gerçeğe Dönüştüreceksiniz Projenin açılış konuşmasını yapan TOBB Samsun Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Mihriban Akyüz, “TOBB Samsun Kadın Girişimciler Kurulu olarak hedefimiz, kadınlara girişimci olma motivasyonu vererek ekonomik hayata katılımlarını sağlamak, farkındalık yaratmak ve konuda bilinç oluşturmak. Bu bağlamda kurulduğumuz günden bugüne geçen on yıllık zaman zarfında başarılı kadın girişimcilerimize de, ekonomik hayata katılım aşamasında olan üniversite öğrencilerimize de ve hatta ilkokul döneminde olan çocuklarımıza da ulaşarak pek çok başarılı çalışma gerçekleştirdik. Bugün ise TOBB KGK ve Turkcell işbirliğiyle dijital çağa yaraşır, çok farklı bir projeye başlıyoruz. Dijital dönüşümün hızla gerçekleştiği günümüzde oldukça anlamlı bir projenin ikinci kez paydaşı olmaktan mutluyuz. Beş hafta sürecek program boyunca yazılım konusunda çok önemli bir eğitim alacak ve bu eğitimle hayalinizi projeye, projenizi girişimciliğe çevirebileceksiniz. Fikirlerinizin ticarileşme imkanına sahip olduğu bu proje vesilesiyle şehrimizi İstanbul’daki finalde temsil edeceksiniz. Güzel sonuçlar elde etmek ve bu gururu beraber yaşamak temennisiyle, hepinize başarılar diliyorum. İstihdam Kapasitesi Artacak Mentör İş Geliştirme Uzmanı Bülent Karayücel ve Turkcell Mobil Yazılım Eğitmenleri Furkan Kayalı ve Ahmet Dursun tarafından verilecek eğitimler, 5 hafta sürecek. Samsun’da 31 kişinin katıldığı projenin amacı, kadınları yazılım konusunda eğiterek, mobil uygulamalar geliştirmelerine destek olmak, kadınların bu alanlardaki istihdam kapasitesini ve girişimciliğini artırmak. Projenin hedef grubunda ise lise mezunu, üniversite öğrencisi veya mezunu olan, mobil teknoloji endüstrisinde çalışmak veya mobil teknolojileri kullanarak iş fikrini hayata geçirmek isteyen 18 yaş üzerindeki kadınlar yer alıyor.
Ümit Bener Ayla Yeniden Başkan Ümit Bener Ayla Yeniden Başkan
12 Mart, 2019
Samsun TSO koordinatörlüğünde faaliyetlerini sürdüren TOBB Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi’nin yeni dönemde de başkanı Ümit Bener Ayla oldu. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası koordinatörlüğünde faaliyetlerini sürdüren ve geçtiğimiz günlerde İcra Komitesi seçimlerini tamamlayan TOBB Samsun Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi başkan ve başkan yardımcılarını belirledi. Samsun TSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Yiğit Tören ve Yönetim Kurulu Üyesi Kerem Tüfekçi’nin de katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, yapılan oylamayla Ümit Bener Ayla İcra Komitesi Üyelerinin oybirliğiyle tekrar başkan seçilirken, başkan yardımcılıklarına ise Murat Ataseven, Osman Özkoç, Tahsin Araboğlu, Kenan Yıldızoğlu, Onur Bahattin Yılmaz, Mustafa Çelebi ve İlker Fişekci seçildi. Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Yiğit Tören, Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesine yeni dönemde başarı temennisinde bulundu. Ayla: “Girişimcilik adına güzel işler başaracağız” TOBB Samsun Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanlığına tekrar seçilerek, güven tazeleyen Ümit Bener Ayla, kendine gösterilen güvene layık olmak için elinden gelen çalışmayı göstereceğini belirtti. Yeni dönemde ekip ruhuyla çok güzel işler başaracaklarına inandıklarını belirten Ayla, “Kurulumuz, girişimcilik kültürünün gelişmesi adına önemli bir görev üstlenmiş olan ve bu bağlamda büyük emek harcayan arkadaşlarımızın bir araya geldiği bir çatı sivil toplum örgütüdür.  Üzerimizde çok büyük bir sorumluluk var. Bu nedenle birbirimize destek olabilmemiz çok önemli. Yapacağımız çok iş var. İnanıyorum ki sinerjisi yüksek, ulusal bağlamda da etki yaratacak sürdürülebilir faaliyetler gerçekleştireceğiz.  Amacımız gençlere girişimcilik gibi önemli bir alternatifi anlatmak. Biz zaten girişimcilik genlerine sahip bir toplumuz. Çok güzel bir ekibimiz var. Odamız Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Salih Zeki Murzioğlu başta olmak üzere yönetimimizin de desteğiyle girişimcilik adına güzel işler başaracağımıza inanıyorum” diye konuştu.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Toplam 3 (iki) adet Duyuru Bulunmaktadır. 3
KAPAT X