Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Medikal sektörü stratejisini belirliyor « Geri
Medikal sektörü stratejisini belirliyor
Ekonomi Bakanlığı ile Avrupa Birliği’nin ortak finanse ettiği KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi kapsamında tıbbi cihaz ve cerrahi el aletleri sektöründe dünyanın 3.
 14 Mayıs, 2012


Ekonomi Bakanlığı ile Avrupa Birliği’nin ortak finanse ettiği KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi kapsamında tıbbi cihaz ve cerrahi el aletleri sektöründe dünyanın 3. kümelenme merkezi olan Samsun’da “Medikal Sektörü Kümelenme Strateji Çalıştayı” Samsun TSO ev sahipliğinde yapıldı.

Medikal sektörü masaya yatırıldı

Sektörde yürütülmekte olan üretim ve ihracat potansiyelinin artırılması çalışmalarının şekillenmesinin hedeflendiği ve Canik Kültür Merkezi’nde düzenlenen çalıştayın ev sahipliğini Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) yaptı. Medikal Sektörü Kümelenme Strateji Çalıştayı’nda; sektörde faaliyet gösteren firmaların bulundukları çevrede mevcut olan belirsizliklere uyum sağlamaları için gerekli kaynakların, ürünlerin, süreçlerin ve sistemlerin yapılandırılması, ne tür fonksiyon gerçekleştirecekleri ve ne tür pazarda faaliyette bulunacakları belirlendi. Çalıştayda ayrıca, geçen ay Türkiye Sanayi Stratejisi çerçevesinde Türkiye’nin sanayide rekabet gücünü artırmak amacıyla kümelenen sektörlere yönelik bilimsel tabanlı ve üniversite-sanayi işbirliğine dayanan Küme Destek Programı’na Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Samsun’u dahil etmesi ele alınıp, verilecek desteklerden nasıl yararlanılacağı masaya yatırıldı.

Samsun, alternatifli üretim altyapısına sahip

Çalıştayın açılışında konuşan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Üyesi Yiğit Tören, “Küreselleşmenin bu denli hüküm sürdüğü, ekonomilerin bu denli entegre olduğu ve rekabet edebilirlik koşullarının giderek ağırlaştığı, ekonomik düzeyde yükselen Türkiye, gücünü KOBİ’lerimizden almaktadır. Bu nedenle KOBİ’lerimizin kapasitelerinin geliştirilmesine yönelik yapılan yatırımlar büyük önem arz etmektedir. Bu anlayışla uygulamaya konulmuş olan KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi çerçevesinde 5 pilot ilden bir tanesinin Samsun olması, kentimiz adına önemli şanstır. Samsun, alternatifli üretim altyapılarına sahip bir kent. Samsun’un adını tek bir sektörle bağdaştırmak doğru değil. Bu nedenle kente dair sunum yaptığımız platformlarda sağlık kenti Samsun, sanayi kenti Samsun, eğitim kenti Samsun ve daha pek çok sektör unvanıyla birlikte anlatıyoruz. Bugün de ilk resmi faaliyetimizi, öncelikli sektör olarak nitelendirdiğimiz medikal sektöründe strateji belirlemeye yönelik olarak gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

MEDİKÜM, sektöre öncülük ediyor

Türkiye’de sektörün daha derli toplu ve dünya standartlarında üretim yapabileceği, ilk 5 yıl içerisinde dünya pazarında yüzde 1 pay almayı, cari açığı azaltmayı hedefleyen ve buna ulaşabilmesi için organize sanayi alanları gereksiniminin kaçınılmaz olduğunu söyleyen Medikal Sanayi Kümelenme Derneği (MEDİKÜM) Başkanı Dr. Ahmet Aydemir, “Sağlık kenti olma yolunda, KOBİ’lerin rekabet gücünü artırmak, yenilikçilik ve girişimcilik kültürünü geliştirmek amacıyla yola çıkan MEDİKÜM, şimdiye kadar geçen kısa zaman dilimi içerisinde sektöre ve paydaşlarına yönelik birçok faaliyet içine girmiştir. Bu bağlamda, sektörümüzün daha rekabetçi bir pozisyona kavuşması, firmaların karlılığını artırması, istihdamın daha nitelikleştirilmesi ve sürdürülebilir hale getirilmesi gibi alt hedefleri de gündemine alan MEDİKÜM, bu bağlamda sektöre yönelik planlama ve stratejik yol haritalarının çıkartılmasına öncülük etme görevini de üstlenmiştir” diye konuştu.

Samsun’un potansiyeli, diğer illere fark atacak seviyede

Projenin kıdemli yöneticisi olan Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Yavuz Özutku, “Projemizde en çok önem verdiğimiz şey, işbirliği. İkincisi ise yönetişim. Biz projeyi yönetirken ‘oldukça merkezi bir anlayışla projeyi yönetelim, yürütelim, işi bitirelim, kalsın’ demiyoruz. Mutlaka 5 yerel paydaş seçmemizin sebebi de ‘attık kafadan Samsun geldi’ değil. Samsun’un elindeki potansiyel diğer pek çok ilimize fark atacak seviyede. Samsun’da medikal kümelenme alanında yapacağımız işlerin ve işbirliklerinin, hep beraber çıkacağımız bu yolculukta bizim uzmanlık alanımız olan uluslararası ticaret, uluslararası ihracat yönünde size katkılar sağlarken, bize de sizlerden yerel paydaşlarla ortaklık halinde iş nasıl yapılır, işbirliği nasıl gerçekleştirilir, hep beraber ileriye, Türkiye’nin koyduğu 2023 500 milyar dolar ihracat hedefine sizin katkılarınızı nasıl maksimize edebiliriz, sizin uluslararasılaşmanız yönünde kendi katkılarımızı size nasıl aktarabiliriz, tüm tasamız bunun için” şeklinde konuştu.

İleriye somut adımlar atılacak

Yapılan bu çalışmanın ayakları yere basan bir çalışma olduğunu söyleyen Vali Yardımcısı Mehmet Hulusi Kaya, şu ifadeleri kullandı: “Bugünkü çalıştaydan sonra artık Samsun’da medikal sektörde çok daha ileriye götürecek somut adımlar atılacaktır.”

Sektör ele alındı

Ardından ise Ekonomi Bakanlığı KOBİ ve Kümelenme Destekleri Daire Başkanı Emrah Sazak, “Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Tebliği” hakkında katılımcıları bilgilendirdi. “KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi” hakkında sunum yapan Proje Kilit Uzmanı Vedat Kunt ise, yaptığı konuşmada, kümelenme çalışmalarında Samsun’un diğer illerden daha başarılı olduğunu belirterek, çalışmanın medikal sektörüyle sınırlı kalmayacağını ve başka sektörlerde de çalışmalar yapılacağını söyledi. Kısa Dönemli Kıdemli Uzman Barış Cihan Başer de, “Sektör Stratejisi Çalışması ve Çalıştaydan Beklenen Çıktılar” konusunda katılımcıları bilgilendirdi.  Programın ikinci bölümünde ise sektör temsilcilerinin katılımıyla çalıştay gerçekleştirildi. Çalıştay da, “Sektörün SWOT Analizi Üzerine Görüş ve Öneriler”, “Hedeflerin Belirlenmesi” ve Önceliklendirilmesi“, “Samsun Medikal Sektörü Vizyonunun Belirlenmesi” ve “Samsun Medikal Sektörü Eylem Planı” konuları ele alındı. 

Diğer Haberler Tüm Haberler »
“Teknoloji Yatırımcısı Nasıl Olunur?” “Teknoloji Yatırımcısı Nasıl Olunur?”
29 Nisan, 2019
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) koordinatörlüğünde faaliyetlerini sürdüren TOBB Samsun Genç Girişimciler Kurulu ve Samsun TEKNOPARK iş birliğiyle, 'Teknoloji Yatırımcısı Nasıl Olunur' konulu toplantı gerçekleştirildi.
Sri Lanka Ülke Günleri Sri Lanka Ülke Günleri
29 Nisan, 2019
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nca (TSO) “Ülke Günleri” etkinlikleri kapsamında Sri Lanka Büyükelçisi Pakeer Mohideen Amza’nın katılımıyla, “Sri Lanka Ülke Günü” etkinliği gerçekleştirildi.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Toplam 1 (bir) adet Duyuru Bulunmaktadır. 1
KAPAT X