Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
“KOBİ’lere büyük iş düşüyor” « Geri
“KOBİ’lere büyük iş düşüyor”
  Samsun’da, “Aile Şirketlerinde Marka Zekası-BQ ve Kurumsallaşma” söyleşide konuşan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerine ulaşabilmesi için KOBİ’lere büyük iş düştüğünü söyledi.
 24 Aralık, 2012


  Samsun’da, “Aile Şirketlerinde Marka Zekası-BQ ve Kurumsallaşma” söyleşide konuşan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerine ulaşabilmesi için KOBİ’lere büyük iş düştüğünü söyledi.

Anadolujet öncülüğünde Türk Hava Yolları Samsun Satış Müdürlüğü, Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın katkılarıyla gerçekleşen “Aile Şirketlerinde Marka Zekası-BQ ve Kurumsallaşma” konulu söyleşi, iş adamlarından yoğun ilgi gördü. Uluslararası danışman, eğitimci, koç ve yazar olarak tanınan Dr. Şaban Kızıldağ’ın renkli anlatımıyla gerçekleşen söyleşide Türkiye’nin 2023 vizyonu doğrultusunda marka zekası ve kurumsallaşma konusunda bilgi edinen Samsunlu girişimciler, işletmelerindeki sorunlarını da dile getirdiler.

AKM Küçük Sahne’de düzenlenen söyleşinin açılışında konuşan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “Türkiye'nin 2023 yılı hedeflerine ulaşabilmesi için KOBİ'lerimize çok büyük iş düşmektedir. Bu nedenle kurumsallaşma markalaşma gibi KOBİ'ler için pek çok anahtar kavramın işleneceği böyle bir toplantının bölgenin lokomotif kenti olan Samsun’da yapılıyor olması büyük önem arz etmektedir. Samsun, geçmişten gelen ticaret geleneği alternatif alt yapısı sahip olduğu dört ulaşım arteri eğitim, kültür, tarım, spor, sanayi, sağlık ve hizmet sektöründeki yatırımlarıyla ülkenin kalkınmasına katkı sağlama amacında olan bir cazibe merkezidir” dedi.

Büyükşehir Belediye Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, “Bir aile şirketinin en zayıf noktası aile ve şirket kavramlarının birbirine karıştırmasıdır. Yetenek ve performansın yerine kan bağının ön plana çıkması şirketin genel yapısını zayıflatıyor. İkinci nesil, sermaye sahibinin kan bağı yanı olması sebebiyle kendisini yılların profesyonel yöneticilerinin tecrübe ve birikimlerine rağmen üstün görmeye kalktığı anda da kopukluk başlıyor” diye konuştu. Samsun Vali Yardımcısı Hakan Kubalı ise, “Samsun bildiğimiz gibi Karadeniz’in en öncelikli, en lider, en büyük, en gelişmiş ili. Samsun bir tarım kentidir. Samsun sağlık kentidir. Kişi başına düşen hastane sayısı, yatak sayısı, doktor sayısı ve hemşire sayısı açısından Samsun Türkiye dokuzuncusudur. Bu sıra daha da yukarıya gitmektedir. Samsun’da kümelenme çalışmaları yapılmaktadır” şeklinde konuştu.Protokol konuşmalarının ardından Dr. Şaban Kızıldağ, sahneye çıktı. Anadolu’daki şirketlerin kurumsallaşması önündeki en önemli engelin güven sorunu olduğunun altını çizen Kızıldağ şöyle konuştu:

“KOBİ’ler ve aile şirketleri kurumsallaşma konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyor. Özellikle aile şirketlerinde yetki devrinde sorunlar görülüyor. Profesyonellere güvenilmiyor. Yeni sistemlere geçiş yaparken pek çok şirket tereddüt gösteriyor. Farklı yapılanma ve uygulamaları önce başka işletmelerin denemesi daha sonra kendilerinin uygulamasını istiyorlar. Bu durum bir taraftan kurumsallaşmayı olumsuz etkilerken, diğer taraftan, markaların öncü olma fırsatının ellerinden gitmesine neden oluyor. Yani bir anlamda sağlamalı gitmek istiyorlar, ancak bu durum onları ileri taşımıyor.”
Kızıldağ, Samsun’un markalaşma yolunda sıkıntılar yaşadığını ancak bu alanda önemli çalışmalar yapılmaya başlandığını sözlerine ekledi.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
İstihdam Seferberliği 2019 Samsun Buluşması İstihdam Seferberliği 2019 Samsun Buluşması
23 Mart, 2019
“Burası Türkiye, Burada İş Var” sloganıyla uygulamaya konulan “İstihdam Seferberliği 2019 Tanıtım Toplantısı” Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.
Kadınlar Geleceği Yazacak Kadınlar Geleceği Yazacak
18 Mart, 2019
TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve Turkcell işbirliği ile Türkiye genelinde 24 ilde düzenlenen “Geleceği Yazan Kadınlar Projesi” TOBB Samsun Kadın Girişimciler Kurulu’nun organizasyonuyla Samsun’da başladı. TOBB ve Turkcell tarafından, hayallerini gerçekleştirmek isteyen kadın girişimcilere yönelik hayata geçirilen, "Geleceği Yazan Kadınlar" projesi ikinci kez Samsun’da da uygulanmaya başladı. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nda hayata geçirilen projenin açılışına TOBB Samsun KGK Başkanı Mihriban Akyüz, Başkan Yardımcısı Nilgün Sarı, Yönetin Kurulu Üyesi Zehra Sırımsı, TOBB Samsun KGK Koordinatörü Yasemin Birsen, Bilgi İşlem Müdürü Burak Şekercioğlu  katıldı.  Eğitimin açılışında konuşan TOBB Samsun Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Mihriban Akyüz, dijital dönüşümün hızla gerçekleştiği dünyada oldukça anlamlı bir projenin paydaşı olmaktan mutlu olduklarını söyledi. Akyüz; Hayalinizi Gerçeğe Dönüştüreceksiniz Projenin açılış konuşmasını yapan TOBB Samsun Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Mihriban Akyüz, “TOBB Samsun Kadın Girişimciler Kurulu olarak hedefimiz, kadınlara girişimci olma motivasyonu vererek ekonomik hayata katılımlarını sağlamak, farkındalık yaratmak ve konuda bilinç oluşturmak. Bu bağlamda kurulduğumuz günden bugüne geçen on yıllık zaman zarfında başarılı kadın girişimcilerimize de, ekonomik hayata katılım aşamasında olan üniversite öğrencilerimize de ve hatta ilkokul döneminde olan çocuklarımıza da ulaşarak pek çok başarılı çalışma gerçekleştirdik. Bugün ise TOBB KGK ve Turkcell işbirliğiyle dijital çağa yaraşır, çok farklı bir projeye başlıyoruz. Dijital dönüşümün hızla gerçekleştiği günümüzde oldukça anlamlı bir projenin ikinci kez paydaşı olmaktan mutluyuz. Beş hafta sürecek program boyunca yazılım konusunda çok önemli bir eğitim alacak ve bu eğitimle hayalinizi projeye, projenizi girişimciliğe çevirebileceksiniz. Fikirlerinizin ticarileşme imkanına sahip olduğu bu proje vesilesiyle şehrimizi İstanbul’daki finalde temsil edeceksiniz. Güzel sonuçlar elde etmek ve bu gururu beraber yaşamak temennisiyle, hepinize başarılar diliyorum. İstihdam Kapasitesi Artacak Mentör İş Geliştirme Uzmanı Bülent Karayücel ve Turkcell Mobil Yazılım Eğitmenleri Furkan Kayalı ve Ahmet Dursun tarafından verilecek eğitimler, 5 hafta sürecek. Samsun’da 31 kişinin katıldığı projenin amacı, kadınları yazılım konusunda eğiterek, mobil uygulamalar geliştirmelerine destek olmak, kadınların bu alanlardaki istihdam kapasitesini ve girişimciliğini artırmak. Projenin hedef grubunda ise lise mezunu, üniversite öğrencisi veya mezunu olan, mobil teknoloji endüstrisinde çalışmak veya mobil teknolojileri kullanarak iş fikrini hayata geçirmek isteyen 18 yaş üzerindeki kadınlar yer alıyor.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Toplam 2 (bir) adet Duyuru Bulunmaktadır. 2
KAPAT X