Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
İngiltere Büyükelçisi’nden Samsun’a övgü « Geri
İngiltere Büyükelçisi’nden Samsun’a övgü
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası'nın (STSO) 'Ülke Günleri' etkinliği kapsamında Samsun'a gelen İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi David Reddaway, Samsun’un, Türkiye sınırları ötesine bakan dinamik bir şehir olduğunu belirterek, “Türkiye bizim doğal ortağımız.
 15 Aralık, 2011


Samsun Ticaret ve Sanayi Odası'nın (STSO) 'Ülke Günleri' etkinliği kapsamında Samsun'a gelen İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi David Reddaway, Samsun’un, Türkiye sınırları ötesine bakan dinamik bir şehir olduğunu belirterek, “Türkiye bizim doğal ortağımız. Siyasette yaşadığımız dolu dolu ilişkiyi inşallah iş konusunda da yaşarız. Samsun’da bulunmamızın en büyük nedeni ortaklığımızı daha nasıl geliştiririz içindir” dedi. 

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi David Reddaway, İngiliz Ticaret Odası Başkanı Jonathan Beard, İngiltere Başkonsolosluğu İç Yatırım Müdürü Taçlan Topal ve İngiltere Ticaret Odası Genel Sekreteri Eda Akalın, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlediği ‘Ülke Günleri’ etkinlikleri kapsamında kente gelerek bir dizi inceleme ve ziyaretlerde bulundu. İngiltere Büyükelçisi ve beraberindekilere ilk olarak Midilli Restoran’da Samsun brifingi verildi. Samsun Milletvekili Prof. Dr. Tülay Bakır, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı Halim Mete, Samsun TSO Meclis Başkanı Sedat Demirci, Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, Çarşamba Ticaret Borsası ve Samsunspor Kulübü Başkanı Kazım Yılmaz’ın da bulunduğu brifingde söz alan Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Büyükelçi ve beraberindekiler kent hakkında değerlendirmede bulundu.

Samsun’un, gerek bulunduğu stratejik konumu, gerekse sahip olduğu mal ve hizmetler üretimi altyapısıyla ekonomik faaliyetleri oldukça geniş bir yelpazeye yayılmış yükselen bir şehir olduğunu belirterek, sözlerine başlayan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “Samsun, Yeşilırmak’ın beslediği Çarşamba Ovasıyla, Kızılırmak’ın beslediği Bafra Ovasıyla bu bölgenin en verimli topraklarına sahiptir. Dört mevsim ürün yetişebilen iklim yapısıyla Samsun, tarımsal üretim bağlamında oldukça önemli argümanlara sahiptir. Samsun 5 Organize Sanayi Bölgesi, 16 küçük sanayi sitesi ile bölgenin sanayi kenti konumundadır. Altyapısı hızla tamamlanmakta olan Gıda Organize Sanayi Bölgesi’nin üretime geçmesiyle birlikte tarımsal üretim işlenerek sanayi ürününe dönüştürülecek, böylece katma değeri yüksek ürünler üretilecektir” dedi.

Türkiye’nin ilk bin firması içinde 13 firmanın yer aldığı Samsun’un, ana metal sanayi, gıda, mobilya, tekstil sektörlerinde oldukça önemli üretim altyapısına sahip olmakla birlikte cerrahi aletler üretimi konusunda da üs konumunda olduğunun altını çizen Murzioğlu, “Oldukça geniş yelpazede üretimin gerçekleştiği Samsun’dan dünyanın 133 ülkesine ihraç gerçekleştirilmektedir. Samsun ihracatı geçtiğimiz yıla oranla yüzde 61 büyümüştür. Bu rakam Türkiye ortalamasının oldukça üstündedir.  Samsun’un, sanayi ve tarımsal üretimini destekleyen en önemli argüman, şehrimizin lojistik bağlamda sahip olduğu üstünlüklerdir. Türkiye’de yalnızca üç ilde olan, hava, kara, deniz ve demiryolu ulaşım altyapısına sahip Samsun, Türkiye’nin kuzeye açılan kapısıdır. Uluslararası havaalanı, üç limanı ve yakın vadede projelendirilecek olan lojistik organize sanayi bölgesiyle ve ulaşımda merkez konuma yükselecek olan Samsun, çağdaş ipekyolu TRACECA, Viking ve Samsun-Kavkaz Tren Feri Hattı Projesiyle de bölgenin buluşma noktasıdır” diye konuştu.

Geçmişten bugüne bölgenin lider kenti ve buluşma merkezi olan Samsun’un, sağlık alanında sahip olduğu yatırımlarıyla da çekim merkezi konumunda olduğuna vurgu yapan Murzioğlu, “Dünya’nın neredeyse her bölgesine ürün ve hizmet götüren Samsun orta vadede tüm dünyaya teknoloji pazarlama iddiasındadır. Bu özelliklere istinaden bugün, pek çok yerli ve yabancı yatırımcı gelecek projeksiyonlarında Samsun’a yer vermektedir. Kentin sahip olduğu yetişmiş insan kaynakları potansiyeli, mal ve hizmet üretim altyapısı, lojistik sektöründeki iddiası, yakın dönemde gerçekleşecek olan projeleri ile otel, sağlık ve alışveriş merkezi yatırımları hususunda pek çok yatırımcı için cazibe merkezi niteliğindedir. Samsun sahip olduğu tüm bu imkanlarla geleceğin yükselen yıldızı konumundadır. Dünyanın en çok büyüyen ekonomileri arasında üst sıralarda yer alan Türkiye’yi dünyanın en büyük on ekonomisi sıralamasına taşıyacak önemli aktörlerden bir tanesidir. Samsun geçmişte uzun yıllar İngiltere konsolosluğuna ev sahipliği yapmıştır. Umarım bu ziyarette bu ülke ilişkileri içinde yeni bir başlangıcı teşkil edecektir” diye ifade etti.

Ardından da Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Teknik İşler Koordinatörü Dr. Mevlüt Şahin, Samsun’un tarımsal alanındaki faaliyetleri hakkında heyete bilgi verdi. İngiliz Ticaret Odası Başkanı Jonathan Beard ise, yaptığı konuşmada, Türkiye ile İngiltere’nin doğal iş partneri olduğunu ifade ederek, “Önümüzdeki beş yıl içinde işbirliğimizi yüzde 100 artıracağız. Yaptığımız ziyaretler sizlerle daha yakın olmak ve işbirliğimizi artırmak içindir” dedi. Samsun Milletvekili Prof. Dr. Tülay Bakır da, Samsun’un, ülkenin en önemli kentleri arasında yer aldığını belirterek, “İki dost ülke olarak ilişkilerimiz son yıllarda daha da güçlenmiştir. İki ülke arasındaki ilişkilere baktığımızda Samsun istediğimizde yerde değildir. Yapacağımız çalışmaların olumlu sonuçlar getireceğine inanıyorum” diye konuştu. 

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi David Reddaway, Türkiye’nin harika bir ülke olduğunu ve Samsun’un da bunlardan bir tanesi olduğunu belirterek, sözlerine başladı. Konukseverliğinden dolayı Samsun TSO Yönetimine teşekkür eden David Reddaway, “Samsun ziyaretine beraberimde Britanya Ticaret Odası Başkanını ve Birleşik Krallık İstanbul Konsolosluğunda görevli  Birleşik Krallık Yatırım ve Ticaret Uzmanlarımızı getirdim. Şu anda Birleşik Krallık ve Türkiye çok iyi bir dönem yaşamaktadır. Geçtiğimiz ay içerisinde Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün, Birleşik Krallık'ta gerçekleştirdiği devlet ziyareti, son derece başarılı bir ziyaret oldu. Aynı zamanda Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan düzenli olarak Birleşik Krallığı ziyaret etmekte ve  geçtiğimiz yıl İngiltere Başbakanı David Cameron de, Türkiye'ye ziyarette bulundu. Bunun dışında bakanlık seviyesinde karşılıklı ziyaretlerimiz hiç durmaksızın devam etmektedir. Ayrıca; bakanlık düzeyinde karşılıklı ziyaretler olmaktadır” dedi.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 2009 yılından itibaren yaklaşık yüzde 40 seviyesinde bir artış gösterdiğini kaydeden, Reddaway, “Dolayısıyla bölgeye ve Samsun’a yaptığım ziyaretimde üç ana mesajı iletmek istiyorum. Bunlardan ilki dostluğumuzdur. Biliyorsunuz biz, Türkiye'nin Birleşik Krallık olarak Avrupa Birliği üyeliğini en güçlü destekçilerinden, dostlarından biriyiz. Avrupa Birliği son dönem içerisinde Türkiye'ye yapılan direkt dış yatırımların yüzde 90'ından fazlasını sağlayan bir kaynak ülke konumundaydı. Türkiye'de istihdam ve becerenin geliştirilmesine büyük katkılar sağlamaktadır. İkinci mesajım ise hırs olacaktır. Samsun gerçekten dinamik bir şehir. Dinamik bir bölgenin şehri ve dolayısıyla Samsun ile Birleşik Krallık olarak kuracağımız iş ilişkilerinde ticaret ilişkilerinde hırslı olmamız gerekiyor. Olmalıyız diye de düşünüyorum Bunlar ticaret,eğitim turizm olmak üzere çok farklı alanları kapsayacak ilişkiler olacaktır. Üçüncü mesajım ise ortaklıklar. Tüm alanlarda Samsun ile Birleşik Krallık arasında yeni ve refahı arttıracak ortaklıklar kuracağımıza inanıyorum. Samsun, Türkiye’nin sınırlarının ötesine bakan dinamik bir şehir. Siyasette dolu dolu bir ilişki yaşamaktayız. İnşallah bu ilişkilerimizi iş konusunda da geliştiririz. Ben buna inanıyorum. Zaten biz Türkiye’yi doğal ortağımız olarak görüyoruz. Bugün Samsun’da olmamızın en büyük nedenlerinden biri de ortaklıklarımızı nasıl büyütebiliriz içindir. Samsun ziyaretimde, Samsun halkının misafirperverliklerini görme imkanı buldum. Aynı zamanda çok güzel mutfağınızın yemeklerini yeme fırsatı buldum. Ümit ediyorum ki ailemle birlikte tarihi güzellikleri ve manzaraları ve sportif aktiviteleri görmek için bir ziyaret daha yapacağım. Çok teşekkür ediyorum” diyerek sözlerine son verdi.

Konuşmaların ardından Çarşamba Ticaret Borsası Başkanı ve aynı zamanda Samsunspor Kulübü Başkanı olan Kazım Yılmaz, İngiltere Büyükelçisi David Reddaway’a Samsunspor formasını ve kravatını hediye etti. İngiltere heyeti ardından ise Samsun Valisi Hüseyin Aksoy ve ardından da Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ı makamında ziyaret etti. Oldukça sıcak bir ortamda gerçekleşen ziyaretler sonrası Büyükelçi David Reddaway, Samsunport limanına geçti. Limanı gezen Büyükelçi Reddaway ve beraberindekiler, liman hakkında yetkililerden bilgi aldı. Büyükelçi Davit Reddaway, Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu’nu makamında ziyaret etti. Samsun’da bulunmaktan duyduğu memmuniyeti bir kez daha tekrarlayan Reddaway, Başkan Murzioğlu’na hediye verdi. Samsun TSO Başkanı Murzioğlu da, misafiri Reddaway’a ziyaret anısına çeşitli hediyeler takdim etti.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Murzioğlu’ndan iş dünyasına çağrı:“Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin, İstihdam Seferberliği 2019’a katılın” Murzioğlu’ndan iş dünyasına çağrı:“Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin, İstihdam Seferberliği 2019’a katılın”
9 Mart, 2019
Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, TBMM’den geçerek, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren, “İstihdam Seferberliği 2019” kapsamında iş dünyasına seslenerek, “Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam Seferberliği 2019’a katılın, bu tarihi istihdam teşviklerinden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, hem işinizi geliştirin, hem ekonominin büyümesine katkınız olsun, hem de Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak, kazanan siz olun” dedi.  Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “İstihdam Seferberliği 2019” ile alakalı açıklamada bulundu. TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulunduğunu hatırlatan Başkan Salih Zeki Murzioğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımızın bu çağrısının ardından Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ve TOBB Başkanımız iki hafta boyunca yoğun bir şekilde çalışarak istihdam teşviklerini hazırladılar. Bunlara yönelik yasal düzenleme de hızla Meclisten geçti ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 25 Şubat 2019 tarihinde TOBB Başkanımızın ev sahipliğinde Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ile Oda ve Borsa Başkanlarımızın ve TOBB Sektör Meclisi Başkanlarımızın katılımıyla “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldı. İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında iş dünyamıza, girişimcilerimize 8 farklı teşvik sunuluyor ve bunları pek çoğu tarihi destekler şeklinde” diye konuştu. Tarihi teşvikten yararlanın İstihdam Seferberliği 2019 kampanyasında iş dünyasına sunulan 8 farklı teşvikten ikisine değinen Başkan Murzioğlu, “Birincisi; Nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır. 2.021 TL ücret ve 1.113 TL sigorta ve vergiler olmak üzere 3.134 TL’yi devletimiz karşılamış olacak. İşveren cebinden sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak. Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık 1.113 TL’yi devletimiz karşılayacak. Biz işverenler olarak sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz. İş alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacak. Yine imalat sanayi ve bilişim sektöründe aylık 1.113 TL olan prim ve vergi teşviki 2.712 TL olarak verilecek. Gelin bu tarihi teşvikten yararlanın. Böyle bir teşviki hayata geçirdiği için hükümetimize çok teşekkür ediyoruz. İkincisi de; herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan girişimcilerimiz için çok önemli bir destek getirildi. Böylece Devletimiz sıkıntılı günümüzde de yanımızda olduğunu bir kez daha gösteriyor. Eğer bir işveren işlerinde sıkıntı yaşadıysa, faaliyetleri durmuş ya da azalmışsa; çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödeniyor. Yani burada devletimiz işverene diyor ki, düzenini bozma, istihdamı koru” diye konuştu. Herkese büyük görevler düşüyor Açıklamasında, teşviklere ilişkin tüm detaylara istihdamseferberligi.org adresinden ulaşabileceğini de hatırlatan Murzioğlu, “Eğer aklınıza takılan bir konu olursa, Odamıza ulaşmanız mümkün. Bu teşvikler konusunda şirket sahipleri ve yöneticileri kadar muhasebecilere ve şirketlerin insan kaynakları yöneticilerine de büyük görevler düşüyor. İstihdam teşviklerinin iyi anlaşılması ve uygulanması konusunda onlardan ekstra hassasiyet bekliyoruz. Önümüzdeki süreçte de Valimiz, Kaymakamlarımız, Belediye Başkanlarımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın yerel teşkilatları ve iş dünyası kuruluşlarımızın başkanlarının katılımıyla üyelerimize yönelik olarak istihdam teşvikleri bilgilendirme toplantıları yapmaya devam edeceğiz. İlimizde her ay en çok ilave istihdam sağlayan üyelerimizi kutlayacağız. Bakın 2017’deki istihdam seferberliğinde kamu-özel sektör olarak el ele verdik ve 1,5 milyon ilave istihdam sağladık. Kamu-özel sektör el ele verdimi yapılmayacak şey yoktur. Buradan tüm iş dünyamıza ve işverenlere de çağrıda bulunuyorum. Sizler vasıtasıyla ülke çapında her işverene sesleniyoruz; Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam Seferberliği 2019’a katılın, bu tarihi istihdam teşviklerinden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, hem işinizi geliştirin, hem ekonominin büyümesine katkınız olsun, hem de Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak, kazanan siz olun. Dünün en çok kazananları, Türkiye’ye yatırım yapanlar, Türkiye’de istihdam sağlayanlar oldu. Yarının en çok kazananları da, bugün Türkiye’ye yatırım yapanlar, insanımıza istihdam sağlayanlar olacak. Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz. Bereketli ve umut dolu bir güne merhaba demek için, Burada iş var, Burada aş var, Burada gelecek var diyoruz” diye ifade etti.  
Ümit Bener Ayla Yeniden Başkan Ümit Bener Ayla Yeniden Başkan
12 Mart, 2019
Samsun TSO koordinatörlüğünde faaliyetlerini sürdüren TOBB Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi’nin yeni dönemde de başkanı Ümit Bener Ayla oldu. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası koordinatörlüğünde faaliyetlerini sürdüren ve geçtiğimiz günlerde İcra Komitesi seçimlerini tamamlayan TOBB Samsun Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi başkan ve başkan yardımcılarını belirledi. Samsun TSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Yiğit Tören ve Yönetim Kurulu Üyesi Kerem Tüfekçi’nin de katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, yapılan oylamayla Ümit Bener Ayla İcra Komitesi Üyelerinin oybirliğiyle tekrar başkan seçilirken, başkan yardımcılıklarına ise Murat Ataseven, Osman Özkoç, Tahsin Araboğlu, Kenan Yıldızoğlu, Onur Bahattin Yılmaz, Mustafa Çelebi ve İlker Fişekci seçildi. Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Yiğit Tören, Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesine yeni dönemde başarı temennisinde bulundu. Ayla: “Girişimcilik adına güzel işler başaracağız” TOBB Samsun Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanlığına tekrar seçilerek, güven tazeleyen Ümit Bener Ayla, kendine gösterilen güvene layık olmak için elinden gelen çalışmayı göstereceğini belirtti. Yeni dönemde ekip ruhuyla çok güzel işler başaracaklarına inandıklarını belirten Ayla, “Kurulumuz, girişimcilik kültürünün gelişmesi adına önemli bir görev üstlenmiş olan ve bu bağlamda büyük emek harcayan arkadaşlarımızın bir araya geldiği bir çatı sivil toplum örgütüdür.  Üzerimizde çok büyük bir sorumluluk var. Bu nedenle birbirimize destek olabilmemiz çok önemli. Yapacağımız çok iş var. İnanıyorum ki sinerjisi yüksek, ulusal bağlamda da etki yaratacak sürdürülebilir faaliyetler gerçekleştireceğiz.  Amacımız gençlere girişimcilik gibi önemli bir alternatifi anlatmak. Biz zaten girişimcilik genlerine sahip bir toplumuz. Çok güzel bir ekibimiz var. Odamız Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Salih Zeki Murzioğlu başta olmak üzere yönetimimizin de desteğiyle girişimcilik adına güzel işler başaracağımıza inanıyorum” diye konuştu.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Toplam 3 (iki) adet Duyuru Bulunmaktadır. 3
KAPAT X