Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
İngiltere Büyükelçisi’nden Samsun’a övgü « Geri
İngiltere Büyükelçisi’nden Samsun’a övgü
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası'nın (STSO) 'Ülke Günleri' etkinliği kapsamında Samsun'a gelen İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi David Reddaway, Samsun’un, Türkiye sınırları ötesine bakan dinamik bir şehir olduğunu belirterek, “Türkiye bizim doğal ortağımız.
 15 Aralık, 2011


Samsun Ticaret ve Sanayi Odası'nın (STSO) 'Ülke Günleri' etkinliği kapsamında Samsun'a gelen İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi David Reddaway, Samsun’un, Türkiye sınırları ötesine bakan dinamik bir şehir olduğunu belirterek, “Türkiye bizim doğal ortağımız. Siyasette yaşadığımız dolu dolu ilişkiyi inşallah iş konusunda da yaşarız. Samsun’da bulunmamızın en büyük nedeni ortaklığımızı daha nasıl geliştiririz içindir” dedi. 

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi David Reddaway, İngiliz Ticaret Odası Başkanı Jonathan Beard, İngiltere Başkonsolosluğu İç Yatırım Müdürü Taçlan Topal ve İngiltere Ticaret Odası Genel Sekreteri Eda Akalın, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlediği ‘Ülke Günleri’ etkinlikleri kapsamında kente gelerek bir dizi inceleme ve ziyaretlerde bulundu. İngiltere Büyükelçisi ve beraberindekilere ilk olarak Midilli Restoran’da Samsun brifingi verildi. Samsun Milletvekili Prof. Dr. Tülay Bakır, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı Halim Mete, Samsun TSO Meclis Başkanı Sedat Demirci, Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, Çarşamba Ticaret Borsası ve Samsunspor Kulübü Başkanı Kazım Yılmaz’ın da bulunduğu brifingde söz alan Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Büyükelçi ve beraberindekiler kent hakkında değerlendirmede bulundu.

Samsun’un, gerek bulunduğu stratejik konumu, gerekse sahip olduğu mal ve hizmetler üretimi altyapısıyla ekonomik faaliyetleri oldukça geniş bir yelpazeye yayılmış yükselen bir şehir olduğunu belirterek, sözlerine başlayan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “Samsun, Yeşilırmak’ın beslediği Çarşamba Ovasıyla, Kızılırmak’ın beslediği Bafra Ovasıyla bu bölgenin en verimli topraklarına sahiptir. Dört mevsim ürün yetişebilen iklim yapısıyla Samsun, tarımsal üretim bağlamında oldukça önemli argümanlara sahiptir. Samsun 5 Organize Sanayi Bölgesi, 16 küçük sanayi sitesi ile bölgenin sanayi kenti konumundadır. Altyapısı hızla tamamlanmakta olan Gıda Organize Sanayi Bölgesi’nin üretime geçmesiyle birlikte tarımsal üretim işlenerek sanayi ürününe dönüştürülecek, böylece katma değeri yüksek ürünler üretilecektir” dedi.

Türkiye’nin ilk bin firması içinde 13 firmanın yer aldığı Samsun’un, ana metal sanayi, gıda, mobilya, tekstil sektörlerinde oldukça önemli üretim altyapısına sahip olmakla birlikte cerrahi aletler üretimi konusunda da üs konumunda olduğunun altını çizen Murzioğlu, “Oldukça geniş yelpazede üretimin gerçekleştiği Samsun’dan dünyanın 133 ülkesine ihraç gerçekleştirilmektedir. Samsun ihracatı geçtiğimiz yıla oranla yüzde 61 büyümüştür. Bu rakam Türkiye ortalamasının oldukça üstündedir.  Samsun’un, sanayi ve tarımsal üretimini destekleyen en önemli argüman, şehrimizin lojistik bağlamda sahip olduğu üstünlüklerdir. Türkiye’de yalnızca üç ilde olan, hava, kara, deniz ve demiryolu ulaşım altyapısına sahip Samsun, Türkiye’nin kuzeye açılan kapısıdır. Uluslararası havaalanı, üç limanı ve yakın vadede projelendirilecek olan lojistik organize sanayi bölgesiyle ve ulaşımda merkez konuma yükselecek olan Samsun, çağdaş ipekyolu TRACECA, Viking ve Samsun-Kavkaz Tren Feri Hattı Projesiyle de bölgenin buluşma noktasıdır” diye konuştu.

Geçmişten bugüne bölgenin lider kenti ve buluşma merkezi olan Samsun’un, sağlık alanında sahip olduğu yatırımlarıyla da çekim merkezi konumunda olduğuna vurgu yapan Murzioğlu, “Dünya’nın neredeyse her bölgesine ürün ve hizmet götüren Samsun orta vadede tüm dünyaya teknoloji pazarlama iddiasındadır. Bu özelliklere istinaden bugün, pek çok yerli ve yabancı yatırımcı gelecek projeksiyonlarında Samsun’a yer vermektedir. Kentin sahip olduğu yetişmiş insan kaynakları potansiyeli, mal ve hizmet üretim altyapısı, lojistik sektöründeki iddiası, yakın dönemde gerçekleşecek olan projeleri ile otel, sağlık ve alışveriş merkezi yatırımları hususunda pek çok yatırımcı için cazibe merkezi niteliğindedir. Samsun sahip olduğu tüm bu imkanlarla geleceğin yükselen yıldızı konumundadır. Dünyanın en çok büyüyen ekonomileri arasında üst sıralarda yer alan Türkiye’yi dünyanın en büyük on ekonomisi sıralamasına taşıyacak önemli aktörlerden bir tanesidir. Samsun geçmişte uzun yıllar İngiltere konsolosluğuna ev sahipliği yapmıştır. Umarım bu ziyarette bu ülke ilişkileri içinde yeni bir başlangıcı teşkil edecektir” diye ifade etti.

Ardından da Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Teknik İşler Koordinatörü Dr. Mevlüt Şahin, Samsun’un tarımsal alanındaki faaliyetleri hakkında heyete bilgi verdi. İngiliz Ticaret Odası Başkanı Jonathan Beard ise, yaptığı konuşmada, Türkiye ile İngiltere’nin doğal iş partneri olduğunu ifade ederek, “Önümüzdeki beş yıl içinde işbirliğimizi yüzde 100 artıracağız. Yaptığımız ziyaretler sizlerle daha yakın olmak ve işbirliğimizi artırmak içindir” dedi. Samsun Milletvekili Prof. Dr. Tülay Bakır da, Samsun’un, ülkenin en önemli kentleri arasında yer aldığını belirterek, “İki dost ülke olarak ilişkilerimiz son yıllarda daha da güçlenmiştir. İki ülke arasındaki ilişkilere baktığımızda Samsun istediğimizde yerde değildir. Yapacağımız çalışmaların olumlu sonuçlar getireceğine inanıyorum” diye konuştu. 

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi David Reddaway, Türkiye’nin harika bir ülke olduğunu ve Samsun’un da bunlardan bir tanesi olduğunu belirterek, sözlerine başladı. Konukseverliğinden dolayı Samsun TSO Yönetimine teşekkür eden David Reddaway, “Samsun ziyaretine beraberimde Britanya Ticaret Odası Başkanını ve Birleşik Krallık İstanbul Konsolosluğunda görevli  Birleşik Krallık Yatırım ve Ticaret Uzmanlarımızı getirdim. Şu anda Birleşik Krallık ve Türkiye çok iyi bir dönem yaşamaktadır. Geçtiğimiz ay içerisinde Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün, Birleşik Krallık'ta gerçekleştirdiği devlet ziyareti, son derece başarılı bir ziyaret oldu. Aynı zamanda Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan düzenli olarak Birleşik Krallığı ziyaret etmekte ve  geçtiğimiz yıl İngiltere Başbakanı David Cameron de, Türkiye'ye ziyarette bulundu. Bunun dışında bakanlık seviyesinde karşılıklı ziyaretlerimiz hiç durmaksızın devam etmektedir. Ayrıca; bakanlık düzeyinde karşılıklı ziyaretler olmaktadır” dedi.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 2009 yılından itibaren yaklaşık yüzde 40 seviyesinde bir artış gösterdiğini kaydeden, Reddaway, “Dolayısıyla bölgeye ve Samsun’a yaptığım ziyaretimde üç ana mesajı iletmek istiyorum. Bunlardan ilki dostluğumuzdur. Biliyorsunuz biz, Türkiye'nin Birleşik Krallık olarak Avrupa Birliği üyeliğini en güçlü destekçilerinden, dostlarından biriyiz. Avrupa Birliği son dönem içerisinde Türkiye'ye yapılan direkt dış yatırımların yüzde 90'ından fazlasını sağlayan bir kaynak ülke konumundaydı. Türkiye'de istihdam ve becerenin geliştirilmesine büyük katkılar sağlamaktadır. İkinci mesajım ise hırs olacaktır. Samsun gerçekten dinamik bir şehir. Dinamik bir bölgenin şehri ve dolayısıyla Samsun ile Birleşik Krallık olarak kuracağımız iş ilişkilerinde ticaret ilişkilerinde hırslı olmamız gerekiyor. Olmalıyız diye de düşünüyorum Bunlar ticaret,eğitim turizm olmak üzere çok farklı alanları kapsayacak ilişkiler olacaktır. Üçüncü mesajım ise ortaklıklar. Tüm alanlarda Samsun ile Birleşik Krallık arasında yeni ve refahı arttıracak ortaklıklar kuracağımıza inanıyorum. Samsun, Türkiye’nin sınırlarının ötesine bakan dinamik bir şehir. Siyasette dolu dolu bir ilişki yaşamaktayız. İnşallah bu ilişkilerimizi iş konusunda da geliştiririz. Ben buna inanıyorum. Zaten biz Türkiye’yi doğal ortağımız olarak görüyoruz. Bugün Samsun’da olmamızın en büyük nedenlerinden biri de ortaklıklarımızı nasıl büyütebiliriz içindir. Samsun ziyaretimde, Samsun halkının misafirperverliklerini görme imkanı buldum. Aynı zamanda çok güzel mutfağınızın yemeklerini yeme fırsatı buldum. Ümit ediyorum ki ailemle birlikte tarihi güzellikleri ve manzaraları ve sportif aktiviteleri görmek için bir ziyaret daha yapacağım. Çok teşekkür ediyorum” diyerek sözlerine son verdi.

Konuşmaların ardından Çarşamba Ticaret Borsası Başkanı ve aynı zamanda Samsunspor Kulübü Başkanı olan Kazım Yılmaz, İngiltere Büyükelçisi David Reddaway’a Samsunspor formasını ve kravatını hediye etti. İngiltere heyeti ardından ise Samsun Valisi Hüseyin Aksoy ve ardından da Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ı makamında ziyaret etti. Oldukça sıcak bir ortamda gerçekleşen ziyaretler sonrası Büyükelçi David Reddaway, Samsunport limanına geçti. Limanı gezen Büyükelçi Reddaway ve beraberindekiler, liman hakkında yetkililerden bilgi aldı. Büyükelçi Davit Reddaway, Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu’nu makamında ziyaret etti. Samsun’da bulunmaktan duyduğu memmuniyeti bir kez daha tekrarlayan Reddaway, Başkan Murzioğlu’na hediye verdi. Samsun TSO Başkanı Murzioğlu da, misafiri Reddaway’a ziyaret anısına çeşitli hediyeler takdim etti.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
TOBB Genel Kurulu’nda Samsun standına büyük ilgi TOBB Genel Kurulu’nda Samsun standına büyük ilgi
3 Mayıs, 2019
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 75. Olağan Genel Kurulu’nda Samsun il ve ilçelerinde faaliyet gösteren Oda ve Borsalarının ortak açtığı stant büyük ilgi gördü. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, Samsun standında tattığı ürünlere övgü yağdırdı.
TOBB Genel Kurulu’nda Samsun standına büyük ilgi TOBB Genel Kurulu’nda Samsun standına büyük ilgi
3 Mayıs, 2019
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 75. Olağan Genel Kurulu’nda Samsun il ve ilçelerinde faaliyet gösteren Oda ve Borsalarının ortak açtığı stant büyük ilgi gördü. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, Samsun standında tattığı ürünlere övgü yağdırdı.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Toplam 1 (bir) adet Duyuru Bulunmaktadır. 1
KAPAT X