Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Girişimci kadınlar sertifikalarını aldı « Geri
Girişimci kadınlar sertifikalarını aldı
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Kadın Girişimciler Kurulu’nun KOSGEB işbirliği ile gerçekleştirdiği “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Kursu”nu başarıyla tamamlayan kursiyerler düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.
 13 Haziran, 2013


Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Kadın Girişimciler Kurulu’nun KOSGEB işbirliği ile gerçekleştirdiği “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Kursu”nu başarıyla tamamlayan kursiyerler düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Girişimciler Kurulu’nun KOSGEB işbirliği ile kadınlara yönelik 8-18 Mart ve 8-14 Nisan tarihleri arasında iki dönem halinde düzenlediği “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Kursu’nu başarıyla tamamlayan 42 kursiyer için sertifika töreni düzenlendi. Törenin açılışında konuşan Samsun TSO Başkan Yardımcısı Mustafa Kemal Şahin, girişimciliğin günümüz ekonomik sisteminde oldukça önemli anahtar bir kavram olduğunu söyledi.  

Sadece biraz cesaret

Günümüz dünyasında dünya ekonomilerinin gücünü girişimcilerin belirlediğine dikkati çeken Şahin, “Türkiye müteşebbislerin omuzları üzerinde yükseliyor. İstatistikler bunu doğruluyor. Ancak, istatistiklerin bize net bir şekilde gösterdiği bir başka husus var ki; ülkemiz nüfusunun yarısı kadın, ancak girişimcilerimizin çok az bir kısmı kadın. Türkiye’nin dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer alma hedefi var. Fakat bizler bu hedefe kadın girişimciler olmadan ulaşamayız. Kadınların hayata kattığı bir katma değer var şüphesiz, fakat ekonomik hayata da katma değer sağlamalısınız.  Sizler bir girişimcide olması gereken özelliklere doğuştan sahipsiniz. Sadece biraz cesaret ki; bugün burada bulunan sizlerde de bu cesarete sahip olduğunuzu görüyorum. Umuyoruz kurulumuzun gerçekleştirmiş olduğu bu eğitim neticesinde almış olduğunuz belgeler birer işletmeye dönüşür. Ülkemizin en önemli problemi işsizlik sorununa çare olursunuz. Kadınların önünde rol model olursunuz” dedi.

Diğerlerinden farkınızı ortaya koyun

Samsun TSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Hatice Gülay Atik ise, kursu başarıyla tamamlayan kadınları kutlayarak, “Ben insanların hayatta hedeflerinin olması gerektiğine inanıyorum. Hedeflere ulaşabilmek, yani başarıya ulaşabilmek için önce karar vermek gerekir. Eğer karar verdiyseniz, yolun yarısını da katettiniz demektir. Geri kalanda yapmanız gereken ise daha fazla çalışıp, emek harcamanız. Eğer tost yapan bir büfe olacaksanız, insanlar kapıda sıra olmadıkça başarmış sayılmazsınız. Onun için daha çok çalışacaksınız ve daha çok emek harcayacaksınız. Diğerlerinden farkınızı ortaya koyacaksınız. Eğer gerçekten insanlar kapınızda sıra olmuş ise işte o zaman siz başarılı oldunuz demektir. Ben sizin hepinizin kapısında sıralar oluşmasını ve başarılar diliyorum” diye konuştu.

Samsun TSO’ya teşekkür etti

KOSGEB Samsun Merkez Müdürlüğü Uzmanı Nedim Tuna da, yaptığı konuşmada, “Bu kadar girişimci kadını bizlere kazandırdığı için Samsun TSO’ya teşekkür ediyorum. İnşallah KOSGEB’de de desteklerle ilgili tanışma fırsatı buluruz. Vergi mükellefi olmanız için iyi düşünmeniz, süreci sanal ortamda geçirip daha sonra atılım yapmanızı tavsiye ediyoruz. Son dönemlerde iyi başvurular oluyor. 2013 yılında dokuz tane kurulu bitirdik. Bir takım arkadaşlarımız da vergi mükellefi olarak bizden destek almaya başladılar. Güçlenmek ve riski bölmek adına küçük ortaklıklar kurun derim. Bundan sonraki hayatınızda sizlere başarılar diliyorum” diye ifade etti.

Başarılı kadın kursiyerler sertifikalarını aldılar

Samsun TSO’da düzenlenen törende konuşmaların ardından ise, Samsun TSO Başkan Yardımcısı Mustafa Kemal Şahin, Kadın Girişimcilerden Sorumlu Yönetim Kurulu üyesi Orhan Bülbüloğlu, Samsun TSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Hatice Gülay Atik ve İcra Komitesi üyeleri ile  KOSGEB Samsun Merkez Müdürlüğü Uzmanı Nedim Tuna tarafından kursiyerlere sertifikaları verildi.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Ümit Bener Ayla Yeniden Başkan Ümit Bener Ayla Yeniden Başkan
12 Mart, 2019
Samsun TSO koordinatörlüğünde faaliyetlerini sürdüren TOBB Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi’nin yeni dönemde de başkanı Ümit Bener Ayla oldu. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası koordinatörlüğünde faaliyetlerini sürdüren ve geçtiğimiz günlerde İcra Komitesi seçimlerini tamamlayan TOBB Samsun Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi başkan ve başkan yardımcılarını belirledi. Samsun TSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Yiğit Tören ve Yönetim Kurulu Üyesi Kerem Tüfekçi’nin de katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, yapılan oylamayla Ümit Bener Ayla İcra Komitesi Üyelerinin oybirliğiyle tekrar başkan seçilirken, başkan yardımcılıklarına ise Murat Ataseven, Osman Özkoç, Tahsin Araboğlu, Kenan Yıldızoğlu, Onur Bahattin Yılmaz, Mustafa Çelebi ve İlker Fişekci seçildi. Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Yiğit Tören, Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesine yeni dönemde başarı temennisinde bulundu. Ayla: “Girişimcilik adına güzel işler başaracağız” TOBB Samsun Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanlığına tekrar seçilerek, güven tazeleyen Ümit Bener Ayla, kendine gösterilen güvene layık olmak için elinden gelen çalışmayı göstereceğini belirtti. Yeni dönemde ekip ruhuyla çok güzel işler başaracaklarına inandıklarını belirten Ayla, “Kurulumuz, girişimcilik kültürünün gelişmesi adına önemli bir görev üstlenmiş olan ve bu bağlamda büyük emek harcayan arkadaşlarımızın bir araya geldiği bir çatı sivil toplum örgütüdür.  Üzerimizde çok büyük bir sorumluluk var. Bu nedenle birbirimize destek olabilmemiz çok önemli. Yapacağımız çok iş var. İnanıyorum ki sinerjisi yüksek, ulusal bağlamda da etki yaratacak sürdürülebilir faaliyetler gerçekleştireceğiz.  Amacımız gençlere girişimcilik gibi önemli bir alternatifi anlatmak. Biz zaten girişimcilik genlerine sahip bir toplumuz. Çok güzel bir ekibimiz var. Odamız Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Salih Zeki Murzioğlu başta olmak üzere yönetimimizin de desteğiyle girişimcilik adına güzel işler başaracağımıza inanıyorum” diye konuştu.
Kadınlar Geleceği Yazacak Kadınlar Geleceği Yazacak
18 Mart, 2019
TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve Turkcell işbirliği ile Türkiye genelinde 24 ilde düzenlenen “Geleceği Yazan Kadınlar Projesi” TOBB Samsun Kadın Girişimciler Kurulu’nun organizasyonuyla Samsun’da başladı. TOBB ve Turkcell tarafından, hayallerini gerçekleştirmek isteyen kadın girişimcilere yönelik hayata geçirilen, "Geleceği Yazan Kadınlar" projesi ikinci kez Samsun’da da uygulanmaya başladı. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nda hayata geçirilen projenin açılışına TOBB Samsun KGK Başkanı Mihriban Akyüz, Başkan Yardımcısı Nilgün Sarı, Yönetin Kurulu Üyesi Zehra Sırımsı, TOBB Samsun KGK Koordinatörü Yasemin Birsen, Bilgi İşlem Müdürü Burak Şekercioğlu  katıldı.  Eğitimin açılışında konuşan TOBB Samsun Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Mihriban Akyüz, dijital dönüşümün hızla gerçekleştiği dünyada oldukça anlamlı bir projenin paydaşı olmaktan mutlu olduklarını söyledi. Akyüz; Hayalinizi Gerçeğe Dönüştüreceksiniz Projenin açılış konuşmasını yapan TOBB Samsun Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Mihriban Akyüz, “TOBB Samsun Kadın Girişimciler Kurulu olarak hedefimiz, kadınlara girişimci olma motivasyonu vererek ekonomik hayata katılımlarını sağlamak, farkındalık yaratmak ve konuda bilinç oluşturmak. Bu bağlamda kurulduğumuz günden bugüne geçen on yıllık zaman zarfında başarılı kadın girişimcilerimize de, ekonomik hayata katılım aşamasında olan üniversite öğrencilerimize de ve hatta ilkokul döneminde olan çocuklarımıza da ulaşarak pek çok başarılı çalışma gerçekleştirdik. Bugün ise TOBB KGK ve Turkcell işbirliğiyle dijital çağa yaraşır, çok farklı bir projeye başlıyoruz. Dijital dönüşümün hızla gerçekleştiği günümüzde oldukça anlamlı bir projenin ikinci kez paydaşı olmaktan mutluyuz. Beş hafta sürecek program boyunca yazılım konusunda çok önemli bir eğitim alacak ve bu eğitimle hayalinizi projeye, projenizi girişimciliğe çevirebileceksiniz. Fikirlerinizin ticarileşme imkanına sahip olduğu bu proje vesilesiyle şehrimizi İstanbul’daki finalde temsil edeceksiniz. Güzel sonuçlar elde etmek ve bu gururu beraber yaşamak temennisiyle, hepinize başarılar diliyorum. İstihdam Kapasitesi Artacak Mentör İş Geliştirme Uzmanı Bülent Karayücel ve Turkcell Mobil Yazılım Eğitmenleri Furkan Kayalı ve Ahmet Dursun tarafından verilecek eğitimler, 5 hafta sürecek. Samsun’da 31 kişinin katıldığı projenin amacı, kadınları yazılım konusunda eğiterek, mobil uygulamalar geliştirmelerine destek olmak, kadınların bu alanlardaki istihdam kapasitesini ve girişimciliğini artırmak. Projenin hedef grubunda ise lise mezunu, üniversite öğrencisi veya mezunu olan, mobil teknoloji endüstrisinde çalışmak veya mobil teknolojileri kullanarak iş fikrini hayata geçirmek isteyen 18 yaş üzerindeki kadınlar yer alıyor.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Toplam 2 (bir) adet Duyuru Bulunmaktadır. 2
KAPAT X