Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Gıda sektörü mercek altında « Geri
Gıda sektörü mercek altında
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO), Samsun Ticaret Borsası ve Türkiye Gıda Sanayi İşverenleri Sendikası (TÜGİS) işbirliği ile “Gıda Sanayinde Gıda Mevzuatı, Etki Analizleri, Eğitim ve İşbirliği Sistemi” hakkında seminer düzenlendi.
 12 Eylül, 2013


Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO), Samsun Ticaret Borsası ve Türkiye Gıda Sanayi İşverenleri Sendikası (TÜGİS) işbirliği ile “Gıda Sanayinde Gıda Mevzuatı, Etki Analizleri, Eğitim ve İşbirliği Sistemi” hakkında seminer düzenlendi.

Samsun TSO Davut Altan Meclis Toplantı Salonu'nda düzenlenen seminere, Samsun Vali Yardımcısı Haluk Şimşek, Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, Karadeniz Hububat, Bakliyat ve Yağlı Tohumlar Mamulleri İhracat Birliği Başkanı Fahrettin Ulusoy,  Samsun TSO Başkan Yardımcısı Haluk Akyüz, TÜGİS Genel Sekreteri Selçuk Maruflu ve çok sayıda davetli katıldı.

Seminerin açılış konuşmasını yapan Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, “Dünya artık tek bir pazar. Hal böyleyken sadece ülkemiz için üretim yapmamız büyük fırsatların kaçırılması ve pastadan daha az payda almamız anlamına gelmektedir. Teknolojinin kat ettiği ilerleme sayesinde bugün burada üretimi gerçekleştirilen her türlü ürün, dünyanın diğer ucuna özelliğini kaybetmeden ulaştırılabiliyor. Gıda sektörü bağlamında oldukça önemli bir coğrafyada bulunuyoruz. Oldukça geniş çeşitliliğe sahip ürün gamımız var. Ancak şüphesiz bunu uygun koşulları temin ederek pazarlamak durumundayız. Bu uyumlaştırmayı sağlamak üzere yapılan düzenlemeleri oldukça önemsiyoruz. Gıda gelişme çok ve açık ve insanlık tarihi boyunca sonu gelmeyecek bir sektör. Bu nedenle sahip olduğumuz fırsatları en iyi şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. Bu nedenle mevzuatın uygulanması ve pazardaki varlığımızı sürdürülebilir kılmamız oldukça önemli bir husus. Bu konuda oldukça önemli bir misyon edinmiş Türkiye Gıda İşverenleri Sendikası‘na ve kıymetli bilgilerini bizlerle paylaşacak olan akademisyen konuklarımıza teşekkürü borç biliyorum” dedi.

Yapılan seminer hakkında bilgi veren TÜGİS Genel Sekreteri Selçuk Maruflu, “Biz ortaklarımız ile birlikte bir Avrupa Birliği projesi yürütüyoruz. Bu proje Avrupa Birliği sürecinde Türkiye’nin aday bir ülke olarak AB girmesinde gıda mevzuatı ve gıda yasalarıyla ilgili çalışmaların derlenmesi, Türk mevzuatının toparlanması, AB mevzuatı ile karşılaştırmalı olarak mukayese edilmesi ve AB çerçevesinde çıkarılan 6356 sayılı yasanın eksiklikleri ve Türkiye’de meydana getirdiği etki analizlerini kapsayan bir projedir. Bu projede devlet, özel sektör, üniversite ve yabancı paydaşların güzel bir işbirliğidir. Bizim bu projede 3 tane yabancı ortağımız var” diye konuştu.

Türkiye’nin son 10 yılda çok büyük bir gelişme gösterdiğini belirten Samsun Vali Yardımcısı Haluk Şimşek, “Son dönemlerde Avrupa Birliği normlarında uyumlarında çeşitli mevzuatlar çıktı. AB normlarına Türk yasalarını uygun hale getirdi. Üretilen malı pazara ulaştırmada, Pazar kalitesindeki güvenilirliği konusundaki çalışmalar olacak. Dünya artık tek bir pazar. Bu pazara dünyanın her yerinden mallar yapılıyor. İhracatımız özellikle Rusya ihracatının artmasından sonra Avrupa’da da ayrı bir ivme kazandı. Avrupa Birliği normları hepimiz için gerekli. Türkiye’deki üreticiler ve gıda sanayi çok gelişti” diye ifade etti.

Konuşmaların ardından MKV Uluslararası Danışmanlık Firma Yöneticisi Dilek Volkan, AB Bakanlığı Tarım ve Balıkçılık Başkanlığı AB İşleri Uzmanı Dr. Mete Çevik, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Uzmanları Dr. Muhammet Demirtaş, Yıldıray İstanbullu ve Ahmet Budaklıer, Gaziantep Üniversitesi Gıda Mühendisliği Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Ali Rıza Tekin, Doç. Dr. Coşkun Dalgıç ve Doç. Dr. Bülent Belibağlı Türk mevzuatını, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Avrupa süreçlerine nasıl adapte olduğunu, Avrupa Birliği yasaları, Türkiye’deki tatbikatı ve gıda güvenirliliği konuları hakkında bilgiler verdi.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Mihriban Akyüz güven tazeledi Mihriban Akyüz güven tazeledi
5 Mart, 2019
Samsun TSO koordinatörlüğünde faaliyetlerini sürdüren TOBB Samsun Kadın Girişimciler Kurulu’nun yeni İcra Komitesi yaptıkları ilk toplantılarında Mihriban Akyüz’ü tekrar başkan olarak seçti.
Ümit Bener Ayla Yeniden Başkan Ümit Bener Ayla Yeniden Başkan
12 Mart, 2019
Samsun TSO koordinatörlüğünde faaliyetlerini sürdüren TOBB Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi’nin yeni dönemde de başkanı Ümit Bener Ayla oldu. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası koordinatörlüğünde faaliyetlerini sürdüren ve geçtiğimiz günlerde İcra Komitesi seçimlerini tamamlayan TOBB Samsun Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi başkan ve başkan yardımcılarını belirledi. Samsun TSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Yiğit Tören ve Yönetim Kurulu Üyesi Kerem Tüfekçi’nin de katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, yapılan oylamayla Ümit Bener Ayla İcra Komitesi Üyelerinin oybirliğiyle tekrar başkan seçilirken, başkan yardımcılıklarına ise Murat Ataseven, Osman Özkoç, Tahsin Araboğlu, Kenan Yıldızoğlu, Onur Bahattin Yılmaz, Mustafa Çelebi ve İlker Fişekci seçildi. Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Yiğit Tören, Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesine yeni dönemde başarı temennisinde bulundu. Ayla: “Girişimcilik adına güzel işler başaracağız” TOBB Samsun Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanlığına tekrar seçilerek, güven tazeleyen Ümit Bener Ayla, kendine gösterilen güvene layık olmak için elinden gelen çalışmayı göstereceğini belirtti. Yeni dönemde ekip ruhuyla çok güzel işler başaracaklarına inandıklarını belirten Ayla, “Kurulumuz, girişimcilik kültürünün gelişmesi adına önemli bir görev üstlenmiş olan ve bu bağlamda büyük emek harcayan arkadaşlarımızın bir araya geldiği bir çatı sivil toplum örgütüdür.  Üzerimizde çok büyük bir sorumluluk var. Bu nedenle birbirimize destek olabilmemiz çok önemli. Yapacağımız çok iş var. İnanıyorum ki sinerjisi yüksek, ulusal bağlamda da etki yaratacak sürdürülebilir faaliyetler gerçekleştireceğiz.  Amacımız gençlere girişimcilik gibi önemli bir alternatifi anlatmak. Biz zaten girişimcilik genlerine sahip bir toplumuz. Çok güzel bir ekibimiz var. Odamız Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Salih Zeki Murzioğlu başta olmak üzere yönetimimizin de desteğiyle girişimcilik adına güzel işler başaracağımıza inanıyorum” diye konuştu.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Toplam 2 (bir) adet Duyuru Bulunmaktadır. 2
KAPAT X