Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Gelir-gider bütçesi oy birliği ile onaylandı « Geri
Gelir-gider bütçesi oy birliği ile onaylandı
  Samsun TSO Aralık ayı olağan meclis toplantısında, 2012 yılı tahmini gelir-gider bütçesi 4 milyon 500 TL olarak oy birliği ile kabul edildi.
 26 Aralık, 2011


  Samsun TSO Aralık ayı olağan meclis toplantısında, 2012 yılı tahmini gelir-gider bütçesi 4 milyon 500 TL olarak oy birliği ile kabul edildi. Samsun TSO Meclisi ayrıca, sözde Ermeni soykırımının inkarını suç sayan yasa tasarısının Fransa Parlamentosu’nda kabul edilmesini kınadı. Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ise, Samsun TSO ve Samsun Ticaret Borsası’na tahsis edilen yer konusunda yapılan spekülasyonlara da cevap verdi. Murzioğlu, “Yerin sözünü aldık, artık bundan dönüş yok” dedi.

Fransa parlamentosuna kınama

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi (STSO), 2011 yılının son toplantısını yaptı. Meclis Başkanı Sedat Demirci Başkanlığı’nda gerçekleşen toplantı, yoğun tempoda geçti. Meclis toplantısı, sözde Ermeni soykırımının inkarını suç sayan yasa tasarısının Fransa Parlamentosu’nda kabul edilmesini kınayan bir açıklamayla başladı. Açıklamayı kamuoyuyla paylaşan Meclis Başkanı Sedat Demirci, yasa tasarısının kabul edilmesini sert şekilde kınadıklarını belirterek, "Kanun, Fransa'nın üstlendiği insan hakları ve temel özgürlükler gibi demokratik değerlere saygı göstermek misyonu ile tamamen tezat oluşturmaktadır. Tarihi arşivler yerindedir ve incelemek isteyen herke açıktır. Parlamentoların görevi tarihte yaşanmış olaylar hakkında hüküm vermek olmamalıdır. Türkiye ve Fransa gibi tarih boyunca iyi ilişkiler içerisinde bulunan iki ülkenin ilişkilerini olumsuz etkileyecek bu kararı kınıyoruz. Kabul etmediğimizi tekrar tüm kamuoyunun bilmesini istiyoruz" dedi. Meclis üyesi Hasan Kuda da, yaptığı gündem dışı konuşmada,  kınadığı Fransa’nın tarih boyunca işgal ettiği ülkelerde yaptığı soykırımlardan örnek verdi. 

Başkan Murzioğlu’ndan spekülasyonlara cevap

Ardından ise Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, iki toplantı arasındaki gelişmeler hakkında meclisi bilgilendirdi. Konuşmasında 19 Mayıs Stadyumu'nun bulunduğu alanda Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın Samsun TSO ve Samsun Ticaret Borsası’na yer tahsisi konusuna değinen Başkan Murzioğlu, “Bakanımız Suat Kılıç onuruna verdiğimiz yemekte spontane bir gelişmeyle yer tahsisi edildi. Bakanımız deklare etti, Valimiz onayladı, Büyükşehir Belediye Başkanımız da “Tamam” dedi. Ama yaşanan olumlu gelişmelere rağmen bazı kesimler bu konuda spekülasyon yapmakta ve olumlu gelişmeyi olumsuza çevirmeye çalışmakta. Bundan hala alınan kişiler var. Biz sözümüzü aldık, artık bu saatten sonra dönüş olmayacağını düşünüyorum. Bazı arkadaşlar, söz aldığımız yer için, “O belediyenin, bu belediyenin” diye yazıyor. Hangi belediyenin olursa olsun. Ben bu yeri şahsıma almıyorum. Spekülasyonlardan bir tanesi de mevcut yeri verip o söz verilen yeri alacakmışız yönünde. Yok öyle bir şey. Benim öyle bir yetkim de yok. O arkadaşları huzurlarınızda lanetliyorum. Bunlar, Samsun’un bir yerlere gelmemesini isteyen kişiler. Bunlar, Samsun ticaretinin, sanayisinin önüne takoz koyan kişiler. Yerin sözünü aldık, inşallah en kısa sürede de tapusunu alacağız. Bundan artık geri dönüş yok.

Gıda OSB’den yer alanlara uyarı

Başkan Murzioğlu, ayrıca Gıda OSB'de arsa tahsisi yapılan ve yapacağı işin projesini ibraz etmeyen yatırımcıları uyardı. Murzioğlu, "5 Şubat 2012'ye kadar projesini ibraz etmeyen yatırımcının hakları yasa gereği iptal edilecek" dedi.Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Gıda Organize Sanayi Bölgesi'nde yer tahsislerinin gerçekleşmesine rağmen bazı firmaların yatırım yapmadığını söyledi.Gıda OSB'de yatırım yapmak isteyen 57 yatırımcı arasından 25'ine yer tahsisi yapıldığını hatırlatan Murzioğlu, "Ancak yer tahsisinin hemen ertesi günü yatırımcıların bir kısmı yeri almaktan vazgeçtiğini söyledi. Bir kısmı ise bizim istediğimiz standartları yerine getirmediği için yerleri iade etti. Yerlerin tahsis edilmesinden sonra yatırımcıların en geç 5 Şubat 2012 tarihine kadar bize yapacakları yatırımın projesini bildirmesi gerekiyor" dedi.Halen yapacağı yatırımın projesini ibraz etmeyenlerin bulunduğunu dile getiren Murzioğlu, "5 Şubat 2012 tarihine kadar projesini ibraz etmeyenlerin yasa gereği hakları iptal olacak. Yatarım yapılmayan yerler ise tekrar ilana çıkılarak yatırımcılara tahsis edilecek" diye konuştu.

Keskin teşekkür etti

Gündem dışı söz alan Meclis Üyesi Murat Keskin ise, seçim döneminde verdikleri sözleri tek tek yerine getirmekten ötürü Oda Yönetimi’ne teşekkür ederek, “Ayrıca, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’na bu kadar kıymetli bir yerin tahsisi konusunda devletin gücünü memleketin lehine ve hayrına kullanan önce Sayın Bakanımıza, daha sonra Sayın Valimize ve Samsun’un hayrına olabilecek her işte sorgusuz, sualsiz elini taşın altına sokan ve bu çalışmaya paydaş olmaya çalışan Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Umarım bir an önce tapumuzda bir an önce verilir” diyerek görüşlerini dile getirdi. Yine gündem dışı söz alan aynı zamanda Karadeniz Perakendeciler Derneği Başkanı olan meclis üyesi Bayram Akyüz, perakence sektöründe 15 yıl önce hazırlanan yasanın bir türlü çıkartılmamasına sitem ederek, Samsun TSO Yönetimi’nden destek istedi. Başkan Murzioğlu ise, perakendeciler yasasının kangren olmuş bir sorun olduğunu, TOBB’un her toplantısında bunu dile getirdiklerini belirterek, yasanın çıkması için de hükümete baskılarının olduğunu söyledi.

Meclisten gelir-gider bütçesine onay

Ardından ise, Samsun TSO’nun 2012 yılı gelir-gider bütçesi görüştü. Konuyla ilgili söz alan Samsun TSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mustafa Kemal Şahin, 2012 yılı tahmini gelir-gider bütçesinin uzun ve titiz bir çalışma sonucu hazırlanarak hesapları inceleme komisyonuna sunulduğunu belirterek, “Hesapları inceleme komisyonu da yapmış olduğu inceleme sonucunda bütçeyi aynen kabul etmiştir. Hesapları inceleme komisyonundaki arkadaşlarımıza, yönetimimize göstermiş olduğu güven ve teveccühten dolayı şahsım ve kurulum adına teşekkür ediyorum. Bütçemizin gelir kısmı toplam 15, gider kısmı ise toplamda 17 fasıldan oluşmaktadır.  Sevgili arkadaşlarım yönetim kurulumuzca denk bütçe olarak sizlerin onayına sunulan tahmini bütçemizi onaylamanız ve 2012 yılının camiamız adına başarılı geçmesi temennisiyle sizleri saygıyla selamlıyorum. Daha sonra yapılan oylamada Samsun TSO’nun  2012 yılı tahmini gelir-gider bütçesi 4 milyon 500 TL olarak oy birliği ile kabul edildi. Oylamanın ardından tekrar söz alan Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, 2012 tahmini gelir-gider bütçesine desteklerinden dolayı meclis üyelerine teşekkür ederek, yeni yılın herkese sağlık, huzur, mutluluk ve bereket getirmesini temenni etti. Diğer gündem maddelerinin de karara bağlanmasının ardından meclis toplantısı sona erdi.

 
Diğer Haberler Tüm Haberler »
TOBB Genel Kurulu’nda Samsun standına büyük ilgi TOBB Genel Kurulu’nda Samsun standına büyük ilgi
3 Mayıs, 2019
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 75. Olağan Genel Kurulu’nda Samsun il ve ilçelerinde faaliyet gösteren Oda ve Borsalarının ortak açtığı stant büyük ilgi gördü. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, Samsun standında tattığı ürünlere övgü yağdırdı.
Murzioğlu: Murzioğlu: "Verilen canlara borcumuz var"
24 Nisan, 2019
  Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, "Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılını kutladığımız bir dönemdeyiz. Verilen canlara, dökülen kanlara borcumuz var. Bu nedenle gündem artık ekonomi olmalıdır" dedi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Nisan ayı olağan meclis toplantısı, Meclis Başkanı Haluk Akyüz başkanlığında yapıldı. Davut Altan toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda konuşma yapan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, 31 Mart seçimlerinin geride kaldığını hatırlatarak, artık gündemin ekonomi olması gerekliğini kaydetti. Kıymetli bir dönemdeyiz Ekonomiye vurgu yapan Murzioğlu, "31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimlerin sonuçlarının ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Şehrimizde yeni seçilen ve güven tazeleyen tüm belediye başkanlarımıza başarılar diliyorum. 4,5 yıllık seçimsiz bir döneme giriyoruz. Kısa vadede pek çok seçim yaşadık. Bundan sonraki dönemde ana gündem maddemiz, Türkiye’nin kalkınma hedeflerine hizmet etmek olmalı. Bizler çok kıymetli bir dönemi yaşıyoruz, ama sorumluluğumuz da bir o kadar büyük. İnançla, can siperhane kazanılmış, imkansızlıklarla kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılını kutladığımız bir dönemdeyiz. Bizim verilen canlara, dökülen kanlara borcumuz var. Bu nedenle gündem artık ekonomi olmalıdır. Çünkü bugün ülkelerin gücü ekonomisiyle ölçülmektedir. Türkiye’nin bölgesinde ve küresel ekonomide yükselmesi için hepimize görev düşüyor. Şüphesiz bu, en büyük vatanseverliktir" diye konuştu. Dış ticaret kapasitesi gelişecek Samsun Ticaret ve Sanayi Odası olarak üretme kapasitesine hizmet etmek üzere en büyük gayreti göstermeye devam edeceklerini  Murzioğlu, "Samsun Valisi Sayın Osman Kaymak’ın başkanlığında organize sanayi bölgeleri müteşebbis heyet toplantılarını ve Samsun Lojistik Merkez A.Ş.’nin yönetim kurulu toplantısı gerçekleştirdik. Bu toplantıda, bahsini ettiğim program kapsamında 144 bin Euro hibe desteği alan AB-Türkiye İş Köprülerinin Daha Fazla İşbirliği ve Anlayış Yoluyla Güçlendirilmesi Projemizle ilgili sunum da gerçekleştirdik. Bu proje ile Dış Ticaret kapasitemizin geliştirilmesi amaçlanıyor. Projeyle, dış ticaret eğitimleri, dış ticaret danışmanlığı, farkındalık artırma seminerleri gibi faaliyetler düzenlenecektir" diye konuştu.  
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Toplam 1 (bir) adet Duyuru Bulunmaktadır. 1
KAPAT X