Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Çinli heyet işbirliği için Samsun’da « Geri
Çinli heyet işbirliği için Samsun’da
Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang, iş adamlarıyla birlikte adeta Samsun’a çıkarma yaptı.
 24 Mart, 2017


Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang, iş adamlarıyla birlikte adeta Samsun’a çıkarma yaptı. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın organizasyonuyla, Samsunlu ve Çinli işadamları bir araya gelerek, işbirliği imkanlarını değerlendirip, görüş alışverişinde bulundu.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang ve beraberindeki Ekonomi ve Ticaret Konsolosu Zhu Guangyao ve sekiz Çinli girişimci iş adamı ile birlikte bir dizi inceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere Samsun’a geldi.  Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang ve beraberindeki heyet, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde düzenlenen organizasyonla Samsunlu işadamlarıyla bir araya geldi. Toplantıya ayrıca, Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun TSO Meclis Başkanı Aydın Özvatan, Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Kemal Şahin, Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Hızır da katıldı.  

Murzioğlu: “İşbirliğine hazırız”

Toplantının açılışında konuşan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, her türlü işbirliğine açık olduklarını söyledi. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Başkan Murzioğlu, kent ekonomisi hakkında Çinli heyeti bilgilendirdi. Samsun’un yatırımcılar için önemli fırsatları içinde barındırdığını kaydeden Murzioğlu, “Çin ve Türkiye arasındaki gerek ekonomik gerekse ticari ilişkiler son yıllarda önemli bir yere geldi. Ülkemizin gelişmesine paralel olarak Türkiye’nin Karadeniz’e açılan kapısı konumundaki kentimiz de her alanda önemli atılımlar gerçekleştirdi.  Samsun çok yönlü bir kent. Samsun’u tanımlamaya kalktığımızda sağlık kenti, lojistik kenti, sanayi kenti, turizm kenti, eğitim kenti gibi pek çok ifade kullanıyoruz. Samsun ayrıca, alternatifli bir ulaşım olanakları olan hava, kara, deniz ve demiryolu altyapısına sahip Türkiye’deki dört sayılı ilden bir tanesi. Samsun TSO olarak kentimizin lojistik potansiyelini oldukça önemsiyoruz ve bu yönde oldukça mesafe aldık. Türkiye’nin yükselen yıldızı, önemli bir bölgesel güç olan Samsun, konumu, potansiyeli, üretim altyapısı, lojistik fırsatları, sosyokültürel imkanları, yetişmiş insan gücü ile bölgenin en önemli aktörüdür. İnşallah karşılıklı olarak güzel bir işbirliği sağlarız. Ben buna inanıyorum” dedi. 

Büyükelçi Hongyang: “Samsun’u yakından tanımak istiyoruz”

Samsun’da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang ise, “Samsun’da olmaktan ve Samsunlu işadamlarımızla bir araya gelmekten büyük mutluluk duydum. Ziyaretimizin nedeni sizinle görüş alışverişinde bulunmak ve Samsun’la ilgili daha çok bilgi sahibi olmak. Burada birlikte işbirliği potansiyelini daha çok su yüzüne çıkartabiliriz. Önümüzdeki dönemlerde atacağımız adımları konuşabiliriz. Çin ile Türkiye arasındaki işbirliği sizin de bildiğiniz üzere gerek siyaset alanında, gerekse ticari ve ekonomik alanlarında gittikçe gelişmektedir. Geride bıraktığımız yakın dönemde iki ülkenin lideri defalarca bir araya geldi. İki ülke arasında ekonomik ve ticaret anlamında bazı projeler yapıldı ve bazı projelerde devam ediyor. İşbirliğimiz gelişme eğilimi sürdürmektedir. Daha da çok işbirliği potansiyeli mevcuttur. Özellikle Türkiye’deki yerel makamlarla daha çok işbirlikleri yapabiliriz. Bundan yola çıkarak da bugün işadamlarımızla beraber Samsun’dayız. Bu arada kültürel ilişkileri de görüşmek istiyoruz. Samsun’la sizlerin de gayreti ve desteğiyle güzel işbirlikleri kuracağımıza inanıyorum” diye konuştu.

Yatırım fırsatları değerlendirildi

Daha sonra ise, Çinli ve Samsunlu işadamları karşılıklı olarak, iki ülke arasındaki ticari ilişkiler ile yatırım fırsatlarını değerlendirerek, görüş alışverişinde bulundu. Toplantı sonrası Başkan Murzioğlu ile Büyükelçi Hongyang, karşılıklı olarak anı takdiminde bulundu. Çinli heyet daha sonra, Başkan Murzioğlu ile birlikte Samsun TÜYAP Fuarı’nda bu yıl 3’üncüsü düzenlenen İnşaat Fuarı’nı ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Lojistik Köy, zirveye adını yazdırdı Lojistik Köy, zirveye adını yazdırdı
3 Mayıs, 2019
Samsun TSO’nun en büyük ortağı olduğu 43 milyon Avro AB hibeli Lojistik Köy projesi, TOBB tarafından bu yıl odalar ve borsalar arasında ilk kez düzenlenen Proje Yarışması’nda, “Sektörel Gelişim” kategorisinde çok sayıda projeyi geride bırakarak zirvede yer aldı. Birincilik ödülünü Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.
Murzioğlu: Murzioğlu: "Verilen canlara borcumuz var"
24 Nisan, 2019
  Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, "Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılını kutladığımız bir dönemdeyiz. Verilen canlara, dökülen kanlara borcumuz var. Bu nedenle gündem artık ekonomi olmalıdır" dedi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Nisan ayı olağan meclis toplantısı, Meclis Başkanı Haluk Akyüz başkanlığında yapıldı. Davut Altan toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda konuşma yapan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, 31 Mart seçimlerinin geride kaldığını hatırlatarak, artık gündemin ekonomi olması gerekliğini kaydetti. Kıymetli bir dönemdeyiz Ekonomiye vurgu yapan Murzioğlu, "31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimlerin sonuçlarının ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Şehrimizde yeni seçilen ve güven tazeleyen tüm belediye başkanlarımıza başarılar diliyorum. 4,5 yıllık seçimsiz bir döneme giriyoruz. Kısa vadede pek çok seçim yaşadık. Bundan sonraki dönemde ana gündem maddemiz, Türkiye’nin kalkınma hedeflerine hizmet etmek olmalı. Bizler çok kıymetli bir dönemi yaşıyoruz, ama sorumluluğumuz da bir o kadar büyük. İnançla, can siperhane kazanılmış, imkansızlıklarla kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılını kutladığımız bir dönemdeyiz. Bizim verilen canlara, dökülen kanlara borcumuz var. Bu nedenle gündem artık ekonomi olmalıdır. Çünkü bugün ülkelerin gücü ekonomisiyle ölçülmektedir. Türkiye’nin bölgesinde ve küresel ekonomide yükselmesi için hepimize görev düşüyor. Şüphesiz bu, en büyük vatanseverliktir" diye konuştu. Dış ticaret kapasitesi gelişecek Samsun Ticaret ve Sanayi Odası olarak üretme kapasitesine hizmet etmek üzere en büyük gayreti göstermeye devam edeceklerini  Murzioğlu, "Samsun Valisi Sayın Osman Kaymak’ın başkanlığında organize sanayi bölgeleri müteşebbis heyet toplantılarını ve Samsun Lojistik Merkez A.Ş.’nin yönetim kurulu toplantısı gerçekleştirdik. Bu toplantıda, bahsini ettiğim program kapsamında 144 bin Euro hibe desteği alan AB-Türkiye İş Köprülerinin Daha Fazla İşbirliği ve Anlayış Yoluyla Güçlendirilmesi Projemizle ilgili sunum da gerçekleştirdik. Bu proje ile Dış Ticaret kapasitemizin geliştirilmesi amaçlanıyor. Projeyle, dış ticaret eğitimleri, dış ticaret danışmanlığı, farkındalık artırma seminerleri gibi faaliyetler düzenlenecektir" diye konuştu.  
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Toplam 1 (bir) adet Duyuru Bulunmaktadır. 1
KAPAT X