Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Bu kursta iş var « Geri
Bu kursta iş var
  Samsun TSO Eğitim Vakfı tarafından hazırlanarak OKA tarafından kabul gören, işsiz gençlere iş imkanı sağlamayı amaçlayan “Perakende Satış Temsilcisi Akademisi” projesinin ikinci dönem açılışı yapıldı.
 11 Aralık, 2012


  Samsun TSO Eğitim Vakfı tarafından hazırlanarak OKA tarafından kabul gören, işsiz gençlere iş imkanı sağlamayı amaçlayan “Perakende Satış Temsilcisi Akademisi” projesinin ikinci dönem açılışı yapıldı.

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi, Mali Destek Programı çerçevesinde Samsun TSO Eğitim Vakfı tarafından hazırlanan ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin proje ortağı, Milli Eğitim İl Müdürlüğü ve İşkur İl Müdürlüğü’nün de proje iştirakçileri olduğu, “Perakende Satış Temsilcisi Akademisi” projesinin 2. Dönem Açılışı düzenlenen törenle gerçekleşti.

En iyi yatırım, insana yapılan yatırım

Davut Altan Meclis Salonu’nda yapılan törenin açılışında konuşan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkan Yardımcısı Mustafa Kemal Şahin, insan kaynağının önemine değindi. Konuşmasına Türk sanayisinde önemli bir yere sahip olan rahmetli Sakıp Sabancı’nın bir anısıyla devam eden Şahin, “Rahmetli Sakıp Sabancı’nın insan kaynakları konusunda söylediği çok önemli bir söz var. Rahmetli Sakıp Sabancı yeni kurdukları modern bir tesisi gezdirirken şu ifadeleri kullanıyor: “Burasını kurarken Avrupa’dan dönemin en son model makinelerini getirttik. Tesise ve makinelere büyük yatırımlar yaptık. Fakat üretime geçtikten sonra ürettiğimiz ürünün kalitesi bizi memnun etmedi. Araştırdık, gördük ki o makineleri kullanacak çalışanlara yatırım yapmayı unutmuşuz. Çalışanlara eğitim vermemişiz. Bir kez daha anladık ki, İnsana Yapılan Yatırım En Büyük Yatırımdır” Gerçekten de günümüz iş dünyasında teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin, ne kadar büyük yatırımlar yapılırsa yapılsın, insan kaynağı bir işletmedeki en önemli ve en değerli girdi olmaktadır. Rekabet edebilmek kavramının giderek ön plana çıktığı günümüz ekonomik sisteminde teknolojiye erişim imkanlarının işletmeler için eş düzeyde olduğunu varsayarsak, insan kaynağı en önemli ayırt edici faktör olarak ön plana çıkmaktadır” dedi.

Günümüzün gözde mesleği

Sınırların neredeyse ortadan kalktığı bir dünya düzeni içinde olduklarını ifade eden Şahin, “Bu nedenle dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan en küçük bir gelişme tüm dünyayı etkileyebiliyor. Tüm dünyada üretim teknolojileri, pazarlama metotları ve hatta ihtiyaç eğilimleri bile oldukça hızlı bir değişim gösteriyor. Bu denli hızlı değişimden kuşkusuz mesleklerde nasibini alıyor. Bazı meslekler önemini, geçerliliğini yitiriyor ya da hiç öngöremediğimiz yeni meslekler doğuyor. Emek yoğun üretim sektörünün yerini teknoloji yoğun üretim sektörüne bırakmasıyla birlikte de öncelikli istihdam alanı da ister istemez hizmet sektörleri oluyor. Bu bağlamda da perakende satış sektörü istihdam piyasasında en yoğun talep gören sektör olarak öne çıkıyor. Bu ihtiyacın tespitine binaen günümüzün gözde mesleği perakende satış temsilcisi yetiştirmek adına Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Eğitim Vakfı olarak oldukça detaylı bir eğitin programı düzenledik. Ancak kuşkunuz olmasın, burada edineceğiniz bilgiler hangi mesleği seçerseniz seçin oldukça faydalı olacaktır. Bu vesileyle

İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Mali Destek Programıyla istihdam piyasasına kalifiye gençler kazandırılmasına vesile olan Orta Karadeniz Kalkınma Ajansına, projemizin destekçisi İş Kur Samsun Müdürlüğüne, bugün bizleri kırmayıp kıymetli vaktini ayıran ve oldukça önemli bilgiler paylaşacak olan İnsan Kaynakları konusunun değerli ismi Dr. Pembe Candaner’e katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İlk dersi Candaner verdi

Kursiyerlere ilk dersi ise insan kaynakları yönetimi, istihdam, üst düzey yönetici danışmanlığı ve kadın lider gelişimi konularında Türkiye’nin en önemli isimlerinden biri olan ve 2003 yılında Türkiye’nin en başarılı iş kadını seçilen Dr. Pembe Candaner verdi. “Perakende ve İnsan Kaynakları” konusunda sunum yapan Pembe Candaner, rekabetin alabildiğine yoğunlaştığı yeni dünyada insanların çalıştığı yerde mutlaka kendi imzasını atması gerektiğinin altını çizdi. Müşterinin gittiği mağazada mutlu olmasının önemine değinen Candaner, “Perakende sektörü çok gelişmekte olan ve hepimizin çok ihtiyacı olan, gerek alıcı gerekse satıcı olarak mutlaka işin içinde olduğumuz bir sektör. İster hanım olalım, ister bey olalım gerçekten alışverişi seviyoruz. Müşteriye farkı, fark ettirmeliyiz. Müşteriyi  şaşırtmalıyız. Bunu yapmadığınız taktirde istediğiniz kadar ürününüz farklı olsun, istediğiniz kadar mağazanızın içi güzel olsun hiçbir şekilde başarılı olamazsınız. Ama bunu da yaşatan insanın fikirleri ve insan. İnsan farklı olmazsa, insan size o deneyimi kazandıramazsa hiçbir şekilde başarılı olamazsınız. İşyerinde farkı yaratacak insandır. Neyi nasıl yapmak istiyorsanız kendinize yol çizmeniz gerekiyor. Perakende sektörü de insanın en önem kazandığı sektörlerden bir tanesi. Çok basit şeylerle insanları kendimize bağlayabiliyoruz. Her iş yerinde hepimizin, kendimizin yapabileceği, ortaya çıkarabileceği, farkımızı gösterebileceği ve yaratacağı şeyler bulmak zorundayız. Eğer bunu yapmadığımız taktirde ne satışı gerçekleştirebiliriz ne de kendimizi iyi ifade edebiliriz. Dolayısıyla insan kaynakları dediğimiz aslında insan kıymetleri. İnsan olarak önce kıymetimizi hissedip, sonra başkalarına hissettirmemiz lazım” dedi.

Başarılı yönetici hizmet alan değil, hizmet verendir

Konuşmasında yöneticiliğin önemine de değinen Candaner, “Önceden işverenler çalışanını seçerlerdi ama günümüzde pek öyle değil. Yapılan bir araştırmada tam anlamıyla işine kendini verenin oranı Amerika’da yüzde 20 iken bizde ise yüzde 13. Ülkemizde yaptığı işte taktir almayanların oranı ise yüzde 80. Yönetici olarak bunu bile vermeyince çalışan küsüyor ve morali bozuluyor. Yeni jenerasyon doğru yapıp yapmadığını öğrenmek istiyor. İşveren olarak onları mutlaka yönlendirmeliyiz. Çalışanlarımızın mutlaka yanında olmalıyız. Takımımızı iyi tanımalıyız. Yönettiği insanı tanımayan bir insan başarılı yönetici değildir. Bir yönetici başarılı olmak istiyorsa önce kendinden başlamalı. Başarılı yönetici hizmet alan değil, hizmet veren yöneticidir. Hatayı başkasında arama gibi bir duruma düşmemeliyiz. Hata olmaz diye bir şey yok. Önemli olan hatayı anlayıp önlemektir. Bu da yeni müşteri anlamına gelmektedir. Günümüzde rekabet çok ama işyerinizde kendi imzanızı atın. Farklı, farklı güçlerimizi ortaya çıkartabiliriz. Kibar olalım ve karşımızdaki insanlara saygı duyalım. Sadece benim dediğim doğru diye bir şey yok. Sinirlenince asla karar vermeyin. Mutlaka üstüne yatın ve sonra karar verin. Kendi kendinizle her gün belirli saatlerde telefonunuzu kapatın toplantı yapın. Tüm bunları yaparken de kendi benliğimizi ve kendi değerlerimizi de kaybetmeyelim. Ve herkese karşı samimi olalım” diye ifade etti.

Konuşmaların ardından Samsun TSO Başkan Yardımcısı Mustafa Kemal Şahin, günün anısına Dr. Pembe Candaner’e plaket takdiminde bulundu.  

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Hisarcıklıoğlu, Samsun TSO’da Hisarcıklıoğlu, Samsun TSO’da
23 Mart, 2019
“Burası Türkiye, Burada İş Var” sloganıyla uygulamaya konulan “İstihdam Seferberliği 2019 Tanıtım Toplantısı” için Samsun’a gelen, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Samsun TSO’yu ziyaret etti.
Murzioğlu’ndan iş dünyasına çağrı:“Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin, İstihdam Seferberliği 2019’a katılın” Murzioğlu’ndan iş dünyasına çağrı:“Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin, İstihdam Seferberliği 2019’a katılın”
9 Mart, 2019
Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, TBMM’den geçerek, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren, “İstihdam Seferberliği 2019” kapsamında iş dünyasına seslenerek, “Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam Seferberliği 2019’a katılın, bu tarihi istihdam teşviklerinden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, hem işinizi geliştirin, hem ekonominin büyümesine katkınız olsun, hem de Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak, kazanan siz olun” dedi.  Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “İstihdam Seferberliği 2019” ile alakalı açıklamada bulundu. TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulunduğunu hatırlatan Başkan Salih Zeki Murzioğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımızın bu çağrısının ardından Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ve TOBB Başkanımız iki hafta boyunca yoğun bir şekilde çalışarak istihdam teşviklerini hazırladılar. Bunlara yönelik yasal düzenleme de hızla Meclisten geçti ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 25 Şubat 2019 tarihinde TOBB Başkanımızın ev sahipliğinde Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ile Oda ve Borsa Başkanlarımızın ve TOBB Sektör Meclisi Başkanlarımızın katılımıyla “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldı. İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında iş dünyamıza, girişimcilerimize 8 farklı teşvik sunuluyor ve bunları pek çoğu tarihi destekler şeklinde” diye konuştu. Tarihi teşvikten yararlanın İstihdam Seferberliği 2019 kampanyasında iş dünyasına sunulan 8 farklı teşvikten ikisine değinen Başkan Murzioğlu, “Birincisi; Nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır. 2.021 TL ücret ve 1.113 TL sigorta ve vergiler olmak üzere 3.134 TL’yi devletimiz karşılamış olacak. İşveren cebinden sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak. Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık 1.113 TL’yi devletimiz karşılayacak. Biz işverenler olarak sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz. İş alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacak. Yine imalat sanayi ve bilişim sektöründe aylık 1.113 TL olan prim ve vergi teşviki 2.712 TL olarak verilecek. Gelin bu tarihi teşvikten yararlanın. Böyle bir teşviki hayata geçirdiği için hükümetimize çok teşekkür ediyoruz. İkincisi de; herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan girişimcilerimiz için çok önemli bir destek getirildi. Böylece Devletimiz sıkıntılı günümüzde de yanımızda olduğunu bir kez daha gösteriyor. Eğer bir işveren işlerinde sıkıntı yaşadıysa, faaliyetleri durmuş ya da azalmışsa; çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödeniyor. Yani burada devletimiz işverene diyor ki, düzenini bozma, istihdamı koru” diye konuştu. Herkese büyük görevler düşüyor Açıklamasında, teşviklere ilişkin tüm detaylara istihdamseferberligi.org adresinden ulaşabileceğini de hatırlatan Murzioğlu, “Eğer aklınıza takılan bir konu olursa, Odamıza ulaşmanız mümkün. Bu teşvikler konusunda şirket sahipleri ve yöneticileri kadar muhasebecilere ve şirketlerin insan kaynakları yöneticilerine de büyük görevler düşüyor. İstihdam teşviklerinin iyi anlaşılması ve uygulanması konusunda onlardan ekstra hassasiyet bekliyoruz. Önümüzdeki süreçte de Valimiz, Kaymakamlarımız, Belediye Başkanlarımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın yerel teşkilatları ve iş dünyası kuruluşlarımızın başkanlarının katılımıyla üyelerimize yönelik olarak istihdam teşvikleri bilgilendirme toplantıları yapmaya devam edeceğiz. İlimizde her ay en çok ilave istihdam sağlayan üyelerimizi kutlayacağız. Bakın 2017’deki istihdam seferberliğinde kamu-özel sektör olarak el ele verdik ve 1,5 milyon ilave istihdam sağladık. Kamu-özel sektör el ele verdimi yapılmayacak şey yoktur. Buradan tüm iş dünyamıza ve işverenlere de çağrıda bulunuyorum. Sizler vasıtasıyla ülke çapında her işverene sesleniyoruz; Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam Seferberliği 2019’a katılın, bu tarihi istihdam teşviklerinden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, hem işinizi geliştirin, hem ekonominin büyümesine katkınız olsun, hem de Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak, kazanan siz olun. Dünün en çok kazananları, Türkiye’ye yatırım yapanlar, Türkiye’de istihdam sağlayanlar oldu. Yarının en çok kazananları da, bugün Türkiye’ye yatırım yapanlar, insanımıza istihdam sağlayanlar olacak. Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz. Bereketli ve umut dolu bir güne merhaba demek için, Burada iş var, Burada aş var, Burada gelecek var diyoruz” diye ifade etti.  
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Toplam 2 (bir) adet Duyuru Bulunmaktadır. 2
KAPAT X