Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Başkan Murzioğlu, teşvikten yararlanacak sektörleri açıkladı « Geri
Başkan Murzioğlu, teşvikten yararlanacak sektörleri açıkladı
Haziran ayı olağan meclis toplantısında konuşan Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun’un bölgesel teşvik desteğinden 29 başlıkta belirlenen sektörlerin yararlanacağını söyledi.
 28 Haziran, 2012


Haziran ayı olağan meclis toplantısında konuşan Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun’un bölgesel teşvik desteğinden 29 başlıkta belirlenen sektörlerin yararlanacağını söyledi.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın Haziran ayı olağan meclis toplantısı gerçekleşti. Meclis Başkanı Sedat Demirci Başkanlığı’nda yapılan toplantıda söz alan Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, yürüttükleri çalışmalar ve gündeme ilişkin konularda üyeleri bilgilendirdi. Başkan Salih Zeki Murzioğlu, 19 Haziran 2012 tarih ve 28328 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Yatırımlarda devlet Yardımları Hakkında Karar” hakkında bilgi verdi.  

İlgili kamu kurum ve kuruluşları, özel sektör kuruluşları ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin de görüşleri alınarak geliştirilen yeni teşvik sisteminin bir önceki sistemden farklı olarak 4 ana bileşenden ve 6 bölgeden oluştuğunu belirten Başkan Murzioğlu, “Samsun, teşvikte 3. bölgede yer alıyor.  Yeni teşvik sisteminde yatırımın hangi bileşende yer aldığına, büyüklüğüne ve bölgeye göre farklı teşvikler söz konusu olmakla birlikte stratejik yatırımlar adı altındaki sektörlere, eğitime, yük ve yolcu taşımacılığına, madenciliğe ve bazı turizm bölgelerine yapılan yatırımlar hangi bölgede olursa olsun 5'inci bölge desteklerinden yararlanabiliyor. Yeni sistemle, cari açığın azaltılması amacıyla ithalat bağımlılığı yüksek olan ara malı ve ürünlerin yatırım ve üretiminin artırılması hedefleniyor.  Buna göre Genel Teşvik, Bölgesel Teşvik, Büyük Ölçekli Yatırımlar ve Stratejik Yatırımlar olmak üzere 4 ana başlıkta güncellenen teşvik paketi kapsamında Samsun’da şu sektörler bölgesel teşvik desteği alabilecektir” dedi.

Bölgesel teşvik desteğinden yararlanacak sektörleri de meclis üyeleriyle paylaşan Başkan Murzioğlu, “Samsun’da entegre damızlık hayvancılık yatırımları dahil olmak üzere entegre hayvancılık yatırımları, su ürünleri yetiştiriciliği, gıda ürünleri ve içecek imalatı, tekstil ürünleri imalatı, giyim eşyası imalatı, bavul, el çantası, saraciye, ayakkabı imalatı, mobilya hariç ağaç ve mantar ürünleri imalatı, hasır ve buna benzer örülerek yapılan maddelerin imalatı, kağıt ve kağıt ürünleri imalatı, eczacılıkta ve tıpta kullanılan kimyasal ve bitkisel kaynaklı ürünlerin imalatı, metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı, demir-çelik dışındaki ana metal sanayi, metal döküm sanayi, metal eşya, bakine ve teçhizat imalatı, büro, muhasebe ve bilgi işlem makineleri imalatı, Elektrikli makine ve cihazları imalatı, radyo, televizyon, haberleşme teçhizatı ve cihazları imalatı, tıbbi aletler hassas ve optik aletler imalatı, motorlu kara taşıtı ve yan sanayi, hava taşıtları ve motorlarının bakım ve onarımı, sadece plastikten imal edilenler hariç mobilya imalatı, oteller, öğrenci yurtları, soğuk hava deposu hizmetleri, lisanslı depoculuk, eğitim hizmetleri, hastane yatırımı, huzurevi, akıllı çok fonksiyonlu teknik tekstil, atık geri kazanım veya bertaraf tesisleri ve seracılık sektörleri teşvikten yararlanacak. Söz konusu yatırımları yapacak sektörler ise gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi (OSB dışı) yatırıma katkı oranı (OSB içi) sigorta pirimi desteği, yatırım yeri desteği ve faiz desteği unsurlarından faydalanabilecekler” diye konuştu. 

Konuşmasında Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun 1 Temmuz tarihinden itibaren yürürlüğe gireceğini hatırlatan Murzioğlu, “Bu kanun tüm üyelerimizi yakından ilgilendiriyor. Yürürlüğe girecek kanunla ilgili Oda olarak onlarca bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdik. Yeni TTK’da ticari hayatta olanların istemediği  bazı maddeler yetkili mercilere bildirmiştik. 50’ye yakın madde Bakanlar Kurulu kararıyla geçti. Meclisten de geçerse 1 Temmuz’a kadar da yürürlüğe girecek” diye konuştu. Murzioğlu ayrıca, Antalya’da bu yıl 3. gerçekleştirilen “Hediyelik Yöresel ve Geleneksel Ürünleri Fuarı”n da Samsun TSO’nun önderliğinde açılan Samsun standının katılımcılar tarafından büyük ilgi gördüğünü de sözlerine ekledi. 

Öte yandan Meclis üyesi Yusuf Ziya Büyüklü de, Yeni TTK’nın şirketlere getirdiği maliyetler hakkında meclisi bilgilendirdi. Meclis Üyesi ve aynı zamanda  TOBB Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK), Girdi Tedarik Stratejisi (GİTES) ve Sektörel Lisanslar Çalışma Grubu 1. Başkan Yardımcısı olan Murat Keskin ise,  Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu Teknik Komitesi toplantısında ele alınan gündem maddeleri ve alınan kararlar hakkında meclisi bilgilendirdi. 

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Üniversiteli gençler Lojistik Merkezi’nde incelemede bulundu Üniversiteli gençler Lojistik Merkezi’nde incelemede bulundu
2 Mart, 2019
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Terme Meslek Yüksek Okulu Dış Ticaret Programı öğrencileri, Samsun TSO bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Samsun AB Bilgi Merkezi tarafından yapılan organizasyonla, Samsun Lojistik Merkezi’nde inceleme gezisinde bulundu.
Gençlerle, “AB Sohbeti” Gençlerle, “AB Sohbeti”
22 Şubat, 2019
Samsun TSO bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Samsun AB Bilgi Merkezi tarafından, OMÜ öğrencilerinin katılımıyla “Gençlerle AB Sohbetleri” etkinliği gerçekleştirildi. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu koordinasyonunda uygulanmakta olan, Türkiye’de AB Bilgi Merkezleri Ağı’nın Desteklenmesi Projesi kapsamında 1997 yılından bu yana Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Samsun AB Bilgi Merkezi tarafından, “Gençlerle AB Sohbetleri” etkinliği gerçekleştirildi. Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin (OMÜ) farklı bölümlerinden yaklaşık 50 üniversite öğrencinin bir araya geldiği etkinliğe Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu da katıldı. Etkinliğe konuşmacı olarak katılan Avrupa Takımı uzmanlarından Derya Sevinç, interaktif bir ortamda, güncel gelişmeler ışığında, öğrenciler ile Türkiye-AB ilişkilerini tartıştı.    Etkinlikler devam edecek Etkinlikte konuşan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “Toplumun tüm kesimlerinin bilgi ve farkındalık seviyelerinin artırılmasını amaçlayan proje, yıl içindeki etkinliklerle devam edecek.  Bu bir iletişim projesidir ve biz de gerçekleştirilen etkinlikler ile mümkün olduğunca çok kişiye ulaşılmasına çalışıyoruz. Bugün de geleceğimiz olan siz değerli öğrencilerimizle bir aradayız. Tabi ki amaç; ulaştığımız kesimlere doğru bilgilerle dokunabilmektir. Bu nedenle Oda olarak, AB Bilgi Merkezi’nin faaliyetlerini önemsiyor ve destekliyoruz” dedi.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Toplam 3 (iki) adet Duyuru Bulunmaktadır. 3
KAPAT X