Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Avusturya, Samsun TSO’da Fahri Konsolosluk açtı « Geri
Avusturya, Samsun TSO’da Fahri Konsolosluk açtı
Karadeniz Bölgesi ile ticari ilişkilerini artırmayı hedefleyen Avusturya, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde Fahri Konsolosluk açtı.
 8 Ekim, 2010


Karadeniz Bölgesi ile ticari ilişkilerini artırmayı hedefleyen Avusturya, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde Fahri Konsolosluk açtı. Törende konuşan Avusturya Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger, "Avusturya bu bölgede yatırımlarını güçlendirmede kararlıdır" dedi.

Bakanlar açılışta

Avusturya'nın Samsun ve Karadeniz Bölgesi'ndeki diğer illerle ticari ilişkilerinin ve yatırımların geliştirilmesinde önemli bir görev üstlenecek olan Avusturya Fahri Konsolosluğu, Samsun TSO bünyesinde Fahri Konsolosluk açtı.  Samsun TSO bünyesinde oluşturulan Avusturya Fahri Konsolosluğu'nun açılış ve belge takdim töreni, Avusturya Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger,  Bayındırlık Bakanı Mustafa Demir, Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz iki ülkenin büyükelçileri ve Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu'nun katılımıyla gerçekleştirildi. Törene ayrıca,  Samsun TSO Üyesi işadamları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Avusturya'dan gelen bürokratlar ve gazeteciler de yoğun ilgi gösterdi.

“Yatırımlar için katkıya hazırız”

Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu törenin açılışında yaptığı konuşmada,  109 yıllık köklü bir kuruluş olan odalarının Samsun ekonomisine yön veren bir kuruluş olduğunu vurgulayarak, oda bünyesinde Avusturya Fahri Konsolosluğu'nun açılmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Murzioğlu, Samsun ile Avusturya arasındaki ticaret hacminin yaklaşık 3 milyon dolar seviyesinde bulunduğunu, Avusturya Fahri Konsolosluğu'nun iki ülke arasındaki ticaret ilişkilerini daha da artıracağına inandığını kaydederken, Samsun olarak Avusturya'dan daha büyük sanayi yatırımı gerçekleştirmeleri beklentisinde olduklarını, bunun için de her türlü katkıyı vermeye hazır olduklarını söyledi.

“Dış ilişkilere büyük önem veriyoruz”

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da kalkınma ve büyümenin temel şartının iyi bir planlama, etüt ve altyapıdan geçtiğine inandığını belirterek, kendilerinin de bu amaçla organize sanayi, çevre ve ulaşım altyapısının geliştirilmesine büyük önem verdiklerini, bu yönde çalışmalar yaptıklarını kaydetti.  Dünyanın artık çok küçüldüğünü ulaşım ve iletişim olanaklarının büyük ilerleme gösterdiğini anımsatan Yılmaz, "Biz de bu gelişmelere paralel olarak çok koşmalıyız, çok çalışmalıyız. Daha sinerjik ve enerjik olarak olaylara bakmalıyız. Açılan konsolosluğun Avusturya ile ilişkilerimize büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Diğer ülkelerle de ilişkilerimizi geliştirmek için büyük bir çaba içindeyiz. Bu doğrultuda Novorosisk ile bir temas halindeyiz. Ay sonunda bir işbirliği protokolü imzalayacağız" diye konuştu.

Samsun önemli gelişmeler sağladı

Vali Hüseyin Aksoy da, Samsun'un son yıllarda önemli gelişmeler sağlamış bir kent olduğunu, Türkiye'de daha iyi bir noktaya gelmesi için lojistik, tarım ve turizm master plan hazırlıklarının sürdüğünü kaydetti.  Türkiye ile Avusturya arasındaki ihracat rakamının 1.9 milyar dolar seviyesinde olduğunu ifade eden Aksoy, "Ticaret hacmimiz istenilen seviyede değil. Fahri konsolosluğumuzun ticari ilişkilerimizi daha ileri noktalara taşıyacağına inanıyorum.  Samsun'da artık yeni yatırımların gerçekleşeceği düşüncesindeyim" dedi.

Bölgesel farklılıklar arttı

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir ise, Avusturyalı Bakanı Samsun'da ağırlamaktan duyduğu mutluluğu dile getirirken, Türkiye'nin 8 yılda büyük bir gelişme performansı gösterdiğine dikkati çekti. Bu dönemde Türkiye'nin bütün potansiyellerinin üretim ve kalkınmaya yönlendirildiğini, bunu yaparken de istikrarın devamı için Doğu ve Güneydoğu Bölgesi ile birlikte bölgeler arası farklılıkların giderilmesine büyük önem verildiğini kaydeden Demir, "Bunun için bölgesel cazibe merkezleri oluşturuldu. Samsun da bölgesel cazibe merkezi iller arasında yer alıyor. Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı bu kapsamda kuruldu. Samsun 4 ilin kalkınmasına da öncülük ediyor" diye konuştu. Bakan Demir ayrıca, Avusturya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin tarihi kökenleri bulunduğunu, bunun yanı sıra Avrupa Birliği kapsamında ilişkilerin de sürdüğüne vurgu yaptı.

Avusturyalı bakandan yatırım sözü

Avusturya Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger ise Samsun'da kendisine yakın ilgi gösteren Bayındırlık ve İskan Bakanı Demir'e teşekkür ederek sözlerine başladı. Türkiye'nin Avrupa'ya olan ihracatının her geçen yıl arttığını söyleyen konuk Bakan, Samsun'da ise Avusturyalı OMV'nin enerji sektöründe yapacağı yatırımla iki ülke arasındaki bağların daha gelişeceğini kaydetti. Bakan Spindelegger, "Bu yatırımlar bundan ibaret olmayacak. Avusturya bu bölgede yatırımlarını güçlendirmede kararlıdır. Avusturya Fahri Konsolosluğu'nun burada açılmış olmasının da büyük önemi var. Çünkü Samsun, Karadeniz Bölgesi'nin merkezi durumunda. Yatırımlarımızı artırabilmek için bizlere yardımcı olan herkese teşekkür etmek istiyorum" diye konuştu.

Demir ve Murzioğlu’na kitap hediye etti

Törenin ardından Bakan Michael Spindelegger, Bayındırlık Mustafa Demir ile Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu'na, Türkiye ile Avusturya arasındaki tarihi ilişkilerin anlatıldığı 'Avusturya'daki İstanbul' isimli kitabı takdim etti. Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu da, katılımlarından dolayı Avusturya Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger’e plaket verdi.

Okan Gümüş, Fahri Konsolos

Konuşmaların ardından Avusturya Fahri Konsolosu olarak görev yapacak olan Samsun TSO Genel Sekreter Yardımcısı Okan Gümüş'e belgesi, Avusturya'nın Ankara Büyükelçisi Dr. Hede Maria Gürer tarafından takdim edildi. Avusturya Fahri Konsolosluğu’nu yürütecek olan Gümüş, “Böylesi önemli ve anlamlı görevi benden esirgemeyen özellikle Sayın Başkanımız Salih Zeki Murzioğlu’nun şahsında yaklaşık 10 yıldır hizmet etmekten büyük onur duyduğum Samsun Ticaret Odası camiamıza içten teşekkürlerimi borç biliyorum. Ayrıca, Odamız bünyesinde Fahri Konsolosluk açılmasına karar veren Avusturya Devleti adına Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger’e ve bu konuda iki yıllık çalışmalarından dolayı Avusturya Büyükelçisi Dr. Hede Maria Gürer ile çalışma arkadaşlarına şükranlarımı sunuyorum” diyerek duygularını dile getirdi. 

 Avusturyalı konuk bakan ve diğer davetliler daha sonra konsolosluğun açılışı nedeniyle düzenlenen kokteyle katıldı.  

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Samsun TSO’dan U-ETDS ve Sayısal Takograf bilgilendirme toplantısı Samsun TSO’dan U-ETDS ve Sayısal Takograf bilgilendirme toplantısı
22 Mayıs, 2019
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği koordinasyonunda ve Samsun TSO Odası ev sahipliğinde, taşıma yetki belgesi olan firmalara, Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi ve Sayısal Takograf Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi.
Samsun TSO’dan Bordro Yönetimi ve Özlük İşlemleri eğitimi Samsun TSO’dan Bordro Yönetimi ve Özlük İşlemleri eğitimi
15 Mayıs, 2019
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, üyelerine yönelik üç gün süren, İş Kanunu ve Sosyal Sigortalar Kanunu paralelinde, “Pratik Bordro Yönetimi ve Özlük İşlemleri Eğitimi” düzenledi.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Toplam 1 (bir) adet Duyuru Bulunmaktadır. 1
KAPAT X