Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Almanya ile işbirliği « Geri
Almanya ile işbirliği
Samsun TSO tarafından düzenlenen ‘Samsun-Almanya İşbirliği Günü’ etkinliğine katılan Federal Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Dr.
 23 Mart, 2011


Samsun TSO tarafından düzenlenen ‘Samsun-Almanya İşbirliği Günü’ etkinliğine katılan Federal Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Dr. Eckart Cuntz, Türkiye’den gelecek yatırımcılara sıcak baktıklarını belirterek, “Almanya’da 70 bin Türk kökenli işadamı var. Ülkemize aynı sadece Türk asıllı insanların değil, Türkiye’den gelen insanların da yatırım yapmasını istiyoruz” dedi.

Samsun'un uluslararası ticaret alanındaki işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) tarafından gerek yatırım gerekse ticari anlamda ilişkilerin gelişmesinin gerekli olduğu düşünülen ülkelerle organize edilen "Ülke Günleri" programına Almanya ile devam edildi. Program kapsamında ‘Samsun-Almanya İşbirliği Günü’ adı altında düzenlenen etkinlik nedeniyle Federal Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Dr. Eckart Cuntz, Samsun’a geldi. Büyükelçi Eckart Cuntz, ilk olarak Samsun Valisi Hüseyin Aksoy’u makamında ziyaret etti. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu’nun da hazır bulunduğu ziyarette Cuntz, şeref defterini imzaladıktan sonra Vali Aksoy’la bir süre görüştü.

120’den fazla ülkeye ihracat

Büyükelçi Eckart Cuntz, daha sonra ise Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Salonu’nda düzenlenen, ‘Samsun-Almanya İşbirliği Günü’ etkinliğine katıldı. Çok sayıda kamu kurum ve kuruluşun temsilcileri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile işadamlarının da katıldığı törenin açılış konuşmasını yapan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun ile Almanya arasındaki ticari ilişkiler hakkında bilgi verdi. Samsun’un önemli bir yatırım merkezi olduğuna da vurgu yapan Murzioğlu, “Samsun, oldukça çeşitli üretim alt yapısıyla dünyanın 120'den fazla ülkesine ihracat gerçekleştirebilen bir üretim merkezidir. Dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan Almanya, kentimiz için önemli dış ticaret ortağıdır. 2010 yılında Samsun ihracatta bir gerileme yaşamış olmasına rağmen Almanya'ya yaptığı ihracatta bir artış yaşandığı gözleniyor" dedi.

Samsun’un ticaret yapısı dengeli

Ardından söz alan Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Dr. Eckart Cuntz, burada da Almanya’nın en önemli ekonomik partnerinin Türkiye olduğunu yineledi. Eckart Cuntz, "26 milyar Euro ticaret hacmimiz var. Bu yılın ilk aylarında da çok iyi rakamlar var. 2006 yılında Türkiye'de 2 bin 100 Alman şirketi yatırım yapmıştı, bugün bu sayı 4 bin 400'e çıktı. Her yıl 500 işletme eklendi. Samsun'da o kadar değil Alman işletmelerin sayısı. Alman yatırımcıları özellikle İstanbul, Bursa ve İzmir bölgelerinde yoğun bir yatırım yapmışlar. Samsun'da daha ziyade ticari partnerlik var. Samsun, Almanya'ya çok yoğun bir ihracat faaliyeti yapıyor. Dengeli bir ticaret yapısı var. Almanya, Türkiye'ye en fazla turist gönderen ülke. Almanlar için Türkiye en cazip tatil ülkelerinden birisi. Bu bölgenin Almanya'da gittikçe daha fazla ilgi uyandırmasına şaşmamak gerekir. Bu yıl Türk-Alman İşgücü Anlaşması'nın 50. yıldönümünü kutluyoruz. 1961 yılında başlatılan gelişmenin nerelere gideceğini kimse bilemiyordu. Şuanda 3 milyondan fazla insan Türkiye kökenli. Onların en az yarısı Alman vatandaşı oldu. Birçoğu da sadece işçi değil, örneğin Karadenizli olan Fatih Akın gibi dünya çapında bir yönetmen, oyuncu Sibel Kekilli, Bakan Aygün Özkan, Yeşiller Partisi'nin Başkanı Cem Özdemir veya Vural Öger gibi işadamları. Almanya'da 70 bin Türkiye kökenli işadamının olduğunu biliyoruz. Birçok insana istihdam sağlıyorlar. Onlar artık bizim işadamlarımız. Çünkü Almanya'da çok farklı girişimciler var, toplum çok farklı, Almanya'da Türkiye kökenli insanlar toplumun çok önemli bir parçası. Aynı zamanda sadece Türk asıllı insanların değil, Türkiye'den gelen insanların da yatırım yapmasını istiyoruz Almanya'da. Türkiye ile yakın ilişkileri birçok bölge var, oralarda yatırım yapmak son derece cazip. İşbirliği hepimiz için çok karlı" diye konuştu.

Samsun daha iyi tanınmalı

Samsun'un daha iyi tanınması gerektiğini belirten Cuntz, "Alman şirketleri için cazip olan bir alan enerji sektörü. Samsun'da da önem taşıyor. Sadece Japonya'dan gelen görüntüler ve haberlerden dolayı değil, Türkiye'nin önemli büyüme oranları elbette enerji ihtiyacını beraberinde getiriyor. Bu enerji ihtiyacını karşılarken çevre dostu teknolojilerin çok büyük önemi var. Hepimiz enerjimizi kalıcı, sürdürülebilir ve çevre dostu bir şekilde çeşitli kaynaklardan sağlamalıyız. Almanya ve Türkiye bu açıdan önemli birer partner. Çok yüksek kapasiteli işletmelerimiz var bu alanda. Almanya çok fazla enerji kaynağına sahip değil. Türkiye'nin bu açıdan kilit bir önemi var. Samsun'da enerji koridoru olarak öneme sahip. Bu ili daha iyi tanımak gerekir diye düşünüyorum. Almanya'daki yatırım imkanlarının da burada daha iyi tanınmasını istiyoruz" diye ifade etti.

Bölgesinin en önemli kenti

Son olarak kürsüye gelen Samsun Valisi Hüseyin Aksoy ise, Almanya'nın Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği konusunda destek vermesi gerektiğini belirtti. Samsun'un tarımda, lojistikte, turizmde ve Sağlık Kenti Samsun olma yolunda çok önemli potansiyelleri olduğunun altını çizen Vali Aksoy, “Samsun, bölgenin en önemli kentlerinden birisi. Özellikle yabancı yatırımcıların bölgemize olan ilgisini biliyoruz. Samsun olarak 2010 yılında yaklaşık olarak 56 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmişiz, 52 milyon dolarlık ta ithalatımız var. İkili ilişkilerin, karşılıklı partnerlerin daha da sayısının artırılmasını istiyoruz. Bölgeden çok sayıda insanın ilk yıllardan itibaren Almanya'ya işçi olarak gidip bugün işveren konumunda olan hemşehrilerimiz var. Samsun'dan geçtiğimiz yıl ortası itibariyle ilk defa direk uçuşlar Almanya'ya başladı. Şimdi her hafta 2 uçak Almanya'ya Samsun'dan uçuş yapıyor. Bu Almanya ile Samsun arasındaki ilişkilerin ne kadar üst noktada olduğunun göstergesi. Türkiye Cumhuriyeti kendisine hedef olarak AB'yi koydu ve bu yönde de büyük bir gayretle çalışıyor. Türkiye'nin genel beklentisi AB'ye tam üyelik. Hedeflediğimiz bu noktada AB'nin de diğer aday ülkelere gösterdiği imkanları Türkiye'ye de tanıması. Bu konuda Almanya ve Sayın Büyükelçi'nin Türkiye'nin bu gayretlerine desteklerinin olması gerektiğini belirtmek istiyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Öğrencilerle bir araya geldi, açılışa katıldı

Konuşmaların ardından, Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Büyükelçisi Dr. Eckart Cuntz’a ziyaret anısına hediye takdiminde bulundu. Daha sonra ise Alman yetkililer ile Türk işadamları arasında ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi. Büyükelçi Cuntz ise, beraberinde Vali Hüseyin Aksoy, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüseyin Aksoy ile birlikte, Tülay Başaran Anadolu Lisesi’ni ziyaret etti. Okul Müdürü Mehmet Sururi Cengiz’den bilgi alan Cuntz, okulda bulunan Almanca laboratuarını ziyaret ederek, öğrencilerle sohbet etti. Bu ziyareti sırasında 11. Sınıf öğrencisi Merva Atalay, kendisini ‘Kültürler Arası Diyalog’ konulu resim yarışmasında dünya birincisi yapan resmi Büyükelçi Eckart Cuntz’a hediye etti. Büyükelçi Cuntz da, hatıra fotoğrafı çektirdiği öğrencilere üzerinde, ‘Biz Birlikteyiz’ yazılı tişörtlerden hediye etti. 100. Yıl Bulvarı üzerinde bir işyerinin açılışına katılan Cuntz, Büyükşehir Belediyesi’ne ati katı atık tesislerini gezdikten sonra Samsun’dan ayrıldı. 

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Samsun TSO’dan U-ETDS ve Sayısal Takograf bilgilendirme toplantısı Samsun TSO’dan U-ETDS ve Sayısal Takograf bilgilendirme toplantısı
22 Mayıs, 2019
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği koordinasyonunda ve Samsun TSO Odası ev sahipliğinde, taşıma yetki belgesi olan firmalara, Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi ve Sayısal Takograf Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi.
Samsun TSO’ya Sosyal Güvenlik Haftası ziyareti Samsun TSO’ya Sosyal Güvenlik Haftası ziyareti
16 Mayıs, 2019
Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında SGK İl Müdürü Ünal Kaya’nın ziyaretinde konuşan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, hayatın vazgeçilmez bir parçası olan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ülke kalkınması ve gelişmesinde önemli bir görevi yerine getirdiğini söyledi.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Toplam 1 (bir) adet Duyuru Bulunmaktadır. 1
KAPAT X