Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Hezarfen Medikal Samsun Projesi başladı « Geri
Hezarfen Medikal Samsun Projesi başladı
Türk Paten ve Marka Kurumu, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ile Medikal Sanayi Kümelenme Derneği, işbirliği ile düzenlenen; Samsun’da medikal sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’lerin fikri mülkiyet haklarının etkin kullanımı konusunda danışmanlık ve eğitimler verilmesini amaçlayan, “Herzarfen Medikal Samsun Projesi” düzenlenen törenle başladı.
 9 Kasım, 2017


Türk Paten ve Marka Kurumu, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ile Medikal Sanayi Kümelenme Derneği, işbirliği ile düzenlenen; Samsun’da medikal sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’lerin fikri mülkiyet haklarının etkin kullanımı konusunda danışmanlık ve eğitimler verilmesini amaçlayan, “Herzarfen Medikal Samsun Projesi” düzenlenen törenle başladı.  

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Dr. Faruk Özlü’nün himayesinde düzenlenen, “Hezarfen Medikal Samsun Projesi” tanıtım toplantısı Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Davut Altan Meclis Toplantı Salonunda gerçekleşti. Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren MEDİKÜM Başkanı Dr. Ahmet Aydemir, projenin medikal sektörüne ışık tutacağını söyledi. Daha sonra söz alan Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Turan Çakır, belediye olarak medikal sektörüne ve cerrahi el aletlerine her projede büyük destek verdiklerini belirtti.

Murzioğlu: “Hezarfer Projesi, medikal sektörünün gelişmesine önemli katkı verecek”

Ardından söz alan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ise, Türkiye’nin girişimci gücünü oluşturan KOBİ’lerin, ekonomin adeta bel kemiği olduğunu belirterek, “Bugün faaliyette olan işletmelerimizin yüzde 99’u KOBİ niteliğinde. Bu oranı; sözü edilen işletmelerin ölçeği mahiyetinde olumsuz değerlendirilebiliriz; ancak çeviklik, yenilikçilik, esneklik kavramlarını içeriğinde barındıran bir yapı olması nedeniyle KOBİ’ler Türkiye’nin 2023 hedefleri bağlamında oldukça kıymetli aktörler.  Bu bakış açısıyla KOBİ’lerin gelişimi adına yapılan her katkı, bizim geleceğimize yapılmaktadır. Bugün sizlerle bu amaç çerçevesinde; KOBİ’lerin rekabet güçlerini ve inovasyon kapasitelerini artırmak, sınai mülkiyet haklarının etkin kullanımını sağlamak amacıyla Türk Patent ve Marka Kurumumuzca uygulamaya konulan “Hezarfen Projesi”ni Samsun’da başlatmak üzere beraberiz. Almanya ve Pakistan’dan sonra Samsun’un Medikal Aletler üretiminde önemli bir merkez olduğu hepimizce malum. Sektörün gelişimi adına kentin önde gelen kurumlarıyla birlikte elimizden gelen desteği sağlama gayretindeyiz. Bu bağlamda hükümet nezdinde bu desteğimizin karşılık bulması bizim için oldukça anlamlı. Yakın vadede yaşanan bu olumlu gelişmelerin akabinde Hezarfen Medikal Samsun Projesinin uygulamaya alınması bizler için katma değeri oldukça büyük bir gelişme niteliğindedir. İletişim araçlarının ve dolaşımın böylesine etkin olduğu günümüzde, özellikle bu sektörde, fikri ve sınai mülkiyet konusunun önemini biliyoruz. Bin ilim manasına gelen Hezarfen Projesinin kentimize katkı vermesini temenni ediyorum” dedi.

Türkiye’nin geleceğine umut olacak

Medikal sektörü ihracatının diğer sektörlere göre daha pahalı olduğunun altını çizen Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) Başkanı Prof. Dr. Habip Asan ise, “Özellikle fikri mülkiyetin, patentlerin, markaların, tasarımların ulusal ve uluslararası rekabette ne kadar önemli olduğunu sanayicilerimize anlatmak ve bu konuda zaman zaman da danışmanlık yapabildiğimizi anlatmak için buradayız. Medikal aletler sektöründe başlattığımız ‘Hazarfen Projesi’ni de bu bağlamda yürütüyoruz. Türkiye’nin şu anda yaptığı ihracat rakamlarına bakarsak şu anda 100 milyon ton ağırlık olarak ürün satıyor veya 1 milyar kg ağırlık ürün satıyor. Bu da 150 milyar dolar ihracat rakamımıza denk geliyor. Böylece şu anda her bir kg’dan 1,5 dolar kazanıyoruz. Ülke olarak önemli hedeflerimiz var. 2023 gibi çok iddialı hedefler var. Kişi başı milli gelirin 20 bin doların üzerinde olduğu, 2 trilyon dolarlık bir ekonomi ümidi var. İşsizlik oranının yüzde 5’e düşürülmesi hedefleniyor. Bunlar için en az 500 milyar dolarlık ihracat yapılması gerekiyor. Türkiye, 500 milyar dolarlık ihracatı nasıl elde edebilir? İlk olarak Türkiye üretim kapasitesini 3 katına çıkartırsa, 450 milyar doları yakalayabiliriz. Bu kadar kısa bir sürede hiçbir ülkenin böyle bir kapasite artışına gitmesi mümkün değildir. Gitseniz de pazar bulamazsınız. İkinci yol da birim/kg ihracat fiyatı yüksek olan ürünlere yönelmektir. Bilgi, bir ürüne çok önemli bir şekilde entegre edilebilir. Kan kanseri tedavisi için üretilen bir alyuvar ürününün kilosu 27 milyar dolar. Yani bunun 4 kilosu Türkiye’nin şu andaki ihracatına denk geliyor. Bir çantada bile götürebilirsiniz. Onun için Türkiye’nin başka bir çıkışı yok. Samsun’da ileri derecede, katma değeri çok yüksek bir sektörde proje başlatmak Türkiye’nin geleceğinde umutlu olmamızın en büyük sebebidir” diye konuştu.
 

Vali Kaymak: “Başvuru sayısını artırmalıyız”

Patent sayısında Türkiye ortalamasının gerisinde olduklarının altını çizen Samsun Valisi Osman Kaymak, “Elli yıl önceki güçlü ve öne çıkan şirketler, büyük maddi varlıklarıyla dikkat çekerken, günümüz şirketleri gayri maddi varlıkları, bir başka deyişle sınai ve fikri mülkiyete dayalı gayri fiziki varlıklarıyla dikkat çekmektedir. Bu profile uyan şirketler ortaya çıkardıkları fikirleri bünyelerinde tutarak, bunları başkalarına patent hakkı satarak ya da bedelleri karşılığı yararlandırarak büyümektedirler. Bilgi odaklı bu ekonomik değişim ve gelişmeler, fikri ve sınai mülkiyetin önemini daha da artırmaktadır. Günümüzde ülkelerin gelişmişlik seviyeleri ile patent alma sayıları arasında paralellik bulunmaktadır. Sanayisi gelişmiş ülkelerde genellikle patent sayıları oldukça yüksektir. Ülkemizde yapılan patent başvuru sayısı diğer ülkelere nazaran düşük seviyede olduğu gibi, ilimizin patent, marka ve tasarım başvuru sayısı Türkiye ortalamasına kıyasla çok düşüktür. 2016 yılı itibariyle ülke genelinin binde 3’üne tekabül eden 22 adet patent başvurusu, binde 6’sına tekabül eden 611 marka başvurusu ve binde 2’sine tekabül eden 61 adat tasarım başvuru sayısının çok düşük olduğu aşikârdır. Hatta 2012 yılında ilimizden 67 patent başvurusu yapılmışken, 2016 yılında bu sayının 22 olarak gerçekleşmesi ilimiz açısından durumun vahametini açıkça ortaya koymaktadır. Oysa Samsun’da patent, marka ve tasarım başvuru sayısının bu rakamların çok üzerinde olması gerekirdi. Hezarfen Teknoloji ve Tasarım Geliştirme Projesi ile ilimizdeki firmaların sınai mülkiyet bilgisinin artırılması, bununla birlikte başvuru sayılarının ve firmaların inovasyon kapasitelerinin artmasına hizmet edecek çok önemli bir çalışma” diyerek sözlerini tamamladı.

Başarılı firmalara plaket verildi

Ardından da, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ve Samsun Medikal Sanayi İnovasyon Kümesi Derneği Başkanı Dr. Ahmet Aydemir, davetlilerin huzurunda projenin imzasını attı. İmza sonrası ise, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, gerçekleştirilen işbirliği anısına Murzioğlu ve Aydemir’e plaket takdiminde bulundu. Törende ayrıca, 2013-2017 yılları arasında Samsun’da patent, marka, tasarım dallarında ve medikal sektöründe en fazla başvuru yapan firmalara plaket verildi. Törende ayrıca, Büyükşehir Belediyesi’ne de Bafra Nokulu’na Samsun’da en son coğrafi işaret tescilinden dolayı plaket verildi. 

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Murzioğlu: Murzioğlu: "Verilen canlara borcumuz var"
24 Nisan, 2019
  Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, "Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılını kutladığımız bir dönemdeyiz. Verilen canlara, dökülen kanlara borcumuz var. Bu nedenle gündem artık ekonomi olmalıdır" dedi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Nisan ayı olağan meclis toplantısı, Meclis Başkanı Haluk Akyüz başkanlığında yapıldı. Davut Altan toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda konuşma yapan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, 31 Mart seçimlerinin geride kaldığını hatırlatarak, artık gündemin ekonomi olması gerekliğini kaydetti. Kıymetli bir dönemdeyiz Ekonomiye vurgu yapan Murzioğlu, "31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimlerin sonuçlarının ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Şehrimizde yeni seçilen ve güven tazeleyen tüm belediye başkanlarımıza başarılar diliyorum. 4,5 yıllık seçimsiz bir döneme giriyoruz. Kısa vadede pek çok seçim yaşadık. Bundan sonraki dönemde ana gündem maddemiz, Türkiye’nin kalkınma hedeflerine hizmet etmek olmalı. Bizler çok kıymetli bir dönemi yaşıyoruz, ama sorumluluğumuz da bir o kadar büyük. İnançla, can siperhane kazanılmış, imkansızlıklarla kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılını kutladığımız bir dönemdeyiz. Bizim verilen canlara, dökülen kanlara borcumuz var. Bu nedenle gündem artık ekonomi olmalıdır. Çünkü bugün ülkelerin gücü ekonomisiyle ölçülmektedir. Türkiye’nin bölgesinde ve küresel ekonomide yükselmesi için hepimize görev düşüyor. Şüphesiz bu, en büyük vatanseverliktir" diye konuştu. Dış ticaret kapasitesi gelişecek Samsun Ticaret ve Sanayi Odası olarak üretme kapasitesine hizmet etmek üzere en büyük gayreti göstermeye devam edeceklerini  Murzioğlu, "Samsun Valisi Sayın Osman Kaymak’ın başkanlığında organize sanayi bölgeleri müteşebbis heyet toplantılarını ve Samsun Lojistik Merkez A.Ş.’nin yönetim kurulu toplantısı gerçekleştirdik. Bu toplantıda, bahsini ettiğim program kapsamında 144 bin Euro hibe desteği alan AB-Türkiye İş Köprülerinin Daha Fazla İşbirliği ve Anlayış Yoluyla Güçlendirilmesi Projemizle ilgili sunum da gerçekleştirdik. Bu proje ile Dış Ticaret kapasitemizin geliştirilmesi amaçlanıyor. Projeyle, dış ticaret eğitimleri, dış ticaret danışmanlığı, farkındalık artırma seminerleri gibi faaliyetler düzenlenecektir" diye konuştu.  
TOBB Genel Kurulu’nda Samsun standına büyük ilgi TOBB Genel Kurulu’nda Samsun standına büyük ilgi
3 Mayıs, 2019
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 75. Olağan Genel Kurulu’nda Samsun il ve ilçelerinde faaliyet gösteren Oda ve Borsalarının ortak açtığı stant büyük ilgi gördü. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, Samsun standında tattığı ürünlere övgü yağdırdı.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Toplam 1 (bir) adet Duyuru Bulunmaktadır. 1
KAPAT X