Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Büyükelçi Wahlund: “Biz Türkiye’nin yanındayız” « Geri
Büyükelçi Wahlund: “Biz Türkiye’nin yanındayız”
'Avrupa Günü' etkinlikleri kapsamında Samsun TSO AB Bilgi Merkezi’nin davetlisi olarak kente gelen İsveç Ankara Büyükelçisi Lars Wahlund, "Avrupa Birliği’nin (AB) vize serbestisi için 5 tane kıstas var.
 9 Mayıs, 2016


'Avrupa Günü' etkinlikleri kapsamında Samsun TSO AB Bilgi Merkezi’nin davetlisi olarak kente gelen İsveç Ankara Büyükelçisi Lars Wahlund, "Avrupa Birliği’nin (AB) vize serbestisi için 5 tane kıstas var. . Ben İsveç konsolosuyum. Biz Türkiye'nin AB'ye girmesi taraftarı olan kesimdeyiz.

'Avrupa Günü' etkinlikleri kapsamında bir dizi ziyarette bulunmak için Samsun’a gelen İsveç Büyükelçisi Lars Wahlund, ilk olarak Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu’nu makamında ziyaret etti. Büyükelçi Wahlund’u Samsun’da ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirten Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, kentin imkanları, ekonomik yapısı ve projeler hakkında Wahlund’a bilgiler verdi. Burada AB ve Türkiye arasındaki vize serbestisi ilişkilerine değinen Büyükelçi Wahlund, başbakan değiminin vize serbestisini etkilememesini umduklarını söyledi.

“TTIP Gümrük anlaşmasına Türkiye’de dahil edilebilir”
Wahlund, “Avrupa Günü etkinlikleri kapsamında AB’ye bağlı elçilikler Türkiye'deki şehirleri ziyaret ediyorlar. Ankara’da birçok İsveçli iş adamımız var. Ticarette önemli noktalar var; tabi bunlardan önemli bir tanesi vize serbestisi. Haziran’dan önce Türkiye’nin gerçekleştirmesi gereken kıstaslar var. Bunlar yapıldıktan sonra vize serbestisine kavuşulacak. AB’nin vize serbestisi için 5 tane kıstas var. Başbakan değişikliğinin bunu etkilememesini umuyoruz. Türkiye üretiminin yüzde 60’ı Avrupa’ya gidiyor. Gümrük Birliği'ni geliştirmek, daha ileri taşımak istiyoruz. Gümrük Birliği geliştirilirse AB-Türkiye arasındaki ticarette gelişecektir. Suriye, Rusya gibi komşularınızı düşünürsek Avrupa ile ticaret Türkiye için çok daha önem arz edecektir. Avrupa daha istikrarlı bir konuma sahip fakat diğer komşularınız ne yazık ki öyle değil. Avrupa ile Amerika arasında TTIP gümrük anlaşmasına Türkiye de dahil edilebilir. Bunun sadece ticari boyutu değil, stratejik boyutu da büyük önem arz eder" diye konuştu.
 

“Herhangi problem öne sürmedik”

Konuşmaların ardından Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ve Büyükelçi Wahlund birbirlerine hediye takdiminde bulundular. Daha sonra Büyükelçi Wahlund, Samsun Valiliği'ni ve Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Wahlund daha sonra ise,  Samsun Opera Bale Salonu’nda basın mensuplarıyla sohbet toplantısı gerçekleştirdi. Burada basın mensuplarının sorularını cevaplayan Wahlund, AB konusunda çok önemli bir sürecin içerisinde olunduğunu belirterek, "Bu süreç işleminin de ilki vize serbestisi. Brüksel'de bir teklif yapıldı, 5 tane kıstasın yerine getirilmesi sağlanırsa Türkiye vatandaşlarına vize serbestisi sağlanacağı ileri sürüldü. Ben İsveç konsolosuyum. Biz Türkiye'nin AB'ye girmesi taraftarı olan kesimdeyiz. O yüzden herhangi bir problem öne sürmedik. Avrupa'nın Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu, Türkiye'nin Avrupa'ya daha çok ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Komşularınıza baktığınızda Türkiye'nin AB'ye girmesinin ne kadar önemli olduğunu görebiliyoruz. AB 28 ülkeden oluşuyor. Bazı ülkelerin tereddütlü olduğu bu bir gerçek. Diğer taraftan Türkiye tarafından da tereddütlü kesimler var. Türkiye gümrük birliği anlaşmada iyileştirmeye giderse Avrupa ile Amerika arasındaki gümrük birliği anlaşmasına dahil olabilir. Amerika Avrupa ile Amerika arasında TTIP gümrük birliği anlaşmasına Türkiye'nin katılması konusunda Amerika ve AB karar verecek ama ilk sözü söylemek de son sözü söylemek de ikisinin ortak kararı olacaktır. Türkiye'nin de bu ticari alana dahil olması son derece önemli. Serbest ticaret alanı kural koyucu konumda olacak. TOBB, TUSİAD ve MUSİAD gibi işveren kurumlarıyla konuştuğumuz zaman son 30 yıldır olan gümrük birliği birlikteliğimizden iş adamları memnun kaldıklarını ifade ediyorlar. Eğer Türkiye küresel ekonominin bir parçası olmak istiyorsa TTIP'nin de bir parçası olmak durumundadır" diye ifade etti. Büyükelçi Wahlund daha sonra ise, Avrupa Günü Etkinliği çerçevesinde, öğrencilerle birlikte Samsun Devlet Opera ve Bale Salonunda Klasik Müzik Konseri dinledi.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Hisarcıklıoğlu: “Güçlü çıkacağız” Hisarcıklıoğlu: “Güçlü çıkacağız”
10 Ocak, 2019
Samsun TSO ve Samsun Ticaret Borsası evsahipliğinde Samsun’da gerçekleştirilen, Reel Sektör&Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısı’nda konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu,"Önümüz açık, son 25 yıla baktığımız zaman bunun gibi birçok sıkıntı geldi, geçti ve daha da güçlü çıktık. Bundan da güçlü çıkacağız, umudumuz var" diye konuştu.
Gençlerle, “AB Sohbeti” Gençlerle, “AB Sohbeti”
22 Şubat, 2019
Samsun TSO bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Samsun AB Bilgi Merkezi tarafından, OMÜ öğrencilerinin katılımıyla “Gençlerle AB Sohbetleri” etkinliği gerçekleştirildi. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu koordinasyonunda uygulanmakta olan, Türkiye’de AB Bilgi Merkezleri Ağı’nın Desteklenmesi Projesi kapsamında 1997 yılından bu yana Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Samsun AB Bilgi Merkezi tarafından, “Gençlerle AB Sohbetleri” etkinliği gerçekleştirildi. Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin (OMÜ) farklı bölümlerinden yaklaşık 50 üniversite öğrencinin bir araya geldiği etkinliğe Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu da katıldı. Etkinliğe konuşmacı olarak katılan Avrupa Takımı uzmanlarından Derya Sevinç, interaktif bir ortamda, güncel gelişmeler ışığında, öğrenciler ile Türkiye-AB ilişkilerini tartıştı.    Etkinlikler devam edecek Etkinlikte konuşan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “Toplumun tüm kesimlerinin bilgi ve farkındalık seviyelerinin artırılmasını amaçlayan proje, yıl içindeki etkinliklerle devam edecek.  Bu bir iletişim projesidir ve biz de gerçekleştirilen etkinlikler ile mümkün olduğunca çok kişiye ulaşılmasına çalışıyoruz. Bugün de geleceğimiz olan siz değerli öğrencilerimizle bir aradayız. Tabi ki amaç; ulaştığımız kesimlere doğru bilgilerle dokunabilmektir. Bu nedenle Oda olarak, AB Bilgi Merkezi’nin faaliyetlerini önemsiyor ve destekliyoruz” dedi.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Toplam 2 (bir) adet Duyuru Bulunmaktadır. 2
KAPAT X