Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
Bu fuarda ‘iş’ var « Geri
Bu fuarda ‘iş’ var
Çalışma Hayatında Milli Seferberlik teması altında bu yıl altıncısı düzenlenen “İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı” büyük ilgi gördü.
 31 Mart, 2017


Çalışma Hayatında Milli Seferberlik teması altında bu yıl altıncısı düzenlenen “İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı” büyük ilgi gördü.


Çalışma Hayatında Milli Seferberlik teması altında hazırlanan “6. İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı”nın açılışı Samsun Büyükşehir Belediyesi Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonu’nda protokol üyelerinin katılımı ile açıldı. Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, İŞKUR, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, Milli Eğitim Bakanlığı ve Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından düzenlenen fuar, işveren ve iş arayanlar bir araya getirdi.

Vali Şahin: “Mesleği olan kişi, dünyanın her yerinde ayakta kalabilir”
Meslek sahibi olmanın önemli olduğunu vurgulayan Samsun Valisi İbrahim Şahin, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan işsizlik konusunda bir seferberlik başlattı. Bu seferberliğe Samsun olarak biz de taraf olduk. Samsun işsizlikle ilgili mücadelede ne kadar katkı sağlarızı işverenler ortaya koydular. Ciddi bir rakama da ulaştık. Temel sorun, işverenler nitelikli işçi arıyor, maalesef karşılığını bulamıyorlar. Yüzde 10’lara varan bir işsizlik var ama bir taraftan da iş arayanlar var. Bu biraz da meslek liselerinin köreltilmesi ve 28 Şubat’ın ardından meslek liselerine şaşı bakış Türkiye’de işverenlerin arzu ettiği insan tipini çok fazla yakalayamadı. Almanya’da üniversiteyi okumak 1. öncelik değildir. Almanya’da 1. Dünya Savaşı’ndan sonra taş üstünde taş kalmadı. Ama bugün dünyadaki en güçlü ekonomilerden bir tanesi konumunda. Bunun arkasında hep meslek sahibi olmak yatıyor. Mesela çok zengin bir adam, serveti ortadan kalktığında kala kalıyor. Ama bir meslek sahibi elinde mesleği varsa nereye götürürseniz götürün, dünyanın öbür ucuna da gitse o insan ayakta kalabiliyor” dedi.

Başkanı Yılmaz: “Ürettiğimiz hizmetin kalitesini yükseltmemiz gerekiyor”
Üretilen hizmetin kaliteli olması gerektiğinin altını çizen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Bu fuar bir sosyal devlette olması gereken bir organizasyondur. Ama bu istihdam seferliği hareketi kapsamında yapılan bu faaliyet, sosyal devlet kavramının da ötesine geçerek devletimizin bütün gayretini ortaya koyduğu bir organizasyon oldu. Dünyanı bütün gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerinde kişi başına düşen geliri yükseltmek yetmiyor. İşsizlik oranını da aşağılara doğru çekmek gerekiyor. Ben de bir kamu yerel yöneticisi olduğum için bir işverenim. 3 bine yakın insanın çalıştığı belediyenin yöneticisiyim. Bunun 500’e yakını devlet memuru geri kalanı ise işçilerden oluşuyor. Gördüğümüz en büyük sıkıntı kaliteli iş yapma konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Bütün mesele kaliteli iş yapmaksa, çalışma hayatında kaliteli iş yapmak kadar ürettiğiniz hizmetin kalitesini yükseltmemiz ancak çalışanın eğitimi, gayret ve çabasıyla mümkün olur. Etrafta görüp de beğenmediğiniz şeyler, hep bu kaliteli iş yapma konusundaki gayretten uzaklaşmamızdan kaynaklanıyor. Bu bizi çok üzüyor. Ama son yıllarda çok büyük yol kat ettik” diye konuştu.

Rektör Bilgiç: “Meslek liseleri Türkiye ve Avrupa’da ters oranda”
Meslek liselerinin Avrupa’da normal liselere oranla daha fazla olduğunu ifade eden Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, “İstihdam ve işsizlik konusunda bize biçilen rolün ne olduğunu biliyoruz. Üniversite bugüne kadar düşünmediği kadar üzerine yoğunlaşması gereken işlerden birisinin, yetiştirdiği insanların beklentisini karşılayabilecek donanımda olup olmadığını, piyasa şartlarının ne olduğunu düşünerek gerçekleştirmek zorunda. Bölümlerimizin veya müfredatların bazılarının yeniden düzenlenmesini bu ihtiyaçları gözeterek sürdürmek zorunda olduğumuzu biliyoruz. Üniversite olarak, bütün organizasyonlarda yer almaya çalışıyoruz. İhtiyacın neler olduğunu bilmek durumundayız. Türkiye’de çarpık bir yapılanma olduğu bir gerçek. Gelişmiş ülkelerde teknik eleman dediğimiz kısımdaki yapılanma oranı ile bizdeki arasında büyük fark var. Normal liseler bizde yüzde 60-65 arasındayken, gelişmiş ülkelerde bu oran tam tersi seviyede. Meslek lisesi gelişmiş ülkelerde yüzde 65 ve yukarı civarındayken normal liseler de Türkiye’nin tersine yüzde 30-35 seviyelerindedir. Bu Türkiye açısından gerçekten aşılması kolay olmayan bir sıkıntıdır” şeklinde konuştu.
Programda ayrıca İŞKUR İl Müdürü Haşim Meydan ve SGK Başkan Yardımcısı Orhan Koç konuşma gerçekleştirdiler. Açılışa ayrıca SGK İl Müdürü Ünal Kaya, Samsun TSO Başkan Yardımcısı Mustafa Kemal Şahin, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, SESOB Başkanı Eyüp Güler, işveren temsilcileri ve davetliler katıldı. Program açılışın ardından stantların gezilmesiyle devam etti.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
“Teknoloji Yatırımcısı Nasıl Olunur?” “Teknoloji Yatırımcısı Nasıl Olunur?”
29 Nisan, 2019
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) koordinatörlüğünde faaliyetlerini sürdüren TOBB Samsun Genç Girişimciler Kurulu ve Samsun TEKNOPARK iş birliğiyle, 'Teknoloji Yatırımcısı Nasıl Olunur' konulu toplantı gerçekleştirildi.
Murzioğlu: Murzioğlu: "Verilen canlara borcumuz var"
24 Nisan, 2019
  Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, "Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılını kutladığımız bir dönemdeyiz. Verilen canlara, dökülen kanlara borcumuz var. Bu nedenle gündem artık ekonomi olmalıdır" dedi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Nisan ayı olağan meclis toplantısı, Meclis Başkanı Haluk Akyüz başkanlığında yapıldı. Davut Altan toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda konuşma yapan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, 31 Mart seçimlerinin geride kaldığını hatırlatarak, artık gündemin ekonomi olması gerekliğini kaydetti. Kıymetli bir dönemdeyiz Ekonomiye vurgu yapan Murzioğlu, "31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimlerin sonuçlarının ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Şehrimizde yeni seçilen ve güven tazeleyen tüm belediye başkanlarımıza başarılar diliyorum. 4,5 yıllık seçimsiz bir döneme giriyoruz. Kısa vadede pek çok seçim yaşadık. Bundan sonraki dönemde ana gündem maddemiz, Türkiye’nin kalkınma hedeflerine hizmet etmek olmalı. Bizler çok kıymetli bir dönemi yaşıyoruz, ama sorumluluğumuz da bir o kadar büyük. İnançla, can siperhane kazanılmış, imkansızlıklarla kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılını kutladığımız bir dönemdeyiz. Bizim verilen canlara, dökülen kanlara borcumuz var. Bu nedenle gündem artık ekonomi olmalıdır. Çünkü bugün ülkelerin gücü ekonomisiyle ölçülmektedir. Türkiye’nin bölgesinde ve küresel ekonomide yükselmesi için hepimize görev düşüyor. Şüphesiz bu, en büyük vatanseverliktir" diye konuştu. Dış ticaret kapasitesi gelişecek Samsun Ticaret ve Sanayi Odası olarak üretme kapasitesine hizmet etmek üzere en büyük gayreti göstermeye devam edeceklerini  Murzioğlu, "Samsun Valisi Sayın Osman Kaymak’ın başkanlığında organize sanayi bölgeleri müteşebbis heyet toplantılarını ve Samsun Lojistik Merkez A.Ş.’nin yönetim kurulu toplantısı gerçekleştirdik. Bu toplantıda, bahsini ettiğim program kapsamında 144 bin Euro hibe desteği alan AB-Türkiye İş Köprülerinin Daha Fazla İşbirliği ve Anlayış Yoluyla Güçlendirilmesi Projemizle ilgili sunum da gerçekleştirdik. Bu proje ile Dış Ticaret kapasitemizin geliştirilmesi amaçlanıyor. Projeyle, dış ticaret eğitimleri, dış ticaret danışmanlığı, farkındalık artırma seminerleri gibi faaliyetler düzenlenecektir" diye konuştu.  
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Toplam 1 (bir) adet Duyuru Bulunmaktadır. 1
KAPAT X