Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Tel : +90 362 432 36 26 | İletişim
Dil değiştir : Tr En
35 Milyon Euro’luk 5 proje Samsun’da imzalandı « Geri
35 Milyon Euro’luk 5 proje Samsun’da imzalandı
  Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye'nin eş finansmanı ile gerçekleştirilecek, toplam bütçeleri 35 milyon Euro olan ve amacı Türkiye'deki bölgesel ekonomik kalkınmayı canlandırmak olan, aralarında Samsun TSO’nun da nihai faydalanıcısı olduğu, “Samsun Uluslararası Akredite Metal Metroloji ve Kalibrasyon Laboratuarı Projesi” ile birlikte 5 projenin “Operasyonel Anlaşma İmza Töreni” Samsun’da gerçekleştirildi.
 2 Şubat, 2012


  Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye'nin eş finansmanı ile gerçekleştirilecek, toplam bütçeleri 35 milyon Euro olan ve amacı Türkiye'deki bölgesel ekonomik kalkınmayı canlandırmak olan, aralarında Samsun TSO’nun da nihai faydalanıcısı olduğu, “Samsun Uluslararası Akredite Metal Metroloji ve Kalibrasyon Laboratuarı Projesi” ile birlikte 5 projenin “Operasyonel Anlaşma İmza Töreni” Samsun’da gerçekleştirildi.

Samsun TSO ev sahipliği yaptı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca yürütülmekte olan Bölgesel Rekabet Edebilirlilik Operasyonel Programı kapsamında geliştirilen ve AB Delegasyonu tarafından kabul edilen 5 projenin imza töreni, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) ev sahipliğinde Yelken Kulübü’nde gerçekleştirildi. Samsun TSO'nun ev sahipliğinde Yelken Kulübü’nde yapılan imza törenine Bayburt Valisi Hasan İpek, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Ayhan Karaca, AB Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı Javier Menendez Bonilla, Samsun TSO Meclis Başkanı Sedat Demirci ve Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun İl Emniyet Müdürü Hulusi Çelik, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, Amasya ESOB Başkanı Hatay Karaman, ilgili kurum ve kuruluşların yetkilileri ve işadamları katıldı.

Samsun’a katma değer katacak

Törende konuşan Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, projelerle, Türk ekonomisinin bel kemiği olan, girişimciliğin teşviki ve KOBİ’ler için iş ortamının geliştirilmesi yolu ile rekabet edebilirlilik düzeyinin artırılmasının amaçlandığını söyledi. Murzioğlu, “Samsun TSO olarak 2007 yılında başvurusunu yaptığımız 7.4 milyon Euro olan Uluslararası Akredite Metroloji ve Kalibrasyon Laboratuarı Projesi’nin uygulama sürecini başlatacak olmanın mutluluğu içindeyiz. Bu projeyle bölgenin merkezi olan Samsun’a 2013 yılının sonuna kadar Samsun Merkez OSB içerisinde tahsis edilecek laboratuarın tefrişi tamamlandıktan sonra her türlü ölçüm, ayar ve kalibrasyon ile kontrol ihtiyacı olan sektör ve işlemlerin ihtiyacına cevap verebilecek durumda bir Metal Metroloji ve Kalibrasyon Laboratuarı’nı bölgemize kazandırmış olacağız. Samsun’daki sanayi kuruluşları arasında metal sektörü birinci sırada. Bu laboratuarın OSB içinde kurulacak olması Samsun’a ayrı bir katma değer yaratacaktır. Metal sektörü Samsun’da; üretimi ile, istihdamı ile, ihracatı ile ilk sırada olan sektördür. Bu laboratuarın sadece Samsun’a değil, bütün Karadeniz Bölgesi’ne hizmet verecek olması da ayrıca ilimize katma değer katacak” dedi.

43 ilde program yürütülüyor

Yürütülen program ile genel bilgi veren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Ayhan Karaca, "Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı kapsamında kişi başı milli geliri Türkiye ortalamasının yüzde 75'inin altında kalan 43 ilimizde bu program yürütülmektedir. Bu kapsamda sanayi altyapısının geliştirilmesine, yeni finansal araçlar oluşturulması ve geliştirilmesine, Ar-Ge ve inovasyon alt yapısı ile bilgi iletişim alt yapısının geliştirilmesine, turizm alt yapısı ile pazarlama ve tanıtım faaliyetlerinin desteklenmesine, KOBİ'lere doğrudan bilgi ve eğitim danışmanlığı hizmetlerinin verilmesiyle sanayi sektörleri arasında işbirliğinin güçlendirilmesine yönelik proje önerileri bakanlığımız tarafından desteklenebilmektedir. Bakanlığımız tarafından ilk proje çağrısına 14 Kasım 2008, 16 Ocak 2009 tarihleri arasında çıkıldı. Söz konusu teklif çağrısı için yaklaşık 75 milyon Euro’luk bir kaynak ayrılmış ve bakanlığımıza bütçesel karşılığı yaklaşık 1.5 milyar Euro’ya ulaşan 532 proje başvurusunda bulunulmuştur. Söz konusu proje teklifleri bağımsız değerlendiricilerden müteşekkil proje seçim komiteleri tarafından değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme çerçevesinde 25 proje ana listeye, 10 proje önerisi rezerv listeye, 12 adet proje önerisi de proje havuzuna girmeye hak kazandı. Söz konusu 47 projenin teklif çağrısı dönemindeki bütçesel büyüklüğü de yaklaşık 150 milyon Euro civarındadır" diye konuştu.

Kararlılığın kanıtı

İmzalanan 5 projenin önemini anlatan AB Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı Javier Menendez Bonilla, "Bu işin olumlu yanının vurgulanması şu açıdan önemli çünkü bizim projelerimizin doğrudan yararlanıcısı olan küçük ölçekli işletmelerin üretimlerinin yarıdan çoğu Avrupa'ya ihraç ediliyor ve Türkiye'de yapılan alt yapı yatırımlarının 4'te 3'ü AB tarafından yapılıyor. Türkiye’nin farklı bölgelerinde ekonomik kalkınmanın desteklenmesi bağlamında bu yeni projeler, Türk makamları ve AB’nin taşıdığı kararlılığın bir diğer kanıtı niteliğindedir. Projelerin başarısı açısından büyük bir önem taşıması hasebiyle sergiledikleri güçlü kararlılık dolayısıyla, yerel ortaklarımızı ne kadar takdir ettiğimizi ifade etmek istiyorum. Dolayısıyla bugün imza töreni için bir araya geldiğimiz bu 5 proje bu önemli ilişkinin de imza töreni" şeklinde konuştu.

İmzalar atıldı

Operasyonel anlaşma imza töreni için Samsun'a gelen Bayburt Valisi Hasan İpek de, projelerin hem bulundukları bölgelere hem de ülkeye önemli katkılar sağlayacağına vurgu yaptı. Konuşmaların ardından projelerin imza törenine geçildi. Tören, Bayburt Valisi Hasan İpek, Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Amasya ESOB Başkanı Hatay Karaman, ve OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Ayhan Karaca  birlikte operasyonel anlaşmaları imzalamasının ardından sona erdi. Ayrıca, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2001 yılı Ocak ayında toplam bütçeleri 50 milyon Euro’yu bulan 6 projenin, 2011 yılı Eylül ayında ise toplam bütçeleri 60 milyon Euro’yu bulan 7 projenin daha operasyonel anlaşmalarını imzalamıştı.

Proje neyi hedefliyor?

AB'nin aday ülkelere IPA vasıtasıyla sağladığı yardımlar kapsamında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın yönetmekte olduğu Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı kapsamında geliştirilen ve AB Türkiye Delegasyonu tarafından uygun görülen projeler, kişi başı milli geliri Türkiye ortalamasının yüzde 75'inin altındaki 43 ilde uygulanacak. Proje finansmanının yüzde 85'i AB tarafından, yüzde 15'i ise ulusal bütçeden karşılanacak. Toplam bütçeleri yaklaşık 35 milyon Euro’yu bulan Samsun TSO'nun nihai faydalanıcısı olduğu “Samsun Uluslararası Akredite Metal Metroloji ve Kalibrasyon Laboratuarı Projesi”, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın (OKA) nihai faydalanıcısı olduğu “Orta Karadeniz Bölgesi'nin rekabetçiliğinin Artırılması Projesi”, Amasya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin nihai faydalanıcısı olduğu “Amasya'da Mobilya ve Otomotiv Sektöründe Ortak Kullanım Tesisi ve Küçük İşletmelere Danışmanlık Hizmeti Merkezi Kurulması Projesi”, Bayburt İl Özel İdaresi'nin nihai faydalanıcısı olduğu “Doğal Taş Sektöründe Bilgi ve Teknolojiye Dayalı Üretim Modeli Projesi” ve KOSGEP Gaziantep Hizmet Merkezi Müdürlüğü'nün nihai faydalanıcısı olduğu “Gaziantep Bölgesel Endüstriyel Tasarım ve Modelleme Merkezi Projesi” ile birlikte Karadeniz Bölgesi'nin batısı ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki yerel ekonomilerin geliştirilmesi, bu bölgelerdeki iş ortamının kuvvetlendirilmesi ve firmaların kapasitelerinin arttırılmasının yanı sıra girişimciliğin desteklenmesi de hedefleniyor.

Diğer Haberler Tüm Haberler »
Samsun TSO’dan U-ETDS ve Sayısal Takograf bilgilendirme toplantısı Samsun TSO’dan U-ETDS ve Sayısal Takograf bilgilendirme toplantısı
22 Mayıs, 2019
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği koordinasyonunda ve Samsun TSO Odası ev sahipliğinde, taşıma yetki belgesi olan firmalara, Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi ve Sayısal Takograf Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi.
TOBB Samsun Genç Girişimciler Kurulu, İngiltere pazarını tanıttı TOBB Samsun Genç Girişimciler Kurulu, İngiltere pazarını tanıttı
29 Nisan, 2019
Samsun TSO koordinatörlüğünde faaliyetlerini sürdüren TOBB Samsun Genç Girişimciler İcra Kurulu, 'İngiltere’de Ticaret ve Pazar Fırsatları'nı Samsunlu iş adamlarıyla paylaştı.
SAMSUN TİCARET ve SANAYİ ODASI
Tel : +90 (362) 432 36 26
Faks : +90 (362) 432 90 55
E-Posta : samsuntso@samsuntso.org.tr
KEP : samsuntso@hs03.kep.tr
Adres : Hançerli Mah. 216.Sk. No:8 İLKADIM / SAMSUN
Samsun TSO web.TV
Samsun TSO Açılım Dergisi
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Facebook Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | YouTube Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | Twitter Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | RSS
Bilgi Edinme | Telefon Rehberi | Görüş ve Öneri | Üye Bilgi Güncelleme | Hesap Numaraları | Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası | Web Mail | Mobil Site | E-Organ
Ticaret Sicil Gazetesi | Müteahhitlik Karnesi | Marka/Patent Araştır | Fire ve Zaiyat Oranları | Sermaye Piyasa Verileri
Mükellef Bilgileri Bildirimi | Yatırım Teşvik Mevzuatı | NACE Kodu Sorgula | Kamu İhale Bülteni
Barkod İşlemleri | Resmi Gazete | Fuar Rehberi | Mevzuat Ara | M.E.R.S.İ.S
Samsun TSO Eğitim Vakfı | Hizmet Standartları | Basında Biz | Raporlar | İstatistik | Ekonomik Bülten
TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enflasyonla Topyekün Mücadele Blacksea Enterprise Europe Network Samsun AB Bilgi Merkezi Blacksea Enterprise Europe Network Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB Resmi Web Sitesi KGF: Kredi Garanti Fonu KOBİ Bilgi Sitesi Rekabet Kurumu Rekabet Kurumu
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası | www.samsuntso.org.tr
Toplam 1 (bir) adet Duyuru Bulunmaktadır. 1
KAPAT X